Chmelár a Hrabko považujú Junckerovo vyhlásenie o armáde EÚ za rétoriku

Chmelár a Hrabko považujú Junckerovo vyhlásenie o armáde EÚ za rétoriku

Bratislava 13. marca 2015 (TASR/HSP/Foto:TASRAP-Christian Lutz)

 

Rokovania o reálnom vzniku európskej armády by narážali na veľké problémy, okrem iného aj preto, že niektoré európske štáty sú súčasťou NATO a iné nie

Myšlienka európskej armády nie je nová a má svoju racionalitu. Vyhlásenie predsedu Európskej komisie Jeana–Clauda Junckera o tom, že by spoločná armáda Európanov tlmočila Rusku odhodlanie brániť európske hodnoty, je však skôr len politická rétorika. V diskusii na TABLET.TV sa na tom zhodli rektor Akadémie médií Eduard Chmelár a publicista Juraj Hrabko.

Reklama
Na snímke vpravo predseda Európskej komisie Jean-Claude Juncker

Predseda Európskej komisie Jean-Claude Juncker sa vyjadril, že Európska únia by mala mať vlastnú armádu. Európsku armádu by sme podľa neho nemali na to, aby ihneď zaujala svoje postavenie. “Avšak spoločná armáda Európanov by tlmočila Rusku, že to mienime vážne s obranou hodnôt EÚ,” dodal Juncker.

„Rusko sa určite zľakne toho, že sa tu chystá nejaká európska armáda. To určite nie. Pravdou je, že sa o tom diskutuje dlho a pravdou je, že tieto diskusie stoja,“ reagoval Hrabko. „Faktom je, podľa mojich vedomostí, že ak by sme spočítali vojenské výdavky jednotlivých členských krajín Európskej únie, sú vyššie, ako má Rusko. A EÚ nemá v tejto oblasti ani zďaleka také postavenie ako Rusko,“ upozornil. Dodal však, že rokovania o reálnom vzniku európskej armády by narážali na veľké problémy, okrem iného aj preto, že niektoré európske štáty sú súčasťou NATO a iné nie.

Reklama

„Obávam sa, že to bol iba politický slogan namierený proti Rusku,“ konštatoval Chmelár. „O myšlienke európskej armády sa diskutuje desaťročia, ako prvý ju navrhol Winston Churchill. Odvtedy sa táto myšlienka pravidelne objavuje. Európska armáda ako taká nie je zlá idea, ale treba si uvedomiť, že v Lisabonskej zmluve v článku 42 sa hovorí, že spoločná európska zahraničná politika môže vyústiť do nejakého spoločného obranného spoločenstva za podmienky jednomyseľnosti,“ upozornil.

„Už z tejto dikcie je jasné, že to nie je možné, lebo túto ideu už odmietla Veľká Británia, Poľsko, pobaltské štáty a nepriamo aj Slovensko, keď ústami ministra obrany povedalo, že preň je prioritou NATO,“ dodal Chmelár s tým, že vybudovanie európskej armády by určite posilnilo bruselské inštitúcie a oslabilo národné štáty.

Na základe rozhodnutia súdu o neplatnosti nájomnej zmluvy štát prevzal kontrolu nad vodnou elektrárňou v Gabčíkove. Slovenské elektrárne, ktoré doteraz prevádzkovali Gabčíkovo a v ktorých má väčšinu firma Enel, však avizovali právne kroky.

Obavy Slovenskej národnej strany, ktorá pred niekoľkými mesiacmi upozorňovala, že by vodnú elektráreň Gabčíkovo mohli ovládnuť maďarské firmy, boli podľa Chmelára skôr len „zvyčajnými národniarskymi fóbiami z Maďarska“. „Ale myslím si, že by bolo zlé, keby nad tým získal kontrolu ktokoľvek zo zahraničia. Vo všeobecnosti si myslím, že by sa nemali privatizovať prírodné zdroje,“ dodal.

„Okolo privatizácie elektrární sa diali podivné veci. V tomto smere podporujem úsilie tejto vlády, aj keď uvidíme, ako dopadne prípadná arbitráž. Podľa mňa je povinnosťou štátu snažiť sa dať to do poriadku,“ reagoval na nedávne štátne prevzatie kontroly nad Gabčíkovom.

Reklama

„O niekoľko rokov budeme vedieť, ako rozhodli súdy a zrejme aj medzinárodné súdy, koľko nás to bude stáť. Na môj vkus je tam priveľa náhod. Narážam tým na rozhodnutie súdu, aj rokovanie vlády. Enel sa týmto spôsobom dostáva do nepríjemnej situácie,“ reagoval Hrabko.

Priestor na diskusiu o tejto téme bude podľa neho v parlamente. „Sedí tam Ivan Mikloš aj Mikuláš Dzurinda, príde tam aj premiér Robert Fico. Myslím si, že tam sa dozvieme viacej o tých zmluvách. Ale nie je možné robiť takú politiku, keď uplynutím funkčného obdobia jednej vlády, sa zametie všetko, čo urobila. Tu si robí Slovensko podľa môjho názoru zlé meno,“ dodal Hrabko.

