Bude Poľsko tým balvanom, o ktorý sa rozbijú snahy o likvidáciu európskej Európy?

Bude Poľsko tým balvanom, o ktorý sa rozbijú snahy o likvidáciu európskej Európy?

Bratislava 1. novembra 2021 (HSP/Foto:TASR/AP – Olivier Matthys, Pool)

 

Ako čítať politické dianie v strednej Európe, ak sa na vec pozrieme z trochu väčšieho odstupu? Slovensko a Česko sa Ríši podarilo podchytiť, o pol roka má byť ďalším míľnikom Maďarsko. Poľské voľby majú však byť až o dva roky. Bude Ríša čakať tak dlho?

Charles Michel Ursula von der Leyenová
Na snímke sprava predseda Európskej rady Charles Michel a predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová

Sú voliči, ktorí si s tým hlavu nelámu: pozrú si predvolebné debaty v televízii, podobne ako reklamu na kosačku alebo kozmetiku, a vyberú si panáčika s kravatou, ktorý sa im páči a pekne hovorí. Ale sú aj takí, ktorí by chceli rozumieť veci hlbšie a vidieť ich v širších súvislostiach. Pozrime sa aj my na geopolitické súvislosti aktuálneho diania v strednej Európe z trochu väčšieho odstupu.

Reklama

Štyri stredoeurópske neokoloniálne dŕžavy ríše Západu ešte nedávno tvorili blok V4, ktorý mal ambíciu byť v rámci EÚ hráčom s určitou silou a presadzovať svoje záujmy. Išlo o spoločný postup pri obrane štátnej zvrchovanosti pred jej postupnou plazivou likvidáciou zo strany Bruselu, ale aj o záujmy ekonomické – a najmä o možnosť spoločne lepšie odolávať pokusom Bruselu nanútiť východoeurópskym štátom migrantskú katastrofu, ktorá postupne mení starobylú západoeurópsku civilizáciu na čosi úplne iné.

Tento postup však v podstate nebol zo strany Stredoeurópanov ničím iným, než rebéliou voči pokusu Ríše o totálne a totalitné mocenské ovládnutie ich, zatiaľ stále ešte čiastočne suverénnych štátov. Ríša to veľmi správne ako rebéliu aj pochopila a podniká kroky na jej potlačenie. Toto je podstata geopolitickej situácie nášho stredoeurópskeho regiónu týchto čias.

Reklama

 

O čo sa tu vlastne hrá?

Cieľ Bruselu je nad slnko jasnejší: tuhá eurofederácia, koncentrácia všetkej moci nad Európou v jedných rukách. Ako to môžu euroteroristi dosiahnuť?

Je to veľmi jednoduché: ak by sa bruselskej centrále podarilo dosiahnuť stav, keď budú vo všetkých členských krajinách EÚ z jej pohľadu „konsolidované pomery“, to znamená, že v ich čele bude človek ochotný schváliť v Európskej rade to, čo Brusel navrhne, a zároveň všetky národné parlamenty budú ovládnuté rovnakými silami, aby to ratifikovali, tak bude cesta k eurofederácii voľná.

A už sa na tom intenzívne pracuje. Voľby v dvoch zo štyroch krajín V4, Slovensku a Česku už prebehli. Dopadli tak, ako to Ríša potrebovala: jednofarebné masmédiá vytvorili psychózu, v ktorej popletení voliči dali hlas populistickým podvodníkom, figúrkam Ríše. Režim na Slovensku sa zmenil na prítulný, slovenskí vlastenci majú teraz veľmi pádny dôvod sa obávať, že panáčikovia v jeho čele budú ochotní v Európskej rade súhlasiť s akýmkoľvek vierolomným návrhom, ktorý by znamenal koniec Európy suverénnych národných štátov. Len zopakujme, že to by pre členské štáty tiež znamenalo koniec možnosti suverénne rozhodovať o nevpustení prívalu invázistov z exotických krajín.

Je zrejme len otázkou krátkeho času, kedy sa rovnaký scenár odohrá aj v Českej republike, po voľbách na to vznikli všetky podmienky. A ďalej je tu Maďarsko, tam budú voľby o pol roka a globalistická ríšska internacionála nahlas pripravuje pre Maďarsko rovnaký scenár ako ten, ktorý uspel na Slovensku a v Česku. Prednedávnom bol slávnostne predstavený kandidát protiorbánovskej opozície, ktorý by to mal dokázať, akýsi starosta menom Péter Márki-Zay.

Reklama

 

Poslednou baštou môže byť Poľsko

Ak by padlo Maďarsko, ostane už iba Poľsko. Najväčšia a najodbojnejšia zo stredoeurópskych krajín, príliš malá a slabá na to, aby bola veľmocou, a príliš veľká a silná na to, aby bolo možné ju ignorovať alebo len tak „šmahom ruky umravniť“.

