Čaputová a Slovensko v hľadáčiku ruských novín VZGLJAD

❚❚
Čaputová a Slovensko v hľadáčiku ruských novín VZGLJAD

Bratislava 28. marca 2023 (HSP/Vzgljad/Foto:TASR-Pavol Zachar,Twitter)

Aktualizované 19. júna 2024

Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová, zanietená rusofóbna politička, vyhlásila, že jej krajina je stále viac unavená z pomoci Kyjevu. Minulý týždeň boli na návrh Čaputovej Ukrajine odovzdané slovenské stíhačky MiG-29, o ktoré Bratislavu osobne požiadal Zelenskyj. Namiesto radosti z tohto kroku však Čaputová zrejme pocítila rozčarovanie. Prečo? A prečo je prezidentka v predvečer parlamentných volieb znepokojená osudom svojej strany? Na tieto otázky hľadá odpovede Jurij Zajnašev v ruských novinách Vzgljad

Prezidentka preferuje vo¾by v prvej polovici roka, akceptuje aj september
Na snímke prezidentka SR Zuzana Čaputová

Podpora Ukrajiny na Slovensku “vysychá finančne aj morálne”, povedala v pondelok prezidentka Zuzana Čaputová na konferencii o zahraničnej politike krajiny v Bratislave. Podľa jej slov je väčšina Slovákov stále ochotná prijať utečencov z Ukrajiny, ale mnohí majú pocit, že ich život sa príchodom utečencov zhoršil.

Reklama

Dezinformácie a nesprávna interpretácia udalostí na Ukrajine, sťažuje sa Čaputová, “sa používajú na zníženie podpory verejnosti pre kroky, ktoré ako krajina robíme. Zvyšuje sa tým aj rozdiel medzi rozhodnutiami, ktoré ako štát prijímame, a postojmi našich občanov. Ako poznamenala prezidentka, na Slovensku uprostred príprav na predčasné parlamentné voľby rastie riziko, že sa znižuje podpora verejnosti pre zahraničnú politiku úradov.

Podľa Čaputovej vojenská pomoc Kyjevu “nie je nevyčerpateľná”. “Ak nebudeme investovať do obrany, nemôžeme sa pohnúť dopredu ani v oblasti vlastnej obrany. Podpora Ukrajiny zo strany štátu tiež vysychá, na Slovensku asi najviac (v porovnaní s inými európskymi krajinami. – pozn. Kommersantu),” povedala. Podľa prezidentky je potrebné Slovákom neustále vysvetľovať význam pomoci Ukrajine “nielen v súvislosti s ochranou hodnôt, ale aj pre bezpečnosť a ekonomické záujmy Slovenska”.

Reklama

V polovici marca Čaputová uviedla, že blížiace sa parlamentné voľby 30. septembra (do Národnej rady SR) budú pre Slovensko významnou skúškou. Podľa Čaputovej niektoré strany otvorene naznačujú “obrat v zahraničnej politike” – a to je niečo, čo by mohlo “posunúť Slovensko od demokracie k autokracii”. Podľa prieskumov medzi voličmi podpora liberálnych strán a hnutí klesá.

“Čaputová sa vážne zamýšľa nad svojou prezidentskou kampaňou, ktorá ju čaká o rok, ako aj nad osudom svojej strany Progresívne Slovensko, ktorá má ísť už o pol roka do parlamentných volieb,” hovorí Vadim Trubačov, docent na RGGU.

“Slovensko prijalo 300 000 ukrajinských utečencov, čo je na päťmiliónovú krajinu veľa. Životná úroveň klesá, keď Slovensko zostáva bez viac-menej lacného ruského plynu, a Slovensko je veľmi závislé od nášho plynu, až na 90 %. Na takomto pozadí sa kurz bezbrehej podpory Kyjeva zo strany Slovenska prirodzene nepozdáva. Okrem toho na východnom Slovensku žije početné rusínske obyvateľstvo, podobné obyvateľstvu Zakarpatska, so zlými spomienkami na banderovcov. Aj preto sú v krajine všeobecne neobľúbení,” vysvetlil Trubačov.

“Takže Čaputová je jednoducho nútená konštatovať fakt. Pritom rusofilstvo Slovákov netreba preháňať. V priemere sú našej krajine o niečo viac naklonení ako ich susedia Česi. Zároveň len tretina respondentov vyjadruje bezvýhradnú solidaritu s Ukrajinou. V Českej republike to bolo ešte viac ako 40 percent,” dodal ruský expert.

