NAŽIVO

Po tom, čo sa vo Vietname prevrátila turistická loď s viac než 50 osobami na palube najmenej 18 ľudí zahynulo a dve desiatky ďalších sú nezvestné, uviedli tamojšie štátne médiá.

17:48

Iránske štátne médiá uviedli, že najmenej 21 ľudí prišlo o život a 34 ďalších utrpelo zranenia po nehode autobusu na juhu Iránu.

17:12

Organizátori potvrdili, že Rusko zrušilo medzinárodné vojensko-technické fórum Armáda-2025, ktoré sa malo konať od 11. do 14. augusta neďaleko Moskvy.

17:11

Poľská agentúra pre letecké navigačné služby prostredníctvom svojho hovorcu potvrdila, že výpadok systému riadenia letovej prevádzky viedol v sobotu k rozsiahlym meškaniam a rušeniu spojov v leteckej doprave v Poľsku.

17:10

Z výsledkov nového reprezentatívneho prieskumu, ktorý v sobotu zverejnila organizácia Allensbach Institute vyplýva, že Nemci odmietajú zákaz AfD pomerom hlasov 52 ku 27 percent.

15:56

Pietro Parolin v mene Vatikánu vyjadril pochybnosti o pravdivosti vyhlásení Izraela, že útok na katolícky kostol v palestínskom Pásme Gazy bol omylom. Parolin v rozhovore pre RAI zdôraznil, že Vatikán nie je spokojný s doteraz poskytnutými vysvetleniami.

15:42

Po náraze vozidla do davu ľudí v štvrti East Hollywood v Los Angeles utrpelo v sobotu zranenia najmenej 28 ľudí, uviedli tamojšie záchranné zložky.

15:23

EÚ privítala Spojenými štátmi sprostredkované prímerie medzi Sýriou a Izraelom.

14:53

Izrael bagatelizoval sľub Ahmada Šaru, že nové vedenie Sýrie bude chrániť tamojšie menšiny. Gideon Saar v reakcii na najnovšie sektárske násilnosti v juhosýrskej provincii Suwajdá – konštatoval, že byť menšinou v súčasnej Sýrii – Kurdom, drúzom, alavitom alebo kresťanom – je „veľmi nebezpečné“.

14:37

Po tom, čo vozidlo vrazilo do davu ľudí v štvrti East Hollywood v Los Angeles utrpelo vážne zranenia viac než 20 ľudí. Stav najmenej piatich zranených je kritický.

14:02

V katedrále v Nagasaki požehnali repliku zvona, ktorý bol zničený pred 80 rokmi, keď USA zhodili na mestá Hirošima a Nagasaki atómové bomby.

14:01

Parlament na Kube schválil ústavnú reformu, ktorá ruší pravidlo, že kandidát na prezidenta pri svojej prvej kandidatúre nesmie mať viac ako 60 rokov. Návrh predložil Raúl Castro. Nové pravidlá začnú platiť od prezidentských volieb v roku 2028.

14:01

Vo veku 99 rokov zomrel Alan Bergman, ktorý sa podieľal na viacerých hitoch pre spevákov ako Frank Sinatra, Michael Jackson či Tony Bennett.

14:00
Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










.

Po Brexite nám nemecká cisárovná predložila novú cestu – “a teraz just”

Rozhodnutie Veľkej Británie v referende vystúpiť z EÚ prekvapilo všetkých zúčastnených aj nezúčastnených a vyvolalo rozruch po celom svete. U zástupcov EÚ a v Merkelovej Nemecku to vyvolalo vlnu pohoršenia a šokového stavu

❚❚
.

Napriek „dobre odvedenej práci“ propagandistickej mašinérie to ale nedopadlo tak, ako bolo našou európskou „elitou“ plánované. Briti sa nenechali zastrašiť nezmyselnými hrozbami ekonomického, sociálneho a spoločenského krachu kráľovstva v prípade Brexitu, ale chladne si zhodnotili stav EÚ a jej kladné a záporné stránky prínosu pre ich krajinu. A výsledok tohto zhodnotenia sa prejavil vo výsledku referenda.

