O účelovosti Čaputovej “pezinského boja” sme už viackrát písali. V Pezinku bolo vlani zaregistrovaných 39 nelegálnych skládok odpadu, ale pani Čaputová z Progresívneho Slovenska bojovala práve proti jednej vybranej, potom ako odvolali jej otca z vedenia firmy, ktorá ju mala prevádzkovať (viac v článku).
V roku 2017 sa však objavili aj iné informácie súkromnejšieho charakteru, ktoré popisujú Čaputovej iniciatívu v súvislosti so skládkou v Pezinku. Podľa vlastných slov jej pomohlo doviesť právny spor do úspešného konca aj využívanie meditácie v budhistickom štýle.
Zenové učenie po filozofickej stránke zdôrazňuje heslo “tu a teraz”. V zenovej literatúre sa často uvádza: “Never nikomu a ničomu, čo čítaš alebo počúvaš, kým sám nezažiješ a nezistíš, čo je skutočne pravdou.“
Princípy zen buddhismu a zenová meditácia sú často súčasťou rôznych psychoterapeutických smerov, napríklad aj Gestalt psychoterapie. Niekedy sa zvykne používať aj pojem zen terapia. Tá sa využíva hlavne pri liečbe neuróz a iných psychických problémov.
Čaputová v rozhovore pre stránku Čierna labuť priznala, že zenovej meditácii sa venuje už viac ako desať rokov a dodala, že vďaka nej ustála aj kauzu pezinskej skládky.
“K zenu som sa dostala ešte predtým, ako som sa stala právničkou. Keď som mala 16 – 17 rokov, rozhliadala som sa po tomto svete a hľadala som nejaké prirodzené ukotvenie. Preto som sa snažila zorientovať v tom, čo rôzne duchovné smery popisujú.”
“Samozrejme, že som začala kresťanstvom, keďže je to prirodzené v priestore, kde som sa narodila. Ale z toho spektra rôznych izmov, ktoré pretrvali tisícročia ma veľmi oslovil zen budhizmus, a to najmä technikami s ním spojenými, ale aj slobodou a k tomu primeranou zodpovednosťou, ktorú kladie na každého z nás. Teda, že tam nejde o autority a dogmy, ale o autenticitu, hľadanie vlastnej cesty a zodpovednosti voči sebe a všetkým ostatným,” uviedla v rozhovore.
Prezidentská kandidátka dodala, že zen budhizmus považuje za učenie. “Zdôrazňujem učenie, nie náboženstvo, veľmi inšpiratívne. Zároveň po tom, ako v tých 16 rokoch absolvovala exkurz po rôznych učeniach a náboženstvách, podľa vlastných slov zistila, že esencia všetkých náboženstiev je rovnaká. “Existujú rôzne slovníky a techniky, ktorými sa približujú ľuďom, ale jadro je totožné.”
“Ja sa teda nenálepkujem ako zen budhistka, ale je mi blízke učenie a technika zazenu. Páči sa mi na ňom, že nie je veľmi konceptuálne a nedáva návody na život. Veľký dôraz kladie na praktiku a osobnú skúsenosť, neponúka hotové odpovede, ale vedie k tomu, aby sme ich hľadali sami. Jednoducho neobsahuje nič, čo by naša intelektuálna myseľ mohla obhrýzať.”
Čaputová tvrdí, že aj v duchovnej oblasti máme tendenciu nechať mysli voľný priestor, aby si mohla tvoriť štruktúry, filozofie a diskutovať o nich. Zen je číry a prostý, jednoducho „nekecaj a sadni si“. Spoznávaj seba a svet.”