Ako však uvádza reportáž BBC, nástupom mobilov však ich pôvodná funkcia naberala na čoraz menšej potrebnosti a tak sa stalo, že dnes sú mnohé z nich v zanedbanom stave. Ale skupinka nadšených Londýnčanov sa rozhodla zanechať ich tým, že budú môcť byť využité na rôzne iné účely.
“Telefónne búdky sú jednoducho britskou ikonou. Aby nevyzerali nepríjemne na fotografiách, ktoré potom vidí celý svet, čo sa mi nepáči, povedala som si, prečo by sme ich nevyčistili,” vraví Londýnčanka Emily Cliftonová, ktorej prišli na pomoc aj ďalší, aby dali búdkam príjemnejší vzhľad.
David Hay, vedúci kultúrneho dedičstva a archívov BT Group, nezdieľa nadšenie v obnove búdok, aby boli určené na svoju pôvodnú funkciu: “Ich údržba je náročná a nie sú príliš vhodné pre handicapovaných.”
Ale to nevadí tomu, aby sa využili inak. Do jednej sa dali police a slúži ako malá verejná knižnica, iná sa zasa stala malou obchodnou kanceláriou či malým obchodíkom predávajúcim a opravujúcim trebárs aj “konkurenčné” mobilné telefóny.
Takto to urobil Fouad Choaibi, ktorý má takúto svoju centrálu pre mobilné telefóny v jednej zachovanej a renovovanej bývalej telefónnej búdke priamo v centre Londýna. Zvykol si, že aj on sa stáva novou ikonou Londýna. “Ak pracujete na ikonickom mieste, tak ste tiež ikonou,” poznamenáva a ochotne sa fotografuje s tými, ktorí si ho chcú zvečniť ako ďalšiu z londýnskych atrakcií.