.

Hoci sa tento výsledok zakladá na demokratickom rozhodnutí britského národa a je krytý britskou ústavov a Lisabonskou zmluvou, ho naša európska vedúca socialisticko-diktátorska tzv. elita akceptovať nemieni. Po otrasení sa z prvého šoku bola okamžite znova aktivovaná propagandistická masáž obyvateľov EÚ, ktorej cieľom je zrejme zvrátenie legitímneho výsledku referenda do takej podoby, ktorá bola od počiatku cieľom Bruselu a Berlína.

Opätovne sa nám tu objavujú články, komentáre, interview a televízne príspevky ktoré nám sugerujú, že Briti už ich rozhodnutie ľutujú a žiadajú nové referendum. Údajne takúto petíciu podpísalo už 2 milióny ľudí. Výsledkom má byť vótum za zotrvanie v EÚ. V komentári nemeckej ntv bolo prezentované ako možné riešenie nežiadúceho stavu rozhodnutie britského parlamentu neuznať a ignorovať výsledok referenda.

Kto ale pozná „demokratickú“ EÚ, nemôže byť takýmto postupom prekvapený. Nebolo by to prvýkrát v histórii, čo sa referendum opakuje, až pokiaľ nie je dosiahnutý vopred stanovený výsledok, ako príkladne v Írsku. V lete 2008 odmietli Íri v referende Lisabonskú zmluvu. Fakt, ktorý by zamedzil platnosť tejto dohody v EÚ. Riešenie? Masívne masírovanie írskych duší a zopakovanie referenda na jeseň 2009 s výsledkom, ktorý už koreloval s očakávaním vodcov EÚ.

No existuje ešte aj jednoduchší spôsob ako sa zbaviť vôle „nezodpovedných“ občanov krajín EÚ. Jednoducho referendá zakázať. Touto cestou sa už uberá „monarchistické“ Nemecko.

Pred nedávnom v nemeckej televíznej diskusnej relácii „Sandra Maischberger“  európsky poslanec nemeckého pôvodu Elmar Brok preukázal jeho chápanie demokracie vyjadrením:„V Nemecku nemôžeme mať občianske referendum, nakoľko by to mohlo zle dopadnúť, ako napríklad v Holandsku“. Len na objasnenie: V Holandsku sa obyvatelia v referende rozhodli proti vôli politikov EÚ, uzavrieť s Ukrajinou asociačnú dohodu.

.

A aby nenastali vôbec pochybnosti o uvedenom včera vyhlásil  podľa médií nemecký minister spravodlivosti Heiko Mass, že referendum o EÚ sa v Nemecku konať nebude.

No vráťme sa ale k výsledku britského referenda a ku dôvodom, ktoré ho ovplyvnili. Za týmto účelom je potrebné si v krátkosti objasniť historický kontext od vstupu GB do EÚ až po minulo týždňové referendum.

Aj keď majú jednotlivci predstavu, že GB bola jedným zo zakladajúcich členov EÚ je historický fakt iný. Únia bola založená v roku 1957 na základe tzv. Rímskych zmlúv a signatármi boli Nemecko, Francúzsko, Taliansko a tri krajiny Beneluxu. Veľká Británia pristúpila ku zmluvám až v roku 1973.

Od samého počiatku sa ale odlišoval pohľad a názor GB na postavenie, úlohu a funkciu EÚ od názorov ostatných členov tohto zoskupenia štátov. Zatiaľ čo Brusel videl a stále ešte vidí budúcnosť a úlohu EÚ v permanentne sa rozširujúcej integrácii členských štátov, s odovzdaním kompetencií bruselským technokratom a vo vytvorení akéhosi európskeho super štátu, mala a má Veľká Británia na Úniu iný, oveľa pragmatickejší pohľad. Londýn vidí EÚ skôr ako priestor voľného obchodu a hospodárskych aktivít bez obmedzení ako napr. cla.