Obaja analytici sa zhodli na kritike rozhodnutia parlamentu, ktorý prelomil veto prezidenta Andreja Kisku a znovu schválil novelu zákona o rozsahu zdravotnej starostlivosti. Novela okrem iného zrušila prednostné vyšetrenia u lekára za poplatok.

„V tomto prípade musím povedať, že veto prezidenta Kisku chápem. Hoci úmysel zákonodarcov bol asi dobrý, novela bola podľa mňa nedomyslená,“ povedal Chmelár. „Na prvý pohľad to vyzerá tak, že by mala byť rovnosť pred zákonom aj pred ambulanciou a prečo sa mal niekto predbiehať. Takto prvoplánovo je to pochopiteľné. Ale tu nejde len o ľudí, ktorí sú bohatí, ale aj o normálnych bežných ľudí, ktorí si nemôžu dovoliť vysedávať u lekára, či už z pracovných dôvodov, alebo preto, že majú dieťa, a radšej si priplatia tých deväť–desať eur,“ konštatoval.

„Vôbec to nebolo konzultované s lekármi, ktorí sú od týchto drobných poplatkov závislí. Ak vláda chcela pristúpiť k takémuto kroku, jedným z riešení by bolo zvýšiť platby zdravotných poisťovní za starostlivosť o pacienta,“ uzavrel. „Osobne na tejto novele nevidím nič pozitívne,“ reagoval Hrabko. „To, čo bolo legálne, sa stane nelegálnym a to istým spôsobom posilňuje korupciu,“ upozornil.

Reklama

 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

Včera 20:08

Francúzsko a Nemecko v piatok potvrdili plány na spoločný vývoj bojového tanku novej generácie. Ministri obrany Francúzska a Nemecka – Sébastien Lecornu a Boris Pistorius – počas slávnostnej ceremónie v Paríži podpísali memorandum o porozumení, ktoré spečatilo rozdelenie výroby pokročilého bojového tanku s označením Main Ground Combat System (MGCS) v pomere 50:50.

Včera 20:05

Americký prezident Joe Biden v piatok povedal, že je ochotný neskôr na jeseň debatovať so svojím pravdepodobným republikánskym oponentom Donaldom Trumpom. Ide o jeho doteraz najrozhodnejšie vyjadrenie na túto tému.

Včera 19:57

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan v piatok vyhlásil, že od nového generálneho tajomníka Severoatlantickej aliancie (NATO) očakáva, že uprednostní riešenie obáv Turecka súvisiacich s terorizmom.

Včera 19:43

Včera 19:41

Americký minister obrany Lloyd Austin v piatok oznámil nový balík pomoci pre Ukrajinu vo výške šesť miliárd dolárov (5,6 miliardy eur).

Včera 19:37

Čína vyzýva na začatie medzinárodného vyšetrovania teroristického útoku na plynovod Nord Stream pod záštitou OSN.

Na zasadnutí Bezpečnostnej rady OSN to oznámil predstaviteľ krajiny pri OSN.

Včera 19:10

Podpora členstva v Európskej únii v Poľsku klesla na najnižšiu úroveň za vyše desaťročie. V piatok to ukázali výsledky prieskumu verejnej mienky. EÚ sa pritom pripravuje na voľby do Európskeho parlamentu.

Včera 18:53

V nefungujúcom hoteli v juhobrazílskom meste Porto Alegre vypukol v piatok požiar. Zahynulo najmenej desať ľudí a ďalší sú zranení, informovali úrady.

Včera 18:40

Ceny ropy sa v piatok popoludní mierne zvýšili. A aj za celý týždeň smerujú k zisku po dvoch týždňoch strát. Podporili ich vyhlásenia ministerky financií USA Janet Yellenovej, že tempo rastu americkej ekonomiky v 1. štvrťroku by mohlo byť revidované smerom nahor, a že inflácia sa zmierni. Obavy z ponuky podporili tiež ceny komodity, keďže napätie na Blízkom východe pokračuje.

Včera 18:33

Obrovské množstvo trosiek vrátane nevybuchnutej munície v palestínskom Pásme Gazy sa bude odstraňovať približne 14 rokov, uviedol v piatok predstaviteľ OSN.

Včera 18:30

Stretnutie tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana s americkým prezidentom Joeom Bidenom v Bielom dome, plánovné na 9. mája, odložili. Povedal to v piatok turecký predstaviteľ pre agentúru AFP.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Na snímke meotar a ďalšie učebné pomôcky v Múzeu školstva a pedagogiky, ktoré otvorili po niekoľkých rokoch od rekonštrukcie nových priestorov, sťahovania a budovania múzejného zázemia v bratislavskej mestskej časti Devínska Nová Ves

Autor: TASR - Dano Veselský

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Dušan Hirjak

Marek Brna

Erik Majercak

Ivan Štubňa

Gustáv Murín

Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali