Čaputová a Slovensko v hľadáčiku ruských novín VZGLJAD

Bratislava 28. marca 2023 (HSP/Vz/Foto:TASR-Pavol Zachar,Twitter)

 

Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová, zanietená rusofóbna politička, vyhlásila, že jej krajina je stále viac unavená z pomoci Kyjevu. Minulý týždeň boli na návrh Čaputovej Ukrajine odovzdané slovenské stíhačky MiG-29, o ktoré Bratislavu osobne požiadal Zelenskyj. Namiesto radosti z tohto kroku však Čaputová zrejme pocítila rozčarovanie. Prečo? A prečo je prezidentka v predvečer parlamentných volieb znepokojená osudom svojej strany?

Prezidentka preferuje vo¾by v prvej polovici roka, akceptuje aj september
Na snímke prezidentka SR Zuzana Čaputová

Podpora Ukrajiny na Slovensku “vysychá finančne aj morálne”, povedala v pondelok prezidentka Zuzana Čaputová na konferencii o zahraničnej politike krajiny v Bratislave. Podľa jej slov je väčšina Slovákov stále ochotná prijať utečencov z Ukrajiny, ale mnohí majú pocit, že ich život sa príchodom utečencov zhoršil.

Dezinformácie a nesprávna interpretácia udalostí na Ukrajine, sťažuje sa Čaputová, “sa používajú na zníženie podpory verejnosti pre kroky, ktoré ako krajina robíme. Zvyšuje sa tým aj rozdiel medzi rozhodnutiami, ktoré ako štát prijímame, a postojmi našich občanov. Ako poznamenala prezidentka, na Slovensku uprostred príprav na predčasné parlamentné voľby rastie riziko, že sa znižuje podpora verejnosti pre zahraničnú politiku úradov.

Podľa Čaputovej vojenská pomoc Kyjevu “nie je nevyčerpateľná”. “Ak nebudeme investovať do obrany, nemôžeme sa pohnúť dopredu ani v oblasti vlastnej obrany. Podpora Ukrajiny zo strany štátu tiež vysychá, na Slovensku asi najviac (v porovnaní s inými európskymi krajinami. – pozn. Kommersantu),” povedala. Podľa prezidentky je potrebné Slovákom neustále vysvetľovať význam pomoci Ukrajine “nielen v súvislosti s ochranou hodnôt, ale aj pre bezpečnosť a ekonomické záujmy Slovenska”.

V polovici marca Čaputová uviedla, že blížiace sa parlamentné voľby 30. septembra (do Národnej rady SR) budú pre Slovensko významnou skúškou. Podľa Čaputovej niektoré strany otvorene naznačujú “obrat v zahraničnej politike” – a to je niečo, čo by mohlo “posunúť Slovensko od demokracie k autokracii”. Podľa prieskumov medzi voličmi podpora liberálnych strán a hnutí klesá.

“Čaputová sa vážne zamýšľa nad svojou prezidentskou kampaňou, ktorá ju čaká o rok, ako aj nad osudom svojej strany Progresívne Slovensko, ktorá má ísť už o pol roka do parlamentných volieb,” hovorí Vadim Trubačov, docent na RGGU.

“Slovensko prijalo 300 000 ukrajinských utečencov, čo je na päťmiliónovú krajinu veľa. Životná úroveň klesá, keď Slovensko zostáva bez viac-menej lacného ruského plynu, a Slovensko je veľmi závislé od nášho plynu, až na 90 %. Na takomto pozadí sa kurz bezbrehej podpory Kyjeva zo strany Slovenska prirodzene nepozdáva. Okrem toho na východnom Slovensku žije početné rusínske obyvateľstvo, podobné obyvateľstvu Zakarpatska, so zlými spomienkami na banderovcov. Aj preto sú v krajine všeobecne neobľúbení,” vysvetlil Trubačov.

“Takže Čaputová je jednoducho nútená konštatovať fakt. Pritom rusofilstvo Slovákov netreba preháňať. V priemere sú našej krajine o niečo viac naklonení ako ich susedia Česi. Zároveň len tretina respondentov vyjadruje bezvýhradnú solidaritu s Ukrajinou. V Českej republike to bolo ešte viac ako 40 percent,” dodal ruský expert.

 

Sovietske stíhačky prinútili Čaputovú, aby sa odkopala

Podľa bývalého slovenského premiéra Jána Čarnogurského medzi proamerickými politikmi rastie nervozita. “Slovensku vládne vláda, ktorá nemá podporu v parlamente, ešte v decembri je bola vyslovená nedôvera, preto sú na september naplánované predčasné voľby. Zahraničnú politiku určujú politici lojálni Američanom – predseda vlády Eduard Heger, minister obrany Jaroslav Naď, šéf rezortu zahraničných vecí Rastislav Káčer a dopĺňa ich Zuzana Čaputová. Práve oni chcú Kyjevu urýchlene poslať výzbroj slovenskej armády, o ktorú má taký záujem. Systém S-300 bol na Ukrajinu poslaný už vlani a 13 stíhačiek MiG-29 má byť dodaných v najbližších týždňoch. Štyri lietadlá už boli odovzdané, zvyšné ešte čakajú na opravu a ďalšiu expedíciu,” spresnil hovorca.

“Dodávky vojenskej techniky na Ukrajinu však len zvyšujú nepopularitu politikov, ktorí za nimi stoja,” zdôraznil bývalý premiér v rozhovore pre VZGLJAD. – Dôvodov je hneď niekoľko.

Po prvé, Slovensko sa tradične považuje za rusofilskú krajinu.

Po druhé, v publikáciách na internete vidíme obrázky nacistických tetovaní, ktoré si nechávajú robiť niektorí ukrajinskí vojaci. To len znižuje podporu Ukrajiny. Po tretie, rastú obavy, že Slovensko bude zatiahnuté do vojny, ktorú nepovažuje za svoju. V dôsledku toho prieskumy verejnej mienky v minulom roku ukázali, že dokonca viac respondentov sympatizuje s Moskvou ako s Kyjevom.”

Za posledný rok Slovensko prijalo mnoho utečencov z Ukrajiny, povedal bývalý premiér. “Väčšinou s nimi majú Slováci doteraz dobré vzťahy, ale už boli zverejnené správy o tom, že niektorí Ukrajinci prejavujú agresivitu a naša polícia v tejto súvislosti nekoná. Nepáči sa nám ani to, že niektorí utečenci jazdia na drahých autách. Všetky tieto dôvody spôsobujú, že Slováci sú menej ochotní prijímať Ukrajincov. Niektorí členovia vlády a prezidentka Čaputová z toho začínajú byť nervózni,” povedal bývalý premiér.

Keď hovorila o “vojenskej pomoci”, Čaputová nešpecifikovala, čo má na mysli, ale nie je ťažké si to domyslieť. Ako napísali noviny VZGLJAD, minulý týždeň Slovensko poslalo Ukrajine partiu lietadiel MiG-29. Ide o časť letky sovietskych stíhačiek, ktoré boli z letectva stiahnuté ešte v auguste. Stíhačky sa Kyjevu odovzdávajú bezplatne, spresnila agentúra TASS. Rusko pri tejto príležitosti obvinilo Slovensko z porušenia pravidiel reexportu.

Pripomeňme, že ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj osobne požiadal Hegera o stíhačky, keď sa obaja lídri stretli 9. februára v Bruseli na okraj summitu Európskej únie. Heger odpovedal predbežným súhlasom. “Stíhačky MiG-29 boli vyradené z prevádzky a Slovensko ich nemôže použiť, ale práve tieto MiGy by mohli zachrániť mnoho nevinných životov na Ukrajine,” povedal premiér po stretnutí. On sám, minister obrany Naď aj samotná prezidentka Čaputová však celú prvú polovicu marca trvali na tom, že žiadna zo stíhačiek neopustí krajinu bez súhlasu Národnej rady. Čaputová a Heger dokonca pripustili, že bude potrebná zmena ústavy alebo prijatie osobitného zákona.

Heger, Zelenskyj
Na snímke Volodymyr Zelenskyj a Eduard Heger

To sa skončilo 17. marca, keď kabinet sám schválil presun stíhačiek, uviedol portál Lenta.ru. Heger sa vyjadril, akoby na to vláda “mala potrebné kompetencie”. O deň neskôr Bratislava a Kyjev uzavreli dohodu o prevode MiG-29, ako aj dvoch systémov protivzdušnej obrany Kub. Washington o dohode – či skôr “darčeku” – zrejme vedel, pretože výmenou za stíhačky USA okamžite prisľúbili Slovensku tucet nových vrtuľníkov Bell AH-1Z Viper.

“Vláda skutočne porušila ústavu. Zrejme si v kuloároch urobila prieskum medzi frakciami a poslancami, preverila situáciu a uvedomila si, že v parlamente nezíska väčšinu. Na druhej strane Zelenskyj o to naliehavo žiadal, musel sa ponáhľať. Keď ide o politickú účelovosť, zákon je nepodstatný. Mimochodom, v dôsledku toho zostala celá krajina prakticky bez letectva a v prevádzke neboli takmer žiadne bojové lietadlá. Je to jedinečný prípad. Na slovenskom nebi teraz hliadkujú poľské a české lietadlá,” vysvetlil Trubačov v rozhovore pre VZGLJAD.

Odborník je presvedčený, že Bratislava k takémuto kroku pristúpila “na žiadosť”, ktorá nezaznela ani z Bruselu, ale zo susednej Prahy. “Politika Čaputovej a Hegera viedla k faktickej strate suverenity Slovenska. Skutočnou hlavou Slovenska by sa teraz mal nazývať Petr Fiala, predseda vlády susednej Českej republiky. V skutočnosti sa Praha opäť stala hlavným mestom Slovenska, tak ako to bolo pred rozpadom Československa začiatkom 90. rokov. Mám na mysli predovšetkým vojensko-politický kurz Slovenska – dve armády už tvoria vlastne jednu armádu. Ale aj v ekonomickom a dokonca aj vo vnútropolitickom zmysle sa suverenita stráca. V Česku pracuje veľa Slovákov, ekonomiky oboch krajín sa prelínajú. Ak je malý podnik ešte slovenský, tak stredný podnik je už český a veľký podnik je, samozrejme, nemecký,” vymenoval Trubačov.

 

Ako sa z liberálnej vlády vykľuli “sabotéri”

V pondelok popoludní jeden z hlavných oponentov Čaputovej a Hegera, bývalý premiér Robert Fico, pohrozil,Лента.Руhttp://Lenta.rulenta.ru
že nechá prešetriť, ako úrady rozhodli o dodávkach. “Ani 100 amerických vrtuľníkov nezmení nič na tom, že naše stíhačky boli darované Ukrajine v hrubom rozpore s Ústavou SR. Nie je to pre nás uzavretá záležitosť, budeme trvať na kvalifikovanom vyšetrovaní,” citoval ho denník EADaily. Fico, ktorý stojí na čele stredoľavej strany Smer-SD, ubezpečuje, že neexistuje ani jeden súdny právnik, ktorý by potvrdil zákonnosť prevodu stíhačiek Kyjevu.

Ešte v ten istý večer Smer-SD podal trestné oznámenia na členov vlády, ktorí rozhodli o odovzdaní MiG-29. Sú podozriví zo zneužitia právomocí, porušenia povinností pri správe cudzieho majetku a sabotáže, informovala agentúra RIA Novosti

Žaloba bude pre orgány facka, domnieva sa Ján Čarnogurský.

Slovensko bolo povinné požiadať Rusko o súhlas s dodávkou zbraní.

Hegerova vláda vedela, že súhlas na dodávky zbraní nedostane nielen od Moskvy, ale ani od vlastného parlamentu a dokonca ani od svojich strán. Preto sa všetko formalizovalo rozhodnutím kabinetu. Robert Fico podal trestné oznámenie v prvom rade kvôli tomuto porušeniu,” vysvetlil Čarnogurský.

Podľa generálneho riaditeľa Ruskej rady pre medzinárodné záležitosti Ivana Timofejeva je prirodzené, že stredná Európa je unavená z ukrajinského konfliktu, ktorý vysáva zdroje, peniaze a techniku ako čierna diera. “Únavu pociťujú aj médiá, pretože už rok táto téma dominuje v médiách EÚ. Ľudia sú, samozrejme, unavení z negativizmu. Myslím si, že trendy, o ktorých hovorí slovenská prezidentka, sa časom zintenzívnia v rôznych západných krajinách,” myslí si expert.

“Aj keď ide o dlhodobý trend, v žiadnom prípade to neznamená, že elity v krátkom čase pristúpia ku korekcii kurzu. Euroatlantická solidarita zostáva v platnosti a pre politikov v EÚ nebude ľahké odkloniť sa od tejto línie, a to ani napriek únave voličov,” predpovedá Timofejev.

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

16:17

Ukrajina sa v piatok prihlásila k zodpovednosti za útok na budovu velenia Čiernomorskej flotily na Krymskom polostrove, pričom ho označila za úspešný.

16:13

Azerbajdžanské úrady vydali ozbrojeným formáciám karabašských Arménov ultimátum, aby do troch dní zložili zbrane.

Arménsky vojenský personál v regióne, ktorý dobrovoľne zloží zbrane, bude prepustený, prisľúbil poradca prezidenta Alijeva.

V predvečer sa Baku a karabašskí Arméni dohodli na pláne reintegrácie územia.

Arménske médiá informovali, že Azerbajdžan požadoval vydanie vedúcich predstaviteľov Náhorného Karabachu, ako aj niekoľkých arménskych vojenských dôstojníkov. Táto skutočnosť nebola oficiálne potvrdená.

16:07

Ozbrojení muži z uniesli v piatok z univerzity v nigérijskom štáte Zamfara 35 ľudí. Oznámil to hovorca tamojšieho guvernéra. TASR prevzala správu z agentúry Reuters, podľa ktorej ide o prvý veľký tohoročný únos študentov v tejto africkej krajine.

15:52

Dopyt po zemnom plyne v Európe sa počas nasledujúcich 20 rokov drasticky zníži. Predpokladá to spoločná štúdia medzinárodnej poradenskej firmy Deloitte a nemeckého Inštitútu pre aplikovanú ekológiu OeKo. Do roku 2040 by dopyt mohol klesnúť o dve tretiny v porovnaní s rokom 2021 a do roku 2050 až o 95 %, oznámila v piatok spoločnosť Deloitte.

15:50

Jeden vojak je nezvestný po piatkovom ukrajinskom raketovom útoku na budovu veliteľstva ruskej Čiernomorskej flotily v meste Sevastopol na polostrove Krym. Oznámilo to ruské ministerstvo obrany.

15:35

Spojené štáty a Čína chcú zriadiť dve pracovné skupiny pre riešenie hospodárskych sporov. Oznámila to v piatok americká ministerka financií Janet Yellenová. Jedna skupina by sa podľa nej zamerala na ekonomiku a druhá na finančné otázky. V budúcnosti by mali existovať štruktúrované kanály pre otvorené a vecné diskusie, vrátane pravidelných stretnutí na ministerskej úrovni, povedala Yellenová.

15:18

Termín uzavretia vetvy diaľnice D1 z ulice Pri mlyne, v bratislavskej mestskej časti Vajnory, bude posunutý. Informovala o tom v piatok Národná diaľničná spoločnosť (NDS). Pôvodne mala byť vetva uzavretá od 25. septembra tohto roku.

15:07

České opozičné hnutie Sloboda a priama demokracia (SPD) v piatok vyzvalo ministra vnútra Víta Rakušana na opätovné zavedenie kontrol na hraniciach so Slovenskom. Český rezort vnútra na otázku TASR uviedol, že situáciu podrobne monitoruje a v tejto chvíli nie je potrebné takéto razantné opatrenie.

14:41

Organizácia Spojených národov (OSN) v piatok vyzvala iránske úrady, aby zrušili nový zákon, ktorý prudko zvýšil tresty pre ženy za porušenie prísnych islamských pravidiel obliekania. OSN zákon označila za represívny a ponižujúci.

14:33

V Rusku odsúdili v piatok na osemročný trest odňatia slobody politického aktivistu Richarda Rouza. Dôvodom boli príspevky na sociálnych sieťach, v ktorých kritizoval vojenskú operáciu Moskvy na Ukrajine. Výšku trestu pre agentúru AFP potvrdil hovorca vojenského súdu v Jekaterinburgu.

14:32

Slovenská inovačná a energetická agentúra (SIEA) a Združenie miest a obcí Slovenska (ZMOS) v piatok podpísali memorandum o spolupráci pri dekarbonizácii a zvyšovaní energetickej sebestačnosti regiónov. Spolupráca sa týka pripravovaného národného projektu SIEA s názvom Kapacity pre regióny, v rámci ktorého vznikne 23 regionálnych centier udržateľnej energetiky.