 

Reklama

Sovietske stíhačky prinútili Čaputovú, aby sa odkopala

Podľa bývalého slovenského premiéra Jána Čarnogurského medzi proamerickými politikmi rastie nervozita. “Slovensku vládne vláda, ktorá nemá podporu v parlamente, ešte v decembri je bola vyslovená nedôvera, preto sú na september naplánované predčasné voľby. Zahraničnú politiku určujú politici lojálni Američanom – predseda vlády Eduard Heger, minister obrany Jaroslav Naď, šéf rezortu zahraničných vecí Rastislav Káčer a dopĺňa ich Zuzana Čaputová. Práve oni chcú Kyjevu urýchlene poslať výzbroj slovenskej armády, o ktorú má taký záujem. Systém S-300 bol na Ukrajinu poslaný už vlani a 13 stíhačiek MiG-29 má byť dodaných v najbližších týždňoch. Štyri lietadlá už boli odovzdané, zvyšné ešte čakajú na opravu a ďalšiu expedíciu,” spresnil hovorca.

“Dodávky vojenskej techniky na Ukrajinu však len zvyšujú nepopularitu politikov, ktorí za nimi stoja,” zdôraznil bývalý premiér v rozhovore pre VZGLJAD. – Dôvodov je hneď niekoľko.

Po prvé, Slovensko sa tradične považuje za rusofilskú krajinu.

Po druhé, v publikáciách na internete vidíme obrázky nacistických tetovaní, ktoré si nechávajú robiť niektorí ukrajinskí vojaci. To len znižuje podporu Ukrajiny. Po tretie, rastú obavy, že Slovensko bude zatiahnuté do vojny, ktorú nepovažuje za svoju. V dôsledku toho prieskumy verejnej mienky v minulom roku ukázali, že dokonca viac respondentov sympatizuje s Moskvou ako s Kyjevom.”

Za posledný rok Slovensko prijalo mnoho utečencov z Ukrajiny, povedal bývalý premiér. “Väčšinou s nimi majú Slováci doteraz dobré vzťahy, ale už boli zverejnené správy o tom, že niektorí Ukrajinci prejavujú agresivitu a naša polícia v tejto súvislosti nekoná. Nepáči sa nám ani to, že niektorí utečenci jazdia na drahých autách. Všetky tieto dôvody spôsobujú, že Slováci sú menej ochotní prijímať Ukrajincov. Niektorí členovia vlády a prezidentka Čaputová z toho začínajú byť nervózni,” povedal bývalý premiér.

Reklama

Keď hovorila o “vojenskej pomoci”, Čaputová nešpecifikovala, čo má na mysli, ale nie je ťažké si to domyslieť. Ako napísali noviny VZGLJAD, minulý týždeň Slovensko poslalo Ukrajine partiu lietadiel MiG-29. Ide o časť letky sovietskych stíhačiek, ktoré boli z letectva stiahnuté ešte v auguste. Stíhačky sa Kyjevu odovzdávajú bezplatne, spresnila agentúra TASS. Rusko pri tejto príležitosti obvinilo Slovensko z porušenia pravidiel reexportu.

Pripomeňme, že ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj osobne požiadal Hegera o stíhačky, keď sa obaja lídri stretli 9. februára v Bruseli na okraj summitu Európskej únie. Heger odpovedal predbežným súhlasom. “Stíhačky MiG-29 boli vyradené z prevádzky a Slovensko ich nemôže použiť, ale práve tieto MiGy by mohli zachrániť mnoho nevinných životov na Ukrajine,” povedal premiér po stretnutí. On sám, minister obrany Naď aj samotná prezidentka Čaputová však celú prvú polovicu marca trvali na tom, že žiadna zo stíhačiek neopustí krajinu bez súhlasu Národnej rady. Čaputová a Heger dokonca pripustili, že bude potrebná zmena ústavy alebo prijatie osobitného zákona.

Heger, Zelenskyj
Na snímke Volodymyr Zelenskyj a Eduard Heger

To sa skončilo 17. marca, keď kabinet sám schválil presun stíhačiek, uviedol portál Lenta.ru. Heger sa vyjadril, akoby na to vláda “mala potrebné kompetencie”. O deň neskôr Bratislava a Kyjev uzavreli dohodu o prevode MiG-29, ako aj dvoch systémov protivzdušnej obrany Kub. Washington o dohode – či skôr “darčeku” – zrejme vedel, pretože výmenou za stíhačky USA okamžite prisľúbili Slovensku tucet nových vrtuľníkov Bell AH-1Z Viper.

