KORONAVÍRUS NA SLOVENSKU

Prípadov

Úmrtí

Chorých

Vyliečených

Posledná aktualizácia:

Bývalý podpredseda vlády Bulharska: EÚ nedokáže využiť príležitosť stať sa novým svetovým vodcom

Sofia 14. mája 2020 (HSP/Sputnik/Foto:TASR/AP-Geert Vanden Wijngaert)

 

Európska únia nedokáže využiť koronakrízu na to, aby sa stala novým svetovým vodcom, domnieva sa bývalý podpredseda vlády Bulharska, poslanec parlamentu za Bulharskú socialistickú stranu, doktor ekonomických vied Rumen Gečev. Navyše podľa politika môže ďalšia vážna kríza v eurozóne spôsobiť kolaps celej Európskej únie

Ilustračné foto

Podľa prognóz Európskej komisie čaká Európsku úniu a eurozónu v roku 2020 rekordný hospodársky pokles: HDP v eurozóne môže klesnúť o 7,7%, HDP v o 7,4%.

Podľa správy Európskej komisie sa ekonomika pravdepodobne úplne nezotaví do konca roka 2021. Európsky komisár Paolo Gentiloni označil súčasnú situáciu za bezprecedentný ekonomický šok od doby veľkej hospodárskej krízy„.

Podľa slov komisára rozsah hospodárskeho útlmu a rýchlosť oživenia ekonomiky budú v rôznych regiónoch rôzne a budú závisieť od toho, ako rýchlo či iná krajina zruší karanténne opatrenia, do akej miery závisí na cestovnom ruchu a v akom stave je hospodárstvo ako celok. Tieto rozdiely ohrozujú jednotný trh a eurozónu, zdôraznil úradník.

 

Ako môžete okomentovať túto pozíciu?

Gečev: Odhady EK v tejto fáze vyzerajú ako objektívne – za predpokladu, že v nasledujúcich dvoch až troch mesiacoch budú hlavné obmedzenia kvôli Covidu-19 zrušené.

HDP klesne minimálne o 10-12% v dôsledku vážneho poklesu investícií a spotreby, značne obmedzeného vývozu do EÚ a najmä mimo EÚ, ako aj rýchlo rastúcej nezamestnanosti a radu prípadov bankrotu firiem. Kríza bude mať samozrejme rôzny rozsah v závislosti od štruktúry jednotlivých národných hospodárstiev a ich vonkajších logistických reťazcov.

EK a ECB, ktoré sa poučili z chyby s politikou uťahovania opaskov v predchádzajúcej kríze v rokoch 2007-2009, sa teraz vydali správnym smerom, aby poskytli spoločnostiam a hospodárstvam rozsiahlu likviditu (hotovosť) vydávaním bezúročných pôžičiek, úverových záruk a cestou zmiernenia požiadaviek na úverové záruky, nenávratné pomoci, ako aj prostredníctvom poskytovania priamych a nepriamych dotácií.

EK oznámila, že sa dočasne vzdáva obmedzení uložených na výšku rozpočtového deficitu a podielu vládneho dlhu na HDP. Dala zelenú aj štátnej pomoci súkromným firmám.

Takéto povolenie opaskov však môže prísť veľmi draho. Eurozóna sa trochu spomalila, pred krízou mala vážne ekonomické a finančné problémy. Napriek sprísneniu bankových kontrol sa mnoho bánk v eurozóne dostalo do turbulentnej situácie. Napríklad nemecká Deutsche Bank niekoľko rokov obrovské straty, pričom priamo alebo nepriamo kontroluje aktíva v hodnote presahujúcich dva bilióny dolárov v Nemecku, , USA a ďalších krajinách.

Bankrot desaťtisícov firiem a nárast nezamestnanosti znamenajú, že kriticky veľký počet právnických a fyzických osôb nebude schopných splácať svoje pôžičky. Tentokrát na rozdiel od predchádzajúcej krízy nebudú vlády schopné pomáhať z rozpočtových prostriedkov bankám, ktoré sa nachádzajú v ťažkej situácii. Po prvé preto, že rozpočtové výdavky sa už aj bez toho výrazne zvýšili, a za druhé preto, že daňoví poplatníci nebudú súhlasiť s tým, aby znovu zachraňovali banky pomocou svojich peňazí.

Mraky sa sťahujú aj preto, že ešte pred krízou sa krajiny nedohodli o novom rozpočte EÚ na rok 2020 kvôli zosilneným vnútorným rozporom po brexite.

Ukázalo sa, že Nemecko a Francúzsko, najmä Nemecko, nechcelo zvýšiť svoj príspevok do spoločného rozpočtu. Potom sa ukázalo, že očakávania ohľadom akéhokoľvek druhu všeobecnej fiškálnej politiky, vrátane vytvorenia ministerstva financií v eurozóne, sú nereálne.

Je nepravdepodobné, že by sa uskutočnili plány na všeobecnú emisiu dlhových cenných papierov, pretože Nemecko a Holandsko v tejto fáze kategoricky odmietajú vyčleniť prostriedky na tento účel zo štátneho rozpočtu. Spoločný boj proti Covidu-19 nie je možný bez spoločného financovania protikrízových opatrení. A práve tento nedostatok solidarity predstavuje najväčšie nebezpečenstvo pre eurozónu. Je to extrémne veľké riziko – dokonca aj v strednodobom horizonte.