14:32

Smog obsahujúci výpary z filipínskej sopky Taal na ostrove Luzon spôsobil nevoľnosť desiatkam žiakov a prinútil 25 filipínskych miest a obcí v piatok preventívne uzavrieť školy. Uviedli to miestne úrady.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE

NAJNOVŠIE

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

FOTO DŇA

Bociany stoja vo svojom hniezde a obloha sa sfarbuje dočervena pred východom slnka v meste Wehrheim pri Frankfurte nad Mohanom

Autor: TASR/AP-Michael Probst

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Vášeň v Tebe

V žiadnom prípade tam nenechávajte svoje peniaze. Vlamač úkryt okamžite nájde

0 icon

22.09.2023 Redakcia Vášeň v tebe - Kde si nenechávať peniaze doma? Mnoho ľudí hľadá úkryty, ktoré nebudú pre zlodejov zrejmé. Predstavujeme najobľúbenejšie úkryty, ktoré budú pri vlámaní pravdepodobne okamžite skontrolované. Namiesto toho je lepšie zvoliť bezpečnejšie riešenia.

Nikdy nerobte tieto 3 chyby! Dermatológ varuje: budete ako "vráskavé hrozienka"

0 icon

22.9.2023 Redakcia Vášeň v tebe - Dermatologička na TikToku uviedla 3 najčastejšie chyby v starostlivosti o pleť, ktorých sa dopúšťajú ľudia po dvadsiatke a ktoré majú vplyv na stav pleti v neskoršom veku. O svoje poznatky sa podelila so sledovateľmi, pretože, ako povedala, "želala by si, aby to sama vedela"…

Jesenná večera za 30 minút? Vaša tekvica v tejto verzii prekvapí aj tých najväčších gurmánov

0 icon

22.9.2023 Redakcia Vášeň v tebe - Rýchla večera nemusí byť nudná a založená na mrazených potravinách alebo pripomínať nevýrazný instantný pokrm. Niekedy stačí len pár ingrediencií, aby ste vykúzlili skutočné umelecké dielo. Tento recept na tekvicovú polievku s ovocnou prílohou je toho príkladom - stačí všetko upiecť, rozmixovať a je…

Do bubna vhoďte niekoľko kociek ľadu. Keď uvidíte konečný výsledok, budete šokovaní

0 icon

22.09.2023 Redakcia Vášeň v tebe - Pranie nepatrí medzi obľúbené činnosti mnohých ľudí. Niektorí sa dokonca smejú, že im to trvá dva týždne: prvý deň sa perie, druhý deň suší a zvyšok času čaká oblečenie na vyžehlenie a odloženie do skrine. Čo keby sme to trochu odľahčili?

Pridajte do piškótového cesta nezjavnú prísadu. Vyrastie nádherne nadýchané

0 icon

22.9.2023 Redakcia Vášeň v tebe - Osvedčený recept na piškótový koláč by mal byť v kuchárskej knihe každého nadšenca domáceho pečenia. Tvorí základ mnohých chutných jedál vrátane pôsobivých koláčov podávaných pri špeciálnych príležitostiach. Strávili ste v kuchyni veľa času experimentovaním a hľadaním spôsobu, ako pripraviť dokonalý piškótový koláč, ale bez…

Armádny Magazín

Biologické zbrane Pentagónu: z Ukrajiny do Kazachstanu a potom všade inde?

0 icon

USA, 22.september 2023 - Výskyt antraxu v Kazachstane môže byť spôsobený presunom amerických biolaboratórií do republiky Moskva a Peking si uvedomujú hrozbu, ktorú predstavuje biologický výskum Washingtonu v Strednej Ázii. Rusko a Čína sa preto spoločne postavia proti rozmiestneniu biolaboratórií v susedných krajinách, uviedol 12. septembra námestník ruského min

"Putinove kliešte: od Severnej Kórey po Karibské more

0 icon

Rusko, 22. september 2023 - Ak by niekto v roku 2014 v centrále NATO navrhol, že Rusko by mohlo na vojenské zosilnenie okolo svojich hraníc reagovať rozsiahlym strategickým manévrom, vyvolalo by to len blahosklonný úsmev. Všetko, čo mala Ruská federácia v tom čase k dispozícii na použitie v zahraničí, bola…

"Zelenského zlá chvíľa": Seymour Hersh sprostredkoval názor amerických spravodajských služieb

0 icon

Ukrajina, 22.september 2023 - Seymour Hersh vo svojom článku pod názvom "Zelenského zlá chvíľa" sprostredkoval názor amerických spravodajských služieb. Rusko na Ukrajine zvíťazilo, protiofenzíva zlyhala, ale Biely dom naďalej klame. "Mnohí v americkej spravodajskej komunite sa domnievajú, že demoralizo

Taktika obhajoby nacistov pred Norimberským tribunálom

0 icon

USA, 22.september 2023 - Z knihy: Francine Hirsch. Norimberský proces: Sovietsky zväz a Medzinárodný vojenský tribunál. Moskva: Nová literárna revue, 2023. Z angličtiny preložil R. Ibatullinová.   Vyjadrenia obhajoby sa začali v piatok 8. Marca. Súdna sieň bola opäť plná, ako počas sovietskej úvodnej reči.... Mnohí obžalovaní s

Antonio Guterres: Medzinárodný menový fond nepomáha chudobným krajinám

0 icon

USA, 21.september 2023 - Medzinárodné finančné inštitúcie, najmä MMF a Svetová banka, sú už dlho pod paľbou kritiky verejnosti a dokonca aj vládnych predstaviteľov v mnohých krajinách sveta. Tieto inštitúcie pracujú pre bohaté krajiny Západu. A chudobné krajiny, ktoré sa dostali do sietí MMF a SB, začínajú žiť podľa kánonov…

TopDesať

Jednoduché cviky pred spaním na zoštíhlenie nôh!

0 icon

Fitness tréneri tvrdia, že najdôležitejšia vec pri cvičení je vytrvalosť. Buďme však k sebe úprimní: každodenné cviky nie sú práve najvzrušujúcejšie. Je ľahšie usilovať sa o dokonalé tvary s náležitou usilovnosťou, ak viete, že vám cvičenie nezaberie veľa času. Krátka zostava vyvinutá známou americkou trénerkou celebrít Tracy Andersonovou pomáha odstrániť…

Takto vyzerajú posledné Miss Universe v súkromí

0 icon

Všetky spĺňajú rovnaké kritériá výnimočnej krásy, ale za žiarivou korunkou si každá Miss Universe razí inú, no rovnako inšpiratívnu životnú cestu. A keď sa so svojimi miliónmi sledovateľov podelia o záblesky zo svojho každodenného života, objavíme výrazné osobnosti týchto žien. To nám opäť dokazuje, že keď sa v jednej osobe…

Koľko trojuholníkov vidíte? Táto hádanka vás poriadne potrápi

0 icon

Koľko trojuholníkov vidíte na tomto obrázku? Táto hádanka vás poriadne potrápi. Hádanka vyzerá jednoducho, no dokáže potrápiť aj tých najbystrejších a najpozornejších ľudí. Kumar Ankit, študent inžinierstva z Indie, navrhol a poslal túto geometrickú hádanku do Quora, čím vyzval používateľov, aby našli všetky skryté trojuholníky na tomto obrázku (nič nie je…

Aj riešenie problémov sa môže stať naozajstnou zábavou

0 icon

Jednou z perfektných ľudských vlastností je vynaliezavosť. Aj vďaka tejto charakteristike môže byť riešenie problémov obrovskou zábavou. Podobná vynaliezavosť, akú môžeš vidieť na nasledujúcich fotografiách, má v sebe takmer každý z nás. Je schovaná v našom vnútri a je len na nás, ako s ňou dokážeme pracovať. Práve vďaka takýmto…

Depresia trápi mnoho ľudí. Pomôcť im dokážu mozgové implantáty

0 icon

Experimentálna operácia, ktorá vysiela elektrinu do mozgu, môže priniesť úľavu od duševných porúch, medzi ktoré patrí aj depresia. V horúce slnečné nedeľné popoludnie na Manhattane sa pre Jona Nelsona zastavil čas. Stál na chodníku a lúčil sa so svojimi tromi deťmi, ktoré prišiel do mesta vyzdvihnúť starý otec z Long…

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali