V rozsiahlom rozhovore o Obamovej zahraničnej politike reč zašla i na dodávky zbraní sýrskej opozícii, ktoré končili v rukách radikálnych islamských teroristov. Vinu však Rhodes v prvom rade zhazuje na amerických spojencov — Turecko, Katar a Saudskú Arábiu.
Ben Rhodes bol jedným z najbližších spolupracovníkov Obamu a podieľal sa na väčšině dôležitých zahraničnopolitických rozhodnutiach bývalého prezidenta. Svoje skúsenosti popisuje vo svojej knihe „Svet aký je: Vo vnútri Obamovho Bieleho domu” (The World As It Is: Inside the Obama White House.). O nej sa hlavne debatovalo v interview.
Novinár Mehdi Hasan sa Rhodesa opýtal, či USA neinternovali v Sýrii príliš: „CIA utratila stovky miliónov dolárov za financovanie a ozbrojovanie protiasadovských rebelov. Ako viete, veľa z týchto zbraní skončilo v rukách džihádistických skupín a niektoré dokonca v rukách ISIS. Vaši kritici by povedali, že ste predĺžili vojnu cez prostredníkov v Sýrii a nakoniec ste podporovali džihádistov.”
Rhodes priznal, že v roku 2011 a 2012 Obamova administratíva prišla o „diplomatické okno”, keď požadovala, aby Asad odišiel. „Potom, čo odišli Mubárak, Bin Alí, Sálíh a Kaddáfí, tak sme boli príliš optimistickí,” vysvetľuje Rhodes. „Verili sme, že dosiahneme situáciu, v ktorej odíde i Asad.”
V prípade dodávok zbraní sa ale Rhodes snažil najskôr vykrútiť a tvrdil, že hlavnú úlohu hrali Turecko, Katar a Saudská Arábia. „Vy ste tam ale boli tiež,” namietol Hasan.
„Áno, ale faktom je, že keď sa to nejak vyvinulo do sektárskej občianskej vojny, myslím, že naše schopnosti odvrátiť túto situáciu boli obmedzené,” odpovedal Rhodes. „Tiež hovorím, že to bolo trochu absurdné, keď sme hovorili o možnostiach, ako dodať zbrane opozícii, a zároveň sme sa rozhodovali označiť (Frontu) an-Nusrá, veľký kus tejto opozície, ako teroristickú organizáciu,” priznal Rhodes.
„Bola tam schizofrénia, ktorá je vlastná americkej zahraničnej politike, ktorá bola v Sýrii,” uviedol bývalý poradca.
Je to už druhý Obamov vysoko postavený úradník, ktorý priznal, že Spojené štáty majú podiel na raste teroristických skupín. V roku 2015 sa Mehdi Hasan v relácii na Al-Džazíre pýtal bývalého riaditeľa americké armádnej rozviedky DIA Michaela Flynna (ktorý neskôr krátko slúžil ako Trumpov poradca pre národnú bezpečnosť) na úlohu USA a ich blízkovýchodných spojencov v Sýrii.
Keď bol Flynn konfrontovaný s odtajnenou správou DIA z roku 2012, priznal, že existovalo „uvedomelé rozhodnutie podporiť povstanie, do ktorého boli zapojení salafisti, Al-Káida a Moslimské bratstvo”.
Správa DIA tvrdila, že „môže dôjsť k vytvoreniu salafistickej provincie na východe Sýrie a presne o to usilujú mocnosti podporujúce opozíciu.” Podľa správy „západné štáty, štáty Zálivu a Turecko podporujú túto snahu”.