The Institute for Government zverejnil špeciálnu správu, v ktorej varoval predsedníčku vlády Theresu Mayovú pred možnými komplikáciami a rizikom ústavnej krízy kvôli Brexitu. Analytici Inštitútu podčiarkli, že ústavná kríza môže trvať veľmi dlho, ak štáty, ktoré tvoria Spojené kráľovstvo, sa nedohodnú a nesúhlasia s podmienkami odchodu z EÚ. Zdôraznili, že vzájomné porozumenie medzi centrálou v Londýne a regionálnymi samosprávami by malo byť na oveľa vyššej úrovni.
Britská premiérka sa pokúša dohodnúť s kolegami a preto iniciovala stretnutie s vedúcimi predstaviteľmi Škótska, Walesu a Severného Írska. Britské média poukazujú na to, že sa konečne dochádza k prvému veľkému stretnutiu od momentu hlasovania v referende o vystúpení z Európskej únie 23. júna. Analytici a novinári vo svojich odhadoch výsledkov tohto stretnutia sú veľmi opatrní.
Medzitým Inštitút pre vládu varoval, že pokiaľ sa všetci štyri vlády a ich lídri nezhodnú v kľúčových otázkach pred aktivovaním článku 50 a formálnym začatím procesu výstupu z EU, môžu nastať vážne komplikácie a dôjde k rozkolu v radoch súčasných spojencov. Nik sa neodváži odhadnúť, aká „koalícia“ by sa potom vytvorila. Média poukazujú na obavy odborníkov, že môžu vzniknúť nedorozumenia ako medzi vládami, tak aj medzi obyvateľmi 4 štátov, ktoré tvoria Spojené kráľovstvo.
Dobre informovaní novinári prezradili svojim čitateľom a divákom, že britská premiérka mieni premiérke Škótska Nicole Sturgeonovej, waleskému prvému ministrovi Carwynovi Jonesovi a premiérke Severného Írska Arlene Fosterovej ponúknuť „stále otvorené dvere” k britskému ministrovi pre Brexit Davidovi Davisovi, aby s nim mohli priamo rokovať a spoločne vytvárať stratégiu odchodu z EÚ.
Britské média upozorňujú na to, že celú situáciu môže skomplikovať konflikt medzi britskou premiérkou Theresou Mayovou a jej škótskou kolegyňou Nicole Sturgeonovou. Celá vec je v tom, že Škótsko pripravilo a už aj zverejnilo návrh zákona na nové referendum o nezávislosti, čo, pochopiteľne, vyvoláva obrovskú nevôľu britskej vlády a samotnej premiérky. V Londýne varujú, že škótska premiérka sa snaží ponechať svoju krajinu v EÚ a v Škótsku snahu Londýna naopak považujú za pokus o vyhodenie Škótska zo štruktúr EÚ proti vôli škótskej vlády a škótskeho ľudu.
Britský Inštitút pre vládu / The Institute for Government/ poukazuje na to, že dosiahnutie dohody medzi 4 vládami bude mimoriadne komplikované a parlament Veľkej Británie môže odignorovať názor troch „regionálnych“ vlád, hlavne v tom prípade, ak sa s nimi nepodarí uzatvoriť dohodu.
Celú správu Inštitútu pre vládu si nájdete tu.
Eugen Rusnák