Politólóg Eduard Chmelár vyhlásil, že v súčasnosti je možné konštatovať, že pre budúcnosť projektu Európskej únie je koronavírus ešte väčším ohrozením ako brexit:
“Ukázalo sa totiž, že v rozhodujúcej chvíli, keď ide doslova o život, pôsobí EÚ ako fiktívna organizácia neschopná nielen konať, ale aj pravdivo informovať.”
Všetky kroky, ktoré vedenie EÚ uskutočnilo za posledný mesiac, pôsobia podľa Eduarda Chmelára ako výstupy zo zasadnutia sovietskeho politbyra.
Chmelár v pondelkovom komentári na Facebooku zhrnul opatrenia európskych inštitúcii z posledných dní:
– 7. februára: ministri zdravotníctva posúdili aktuálny stav v súvislosti s nákazou
– 13. februára: ministri zdravotníctva vyzvali Európsku komisiu, aby pokračovala v koordinácii posudzovania rizika
– 21. februára vypukla skutočná kríza, keď v severnom Taliansku prudko vzrástol počet prípadov COVID-19. Napriek tomu EÚ zareagovala až o týždeň neskôr zasadnutím ministrov pre konkurencieschopnosť, ktorých zaujímal – znie to až neuveriteľne – iba potenciálny vplyv vypuknutia nákazy na priemysel EÚ.
– Až 2. marca Predsedníctvo Rady aktivovalo tzv. únijný mechanizmus reakcie na krízu (IPCR), čo však v praxi neznamenalo nič iné ako organizáciu okrúhlych stolov za účasti postihnutých členských štátov, Európskej komisie, príslušných agentúr EÚ, expertov atď.
– 4. marca zasadala Euroskupina, ktorá sa zaujímala opäť iba o vplyv nákazy na finančné trhy a hospodárstvo.
– 6. marca zasadli konečne ministri zdravotníctva a po prvýkrát sa zhodli, že ochrana zdravia verejnosti je najvyššou prioritou. Skonštatovali, že reakcia EÚ na vypuknutie krízy vraj bola veľmi dobrá, situácia sa však zmenila. Vydali preto prísľub, že EÚ zabezpečí koordinovanú reakciu na COVID-19.
– 10. marca sa uskutočnila videokonferencia Európskej rady, od ktorej sa očakávalo, že príjme konkrétne riešenia. Namiesto toho zazneli len všeobecné frázy.
“Výsledok? Nikto z členov Európskej únie nepomohol Taliansku. Neposkytli mu ani lekársku pomoc, ani zásoby, nič. Namiesto EÚ to urobila Čína. Len dva dni po telefonickom rozhovore talianskeho ministra zahraničných vecí s čínskym premiérom prišlo do Ríma z Pekingu 31 ton zdravotníckeho materiálu vrátane vybavenia pre jednotky intenzívnej starostlivosti, ochranných pomôcok a liekov,” upozorňuje Chmelár.
Lídrom EÚ položil naliehavú otázku: “Kde, dočerta, spali zodpovední európski lídri? Nemecko a Francúzsko pomoc vyslovene odmietli, predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyen sa zosmiešnila výrokom, že pandémia je pre ňu výzvou, ak jej to členské štáty dovolia a šéf európskych liberálov Guy Verhofstadt sa zmohol len na impotentné reči, že nepotrebujeme národný, ale európsky prístup na záchranu životov a ekonomiky.”
Európska únia podľa šéfa strany Socialisti.sk zaujala postoj „počkáme a uvidíme“. Je to podľa neho až neskutočné, akoby tí ľudia nič nechápali, niektoré reakcie na krízu pripomínajú súdruha Ďatlova zo seriálu Černobyľ.
“V akom svete žije Ursula von der Leyen, ktorá protestovala proti zatváraniu hraníc, že tým porušujeme pravidlá EÚ, ale nič nenamietala proti tomu, že aj zákaz vývozu zdravotníckych potrieb, ku ktorému pristúpil Berlín a Paríž, je v rozpore s jednotným európskym trhom? Aké sú jej priority, keď na jednej strane síce vytvorila svoj krízový štáb na boj s pandémiou zložený z niektorých eurokomisárov, no tí sa stretávajú len raz za týždeň a v čase vypuknutia krízy v severnom Taliansku sa sústreďovala na riešenie problémov s migrantmi? Všetky tie reči o európskych hodnotách, solidarite a jednote znejú po týchto skúsenostiach ako prázdne frázy. Koronavírus sa tak pre Európsku úniu môže stať tým, čím sa stal Černobyľ pre Sovietsky zväz.”
“Pozor, toto nie je lacná kritika bruselských úradníkov. Európsku úniu totiž tvoríme my všetci a najmä členské štáty. Pravdou je, že keď sa COVID-19 začal šíriť v Taliansku, Rím žiadal EÚ o dodávky zdravotníckej techniky. Európska komisia skutočne túto výzvu postúpila členským štátom. Nikto však nezareagoval. Nikto nič neposlal.”
Chmelár takýto prístup označil za ” hanebné vzdanie sa zodpovednosti”. Dodal, že podobne v piatok európska komisárka pre zdravie a bezpečnosť potravín Stella Kyriakidesová naliehala na členské štáty EÚ, aby „zdieľali informácie s nami a navzájom o opatreniach prijatých a plánovaných vo vašich krajinách. Pomocou kanálov, ktoré sme vytvorili, nás informujte o všetkých potrebách, ktoré máte, a o akejkoľvek dodatočnej podpore, ktorú vám môžeme poskytnúť,“ apelovala na európskych lídrov s tým, že „všetci budeme lepšie chránení, ak budeme pracovať všetci spoločne”.
“Lenže členské štáty to neurobili. Každý sa v tejto kríze spolieha iba sám na seba, Brusel z toho úplne vypustili. A my teraz môžeme analyzovať, prečo to tak je, faktom však zostáva, že toto je takmer smrteľné oslabenie akcieschopnosti EÚ, ktoré nezostane bez následkov. Európska únia skrátka nefunguje, nikto sa na ňu neobracia. A keď budeme na konci počítať škody, z tejto krízy sa už nemusí spamätať,” dodal Chmelár na záver.
Jaroslav Zajac