Čadca 26. júla (TASR) – Stodvadsať historických vozidiel zo Slovenska, Česka a Poľska sa zišlo na 16. ročníku medzinárodnej súťaže historických vozidiel Beskyd rallye, ktorej účastníci dnes absolvujú Moravskú etapu. TASR o tom informovala poradkyňa primátora mesta Čadca pre styk s médiami Silvia Cisáriková.
Spanilá jazda beskydskou krajinou má podľa nej dve etapy a meria 300 km. „Moravskú absolvujú účastníci dnes cez Frenštát pod Radhoštěm do Valašskej Bystřice, odkiaľ bude kolóna pokračovať do Vsetína. Naplánovaná zastávka je v Karolinke a cez Frýdlant nad Ostravicou cesta naspäť do Malenovíc,“ uviedla Cisáriková.
Druhá etapa, Slovenská, povedie v sobotu (27. 7.) cez Klokočov a Olešnú do Čadce, odtiaľ cez Kysucké Nové Mesto do Krásna nad Kysucou. „Poobede sa vozidlá zastavia v Turzovke, kde sa účastníci pobijú o cenu najelegantnejšie historické vozidlo. Cesta domov povedie cez Staré Hamry do Malenovíc na slávnostné ukončenie podujatia,“ doplnila Cisáriková.
Beskyd rallye začala v roku 1997 nultým ročníkom. V roku 1998 sa konal prvý ročník pod názvom Stretnutie veteránov v Turzovke. Počet účastníkov sa každoročne zvyšoval a od 4. ročníka zmenili organizátori názov na Beskyd rallye Turzovka. Na prvom ročníku sa zúčastnilo 24 vozidiel, na druhom 41 vozidiel a na jubilejnom pätnástom to bolo 104 vozidiel.