Odmietavé stanovisku k utopistickým centralistickým plánom bruselskej socialisticko-diktatorskej elity a vzdania sa vlastnej štátnej suverenity prezentovala už v roku 1988 vtedajšia premierka Margaret Thatcher vo svojom prejave v Brügge. „Železná Lady“, ako ju prezývali, sa priznala k Európe ale nie k jej autoritatívnej výlučnosti. Vo svojom prejave uviedla mimo iného: „Európa je tak málo stvorenie Rímskych zmlúv, ako je európska myšlienka vlastníctvom akejkoľvek skupiny alebo inštitúcie. Európske spoločenstvo je vyjadrenie európskej identity, ale nie je jediné“.

.

Takýto pohľad jednoznačne determinoval jednanie Veľkej Británie v jej členstve v EÚ a jej celkovej  činnosti. Podľa hesla „Britain first“ si Londýn vyjednal zvýhodnené podmienky v porovnaní s ostatnými členmi a odmietol byť súčasťou Schengenu a spoločnej meny EURO. Za takéto správanie bola krajina často a aj ostro kritizovaná, no v poslednom dôsledku boli jej požiadavky vždy splnené, z obavy z jej vystúpenia z EÚ. Na druhej strane je potrebne uznať, že nebyť práve takého odmietavého a blokačného prístupu k plánom EÚ, ktoré malo funkciu akoby katalyzátora, bola by dnešná realita v Únii podstatne horšia a diktatúra Bruselu oveľa ďalej a tvrdšia.

Otázka, prečo Briti ukončujú ich členstvo napriek tomu, že im EÚ doteraz vychádzala vo veľa prípadoch v ústrety, je len na prvý pohľad pochopiteľná. Na zodpovedanie tejto otázky sa pozrime na doterajšie „úspechy“ dusivej politiky EU a finančné hospodárenie Únie.

Finančný rozpočet EÚ na rok 2016 činí podľa jej zdrojov cca. 144 miliárd (presne 143 885 295 484) EUR. Z toho ide najväčšia časť na poľnohospodárske dotácie a síce  cca. 40%. Táto sekcia zamestnáva 1040 byrokratov.

Miliardy sa vydávajú na podporu zvýšenia poľnohospodárskej produkcie, ďalšie na skladovanie nadbytočnej produkcie a nasledovne ďalšie miliardy na zničenie skladových zásob, z dôvodu udržania vysokých cien. Takéto schizofrenické hospodárenie a poberanie dotácií sa týka ale len veľkofarmárov a agrárnych komplexov. Malý a stredný poľnohospodári sú tým vystavení likvidačným tlakom. Viď úroveň nášho poľnohospodárstva.

Na rozpočte EÚ sa podieľa jej správa výškou 6,4% to je vyjadrené v absolútnom čísle cca.  9,2 miliardy EUR za rok 2016.  V tejto závratnej sume sú už zahrnuté aj platy zamestnancov a funkcionárov EÚ, ktoré tiež dosahujú závratné výšky ako napr. cez 30000 EUR mesačne pre Junckera, ktorý spravil z jeho krajiny daňový raj.

Na náklady na podporu invázorov Európy vyčlenila Európa min. 9,3 miliardy a na podporu Turecka min. 500 miliónov EUR, ako píše nemecký Spiegel online.

Okrem uvedeného produkuje byrokratický, autonómny a neovládateľný kolos Brusel také „dôležité“ rozhodnutia a predpisy, ako napr:

– dĺžka a uhol ohybu banánov a šalátových uhoriek

– predpisuje výkon vysávačov

– zakazuje klasické žiarovky a prikazuje ortuťou kontaminované tzv. úsporne svetlá

.

No sú aj závažnejšie veci:

– plánuje nám zakázať peniaze v hotovosti

– obmedzenie držania zbraní v legálnom vlastníctve

– monitorovanie internetu a vymazávanie „nevhodných“ a kritických komentárov, vrátane sankcionovania

– totálna kontrola informačných médií

.

– nezmyselná hospodárska a daňová politika, zvýhodňujúca nadnárodné koncerny a lobistické skupiny

– uvalenie nezmyselných sankcií na Rusko

– import nelegálnych imigrantov loďami zo stredozemného mora, namiesto ochrany hraníc

– tajné rokovania a odsúhlasenie Európu poškodzujúcej dohody TTIP

– atď, atď.

.

Pred týmto kontextom nie je rozhodnutie britského obyvateľstva až tak nepochopiteľné a je len logickou konsekvenciou z vyčíňania EÚ a jej oberdiktátorov, z ktorých majú niektorý z nich očividne, okrem iného, aj problém s prílišnou konzumáciou alkoholu.

Briti sa teraz rozhodli ukázať červenú takejto ceste a takisto odmietnuť hegemóniu Merkelovou dominovaného Nemecka, ktorá spravila v podstate geniálny ťah na ovládnutie nášho kontinentu. Merkelovej bolo jasné, že nemecká politika a jej záujmy nie sú v Európe veľmi obľúbené a populárne. Z toho dôvodu predefinovala nemeckú politiku na európsku, dosadila do rozhodujúcich pozícií v EÚ jej prívržencov a tým odviedla pozornosť od skutočnej podstaty jej „tvorivej“ politiky.

Toto je momentálne Status Quo. No ako ďalej?

Európska trojka Merkelová, Juncker a Schulz majú aspoň v jednom jasne a síce kto je vinný za Brexit. Podľa ich vyjadrení je to britský premiér David Cameron, ktorý vypísal referendum a tým umožnil národu vyjadriť svoju vôľu. Z Camerona, ktorého doteraz nosili na rukách sa stal zrazu úhlavný nepriateľ EÚ a to len z toho dôvodu, že dodržal demokratické pravidla jeho krajiny, no tie žiaľ nezodpovedali predstavám európskych diktátorov a dokonca ani jeho. V inom prípade by ho nosili na vavrínoch.

Cameron ukázal aspoň základy charakteru a podal demisiu. To sa o predstaviteľoch EÚ a Merkelovej, ktorí sú v skutočnosti zodpovední za rozklad Európy, povedať nedá. O demisii ani nesnívajú a ako keby sa nič neudialo, predkladajú nám ich otrepané frázy a cestu „a teraz just“.

A čo my ako Slovensko? Ako onedlho predsedajúca krajina v rámci EÚ by sme mohli mať aspoň teoreticky možnosť ovplyvniť ďalší vývoj a smerovanie Únie. No musíme vidieť naše možnosti realisticky a nie cez ružové okuliare. Stále platí: pes hýbe chvostom a nie chvost psom.

Že to tak je nám bolo opätovne a jednoznačne dokázané, keď Nemci zvolali po Brexite krízové stretnutie EÚ a zvolali ho do Berlína a nie do Bruselu, aby bolo jasné, kto má čo hovoriť . V mene Únie pozvali len zakladajúce krajiny EÚ a ani jeden členský štát zo strednej a východnej Európy nebol oslovený. Ako keby sme ani neexistovali a nás sa to netýkalo. Takáto arogancia už prekračuje hranicu drzosti. Takéto správanie nám ukazuje naše možnosti a vplyv na rozhodovanie v Nemeckom dominovanej EÚ. Ľudovo povedané: „Drž hubu a krok“.

.

Keď mienime niečo na tomto fakte zmeniť, tak to určite nedokážeme ako malé Slovensko ale len v spojení V4.

Napriek všetkému by bolo teraz predčasné volať po vystúpení z EÚ. V prvom rade sa pokúsme spoločne s rovnako rozmýšlajúcimi krajinami o reformáciu spoločnej Európy. Ako prvý krok pošlime terajších pseudo vodcov Únie a nemeckú cisárovnú do (ne)zaslúženého dôchodku a začnime s obrodou nášho spoločného európskeho domova. Stojí to za to. Na vystúpenie je ešte vždy čas. Konfliktný rozpad EÚ by spôsobil hospodárske, sociálne a možno aj teritoriálne konflikty, ktoré by nemali byť v našom záujme. No dá sa tomu predísť rozumnou a uváženou politikou, ktorá ale momentálne v Bruseli žiaľ už dlhší čas absentuje.

Vilibald Kičin

 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
.


.
.

.

Blogy

Zdeno Drdol

Marián Tkáč

Marek Brna

Erik Majercak

Michal Durila

Miroslav Iliaš

.
.
.

Národný pochod Hrdí na rodinu: „Manželstvo chráni deti!“

Národný pochod Hrdí na rodinu, ktorý bude v sobotu v centre Bratislavy, ukáže, že na rodine a manželstve záleží. Mottom…

19. 07. 2025 | Aktualizované 19. 07. 2025 | Z domova | 1 min. čítania | 0 komentárov

.

Skončil sa pochod, ktorý nesúhlasil s plánovanou elektrárňou Málinec

V časti obce Látky – Čechánky na Podpoľaní sa v sobotu popoludní skončil vyše 40-kilometrový pochod, ktorý bol za spravodlivé…

19. 07. 2025 | Regióny | 2 min. čítania | 0 komentárov
19. 07. 2025 | Regióny | 2 min. čítania | 0 komentárov

Západ má 18 mesiacov, aby sa pripravil na možnú vojnu s Čínou a Ruskom, tvrdí veliteľ NATO

Spojené štáty a krajiny Európskej únie majú podľa generála Alexusa Grynkewicha, vrchného veliteľa spojeneckých síl Organizácie Severoatlantickej zmluvy v Európe,…

19. 07. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
19. 07. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Koniec pre Zelenského?

Podľa amerického novinára Seymoura Hersha by Zalužnyj mohol Zelenského nahradiť v priebehu niekoľkých mesiacov

19. 07. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
19. 07. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Ostro sledovaný prípad. Ruská federácia sa odvolá proti vylúčeniu z kvalifikácie na ZOH 2026 v sánkovaní

Ruská sánkarská federácia oznámila, že podnikne právne kroky proti rozhodnutiu Medzinárodnej sánkarskej federácie (FIL) vylúčiť ruských športovcov z kvalifikácie na…

19. 07. 2025 | Šport | 2 min. čítania | 0 komentárov
19. 07. 2025 | Šport | 2 min. čítania | 0 komentárov
.

Zaplatiť za zbrane pre Ukrajinu nestačí

Patriot, ktorý chce Nemecko poslať na Ukrajinu, bude pripravený až o 6-8 mesiacov, citoval Bild zdroj z nemeckej vlády

19. 07. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
19. 07. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

18-krát s holou riťou na horúcu pec

Ak si malé dieťa, resp. aj dospelý človek sadne holou riťou na horúcu pec, urobí to len raz v prípade,…

19. 07. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov
19. 07. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov

To najdôležitejšie z Ukrajiny

V tomto článku vás budeme v priebehu dňa informovať o najdôležitejších udalostiach na frontoch Ukrajiny z pohľadu ruskej a ukrajinskej…

19. 07. 2025 | Aktualizované 19. 07. 2025 | Zo zahraničia | 4 min. čítania | 0 komentárov
19. 07. 2025 | Aktualizované 19. 07. 2025 | Zo zahraničia | 4 min. čítania | 0 komentárov

Čo vlastne zničili USA ťažkými bombami v Iráne

Iba jeden z troch iránskych jadrových objektov, ktoré minulý mesiac napadli USA, bol vážne poškodený, informuje The Washington Post s…

19. 07. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
19. 07. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
.

SNS navrhne na septembrovej schôdzi 50-percentné zníženie platu prezidenta

Slovenská národná strana navrhne na septembrovej schôdzi Národnej rady (NR) SR zníženie platu prezidenta SR Petra Pellegriniho o 50 percent.…

19. 07. 2025 | Aktualizované 19. 07. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov
19. 07. 2025 | Aktualizované 19. 07. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov

Od Trenčína vietor veje a čo na to ministerstvo kultúry a školstva?

Bola to náhoda, keď som sa dozvedel, že v Trenčíne urobili vernú repliku Uhorskej kráľovskej koruny, teda aj našej koruny. Čo…

19. 07. 2025 | Z domova | 7 min. čítania | 0 komentárov
19. 07. 2025 | Z domova | 7 min. čítania | 0 komentárov

Chemická továreň pod maskou parku. V Šuranoch štát klame a stavia

Bez diskusie, bez pravdy. V Šuranoch sa začína výstavba obrej chemickej továrne, ktorá sa schováva za názov „priemyselný park“. Štát…

19. 07. 2025 | Z domova | 7 min. čítania | 0 komentárov
19. 07. 2025 | Z domova | 7 min. čítania | 0 komentárov

Balázs Orbán: „Nežiadali sme ich, aby bojovali v našom mene“

„Nežiadali sme ich, aby bojovali v našom mene“: politický poradca maďarského premiéra Balázs Orbán odmietol tvrdenie, že Ukrajina bráni nielen…

19. 07. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
19. 07. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
.

Kongres USA nevylúčil ročnú pomoc Ukrajine z vojenského rozpočtu

Informovala o tom kongresmanka Marjorie Taylor Greenová, ktorá podporuje MAGA a predložila príslušný pozmeňujúci a doplňujúci návrh

19. 07. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
19. 07. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Ukrajinci nebojujú za nás, ale iba za seba

„Ukrajinci bojujú za seba a majú na to právo. Ale toto sa netýka našej bezpečnosti, my sme ich nikdy nežiadali,…

19. 07. 2025 | 0 komentárov

Novinári na Slovensku majú problémy s mentálnym zdravím

Milan Uhrík a Milan Mazurek rozoberajú čo sa o Slovensku napísalo v reporte z Európskej únie, že „vraj atmosféra na…

19. 07. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov
19. 07. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov

Trump, Putin a Si Ťin-pching sa možno stretnú v Číne

Trump, Putin a Si Ťin-pching sa môžu stretnúť v Číne začiatkom septembra, informuje The Times

19. 07. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
19. 07. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

.

Štát po veternej smršti na východe konal okamžite, minister vnútra odmieta tvrdenia, že neurobili nič

Štát po veternej smršti na východe konal okamžite, pričom minister vnútra Matúš Šutaj Eštok odmieta tvrdenia, že neurobil nič. Ako…

19. 07. 2025 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov
19. 07. 2025 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov

Hrnko: O čom nám hovoria dejiny

V súvislosti so včerajším prejavom premiéra Roberta Fica si spomínam na jeho výrok z tlačovej konferencie spred pár rokov, keď…

19. 07. 2025 | Z domova | 4 min. čítania | 0 komentárov
19. 07. 2025 | Z domova | 4 min. čítania | 0 komentárov

Nevkusné zariadenie príbytkov zachytené na fotografiách

Veril by si tomu, že niektorí ľudia to dokážu poriadne prepáliť a ich zariadenie vlastných domovov je hotová katastrofa? Ak…

19. 07. 2025 | 0 komentárov

Zelenskyj reorganizuje vládu. Potrebuje peniaze, zbrane a lojalitu

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj dokončil rozsiahlu reorganizáciu vlády. Vymenil premiéra a ministra obrany a nominoval nového veľvyslanca v USA – všetky…

19. 07. 2025 | Zo zahraničia | 5 min. čítania | 0 komentárov
19. 07. 2025 | Zo zahraničia | 5 min. čítania | 0 komentárov

.

Obrázková hádanka: Iba ľudia s mimoriadnym IQ dokážu zistiť počet melónov do 6 sekúnd!

Obrázková hádanka: Iba ľudia s mimoriadnym IQ dokážu zistiť počet melónov do 6 sekúnd. Obrázkové hádanky sú formou hlavolamu, ktorý…

19. 07. 2025 | 0 komentárov

Friedrich Merz a Keir Starmer podpísali „prvú zmluvu svojho druhu“ o obrane a migrácii

Spojené kráľovstvo a Nemecko podpísali vo štvrtok historickú obrannú zmluvu, ktorá zabezpečuje vzájomnú pomoc pri útokoch a zameriava sa na…

19. 07. 2025 | | 3 min. čítania | 0 komentárov
19. 07. 2025 | | 3 min. čítania | 0 komentárov

Trhy na Wall Street a v Európe zväčša stagnovali, investori pred víkendom volili opatrnosť

Americké a európske akciové trhy si v piatok po predošlých silných dňoch nepripísali výraznejšie zisky a väčšinou stagnovali. Wall Street,…

19. 07. 2025 | Ekonomika | 1 min. čítania | 0 komentárov
19. 07. 2025 | Ekonomika | 1 min. čítania | 0 komentárov

Historické fotografie, ktoré zmenia tvoj pohľad na mnohé veci

Pohľad na historické fotografie občas môže poriadne zamiešať tvojimi myšlienkami. Dnešné historické fotografie tak trocha zmenia tvoj pohľad na mnoho…

19. 07. 2025 | 0 komentárov

.

Muž, ktorý skočil z okraja vesmíru, zomrel pri paraglidingu

Felix Baumgartner, ktorý kedysi prekonal svetový rekord v najvyššom zoskoku padákom z okraja vesmíru, zahynul pri nehode s motorovým paraglidom…

19. 07. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
19. 07. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

Iba 16 % Talianov je pripravených vziať do ruky zbraň v prípade vojny

Iba 16 % Talianov v odvodovom veku je pripravených vziať do ruky zbraň v prípade vojny

19. 07. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
19. 07. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Otcové Goriotové…

Byly komunální volby v roce 2018 a protože u nás v Miroslavi kamarádím s kluky, co zde tvoří místní buňku…

19. 07. 2025 | Česky | 6 min. čítania | 0 komentárov
19. 07. 2025 | Česky | 6 min. čítania | 0 komentárov

Kalifornská polícia pri domovej prehliadke objavila „továreň na náhradné materstvo“

Kalifornská polícia zachránila 21 detí z vily páru, ktorý je podozrivý z prevádzkovania „továrne na náhradné materstvo“. 15 z nich…

19. 07. 2025 | Zo zahraničia | 4 min. čítania | 0 komentárov
19. 07. 2025 | Zo zahraničia | 4 min. čítania | 0 komentárov

.


.

Pavel Šik: Pár nedůležitých poznámek o Sýrii

Izrael nově zasáhl na syrském území. Pokaždé opakuju, že Blízký východ se nedá hodnotit evropskými měřítky dobra a zla. K…

19. 07. 2025 | Česky | 4 min. čítania | 0 komentárov
19. 07. 2025 | Česky | 4 min. čítania | 0 komentárov

Americká hybridná vojna proti Kube sa zameria viac na sabotáže a teroristické činy

USA, 18. júl 2025 - 9.júla sa konala veľká tlačová konferencia o postoji Kuby v boji proti terorizmu za účasti…

19. 07. 2025 | 0 komentárov

Počas školského predstavenia bol v Holandsku bodnutý muž

V stredu večer bol 53-ročný učiteľ z holandského mesta Dordrecht vážne zranený. Učiteľ zakročil do hádky medzi trojicou mužov, keď jeden…

19. 07. 2025 | Zo zahraničia | 4 min. čítania | 0 komentárov
19. 07. 2025 | Zo zahraničia | 4 min. čítania | 0 komentárov

Trump sprísnil požiadavky v rokovaniach s EÚ

Trump sprísnil požiadavky v rokovaniach s EÚ o obchodnej dohode, informuje The Financial Times

18. 07. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
18. 07. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

.

NAJČÍTANEJŠIE










O Trumpovej výzve prejsť do ofenzívy

V denníku The Washington Post sa dnes objavil článok, ktorý s odvolaním sa na anonymného ukrajinského predstaviteľa tvrdí, že Trump…

18. 07. 2025 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov
18. 07. 2025 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov

.
.

Blogy

Zdeno Drdol

Marián Tkáč

Marek Brna

Erik Majercak

Michal Durila

Miroslav Iliaš

.
.
.
HS

NAŽIVO

Vstupujete na článok s obsahom určeným pre osoby staršie ako 18 rokov.

Potvrdzujem že mám nad 18 rokov
Nemám nad 18 rokov