Pokiaľ toto riziko nebude minimalizované, ak sa nepodarí dosiahnuť riešenie prijateľné pre všetkých, ďalšia vážna kríza v eurozóne môže spôsobiť zrútenie celej Európskej únie.

 

Ktoré európske krajiny podľa vášho názoru utrpia najviac a pre ktoré bude postkoronavírusová ekonomická depresia najmenej bolestivá? Je nesynchrónne zotavenie skutočne nebezpečné pre jednotný trh EÚ? Čo robiť rýchlo nalievať ďalšie prostriedky do ekonomík krajín, ktoré na tom budú najhoršie? Alebo je nejaká iná možnosť?

Skutočné výsledky krízy budú jasné minimálne za niekoľko mesiacov. Pravdepodobne najväčšie straty budú mať krajiny s najvyšším podielom cestovného ruchu na HDP Taliansko, Španielsko, Francúzsko, Grécko, Bulharsko atď., a tiež krajiny s uzlovými letiskami s veľkým počtom cestujúcich.

Z dlhodobého hľadiska nie je možné túto krízu vyriešiť len finančnou injekciou. V súčasnej dobe to vlády členských štátov EÚ robia, samozrejme s určitými nuansami v objeme a nástrojoch.

Zahraničné hospodárske vzťahy , organizácie a udržateľnosť výroby musia byť v dôsledku takéhoto vonkajšieho šoku kompletne prehodnotené, najmä sa to týka kľúčových sektorov, ktoré zabezpečujú regionálnu a národnú bezpečnosť. S najväčšou pravdepodobnosťou budú niektoré priemyselné odvetvia stiahnuté z Číny alebo budú v vytvorené náhradné kapacity. A to je šanca pre krajiny, ako je Bulharsko krajiny, ktoré môžu byť pre takéto premiestnenie výrobných kapacít vhodné. Toto je pravdepodobne možnosť skutočného pokroku smerom k zbližovaniu medzi menej a viac rozvinutými európskymi hospodárstvami, o ktorom sa hovorí už mnoho rokov.

Bez zníženia technologických a sociálnoekonomických rozdielov samozrejme nie je možné prekonať nebezpečnú stagnáciu v integračných procesoch.

 

Vysoký predstaviteľ Európskej únie pre zahraničné veci a bezpečnostnú politiku Josep Borrell v nedávnom interview pre ruské noviny RBC vyhlásil: Teraz sa často hovorí, že vo svetovej politike neexistuje vodca a niekoľko krajín súčasne sa o túto rolu uchádza. Táto situácia vytvára pre Európsku úniu nové príležitosti vzhľadom na jej reputáciu ako hráča schopného ponúknuť konštruktívne riešenie problémov, konať rôznymi smermi aj v tých najťažších situáciách.Myslíte si, že na pozadí zložitých vzťahov medzi USA a Čínou môže v postcovidovom období kandidovať na úlohu nového svetového vodcu alebo je to obyčajné predvádzanie sa v zložitej situácii koronavírusu, keď EÚ navyše začala reagovať s určitým oneskorením, čo vyvolalo nespokojnosť práve Talianska?

Bohužiaľ, EÚ nebude môcť využiť príležitosť na to, aby hrala vedúcu úlohu. Ak vylúčime Nemecko, ostatné vedúce krajiny (Francúzsko, Taliansko, Španielsko) zostávajú v zajatí fiškálnych deficitov, dlhov a vyostrujúcích sa sociálnych a domácich politických problémov.

Taliansky bankový a fiškálny systém bol aj tak na hrane a teraz je nutné riešiť aj hrozivé problémy, ktoré sa objavili s koronavírusom.

Pred vážnou výzvou stojí aj Francúzsko. Každý pokus vlády, napríklad ohľadom dôchodkovej reformy, naráža na hromadné protesty „žltých viest“ na Champs-Élysées. A akonáhle budú karanténne obmedzenia zrušené, protesty budú pravdepodobne pokračovať.

Áno, EÚ je významným hospodárskym strediskom vo svetovom hospodárstve, ale jej váha v medzinárodnej politike nezodpovedá ekonomickým možnostiam. Napríklad vyhliadky na vytvorenie spoločnej armády EÚ sú z ríše fantázie a bez svojej vlastnej armády bude EÚ naďalej závislá na NATO.

 

Opakovane ste požadovali zrušenie sankcií voči Rusku vzhľadom na to, že z členských štátov EÚ bolo týmito ekonomickými opatreniami najviac postihnuté Bulharsko. Tiež ste uvádzali, že krajiny ako Nemecko zároveň pokračujú vo svojich hospodárskych vzťahoch s Ruskom svojou účasťou v projekte Nord Stream2, zatiaľ čo Bulharsko vo svojej dobe pochovalo Južný prúd. Môže podľa vás Turecký prúd nejakým spôsobom tieto straty nahradiť? Možno je postkoronavírusové obdobie a s ním spojené ekonomické ťažkosti dobrým dôvodom na zrušenie rôznych obmedzujúcich opatrení?

