Nedeľník s odvolaním sa na nemenovaný zdroj uviedol, že “v jednom z vedených vyšetrovaní sa skúma možná spojitosť medzi ruskými agentmi, ktorí v danom období prichádzali do Británie a odchádzali z nej, a podozrivými úmrtiami dvoch britských občanov.
Tieto úmrtia neboli objasnené a pôsobia podozrivo, dodal zdroj. Podľa denníka ide o úmrtia podnikateľov Alexandra Perepeličného a Scotta Younga.
Vyšetrovatelia z protiteroristickej jednotky Scotland Yardu (SO15), zaoberajúci sa kauzou Skripaľ, označili úmrtia týchto dvoch podnikateľov za “podozrivé”. Polícia teraz hľadá možných svedkov, ktorí by mohli objasniť okolnosti vedúce k ich nevysvetlenej smrti, napísal nedeľník.
Podnikateľ Perepeličnyj zomrel 10. novembra 2012 vo veku 44 rokov. V jeho žalúdku sa pri pitve našli zvyšky jedovatej rastliny jazmínovec (gelsemium).
Podľa denníka The Independent sa Perepeličnyj pred tým, ako sa v roku 2010 presťahoval do Británie, spojil s úradníkmi, ktorých mená boli spomenuté v súvislosti s finančným podvodom a smrťou audítora Sergeja Magnitského. Následne Perepeličnyj svedčil proti týmto úradníkom.
Miliardár Scott Young podľahol smrteľným zraneniam v roku 2014 pri páde z okna bytu svojej priateľky v centre Londýna.
Britskí detektívi v jeho kauze spočiatku nezvažovali, že by mohlo ísť vraždu. Young totiž prechádzal zložitým rozvodovým konaním, v ktorom mu súd nariadil zaplatiť bývalej manželke 26,5 milióna libier. Okrem toho mal problém s alkoholom a lekári mu diagnostikovali bipolárnu poruchu.
Podľa britských médií bol Young obchodným partnerom bývalého ruského oligarchu Borisa Berezovského, ktorý v roku 2013 v Británii spáchal samovraždu.
Ruské veľvyslanectvo okomentovalo “ruskú stopu“ o dvoch úmrtiach vo Veľkej Británii
Ďalšie vyhlásenie o zapojení Ruska do záhadných úmrtí vo Veľkej Británii by sa malo považovať za politickú hru určenú na odvrátenie pozornosti od problémov v krajine, povedal hovorca ruského veľvyslanectva v Londýne.
Predtým britská polícia predpokladala akúsi “ruskú stopu“ v úmrtiach niektorých ľudí, ale teraz ich označila za podozrivých.
Ruské veľvyslanectvo na obvinenia reagovalo: “Tieto a podobné, senzácie ‘zodpovedajú všeobecnej palete. Ako obvykle nebola poskytnutá žiadna oficiálna informácia, v médiách dochádza iba k úniku z neznámych zdrojov.“
Zástupca diplomatického oddelenia upozorňoval na skutočnosť, že takéto publikácie sa objavili krátko pred hlasovaním o dohode brexit.
Diplomat povedal, že všetky úmrtia by mali byť dôkladne vyšetrené a zodpovedné osoby by sa mali zodpovedať na súde. Pripomenul tiež, že vyšetrovanie situácie v Salisbury bolo od prvého dňa spolitizované a vyšetrovanie prípadu Perepiličného nie je vedené transparentne kvôli jeho súvislosti s tajnými službami.