Kiskova firma porušila daňové predpisy tým, že minula časť peňazí na prezidentskú kampaň jej spolumajiteľa, ale účtovala ich, ako by ich použila na svoje podnikanie. Celkovo šlo o rozdiel v daňovom základe 136.000 eur, ktorému zodpovedá krátenie dane vo výške 27.000 eur. Daňový úrad v Prešove poslal na základe kontrolných zistení v decembri 2016 na políciu trestné oznámenie pre skrátenie daní.
Polícia svoje vyšetrovanie ukončila už po dvoch mesiacoch 2. februára tohto roku. V uznesení sa píše, že “trestný čin sa stal a spáchala ho určitá osoba, avšak odstránením škodlivého následku trestnosť trestného činu zanikla”.
Prezindent Kiska sa však pred novinármi bránil tým, že veril účtovníkom a ,že je normálne, keď sa pri daňovej kontrole nájdu položky, s ktorými „daňový úrad nemusí súhlasiť“.
Takéto vysvetlenie sa však nepozdáva politológovi Eduardovi Chmelárovi, ktorý hovorí o mafiánskom newspeaku:
“Andrej Kiska by nemal predpokladať, že sme všetci spadli z jahody a strávime jeho vysvetlenie, že ide o chybu účtovníka. Lebo v tomto prípade si pán prezident osvojil klasický mafiánsky newspeak a jeho zahmlievajúce slová o tom, že je normálne, keď sa pri daňovej kontrole nájdu položky, s ktorými „daňový úrad nemusí súhlasiť“, vyvolávajú prinajmenšom úsmev,” napísal Chmelár na sociálnej sieti.
Eduard Chmelár tiež skritizoval opozíciu, ktorá podľa neho zlyhala na plnej čiare:
“Namiesto toho, aby chránili a bránili princípy právneho štátu, ktoré hovoria, že zákony platia pre každého a neznalosť zákona neospravedlňuje, sa opozičné strany svorne postavili za prezidenta s výhovorkou, že je to pokus o jeho diskreditáciu.”
Podľa Chmelára zľahčovanie tohto činu nahráva vládnej koalícii, ktorá “svoje zlodejiny” môže ospravedlniť rovnako:
“PREZIDENT REPUBLIKY (!) sa pokúša zľahčovať svoj pokus o krátenie dane a opozícia ho pri tom kryje bez jediného slova odsúdenia takéhoto správania? Potom sa nečudujme, keď ľudia z vládnej koalície ospravedlňujú svoje odhalené zlodejiny navlas rovnako – že je to pokus o diskreditáciu. Táto relativizácia pravidiel (podľa hesla – je to síce darebák, ale je to náš darebák) je morálny rozklad najvyššieho stupňa. Alebo si niekto vážne myslí, že právny štát sa dá budovať na účelových výhovorkách, selektívnom popieraní zodpovednosti a ospravedlňovaní porušovania zákonov?”
Samuel Gdovin