“V novembri 2016 vtedy prezident Andrej Kiska prijal tibetského dalajlámu, ako jediný prezident široko-ďaleko vo svete. Slniečkárske médiá Kisku veľmi vychvaľovali. Medzi Tibetom a ostatnou Čínou môžu byť problémy, ale krajina ako Slovensko nemusí chcieť riešiť všetky svetové problémy, najmä ak zapadajú do americkej politiky rozoberania Číny. Kiskov krok Čínu veľmi rozladil a ako si pamätám, Čína potom zrušila návštevu ministra na Slovensku,” píše v úvode Čarnogurský.
Dodáva, že strana Za ľudí, ktorej predsedom je Andrej Kiska, ktorý po voľbách nenastúpil do parlamentu, je členom vládnej koalície na Slovensku.
Čarnogurký ďalej pripomína, že v júli minulého roku prezidentka Zuzana Čaputová prijala čínskeho ministra zahraničných vecí Wang Yi a počas tejto návštevy vyjadrila znepokojenie zo zhoršujúcej sa situácie v oblasti ľudských práv v Číne.
Čo sa týka Českej republiky, prezidentka Čaputová po svojom zvolení najskôr neoficiálne navštívila Prahu ešte pred inauguráciou. “Stretla sa všetko s ľuďmi, ktorí sa stavali proti prezidentovi Milošovi Zemanovi a premiérovi Andrejovi Babišovi. Po inaugurácii navštívila – tradične – opäť Prahu. Po oficiálnej návšteve prezidenta Zemana navštívila v Prahe koncert, ktorý pre ňu pripravili opäť odporcovia českého prezidenta a premiéra. Ďalšia cesta ju viedla do Bruselu. Navštívila sídlo Európskej únie a NATO,” pripomína Čarnogurský.
V súčasnej situácii, kedy Slovensko dostáva prostredníctvom Českej republiky pomoc od Číny, podľa Čarnogurského znie otázka, ako sa bude teraz tváriť slovenská prezidentka. Prezidentka, podľa ktorej sa v Číne zhoršuje situácia s ľudskými právami a ktorej priatelia protestujú proti predstaviteľom českej vlády.
“A NATO? Ako nám pomohlo NATO v súčasnej kríze a v iných krízach, napr. s migrantami? Máme konkrétny dôkaz ako slniečkárska ideológia vedie Slovensko na slepé cesty,” skonštatoval Čarnogurský na záver.