Tu treba pripomenúť, že akonáhle by padla jedna z dvoch zostávajúcich „rebelských“ krajín, bola by to pre Brusel veľká pomoc. Maďari s Poliakmi si totiž v Európskej rade teraz vzájomne kryjú chrbát: ak by globálne panstvo chcelo cez svojich panáčikov v Rade prijať proti jednej z týchto dvoch krajín nejaké uznesenie, tak tá druhá ho svojím vetom môže zablokovať. Keby však jedna z nich zradila, Rada by tú druhú mohla z nejakého dôvodu postaviť mimo rozhodovania – a potom by už cesta k eurofederácii bola uvoľnená.

V Poľsku majú byť parlamentné voľby na jeseň 2023. Vydrží Ríša čakať tak dlho? A čo keby medzitým prestal poslúchať niekto ďalší? Napríklad v Slovinsku budú voľby na budúci rok v lete a ich výsledok nie je vôbec istý. U nás budú voľby najneskôr na jar 2024 a už teraz je jasné, že väčšina obyvateľov k nim pôjde riadne napálená. A isté to nie je ani v ďalších krajinách, kde sa obyvatelia z rôznych dôvodov búria. Za týchto okolností je jasné, že tá ideálna chvíľa pre Brusel je teraz, ak nechce riskovať, že sa čosi medzitým pokazí.

A preto sa dá predpokladať, že Brusel nebude čakať do poľských volieb. Pokúsia sa Poľsko dobyť, pokoriť a exemplárne potrestať na výstrahu všetkým ostatným hneď teraz. Dá sa predpokladať, že v nasledujúcich mesiacoch a možno rokoch sa odohrá rozhodujúci boj o Európu – či bude aj naďalej vyzerať približne tak ako ju poznáme, alebo sa z nej stane žalár zmiešaných národov ovládaných šimečkoidnými šialencami z ďalekej eurocentrály.

Reklama

 

Poľská reakcia ich šokovala

A Brusel preto pritvrdil. Zámienkou je poľský právny systém. Od roku 2017 v Poľsku existuje disciplinárna komora poľského Najvyššieho súdu. Jej existencia, spolu s niektorými ďalšími skutočnosťami, podľa eurocentrály narúša nezávislosť súdnictva, a tým aj európske právo. Voči tomuto EÚ dlhodobo protestovala, doteraz iba viac-menej platonicky. Tohto roku však Súdny dvor EÚ vydal rozhodnutie, ktorým na Poľsko pritlačil, vraj musí svoje zákony v oblasti justície zrušiť a prispôsobiť sa legislatíve EÚ.

Nevedno čo si panstvo myslelo, že Poliaci urobia, ale reakcia Poľska ich zjavne šokovala. Poľský ústavný súd totiž rozhodol o nadradenosti poľskej ústavy nad právom EÚ, čím rozsudok z Luxemburgu zmietol zo stola.

Pre spupných pánov v ríšskej centrále to bol nevídaný prejav rebélie a keď sa spamätali, začali už naplno chrliť na Poľsko otvorený oheň a síru. Poliaci majú platiť milión eur denne ako penále – tie sú podľa verdiktu európskeho súdu vraj „nevyhnutné na to, aby sa predišlo vážnym a nenapraviteľným škodám voči právneho poriadku EÚ a hodnotám, na ktorých je založená, a to najmä voči zásade právneho štátu…“ A Poliaci majú okamžite začať poslúchať, inak…

Odpoveď Poľska bola rovnako tvrdá a jasná: nezaplatíme, našu zvrchovanosť si nedáme, prestaňte, inak…

 

Inak čo?

Z jednej ani druhej strany nebolo celkom dopovedané, čo sa stane, ak sa poľský postoj nezmení a my môžeme iba hádať ako sa situácia môže vyvinúť. Sú tu však dva základné scenáre: buď cez ekonomický tlak a vyvolané občianske nepokoje (nie nepodobné farebnej revolúcii) Poľsko zlomia a exemplárne potrestajú. Alebo Poliaci, pamätajúc na svoju históriu, tlaku odolajú, svoju vládu podporia a vznikne čosi ako pat: Poľsko možno bude formálne členom EÚ, ale bude viesť dlhú, obojstranne vydieračskú zákopovú vojnu s Bruselom o „európske“ peniaze.

Tento druhý scenár by však bol pre Európu a Poľsko v skutočnosti víťazstvom: eurofederácia by cez Európsku radu neprešla, možno dočasne a možno nadobro – v turbulentných časoch globálnej politiky totiž nikde nie je napísané, že podobná, pre Brusel priaznivá konštelácia by sa musela ešte niekedy zopakovať.

Na Slovensku a v Čechách sme videli, že masmediálna spindoktorská technológia ovládania verejnej mienky a dosahovania volebných výsledkov pekne funguje. Uvidíme ako zafunguje v Maďarsku, a najmä, či bude fungovať aj v Poľsku – v krajine, kde priam v DNA každého občana je zakódovaný odpor voči nátlaku zo strany svojich mocnejších susedov.

Ak by im to vyšlo, tak klobúk dolu, znamenalo by to, že totalitná technológia eliminácie demokracie a manipulácie más už dosiahla takú úroveň, že je takmer nemožné proti nej bojovať. Ale verme, že to tak nie je a nikdy nebude: stromy nerastú až do neba, každá ríša raz padne a každá moc je len taká veľká, aké veľké je kúzlo, ktorým dokáže obete očarovať.

Reklama

Hoci nie sme s nimi vždy vo všetkom zajedno, a hoci sú tu rôzne zlé skúsenosti a historické krivdy, ale preboha, v tomto držme našim susedom palce – v tomto prípade totiž bojujú aj za nás.

Ivan Lehotský

 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

07:41

Najmenej osem ľudí zahynulo v utorok v libanonskej metropole Bejrút pri požiari reštaurácie, uviedol libanonský minister vnútra a hasičský zbor.

Príčinou úmrtia ôsmich osôb bolo udusenie.

07:30

V Holandsku zadržali jednu ženu, Holanďanku, v súvislosti s útokom na bývalého predsedu španielskej konzervatívnej Ľudovej strany Katalánska (PPC) Aleja Vidala-Quadrasa, ktorého 9. novembra 2023 postrelili v Madride. Oznámila to v utorok španielska polícia.

07:22

Lotyšsko poskytne Ukrajine ďalší balík vojenskej pomoci vrátane protilietadlových zbraní a pozorovacích dronov. Oznámila to v utorok lotyšská premiérka Evika Siliňová.

07:09

Zásahové jednotky gruzínskej polície použili slzotvorný plyn, aby rozohnali dav odporcov návrhu zákona “o transparentnosti vonkajšieho vplyvu”, ktorí sa v utorok podvečer zišli pred budovou parlamentu v centre Tbilisi. Informovala o tom agentúra Reuters.

06:59

Americký minister obrany Lloyd Austin v utorok na pôde vojenského výboru Kongresu informoval, že apeluje štáty, ktoré majú systémy protivzdušnej obrany (PVO) Patriot, aby ich poslali Ukrajine. Informovala agentúra AFP.

06:45

Ukrajinská vláda sa rozhodla zvýšiť finančnú čiastku vyčlenenú na nákup dronov, a to o ďalších 15,5 miliardy hrivien (približne 367 miliónov eur). Oznámil to v utorok ukrajinský premiér Denys Šmyhaľ.

06:30

Nórsko sa rozhodlo zvýšiť vojenskú a humanitárnu pomoc, ktorú tento rok vyhradilo pre Ukrajinu, a to zo sedem miliárd nórskych korún (takmer 600 miliónov eur) na celkových 22 miliárd korún (1,86 miliardy eur). Oznámil to v utorok nórsky premiér Jonas Gahr Störe.

Včera 20:16

Európska agentúra pre lieky (EMA) v utorok vystúpila s požiadavkou na aktualizáciu vakcín proti chorobe COVID-19. EMA to žiada v súvislosti s ďalšou očkovacou kampaňou a s cieľom bojovať proti novému variantu vírusu SARS-CoV-19.

Včera 20:05

Údaje o inflácii vo Francúzsku aj celej eurozóne, ktoré boli zverejnené v utorok, posilňujú dôveru v začiatok redukcie úrokových sadzieb zo strany Európskej centrálnej banky (ECB) na začiatku júna. Povedal to guvernér francúzskej centrálnej banky Francois Villeroy de Galhau.

Včera 19:59

Vyše 5500 policajtov aj s vodnými delami plánujú nasadiť 1. mája v Berlíne počas manifestácií ľavicových skupín pri príležitosti Sviatku práce.

Včera 19:38

Objem produkcie ropy v členských štátoch Organizácie krajín vyvážajúcich ropu (OPEC) tento mesiac klesol. Informovala o tom agentúra Reuters na základe výsledkov svojho prieskumu. Pod pokles sa podľa agentúry podpísali najmä Irak, Irán a Nigéria, ktoré znížili objem exportu.

Včera 19:31

Kyjevské úrady začali v utorok s demontážou pamätníka postaveného počas sovietskej éry na počesť podpísania tzv. Perejaslavskej dohody z roku 1654, ktorou ukrajinskí kozáci prisľúbili vernosť ruskému cárovi.

Včera 19:30

Žiačku šiestej triedy základnej školy v severomaďarskej obci Bőny, ktorá v pondelok bodla nožom do chrbta v oblasti srdca svoju spolužiačku, umiestnia na návrh prokurátora na 30 dní do nápravnovýchovného zariadenia. O osude 12-ročnej školáčky rozhodol v utorok súd v Győri. Šiestačka mala pripravený zoznam spolužiakov, ktorých sa chystala zabiť.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Na snímke Anton Krištín z Ústavu ekológie lesa SAV ukazuje deťom vrchárku červenkastú na Borovej hore pri Zvolene

Autor: TASR - Ján Krošlák

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Matúš Pestrý

Marian Kotleba

Milan Šupa

Ivan Štubňa

Gustáv Murín

Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali