“Podľa nášho hodnotenia chemické zbrane použil v Sýrii veľmi pravdepodobne režim. Doteraz nemáme žiaden dôkaz o ich použití opozíciou,” povedal.
Treba však kvôli objektívnosti dodať, že ani použitie chemických zbraní zo strany režimu nie je potvrdené. Očití svedkovia a postihnutí svedčia proti rebelom, ktorých obviňujú z ohavného činu.
Z použitia chemických zbraní sa navzájom obviňujú obe strany bojujúce v občianskej vojne v Sýrii. Asadova vláda sa proti obvineniam ohradzuje a tvrdí, že by ich nikdy nepoužila voči vlastným občanom. Izrael i Spojené štáty však v apríli zverejnili závery svojich pozorovaní, z ktorých vyplýva, že Asadova armáda používa chemické zbrane v bojoch s protivládnymi povstalcami. Americké spravodajské služby dospeli “s rôznymi mierami istoty” k záveru, že režim počas občianskej vojny dvakrát použil chemické zbrane, konkrétne bojový plyn sarín.
Tieto miery istoty sú už známe z vojny v Iraku, kde tie isté spravodajské služby tvrdili, že Irak disponuje zbraňami hromadného ničenia. Samozrejme, žiadne sa nenašli. Krajina však už bola v troskách, vybombardovaná.
Z rétoriky USA posledných dní a Veľkej Británie sa dá usudzovať, že krajiny sa chystajú na vojenský vpád do Sýrie a práve začína masírovanie verejnej mienky. Verejnosť potrebuje mať pocit, že vpád je oprávnený.
USA už v Jordánsku alokovalo jednu tankovú brigádu a 200 vojakov.