Áno, v našom parlamente a v médiách som vyjadril názor, že prisluhovanie zahraničným hospodárskym záujmom nám spôsobilo obrovské hospodárske straty, prišli sme o mimoriadne výhody. Pretože plynovody by sa nemali považovať len za zdroj tranzitných poplatkov, aj keby to bolo niekoľko stoviek miliónov eur ročne. Zabezpečili by ekonomike stabilné dodávky (energie – pozn. red.) za zvýhodnené ceny.

Po neúspechu Južného prúdu máme stále príležitosť pripojiť sa k Tureckému prúdu, ktorý náš premiér akosi previnilo nazýva „Balkánsky“. Ale teraz, bez ohľadu na to, ako ho budeme nazývať, budeme musieť platiť tranzitné clá a marže Turecku, a mohlo to byť naopak.

Nielen mne je jasné, že súčasná bulharská vláda bude všetkými spôsobmi podporovať sankcie proti Rusku, aby zostala pri moci. Už niekoľko rokov po sebe idúcich sú jadrové reaktory pre jadrovú elektráreň Belene v sklade, boli investované takmer dve miliardy eur (v roku 2018 Bulharská akadémia vied zverejnila správu o Belene, v ktorej sa uvádza, že Bulharsko investovalo do projektu 3 miliardy BGN, čo je asi 1,54 miliardy EUR – pozn. red).

A zatiaľ čo Česká republika a Maďarsko rozširujú možnosti využitia mierového atómu s pomocou Rosatomu, naše vedenie aj naďalej drží v zmrazenom stave miliardy určené na perspektívny investičný projekt. Projekt, ktorý by bulharským spoločnostiam a farmám poskytol ekologicky čistú elektrinu za konkurencieschopné ceny.

Zostáva len dúfať, že od Covidu-19 skutočne možno očakávať niečo pozitívne pre vzťahy medzi EÚ a Ruskom. Pokiaľ ide o vývoj makroekonomických ukazovateľov, blížiace sa hromadné bankroty a problémy v bankách, myslím si, že nátlak zo strany členov EÚ na zrušenie sankcií sa zvýši. Vyhlásenie politických vodcov Nemecka, Francúzska a Talianska sú v tomto smere povzbudivé.

Zrušenie sankcií by zjednodušilo reštrukturalizáciu a prispôsobenie našej ekonomiky novým podmienkam a umožnilo by dokončenie významných, a povedal by som, ťažko dobytých bulharsko-ruských investičných projektov.

 

POTREBUJEME VAŠU POMOC
Všetci sme dnes kvôli koronavírusu v zlej situácii.
Hlavným správam
zásadným spôsobom klesli príjmy z reklamy.
O to viac preto dnes potrebujeme Vašu podporu.
Bez vašej pomoci nedokážeme prekonať toto obdobie.


č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

Pošlite nám tip

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

Vybrali sme

Prečo Británia nezaradila Slovensko na zoznam bezpečných krajín? A nie sú britské dôvody napokon oprávnené?

Bratislava 14. júla 2020 (HSP/Foto:TASR/AP-Matt Dunham)   Minister zahraničných vecí Ivan Korčok to dostáva z každej strany: Slovensko, európsky líder v boji proti koronavírusu, sa nedostalo na britský zoznam bezpečných krajín. Je to náhoda, alebo je za tým čosi iné? Na jednej strane Veľká Británia, krajina s cca tristotisíc nakazenými…

V Chorvátsku je vyše pol milióna turistov, sú medzi nimi aj tisícky Slovákov

Bratislava 15. júla 2020 (SITA/HSP/Foto:Pixabay)   V Chorvátsku je v súčasnosti viac ako pol milióna turistov, z toho zhruba 430-tisíc zo zahraničia. Sú medzi nimi aj tisícky Slovákov. V krajine pri Jadranskom mori je väčšina zahraničných návštevníkov z Nemecka, zo Slovinska, z Českej republiky, Poľska, Rakúska, Slovenska a Maďarska. Agentúru…

Európska komisia schválila slovenskú schému financovania v hodnote 80 miliónov eur

Bratislava 14. júla 2020 (SITA/HSP/Foto:TASR-Martin Baumann)   Európska komisia (EK) schválila slovenskú schému financovania v hodnote 80 miliónov eur na podporu projektov priemyselného výskumu a experimentálneho vývoja. Prostriedky sa môžu použiť aj na testovanie a rozširovanie infraštruktúr súvisiacich s výrobou produktov relevantných pre boj proti koronavírusu „Verejná podpora bude spolufinancovaná…

Evanjelickí biskupi vyzvali na odchod liberálnu farárku Polckovú, ktorá podporuje homosexuálne zväzky a tvrdí, že Ježiš by dnes bol gay

Bratislava 14. júla 2020 (HSP/Foto:SITA-Martin Medňanský)   Konečne sa odhodlali. Evanjelickí biskupi si povedali "dosť!". Liberálna farárka Anna Polcková vo svojich kázniach aj v liberálnych médiách hlásala tézy podporujúce LGBTI agendu, čo je v rozpore s učením kresťanskej cirkvi. Biskupi preto zverejnili stanovisko, v ktorom kritizujú homosexuálne praktiky a Polckovú…

Heger sa v reakcii pustil do Fica: „Je to jeden nebezpečný populista, ktorý so svojimi druhmi systematicky ruinoval našu ekonomiku“

Bratislava 14. júla 2020 (HSP/Foto:TASR-Pavol Zachar)   Robert Fico a Ladislav Kamenický zo Smeru-SD v pondelok na tlačovej konferencii vyzvali ministra financií Eduarda Hegera (OĽaNO), aby zverejnil výklad dohody medzi bankami a vládou SR a opäť kritizovali zrušenie bankového odvodu. Minister financií na tlačovú konferenciu predstaviteľov Smeru zareagoval neskôr na…

Spravodajca OSN pre slobodu prejavu obvinil Trumpa z útokov na médiá

Ženeva 14. júla 2020 (TASR/HSP/Foto:SITA/AP-Evan Vucci)   Osobitný spravodajca OSN pre slobodu prejavu David Kaye obvinil prezidenta Spojených štátov Donalda Trumpa z "prudkých útokov" na americké aj svetové médiá. V pondelok o tom informovala agentúra Reuters. "Hlavným problémom posledných štyroch rokov je očividne spôsob, akým sa tento konkrétny prezident správa…

Čína považuje výroky Pompea o Juhočínskom mori za neoprávnené

Peking 14. júla 2020 (TASR/HSP/Foto:SITA/AP-Andrew Caballero-Reynolds)   Čína v utorok odmietla výroky amerického ministra zahraničných vecí Mikea Pompea, ktorý nároky Číny v oblasti Juhočínskeho mora označil za nezákonné. Podľa Pekingu ide zo strany Washingtonu o "úplne neoprávnené" obvinenia, píše agentúra Reuters "Spojené štáty nie sú krajinou, ktorej sa tieto spory…

Uhrík: EÚ chce dať Turecku ďalšie stovky miliónov eur. Dokedy ešte budeme platiť takéto výpalné?

Bratislava 14. júla 2020 (HSP/Foto:TASR-Dušan Hein)   Rozhovor s poslancom Európskeho parlamentu, podpredsedom Ľudovej strany Naše Slovensko Milanom Uhríkom o tom, prečo je Európa taká servilná voči „sultánovi“ Erdoğanovi a kam to všetko môže viesť Hlavné správy: Dosť horúcou témou, ktorej ste sa nedávno aj vy venovali na vašom facebooku,…

Potratová Planned Parenthood: „Aj naďalej sa budeme sa snažiť prinútiť katolícke sestričky, aby financovali potraty“

New York 14. júla 2020 (HSP/Life News/Foto:Screenshot:YouTube)   Iba deň po tom, čo Najvyšší Súd rozhodol, že vláda nemôže donútiť rehoľnú kongregáciu Malé sestry chudobných (Little Sisters of the Poor) prispievať odvodmi na financovanie potratov, výkonná riaditeľka najväčšej potratovej siete Planned Parenthood uviedla, že bude proti rozhodnutiu bojovať. Uvádza, že…

Z bankomatu v Pezinku bez jeho poškodenia ukradli takmer 60-tisíc eur

Bratislava/Pezinok 14. júla 2020 (SITA/HSP/Foto:Facebook-Polícia SR-Bratislavský kraj)   Policajti vyšetrujú krádež takmer 60-tisíc eur z bankomatu v Pezinku. Hotovosť ukradli 3. júla v noci na Svätoplukovej ulici. Ako informovala bratislavská krajská polícia, neznámy páchateľ bez zjavného mechanického poškodenia ukradol hotovosť 59 650 eur Vyšetrovateľ prípad vyšetruje ako zločin krádeže a…

Ziolkovský vyzýva, aby sme odmietli postupné kroky k zavedeniu eutanázie: „Venujme sa paliatívnej starostlivosti. Neotvárajme Pandorinu skrinku“

Bratislava 14. júla 2020 (HSP/Foto:TASR - Jakub Kotian)   Bývalý výkonný kancelár Konferencie biskupov Slovenska (KBS) a hovorca Trnavskej arcidiecézy Anton Ziolkovský zareagoval na rozhovor so štátnym tajomníkom ministerstva zdravotníctva, Petrom Stachurom v Denníku N, ktorý ho podľa jeho slov nemilo prekvapil. Štátny tajomník v rozhovore totiž uviedol, že podľa…

VideoTop 5 najnebezpečnejších hackerov všetkých čias. Ich mená, príbehy a skúsenosti

Bratislava 14. júla 2020 (HSP/Sputnik/Foto:Screenshot YouTube)   V dnešnej dobe stále sa zdokonaľujúcich informačných technológií ruka v ruke rastie aj počet hackerov či tzv. crackerov, ktorí hľadajú najrôznejšie štrbinky v systémoch Na Youtube si získalo veľkú popularitu video, v ktorom autori svojim divákom ponúkajú možnosť spoločne sa pozrieť na päť…

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Nepýtajme sa KTO má byť budúci líder nacionalistov, pýtajme sa AKÝ má byť.

Pri výbere budúceho predsedu akejkoľvek politickej strany dostávame médiami v rukách „nezávislých“ oligarchických zoskupení podsúvané komentáre. V týchto sa prakticky bez výnimky čitateľom prezentujú „zaručené“ informácie z „overených“ zdrojov o tom, KTO má byť budúcim predsedom strany. Následne poslušní novinárski manipulátori popisujú údajné predpoklady jednotlivých budúcich sluhov oligarchov vo funkciách predsedov a masírujú vedomie…

Otvorený list poslancom NR SR: Majte srdce pre deti!

Vážený pán poslanec, v súčasnosti sa prerokúvajú v parlamente štyri návrhy zákonov, ktoré môžu zlepšiť situáciu či už matiek alebo ich nenarodených detí v ťažkej situácii, v ktorej sú nenarodené deti ohrozené potratom. Prosíme Vás, podporte svojim hlasovaním všetky návrhy zákonov,

V parlamente pôjde tieto dni O ŽIVOT. Poslanci - kresťania, nech je vaše áno - ÁNO, nie -NIE, lebo všetko, čo je navyše, je od zlého!

Aktuálne tento týždeň pôjde v našom parlamente skutočne O ŽIVOT. Na prebiehajúcej schôdzi sú predložené štyri návrhy zákonov na obmedzenie umelých potratov na požiadanie a pomoc tehotných matkám. Otázka ochrany života je principiálna a nemôže stáť na politickom tričku. Toto nie je diskusia o výške DPH a podobne. Ak raz…

Sú členovia SNS politickí samovrahovia?

Členovia a funkcionári SNS by museli byť  politickí samovrahovia a nepríčetní masochisti, keby si  na sneme za predsedu strany opäť zvolili človeka, ktorý:  za štyri roky vedenia zničil národnú stranu, jej značku, potenciál a rešpekt v spoločnosti dosiahol ako predseda najslabší volebný výsledok v novodobej histórii strany nemá ani minimálny politický talent a netuší ako…

Matovič cez Korčoka cielene likviduje slovenskú štátnosť.

Matovič cez Korčoka cielene likviduje slovenskú štátnosť.   V súčasnosti je ľudstvo na svete organizované približne do asi dvesto navzájom v rôznej intenzite spolupracujúcich štátov. Vzťahy medzi nimi sú v záujme zachovania mieru regulované zo strany OSN dohodnutými všeobecnými medzinárodnými princípmi. Všetky štáty ich musia rešpektovať a svedomito plniť. Silu…

Riešenie potravinovej sebestačnosti - využitie geotermalnej energie na Slovensku

Riešenie potravinovej sebestačnosti Slovenska využitím jeho geotermálnej energie Slovensko vo svojej histórii už od čias Samovej ríše a neskôr aj Veľkomoravskej ríše bolo silno agrárne nastavené a potravinovo sebestačné. Obrábali sme si polia a pestovali obilie, ktoré bolo použité na pekárenské výrobky a chov zvierat pre mäso. Vznikom Čes

TopDesat

Prečo niektorí muži trávia na záchode tak veľa času?

0

Ak si aj ty zvedavý, prečo sa mužom tak veľmi páči na záchode pri vykonávaní potreby a sú tam tak dlho, máme odpoveď. Toaleta je pre nich bezpečným miestom na zamyslenie sa nad veľkými otázkami života. Takže nejde o anatomický pôvod. V skutočnosti môžu byť muži pri výkone svojich defektačných…

Kráľ Artuš: Panovník hradu Kamelot. 2. časť

0

V Británii 5. a 6. storočia, pustošenej nájazdmi Sasov a rozdelenej do nespočetného množstva malých kráľovstiev, vládol kráľ Artuš hradu Kamelot. Rozprávanie o jeho živote a dejinách jeho kráľovstva sa však zakladá viac na legendách než na skutočných historických faktoch. V prvej časti článku sme sa pozreli na vcelku zložitú genézu dejín Britských ostrovov, ktoré v minulosti…

Prečo mačky krútia zadkom skôr, ako zaútočia?

0

Veľa majiteľov domácich zvierat iste potvrdí, že keď sa ich mačky pripravujú  na útok, najskôr pokrútia zadkom. Prečo to robia? Vynaliezavé mačky takýto akt robia iba pár sekúnd pred útokom. Vtedy sa prikrčia a začnú krútiť zadkom skôr, ako vyrazia na svoj označený cieľ - čo sú niekedy tvoje nohy…

Tvoj pes by ťa chcel naozaj zachrániť, ak by vedel, ako na to

0

Určite si aj ty už videl zopár videí na YouTube, na ktorých sa snažia domáci miláčikovia zachrániť svojho majiteľa pred utopením v bazéne. Vedci sa rozhodli preveriť, či je to tak naozaj a či existujú psy, ktoré sú ako Lassie. Zistenie hovorí, že tvoj pes by ťa naozaj zachránil, jediným…

Triky s telom, ktoré sa ti môžu hodiť 1. časť

0

Priznajme si to, o našich telách prakticky nevieme nič. Chceme tým povedať, že dýchame a spíme, jeme a pijeme a berieme to ako normálne, nezamýšľame sa nad tým. Existuje však aj každodenná mágia, ktorú môžeme urobiť s našim telom a nemali sme o tom ani potuchy. Ľudské telo je jeden neobyčajný…

Jedlo, ktoré môžeš jesť bez výčitiek aj v noci

0

Dobrou správou je, že vedci a lekári tvrdia, že je prospešné a dokonca nevyhnutné večer jesť. Ale aby si sa vyhol ťažkostiam so žalúdkom, zlému spánku a priberaniu na váhe, je dôležité múdro si vyberať jedlo, ktoré si dáš na večeru. A samozrejme nezabudni na rozumnú veľkosť porcií. Tieto produkty ti môžu…

Vo svete IT

Americká NASA sa obracia na ľudí s ďalšou súťažou. Dokážete navrhnúť distribúciu elektriny na Mesiaci?

0

Americká vesmírna agentúra NASA má v súčasnosti plné ruky práce s prípravou letu na južný pól Mesiaca, do oblasti Aitken Basin. Ich program, Artemis, si dal za cieľ vrátiť ľudí na Mesiac do roku 2024 a do roku 2028 vytvoriť na Mesiaci trvalú posádku, prostredníctvom vesmírnej stanice Lunar Gateway a…

Dron SG906 Pro s 2K videom a dobou letu až 25 minút aktuálne kúpiš za najnižšiu cenu od uvedenia na trh

0

Hľadáš ideálneho drona pre natáčanie amatérskych záberov, no zároveň hľadáš výbornú kvalitu za dostupnú cenu? Osvedčený dron SG906 Pro je v tom prípade ideálnou voľbou, keďže ponúka možnosť natáčania videa v 2K rozlíšení, pričom zároveň umožňuje vytváranie fotografií v skvelom 4K rozlíšení. Hodiť sa určite bude aj skvelá výdrž na…

Vedci v novej štúdii navrhujú existenciu častice, ktorá by určovala tikanie vesmírnych hodín

0

Teória všetkého je hypotetická teória, ktorá by bola schopná zlúčiť dokopy svet kvantovej mechaniky, ktorý študuje najmenšie objekty vo vesmíre a Einsteinovej teórie relativity, ktorá sleduje, naopak, tie najväčšie. Tieto dve odlišné teórie prinášajú so sebou protichodné spôsoby, ako sa môžeme pozerať na čas. Kvantová mechanika vníma plynutie času ako…

MediaTek má byť údajne pod tlakom, aby obmedzil dodávky procesorov pre Huawei

0

Asi už ako viete, tak spoločnosť Huawei je dlhodobo pod tlakom americkej vlády, pričom v posledných mesiacoch došlo k zvýšeniu tlaku, ktorý obmedzil spoločnosti Huawei možnosti obchodovania aj so spoločnosťami, ktoré využívajú na výrobu svojich produktov americké technológie. Ide tak aj o firmy, ktoré sídlia mimo územia USA. Najväčší dopad…

Donald Trump potvrdil, že v roku 2018 povolil kybernetický útok voči Ruskej agentúra pre internetový výskum

0

Kybernetický útok je niečo, s čím sa mnoho krajín nechváli a skôr sa to snaží ututlať, ako sa k takejto činnosti verejne priznať. O to viac sú prekvapujúce slová amerického prezidenta, prostredníctvom ktorých pre washingtonpost.com potvrdil, že autorizoval útok na Ruskú agentúru pre internetový výskum (RIA) v roku 2018. Na…

Huawei sa v Česku púšťa do spolupráce so Seznamom

0

Huawei rozvíja svoje obchodné vzťahy aj mimo domácej Číny. V susednej Českej republike bude aktívne spolupracovať so Seznamom, ktorý je aktuálne jediným relevantným konkurentom voči vyhľadávaču Google a zároveň konkuruje americkému gigantovi vo viacerých oblastiach podnikania. Podľa dát, ktoré sú verejne dostupné, Seznam pokrýval ku konci februáru približne 11% trhu.…

KAMzaKRÁSOU

Vyhraj 5x Eucerin Krémový gél na opaľovanie Dry Touch Oil Control SPF 30

0

Správnu odpoveď nájdete tu: eucerin.sk Súťažíme od 14.7 do 28.7.2020

Tichý zabijak! Ako odhaliť plesne v tele a ako sa ich zbaviť?

0

Niekedy si ani neuvedomíme, že žijeme s niečím, čo nášmu organizmus škodí. A pritom plesne v tele spôsobujú mnoho zdravotných problémov. Viac v článku!

Chystáš letný filmový večer? Tu sú tipy na najlepšie rodinné filmy!

0

Nie je nič krajšie ako príjemný letný večer strávený s rodinou pri dobrom filme. Čo premietať? My sme si pre vás pripravili tie najlepšie rodinné filmy!

Video Perfektné cviky na doma so stoličkou: Spevnia každý sval na tele!

0

Ako si vyformovať postavu aj v pohodlí domova? Ak vás nebavia prístroje v posilňovni, tak skúste cviky na doma so stoličkou - vhodné aj pre začiatočníkov!

Ako vybrať kvetináč pre izbovú rastlinu? Dopraj kvetom to najlepšie!

0

Bežné izbové rastlinky možno pestovať v nádobách z rôznych materiálov a v podstate to nemusí mať na ne nejaký zásadnejší vplyv. Jednotlivé druhy kvetináčov však mávajú iné typy vlastností a rôzne výhody a nevýhody, ktoré treba zvážiť. Snáď najrozšírenejšie sú plastové kvetináče, ktorých ponuka je skutočne široká. Tento druh kvetináčov má…

3 tipy, ako odvodniť telo: Zbav sa tohto najväčšieho letného problému

0

Ak máte pocit, že ste ako nafúknutý balón, ledva si obujete svoje obľúbené letné topánky, tak nie ste v tom samé. Zistite preto, ako odvodniť telo!

Svetlo sveta

Turecko rozhodlo, že Hagia Sofia bude mešitou

0

Konštantínopolská Bazilika Božej Múdrosti – Hagia Sofia – sa stane mešitou. Rozhodol o tom v piatok 10. júla dekrétom prezident Turecka po tom, ako Štátna rada zrušila rozhodnutie z roku 1934 o premene miesta kultu na múzeum. Prezident Erdogan oznámil, že 24. júla sa v Hagii Sofii uskutoční prvá moslimská…

Z globálneho otepľovania sa stalo falošné náboženstvo. Svetoznámy aktivista sa ospravedlnil.

0

Popredný svetový aktivista v boji proti globálnemu otepľovaniu sa ospravedlnil svetovej verejnosti “za paniku, ktorú za posledné rokoy tejto oblasti enviroaktivisti spôsobil.” Týmito slovami Michael Shellenberger charakterizoval to, čo sa v tejto oblasti deje. Shellenberger poukázal na obrovské finančné zdroje, ktoré sa dostávajú enviroaktivistom a medzičasom jeho článok bol z…

Svätý Otec František v júlovom úmysle pozýva k modlitbe za rodiny

0

Modlime sa, „aby bolo dosť ľudí, ktorí budú s láskou, úctou a dobrými radami sprevádzať rodiny“. To je modlitbový úmysel pápeža Františka na mesiac júl. Svätý Otec zároveň upozorňuje, že rodiny potrebujú osobitnú ochranu zo strany štátov. V krátkom videu Apoštolátu modlitby Svätý Otec v španielčine hovorí: „Rodina potrebuje byť chránená. Je mnoho…

Kardinál Pell sa rozhodol vydať knihu zo súdneho procesu

0

Kardinál Pell sa rozhodol uverejniť knihu myšlienok a spomienok, ktorá vznikla počas jeho 13 mesačného väzenia. Kardinál Pell sa stal obeťou vyfabulovaného procesu zneužívania. Proces bol pozorovateľmi definovaný ako nespravodlivý. V roku 2017 mala byť zaznamenaná výpoveď, podľa ktorej údajne arcibiskup Pell v katedrále Melbourne mal zneužiť chlapca v sakristii kým celý kostol bol…

V Spišskej Kapitule vysvätili nového pomocného biskupa Jána Kuboša

0

Spišská diecéza má nového pomocného biskupa. Stal sa ním rodák z Nižnej na Orave, doterajší farár a dekan v Kežmarku Mons. Ján Kuboš, ktorého do funkcie menoval v marci Svätý Otec František (25. 3. 2020). Vysvätili ho dnes vkladaním rúk a konsekračnou modlitbou v Katedrále sv. Martina v Spišskej Kapitule.…

Nemecko 30 rokov financovalo pedofilný projekt na zneužívanie detí

0

Systematicky organizovaný pedofílny projekt, kedy deti bez domova boli dávané do domácnosti pedofilov, ktorí ich mali vychovávať a sexuálne zneužívať ako súčasť údajného výskumu, len dokazuje legalizáciu pedofílie v kruhu svetových elít. Diabolský experiment, ako ho v súčasnosti nazývajú, sa začal realizovať v roku 1970 tzv. Kentlerov projekt, ktorý mal dokázať, že aj pedofilní…

Armádny Magazín

Video - Americká vojnová loď USS Bonhomme Richard v plameňoch. Zatiaľ je 18 zranených

0

USA, 13. júl 2020 (AM) - Požiar vypukol na americkej vojenskej lodi USS Bonhomme Richard na námornej základni v San Diegu. Zo 160 námorníkov, ktorí boli na palube, bolo najmenej 18 zranených. Informujú o tom v americkom námorníctve. Zranení boli prevezení do miestnej n

Azerbajdžan informoval o ozbrojenom strete na hranici s Arménskom

0

Arménsko, 13. júl 2020 (AM) - Ministerstvo obrany Azerbajdžanu informovalo o bojoch na hranici s Arménskom. Uvádza sa, že sú aj nejaké straty na ľudských životoch. Informovali o tom ruské médiá.   Azerbajdžanské ministerstvo obrany oznámilo ostreľovanie svojich pozícií a straty na oboch

"Cena víťazstva" a cena svedomia. V Česku sa natočil nový film o vojne a oslobodení Prahy. Mainstream si ho nevšimol

0

Česko, 13. júl 2020 (AM, Sputnik) - Na českom internete sa nedávno objavil unikátny film svojho druhu. Český manistream o ňom však (zatiaľ, pre každý prípad) mlčí. Ide o krátkometrážnu dokumentárnu snímku Cena víťazstva,

Čo sú to "lietajúce radary" a načo ich Rusko potrebuje?

0

Rusko, 13. júl 2020 (AM, Sputnik) - Tieto stroje sa vyrábajú na základe civilných lietadiel, ale vojaci ich mimoriadne potrebujú. Skvelé "oči" na oblohe potrebuje každá krajina, ktorá dbá na ochranu svojich hraníc, zvlášť, k

Vietnam by rád nové jednomotorové stíhačky, ktorými by nahradil MiGy-21, Rusko ako tradičný dodávateľ, ale nič podobné nevyrába

0

Rusi však chystajú do výroby nový prúdový motor Klimov RD-93MA, ktorý je vhodný do ľahkých jednomotorových stíhacích lietadiel... Vietnam / Rusko, 13. júl 2020 (AM, topwar/top

Vedúci srbskej polície: Medzi podnecovateľmi nepokojov boli britskí občania

0

Srbsko, 12. júl 2020 (AM, RG.ru) - Riaditeľ srbskej polície Vladimir Rebič v sobotu informoval verejnosť, že občania Veľkej Británie, Tuniska, Čiernej Hory, Bosny a Hercegoviny boli zadržaní za účasť na nepokojoch v Belehrade, Novom Sade, Nise a Kragujevaci. Vyšší úradník činný v trestnom konaní tak nepriamo potvrdil tvrdenie srbského vodcu Alexandra…

Tvoja Svadba

Dlhý, čipkovaný, vintage? Ktorý svadobný závoj si vybrať?

0

Dlhý, čipkovaný, vintage? Svadobný závoj je krásnym doplnkom svadobných šiat. Ktorý svadobný závoj si vybrať? Ktorý sa hodí k svadobným šatám? 

Tipy, ako zvládnuť letné horúčavy na svadbe: Čo pripraviť hosťom?

0

Plánujete svadbu v mesiacoch júl a august, no neviete, ako zvládnuť letné horúčavy na svadbe? Poradíme vám, na čo by ste nemali zabudnúť!

Metalické doplnky vo svadobnej výzdobe: Stavíš aj ty na tento trend?

0

Nesmieme zabudnúť na sladký vrchol vášho veľkého dňa – svadobnú tortu. Správnou kombináciu farieb a ozdôb môžete dosiahnuť priam majstrovské dielo. Metalické torty sú veľmi elegantné a zaujmú na prvý pohľad. Ak nie ste zástancom klasiky a hľadáte niečo modernejšie, určite vsaďte na svadobnú tortu so zlatými pásmi, s rôznymi…

Neónové nápisy na svadbe: Horúci trend, ktorý musíš mať aj ty!

0

Neónové nápisy sú jedným z najhorúcejších svadobných trendov tohto roku. Dokážu krásne oživiť každú svadobnú výzdobu. Necháte sa aj vy inšpirovať?

Ako využiť jutovinu na svadbe? Inšpiruj sa tými najlepšími nápadmi!

0

Je to najhorúcejší trend, ktorý je v kurze už nejaký ten rok. Ako využiť jutovinu na svadbe a mať dokonalú rustikálnu svadbu? Inšpirujte sa skvelými nápadmi!

TOP vychytávka na rozlúčku so slobodou: Bez tohto sa nezaobídeš!

0

Posledná možnosť, ako sa pred svadbou odreagovať a užiť si ten najlepší večer. Pred opicou vás zachráni táto TOP vychytávka na rozlúčku so slobodou!

Tvoje Zdravie

TOP recepty z mäty: Skúsite domáci odvar, olej či mätový ocot?

0

Z mäty je možné v prvom rade pripraviť skutočne lahodný čaj, podobne ako z mnohých iných bylín. A verte, že domáci čaj z vlastnej čerstvej či nasušenej mäty je ten najlepší. Na jednu šálku čaju vám postačí pár čerstvých lístkov, podľa veľkosti 5 až 10, prípadne jedna až dve lyžičky doma nasušenej…

Toto sú najväčšie chyby pri behaní. Dopúšťate sa ich aj vy?

0

Ako sme už načrtli v úvode, medzi najzávažnejšie a najčastejšie chyby pri behu radíme nesprávnu a zlú techniku. Častými problémami v súvislosti s technikou je napríklad zvieranie rúk do pästí počas behu, zakláňanie trupu dozadu, kývanie tela do strán, príliš dlhý krok či zlé došľapovanie. Veľkým problémom je aj nesprávne…

Správny pitný režim počas leta: Čo by sme mali vedieť a dodržiavať?

0

Základnou otázkou pravdepodobne je, koľko tých tekutín by sme vlastne počas dňa mali vypiť. Vo všeobecnosti sa hovorí o priemernom objeme okolo 2 až 2,5 litra na dospelého človeka, môže však ísť aj o 1,5 až 3 litre tekutín denne. Spravidla sa počíta s objemom 20 až 40 ml tekutín na…

Otrava slnkom verzus spálenie: Ako ich rozoznať a ako sa im vyhnúť?

0

Príliš dlhý a nechránený pobyt na slnku môže vyvolať oveľa viac ako len obyčajné spálenie pokožky. Otrava slnkom je totiž úplne reálna. Ako sa prejavuje?

Trápi ťa alergia na prací prostriedok? Možno robíš túto chybu!

0

Ako sa prejavuje alergia na prací prostriedok? Prečo k nej dochádza a ako jej predísť? Zistite všetko dôležité o praní a pracích prípravkoch v článku!

Čím nahradiť maslo? Čo použiť pri pečení a čo natrieť na chlieb?

0

Čím nahradiť maslo v rôznych receptoch a pokrmoch? Čo si okrem neho natrieť na chlieb? V článku si predstavíme rozličné zdravšie náhrady klasického masla.