“Vláda skutočne porušila ústavu. Zrejme si v kuloároch urobila prieskum medzi frakciami a poslancami, preverila situáciu a uvedomila si, že v parlamente nezíska väčšinu. Na druhej strane Zelenskyj o to naliehavo žiadal, musel sa ponáhľať. Keď ide o politickú účelovosť, zákon je nepodstatný. Mimochodom, v dôsledku toho zostala celá krajina prakticky bez letectva a v prevádzke neboli takmer žiadne bojové lietadlá. Je to jedinečný prípad. Na slovenskom nebi teraz hliadkujú poľské a české lietadlá,” vysvetlil Trubačov v rozhovore pre VZGLJAD.

Odborník je presvedčený, že Bratislava k takémuto kroku pristúpila “na žiadosť”, ktorá nezaznela ani z Bruselu, ale zo susednej Prahy. “Politika Čaputovej a Hegera viedla k faktickej strate suverenity Slovenska. Skutočnou hlavou Slovenska by sa teraz mal nazývať Petr Fiala, predseda vlády susednej Českej republiky. V skutočnosti sa Praha opäť stala hlavným mestom Slovenska, tak ako to bolo pred rozpadom Československa začiatkom 90. rokov. Mám na mysli predovšetkým vojensko-politický kurz Slovenska – dve armády už tvoria vlastne jednu armádu. Ale aj v ekonomickom a dokonca aj vo vnútropolitickom zmysle sa suverenita stráca. V Česku pracuje veľa Slovákov, ekonomiky oboch krajín sa prelínajú. Ak je malý podnik ešte slovenský, tak stredný podnik je už český a veľký podnik je, samozrejme, nemecký,” vymenoval Trubačov.

 

Ako sa z liberálnej vlády vykľuli “sabotéri”

V pondelok popoludní jeden z hlavných oponentov Čaputovej a Hegera, bývalý premiér Robert Fico, pohrozil,Лента.Руhttp://Lenta.rulenta.ru
že nechá prešetriť, ako úrady rozhodli o dodávkach. “Ani 100 amerických vrtuľníkov nezmení nič na tom, že naše stíhačky boli darované Ukrajine v hrubom rozpore s Ústavou SR. Nie je to pre nás uzavretá záležitosť, budeme trvať na kvalifikovanom vyšetrovaní,” citoval ho denník EADaily. Fico, ktorý stojí na čele stredoľavej strany Smer-SD, ubezpečuje, že neexistuje ani jeden súdny právnik, ktorý by potvrdil zákonnosť prevodu stíhačiek Kyjevu.

Ešte v ten istý večer Smer-SD podal trestné oznámenia na členov vlády, ktorí rozhodli o odovzdaní MiG-29. Sú podozriví zo zneužitia právomocí, porušenia povinností pri správe cudzieho majetku a sabotáže, informovala agentúra RIA Novosti

Žaloba bude pre orgány facka, domnieva sa Ján Čarnogurský.

Slovensko bolo povinné požiadať Rusko o súhlas s dodávkou zbraní.

Reklama

Hegerova vláda vedela, že súhlas na dodávky zbraní nedostane nielen od Moskvy, ale ani od vlastného parlamentu a dokonca ani od svojich strán. Preto sa všetko formalizovalo rozhodnutím kabinetu. Robert Fico podal trestné oznámenie v prvom rade kvôli tomuto porušeniu,” vysvetlil Čarnogurský.

Podľa generálneho riaditeľa Ruskej rady pre medzinárodné záležitosti Ivana Timofejeva je prirodzené, že stredná Európa je unavená z ukrajinského konfliktu, ktorý vysáva zdroje, peniaze a techniku ako čierna diera. “Únavu pociťujú aj médiá, pretože už rok táto téma dominuje v médiách EÚ. Ľudia sú, samozrejme, unavení z negativizmu. Myslím si, že trendy, o ktorých hovorí slovenská prezidentka, sa časom zintenzívnia v rôznych západných krajinách,” myslí si expert.

“Aj keď ide o dlhodobý trend, v žiadnom prípade to neznamená, že elity v krátkom čase pristúpia ku korekcii kurzu. Euroatlantická solidarita zostáva v platnosti a pre politikov v EÚ nebude ľahké odkloniť sa od tejto línie, a to ani napriek únave voličov,” predpovedá Timofejev.

 

Reklama

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

15:51

Ruskí zákonodarcovia vo štvrtok predbežne schválili navrhovanú legislatívu, ktorá umožní zahraničným bankám otvárať pobočky v Rusku. Ministerstvo financií dúfa, že tento krok zmierni problémy s cezhraničným zúčtovaním. TASR o tom informuje na základe správy Reuters.

Ruské banky majú problémy s cezhraničným zúčtovaním po tom, ako im sankcie Západu v dôsledku konfliktu na Ukrajine zablokovali prístup do globálneho platobného systému SWIFT.

15:50

Slovenská ekonomika prejavila značnú odolnosť voči negatívnym šokom spôsobeným pandémiou a vojnou na Ukrajine, ako aj súvisiacou energetickou krízou. Naopak, jej zraniteľným miestom naďalej ostávajú verejné financie. Poukázala na to Národná banka Slovenska (NBS) v tohtoročnom vydaní publikácie venovanej štrukturálnym výzvam pre ekonomiku.

15:47

Počet registrovaných nezamestnaných vo Francúzsku, ktoré je druhou najväčšou ekonomikou eurozóny, v júni 2024 opäť vzrástol, už druhý mesiac po sebe. Dosiahol pritom najvyššiu úroveň za 20 mesiacov. TASR o tom informuje na základe správy portálu france24.

Konkrétne sa počet ľudí evidovaných ako nezamestnaní v tzv. kontinentálnom Francúzsku, bez zámorských území, v júni 2024 oproti máju zvýšil o 18 300 na 2,835 milióna osôb.

15:45

Významná ruská ekonómka Valentina Bondarenková zomrela po páde z okna svojho moskovského bytu, uvádzajú médiá. TASR o tom informuje na základe tlačovej agentúry DPA.

Médiá informovali, že Bondarenková trpela chronickou chorobou, ale príčiny jej pádu sú stále nejasné.

15:42

Ukrajinská polícia zadržala skupinu ľudí, ktorá pripravovala na objednávku Ruska podpaľačské útoky na Ukrajine a tiež v Poľsku a pobaltských krajinách, oznámila vo štvrtok ukrajinská generálna prokuratúra. TASR o tom informuje podľa správy agentúry PAP.

Jedným z podozrivých je muž z Ivano-Frankivska, ktorí za peniaze súhlasil, že nájde cez internet ľudí ochotných vykonávať podvratnú činnosť proti Ukrajine. Ukrajinská polícia pritom počas vyšetrovania zadržala v tejto súvislosti troch ľudí.

14:55

Biden bude vo štvrtok na nadchádzajúcich rokovaniach vyvíjať väčší tlak na Netanjahua, aby urýchlil dosiahnutie dohody o prímerí v Gaze, informuje Politico.

Publikácia sa odvoláva na zdroje z Bieleho domu a uvádza, že Biden sa po tom, ako sa „zbavil politických pút“, pokúsi dať rozhovorom tvrdší tón.

14:42

Na obchvate Mosta pri Bratislave (cesta II/572) pri križovatke s diaľnicou D4 hlásia nehodu s tým, že autá blokujú pravý pruh. Obchádza sa vľavo. Zelená vlna STVR o tom informovala na svojom webe.

14:35

Ruskú vládu znepokojuje vysoká miera inflácie. Hovorca Kremľa Dmitrij Peskov to vyhlásil deň pred tým, ako sa stretne ruská centrálna banka, aby rozhodla o úrokových sadzbách. Analytici očakávajú, že ich zvýši. TASR o tom informuje na základe správy agentúry AFP.

Medziročná miera inflácie dosiahla v júni 8,6 %, čo je viac ako dvojnásobok oficiálneho vládneho cieľa na úrovni 4 %. Skrotenie inflácie je jednou z priorít vlády, ktorá vypracuje a zavedie potrebné opatrenia, uviedol Peskov bez ďalších podrobností.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE


Reklama

NAJNOVŠIE


Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Bocian letí nad kravou na lúke v Neu-Anspachu pri Frankfurte nad Mohanom v Nemecku

Autor: TASR/AP-Michael Probst

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Viktor Pondělík

Artem Klymenko

Erik Majercak

Gustáv Murín

Milan Šupa

Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali