„Myslím, že 10 rokov po vojenskom konflikte v roku 2008 medzi Gruzínskom a Ruskom je príliš krátka doba, aby sa rany predovšetkým duchovné od nej úplne vyliečili. Gruzínci sú malý, ale veľmi hrdý národ a porážka ich armády v auguste 2008, rovnako ako strata takmer všetkých nádejí na obnovenie kontroly Tbilisi nad Južným Osetskom a Abcházskom, sa nedá vymazať z pamäti,” povedal Sputniku Bašta.
Podľa českého experta je obtiažne predpovedať, koľko rokov môže trvať úplná obnova naozaj dobrých susedských vzťahov medzi Moskvou a Tbilisi, medzinárodná prax má veľmi odlišné príklady.
„Hlavnú úlohu v tom bude hrať nová generácia, ktorá sa narodila po auguste 2008,” povedal Bašta.
Dva roky pred konfliktom bol Bašta s delegáciou českého senátu v Tbilisi, kde sa stretol aj s gruzínskym prezidentom Michailom Saakašvilim. Podľa českého odborníka mal Saakašvili už plány nadchádzajúcej vojny s Ruskom, zatiaľčo zrejme dúfal, že bude mať aktívnu a komplexnú podporu zo strany USA, ktorá v tomto smere bola aktívna náznakmi.
„Okrem iného Saakašvili 8. augusta 2008 dopustil v podstate proticivilizačný krok, keď rozpútal vojnu v deň zahájenia letných Olympijských hier v Pekingu. Dokonca i v starovekom Grécku v tento deň prestávali rinčať zbraňami. Ale Saakašvili sa okrem iného očividne spoliehal na úspech z neprítomnosti ruského premiéra Vladimíra Putina v Moskve, ktorý odcestoval na zahájenie hier v Pekingu,” povedal Bašta.
Výsledky konfliktu s Ruskom pre gruzínskeho prezidenta boli podľa Baštu úbohé. Vavríny jeho avanturizmu žnú tí politici, ktorí teraz držia opraty vlády v Tbilisi, rovnako ako obyčajní občania Gruzínska.