„Kľúčovým rizikom je v Bielorusku opakovanie ukrajinského scenára s vojnou a anexiou. Tejto krajine hrozí podobný scenár, ak sa nezačne reformovať,“ zdôraznil Rasmussen.
Poradil Bielorusom, aby začali reformovať štát a uplatňovať také reformy, ktoré sú cestou k demokracii a slobode a zároveň pomôžu Bielorusom zachrániť sa pred ruskou agresiou.
Rasmussen zároveň dodal: „Iba tieto veci vytvoria pevnú obranu pred ruskou agresiou.“
Uviedol, že si veľmi dobre pamätá vyhlásenia ruského prezidenta Vladimíra Putina o tom, že Bielorusko treba začleniť do veľkého ruského štátu. Podľa Rasmussena, je to vyhrážka, že Rusko mieni anektovať Bielorusko, presne, ako Krym.
„Chcel by som, aby Bielorusko dostávalo väčšiu pomoc od Západu. Avšak potrebujeme vidieť, že sa Bielorusko snaží preorientovať na slobodu a demokraciu,“ prízvukoval bývalý šéf NATO.
Podotkol, že bieloruský prezident Alexander Lukašenko nechce reformovať krajinu a smerovať na Západ: „Určite nechce. Ale Lukašenko tiež nechce žiť ani pod tlakom Putina. Mal by si vybrať: buď reformy alebo stály útlak zo strany Ruska,“ povedal v závere rozhovoru bývalý šéf NATO Anders Fogh Rasmussen.
Bieloruský minister zahraničia výroky bývalého šéfa NATO o anexie Bieloruska Ruskom označil za blúznenie
Výroky bývalého šéfa NATO Andersa Fogha Rasmussena o tom, že Rusko môže anektovať Bielorusko alebo zorganizovať v tejto krajine podobný Majdan, ako to bolo na Ukrajine, bieloruský minister zahraničia Vladimír Makej označil za blúznenie a hlúposť. Podčiarkol, že podobné vyhlásenia nikto nemôže brať vážne.
„Ako sa dá komentovať blúznenie nejakých bývalých úradníkov, ktorí sa už dávno nezaoberajú žiadnou činnosťou, nerozumejú podstate veci a úplne stratili orientáciu a spojenie s realitou?“ reagoval na sentencie bývalého šéfa NATO bieloruský minister zahraničia Vladimír Makej.
Eugen Rusnák