Záujmom rezortu pôdohospodárstva je podľa Hrežíka výmeru vinohradov zvyšovať, v dôsledku čoho agrorezort pravidelne hľadá formy podpory vinohradov. Dôkazom toho majú byť aj opatrenia, ktoré v poslednom období ministerstvo vykonalo. MPRV SR má vypracovaný a Európskou úniou schválený Národný podporný program v rámci spoločnej organizácie trhu s vínom pre roky 2019 – 2023. “Slovenskí vinohradníci a vinári majú možnosť čerpať verejné finančné prostriedky z tohto programu na opatrenia, ktoré im umožnia eliminovať straty, zefektívniť výrobu, zlepšiť propagáciu a zvýšiť predajnosť slovenských vín nielen na vnútornom trhu, ale aj v krajinách mimo EÚ. Ročne je na tieto opatrenia alokovaná suma 5 085 000 eur. Určené sú na reštrukturalizáciu vinohradov, investície do vinárskych podnikov, na poistenie úrody vinohradov a propagáciu v členských štátoch EÚ a v tretích krajinách (mimo EÚ),“ pokračoval Hrežík.
Konkrétne opatrenie na reštrukturalizáciu vinohradov vzbudilo podľa agrorezortu záujem u vinohradníkov a každoročne sa len na toto opatrenie čerpá takmer 80 % alokovaných finančných prostriedkov. “Ministerstvo zaradilo podporu vinohradov a vinohradníkov aj do dlho očakávaného opatrenia Zelená nafta, ktoré sa implementuje od tohto roku a táto komodita nové opatrenie výrazne pocíti. Podpora vinohradov predstavuje až 186,96 eur/hektár,“ dodal Hrežík. Okrem toho ministerstvo podporuje podľa Hrežíka vinárov a vinohradníkom aj ďalšími mechanizmami, napríklad prostredníctvom Programu rozvoja vidieka. “Ako ďalší príklad z roku 2018 môžeme uviesť vyplatenie sektoru vinohradníctva zo štátneho rozpočtu 1 238 tis. eur v rámci odbornej pomoci realizovanej prostredníctvom Ústredného kontrolného a skúšobného ústavu poľnohospodárskeho,” priblížil Hrežík.
Agrorezort však súhlasí s tvrdením ZVVS, že akákoľvek nadprodukcia vína v EÚ má často za následok zníženie predajných cien. “Zníženie predajných cien záporne ovplyvní rentabilitu výroby, čo pocítia hlavne malí vinohradníci a vinári,“ uzavrel Hrežík.
Zväz vinohradníkov a vinárov Slovenska (ZVVS) v utorok uviedol, že obrovské svetové prebytky vína, až 5 miliárd litrov, a s tým súvisiace rekordne nízke ceny vín, likvidujú slovenských vinárov aj vinohradníkov. Ak nebudú mať dobre nastavené portfólio, v najbližších rokoch na to môžu doplatiť. Zatiaľ čo vlády v susedných krajinách na túto situáciu reagujú mimoriadnymi finančnými a podpornými opatreniami, ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka žiadosť Zväzu vinohradníkov a vinárov o štátnu pomoc podľa ZVVS zamietlo.