Čaputová a Slovensko v hľadáčiku ruských novín VZGLJAD

Čaputová a Slovensko v hľadáčiku ruských novín VZGLJAD

Bratislava 28. marca 2023 (HSP/Vz/Foto:TASR-Pavol Zachar,Twitter)

 

Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová, zanietená rusofóbna politička, vyhlásila, že jej krajina je stále viac unavená z pomoci Kyjevu. Minulý týždeň boli na návrh Čaputovej Ukrajine odovzdané slovenské stíhačky MiG-29, o ktoré Bratislavu osobne požiadal Zelenskyj. Namiesto radosti z tohto kroku však Čaputová zrejme pocítila rozčarovanie. Prečo? A prečo je prezidentka v predvečer parlamentných volieb znepokojená osudom svojej strany?

Prezidentka preferuje vo¾by v prvej polovici roka, akceptuje aj september
Na snímke prezidentka SR Zuzana Čaputová

Podpora Ukrajiny na Slovensku “vysychá finančne aj morálne”, povedala v pondelok prezidentka Zuzana Čaputová na konferencii o zahraničnej politike krajiny v Bratislave. Podľa jej slov je väčšina Slovákov stále ochotná prijať utečencov z Ukrajiny, ale mnohí majú pocit, že ich život sa príchodom utečencov zhoršil.

Reklama

Dezinformácie a nesprávna interpretácia udalostí na Ukrajine, sťažuje sa Čaputová, “sa používajú na zníženie podpory verejnosti pre kroky, ktoré ako krajina robíme. Zvyšuje sa tým aj rozdiel medzi rozhodnutiami, ktoré ako štát prijímame, a postojmi našich občanov. Ako poznamenala prezidentka, na Slovensku uprostred príprav na predčasné parlamentné voľby rastie riziko, že sa znižuje podpora verejnosti pre zahraničnú politiku úradov.

Podľa Čaputovej vojenská pomoc Kyjevu “nie je nevyčerpateľná”. “Ak nebudeme investovať do obrany, nemôžeme sa pohnúť dopredu ani v oblasti vlastnej obrany. Podpora Ukrajiny zo strany štátu tiež vysychá, na Slovensku asi najviac (v porovnaní s inými európskymi krajinami. – pozn. Kommersantu),” povedala. Podľa prezidentky je potrebné Slovákom neustále vysvetľovať význam pomoci Ukrajine “nielen v súvislosti s ochranou hodnôt, ale aj pre bezpečnosť a ekonomické záujmy Slovenska”.

Reklama

V polovici marca Čaputová uviedla, že blížiace sa parlamentné voľby 30. septembra (do Národnej rady SR) budú pre Slovensko významnou skúškou. Podľa Čaputovej niektoré strany otvorene naznačujú “obrat v zahraničnej politike” – a to je niečo, čo by mohlo “posunúť Slovensko od demokracie k autokracii”. Podľa prieskumov medzi voličmi podpora liberálnych strán a hnutí klesá.

“Čaputová sa vážne zamýšľa nad svojou prezidentskou kampaňou, ktorá ju čaká o rok, ako aj nad osudom svojej strany Progresívne Slovensko, ktorá má ísť už o pol roka do parlamentných volieb,” hovorí Vadim Trubačov, docent na RGGU.

“Slovensko prijalo 300 000 ukrajinských utečencov, čo je na päťmiliónovú krajinu veľa. Životná úroveň klesá, keď Slovensko zostáva bez viac-menej lacného ruského plynu, a Slovensko je veľmi závislé od nášho plynu, až na 90 %. Na takomto pozadí sa kurz bezbrehej podpory Kyjeva zo strany Slovenska prirodzene nepozdáva. Okrem toho na východnom Slovensku žije početné rusínske obyvateľstvo, podobné obyvateľstvu Zakarpatska, so zlými spomienkami na banderovcov. Aj preto sú v krajine všeobecne neobľúbení,” vysvetlil Trubačov.

“Takže Čaputová je jednoducho nútená konštatovať fakt. Pritom rusofilstvo Slovákov netreba preháňať. V priemere sú našej krajine o niečo viac naklonení ako ich susedia Česi. Zároveň len tretina respondentov vyjadruje bezvýhradnú solidaritu s Ukrajinou. V Českej republike to bolo ešte viac ako 40 percent,” dodal ruský expert.

 

Reklama

Sovietske stíhačky prinútili Čaputovú, aby sa odkopala

Podľa bývalého slovenského premiéra Jána Čarnogurského medzi proamerickými politikmi rastie nervozita. “Slovensku vládne vláda, ktorá nemá podporu v parlamente, ešte v decembri je bola vyslovená nedôvera, preto sú na september naplánované predčasné voľby. Zahraničnú politiku určujú politici lojálni Američanom – predseda vlády Eduard Heger, minister obrany Jaroslav Naď, šéf rezortu zahraničných vecí Rastislav Káčer a dopĺňa ich Zuzana Čaputová. Práve oni chcú Kyjevu urýchlene poslať výzbroj slovenskej armády, o ktorú má taký záujem. Systém S-300 bol na Ukrajinu poslaný už vlani a 13 stíhačiek MiG-29 má byť dodaných v najbližších týždňoch. Štyri lietadlá už boli odovzdané, zvyšné ešte čakajú na opravu a ďalšiu expedíciu,” spresnil hovorca.

“Dodávky vojenskej techniky na Ukrajinu však len zvyšujú nepopularitu politikov, ktorí za nimi stoja,” zdôraznil bývalý premiér v rozhovore pre VZGLJAD. – Dôvodov je hneď niekoľko.

Po prvé, Slovensko sa tradične považuje za rusofilskú krajinu.

Po druhé, v publikáciách na internete vidíme obrázky nacistických tetovaní, ktoré si nechávajú robiť niektorí ukrajinskí vojaci. To len znižuje podporu Ukrajiny. Po tretie, rastú obavy, že Slovensko bude zatiahnuté do vojny, ktorú nepovažuje za svoju. V dôsledku toho prieskumy verejnej mienky v minulom roku ukázali, že dokonca viac respondentov sympatizuje s Moskvou ako s Kyjevom.”

Za posledný rok Slovensko prijalo mnoho utečencov z Ukrajiny, povedal bývalý premiér. “Väčšinou s nimi majú Slováci doteraz dobré vzťahy, ale už boli zverejnené správy o tom, že niektorí Ukrajinci prejavujú agresivitu a naša polícia v tejto súvislosti nekoná. Nepáči sa nám ani to, že niektorí utečenci jazdia na drahých autách. Všetky tieto dôvody spôsobujú, že Slováci sú menej ochotní prijímať Ukrajincov. Niektorí členovia vlády a prezidentka Čaputová z toho začínajú byť nervózni,” povedal bývalý premiér.

Reklama

Keď hovorila o “vojenskej pomoci”, Čaputová nešpecifikovala, čo má na mysli, ale nie je ťažké si to domyslieť. Ako napísali noviny VZGLJAD, minulý týždeň Slovensko poslalo Ukrajine partiu lietadiel MiG-29. Ide o časť letky sovietskych stíhačiek, ktoré boli z letectva stiahnuté ešte v auguste. Stíhačky sa Kyjevu odovzdávajú bezplatne, spresnila agentúra TASS. Rusko pri tejto príležitosti obvinilo Slovensko z porušenia pravidiel reexportu.

Pripomeňme, že ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj osobne požiadal Hegera o stíhačky, keď sa obaja lídri stretli 9. februára v Bruseli na okraj summitu Európskej únie. Heger odpovedal predbežným súhlasom. “Stíhačky MiG-29 boli vyradené z prevádzky a Slovensko ich nemôže použiť, ale práve tieto MiGy by mohli zachrániť mnoho nevinných životov na Ukrajine,” povedal premiér po stretnutí. On sám, minister obrany Naď aj samotná prezidentka Čaputová však celú prvú polovicu marca trvali na tom, že žiadna zo stíhačiek neopustí krajinu bez súhlasu Národnej rady. Čaputová a Heger dokonca pripustili, že bude potrebná zmena ústavy alebo prijatie osobitného zákona.

Heger, Zelenskyj
Na snímke Volodymyr Zelenskyj a Eduard Heger

To sa skončilo 17. marca, keď kabinet sám schválil presun stíhačiek, uviedol portál Lenta.ru. Heger sa vyjadril, akoby na to vláda “mala potrebné kompetencie”. O deň neskôr Bratislava a Kyjev uzavreli dohodu o prevode MiG-29, ako aj dvoch systémov protivzdušnej obrany Kub. Washington o dohode – či skôr “darčeku” – zrejme vedel, pretože výmenou za stíhačky USA okamžite prisľúbili Slovensku tucet nových vrtuľníkov Bell AH-1Z Viper.

“Vláda skutočne porušila ústavu. Zrejme si v kuloároch urobila prieskum medzi frakciami a poslancami, preverila situáciu a uvedomila si, že v parlamente nezíska väčšinu. Na druhej strane Zelenskyj o to naliehavo žiadal, musel sa ponáhľať. Keď ide o politickú účelovosť, zákon je nepodstatný. Mimochodom, v dôsledku toho zostala celá krajina prakticky bez letectva a v prevádzke neboli takmer žiadne bojové lietadlá. Je to jedinečný prípad. Na slovenskom nebi teraz hliadkujú poľské a české lietadlá,” vysvetlil Trubačov v rozhovore pre VZGLJAD.

Odborník je presvedčený, že Bratislava k takémuto kroku pristúpila “na žiadosť”, ktorá nezaznela ani z Bruselu, ale zo susednej Prahy. “Politika Čaputovej a Hegera viedla k faktickej strate suverenity Slovenska. Skutočnou hlavou Slovenska by sa teraz mal nazývať Petr Fiala, predseda vlády susednej Českej republiky. V skutočnosti sa Praha opäť stala hlavným mestom Slovenska, tak ako to bolo pred rozpadom Československa začiatkom 90. rokov. Mám na mysli predovšetkým vojensko-politický kurz Slovenska – dve armády už tvoria vlastne jednu armádu. Ale aj v ekonomickom a dokonca aj vo vnútropolitickom zmysle sa suverenita stráca. V Česku pracuje veľa Slovákov, ekonomiky oboch krajín sa prelínajú. Ak je malý podnik ešte slovenský, tak stredný podnik je už český a veľký podnik je, samozrejme, nemecký,” vymenoval Trubačov.

 

Ako sa z liberálnej vlády vykľuli “sabotéri”

V pondelok popoludní jeden z hlavných oponentov Čaputovej a Hegera, bývalý premiér Robert Fico, pohrozil,Лента.Руhttp://Lenta.rulenta.ru
že nechá prešetriť, ako úrady rozhodli o dodávkach. “Ani 100 amerických vrtuľníkov nezmení nič na tom, že naše stíhačky boli darované Ukrajine v hrubom rozpore s Ústavou SR. Nie je to pre nás uzavretá záležitosť, budeme trvať na kvalifikovanom vyšetrovaní,” citoval ho denník EADaily. Fico, ktorý stojí na čele stredoľavej strany Smer-SD, ubezpečuje, že neexistuje ani jeden súdny právnik, ktorý by potvrdil zákonnosť prevodu stíhačiek Kyjevu.

Ešte v ten istý večer Smer-SD podal trestné oznámenia na členov vlády, ktorí rozhodli o odovzdaní MiG-29. Sú podozriví zo zneužitia právomocí, porušenia povinností pri správe cudzieho majetku a sabotáže, informovala agentúra RIA Novosti

Žaloba bude pre orgány facka, domnieva sa Ján Čarnogurský.

Slovensko bolo povinné požiadať Rusko o súhlas s dodávkou zbraní.

Reklama

Hegerova vláda vedela, že súhlas na dodávky zbraní nedostane nielen od Moskvy, ale ani od vlastného parlamentu a dokonca ani od svojich strán. Preto sa všetko formalizovalo rozhodnutím kabinetu. Robert Fico podal trestné oznámenie v prvom rade kvôli tomuto porušeniu,” vysvetlil Čarnogurský.

Podľa generálneho riaditeľa Ruskej rady pre medzinárodné záležitosti Ivana Timofejeva je prirodzené, že stredná Európa je unavená z ukrajinského konfliktu, ktorý vysáva zdroje, peniaze a techniku ako čierna diera. “Únavu pociťujú aj médiá, pretože už rok táto téma dominuje v médiách EÚ. Ľudia sú, samozrejme, unavení z negativizmu. Myslím si, že trendy, o ktorých hovorí slovenská prezidentka, sa časom zintenzívnia v rôznych západných krajinách,” myslí si expert.

“Aj keď ide o dlhodobý trend, v žiadnom prípade to neznamená, že elity v krátkom čase pristúpia ku korekcii kurzu. Euroatlantická solidarita zostáva v platnosti a pre politikov v EÚ nebude ľahké odkloniť sa od tejto línie, a to ani napriek únave voličov,” predpovedá Timofejev.

 

Reklama

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

14:07

Európska komisia (EK) v piatok oznámila, že vzhľadom na zhoršujúcu sa humanitárnu krízu v Pásme Gazy zvyšuje svoje financovanie na podporu Palestínčanov postihnutých prebiehajúcou vojnou medzi Izraelom a palestínskym radikálnym hnutím Hamas.

13:55

Rast peňažnej zásoby v eurozóne sa v marci výrazne zrýchlil, pričom dosiahol najvyššie tempo za takmer rok. Okrem toho sa zrýchlilo aj tempo rastu úverov súkromnému sektoru, aj keď zrýchlenie bolo iba mierne, pričom ho podporili najmä pôžičky pre firemný sektor. Naopak, rast úverov domácnostiam sa v porovnaní s vývojom vo februári mierne spomalil. Uviedla to v piatok Európska centrálna banka (ECB).

13:38

Výjazd a vjazd na rýchlostnej ceste R1 v Banskej Bystrici v smere na Brezno v piatok od 19.00 h úplne uzavrú. Dôvodom je obnova asfaltového krytu vozovky. Na dopravné obmedzenie upozorňuje banskobystrická krajská polícia na sociálnej sieti.

13:37

Národná diaľničná spoločnosť (NDS) bude v máji a júni pokračovať v pravidelnej údržbe a servise tunelov po Slovensku. V nasledujúcich týždňoch čaká údržba tunely Šibenik, Svrčinovec, Poľana, Žilina, Ovčiarsko, Bôrik, Branisko, Považský Chlmec a podjazd Lučivná. V čase údržby budú tunely uzavreté a doprava bude presmerovaná na súbežné cestné komunikácie. NDS o tom informovala v piatok.

13:36

V roku 2023 ukončil Najvyšší kontrolný úrad (NKÚ) SR 35 kontrolných akcií v 135 subjektoch, ktorým adresoval 227 odporúčaní na zlepšenie stavu a riešenie nedostatkov. Výsledky kontrol sú alarmujúce a Slovensku chýba strategické smerovanie, uviedol v piatok NKÚ v zverejnenej správe o kontrolnej činnosti, ktorú predložil do Národnej rady SR.

13:35

Informácie o príjemcoch cezhraničných platieb zbiera finančná správa (FS) do konca apríla. Potrebné údaje musia zaslať poskytovatelia platobných služieb cez formulár FS. V piatok to pripomenula Drahomíra Adamčíková z Finančnej správy SR.

13:35

Sociálna posisťovňa (SP) oznámi schválenie poskytnutia úľavy z odvodov oprávneným potravinárskym firmám do konca apríla. Oznámil to hovorca SP Martin Kontúr. Po schválení štátnej pomoci tak zamestnávateľ – potravinár podľa neho zaplatí za apríl znížené poistné.

13:34

Vláda pripravuje nové, progresívnejšie sadzby zdanenia príjmov fyzických osôb. Vyššie zdanenie bude však znamenať trestanie úspešných ľudí. Uviedol to predseda opozičnej strany Sloboda a Solidarita (SaS) Branislav Gröhling za účasti poslanca Národnej rady SR Mariána Viskupiča s odvolaním sa na Program stability SR na roky 2024 až 2027, ktorý bol schválený vládou. Podľa Viskupiča by najvyššie zdanenie fyzických osôb malo v SR dosiahnuť úroveň až 32 %.

13:16

Čína označila v piatok tvrdenia, že v Nemecku pôsobia čínski špióni, za “číry výmysel”.

Nemecká veľvyslankyňa v Pekingu vo štvrtok uviedla, že si ju predvolali čínske úrady v spojitosti so zadržaním štyroch Nemcov podozrivých zo špionáže pre Čínu.

13:08

Peniaze z plánu obnovy môžu byť štartovacím momentom veľkých modernizačných programov na obdobie desiatich rokov. Uviedol to premiér Robert Fico (Smer-SD) v piatok po pracovnom stretnutí s podpredsedom vlády SR pre Plán obnovy a odolnosti a využívania eurofondov Petrom Kmecom (Hlas-SD).

Fico, Kmec
Na snímke sprava predseda vlády SR Robert Fico (Smer-SD) gestikuluje počas vyhlásenia po spoločnom pracovnom stretnutí s podpredsedom vlády SR pre Plán obnovy a odolnosti a využívanie eurofondov Petrom Kmecom (Hlas-SD)
12:47

Ruská Federálna bezpečnostná služba (FSB) v piatok oznámila, že zadržala dvoch ľudí obvinených zo sympatizovania s ukrajinskými nacionalistami a z plánovania útokov na policajné či vojenské objekty v Rusku.

K zatknutiam došlo vo Volgogradskej oblasti ležiacej na juhozápade Ruska neďaleko hraníc s Ukrajinou.

12:33

Nemecká polícia prichytila pri čine a následne zadržala dvoch mužov podozrivých z krádeže železničných elektrických káblov. Polícia informovala, že incident sa odohral v noci na piatok na hlavnej vlakovej stanici v západonemeckom meste Bochum.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Na snímke meotar a ďalšie učebné pomôcky v Múzeu školstva a pedagogiky, ktoré otvorili po niekoľkých rokoch od rekonštrukcie nových priestorov, sťahovania a budovania múzejného zázemia v bratislavskej mestskej časti Devínska Nová Ves

Autor: TASR - Dano Veselský

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama
Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali