„Znovuzvolenie euroskeptika Miloša Zemana a odporcu masovej migrácie v českých prezidentských voľbách vyvolalo v Bruseli paniku, v hre je i možné referendum o zotrvaní v EÚ,“ otvára článok Breitbart.
Autor článku čitateľom pripomína, že víťazstvo Miloša Zemana bolo založené na pevnej opozícii voči radikálnemu islamu, povinným imigračným kvótam z dielne EÚ a protiruským sankciám, ktoré výrazne poškodzujú európskych exportérov a pritom neprinášajú žiadny želaný efekt.
Portál ďalej uvádza, že Miloš Zeman v prvom kole volieb dokázal poraziť svojho vyzývateľa ľavicového Jiřího Drahoša, takmer vo všetkých volebných okrskoch, okrem kozmopolitnej Prahy a jej širokého okolia, avšak v Bruseli dúfali, že deklarovaná podpora Jiřího Drahoša zo strany neúspešných centristických kandidátov povedie nakoniec k Zemanovej porážke.
Po prvom kole volieb bol v pozícii favorita bývalý šéf Akadémie vied, Jiří Drahoš, ale veteránovi Milošovi Zemanovi sa podarilo zbaviť sa ho i vďaka televíznym debatám a napriek masívnej antizemanovskej kampani väčšiny médií, ktoré prezidenta Zemana neustále obviňovali z toho, že je ruskou bábkou, uvádza autor článku. Zároveň pripomína búrlivý vzťah, ktorý panuje medzi Zemanom a novinármi. Vzťah, ktorý autor označuje za búrlivejší, než má prezident Trump k médiám.
Zemanova dlhodobá opozícia voči masovej imigrácii ho stavala do lepšieho postavenia v krajine, kde až tri štvrtiny obyvateľov nesúhlasí s imigráciou z moslimských oblastí. Zemanov oponent Drahoš sa síce opatrne vyjadroval voči povinným kvótam EÚ, ale zároveň navrhoval otvorenie voči imigrantom v „limitovanom” množstve. Jack Montgomery, autor článku, uvádza i výrok tlačového hovorcu českého prezidenta o tom, že “Trump ochraňuje svoju krajinu. Presne to, čo elity EÚ nerobia”.
V článku sa uvádzajú i postoje prezidenta Zemana v prospech práva občanov nosiť zbraň na svoju obranu a možnosť rozhodnúť o vystúpení krajiny z EÚ pomocou referenda.
“Brexit je rozhodnutie, ktoré musí byť rešpektované,“ uviedol Miloš Zeman počas prezidentskej kampane a nevylúčil možnosť, že by v budúcnosti obyvatelia mohli o zotrvaní v EÚ rozhodnúť v referende.
Tento postoj je diametrálne odlišný od postoja Jiřího Drahoša, ktorý by obyvateľom umožnil rozhodovať pomocou referenda iba v lokálnych záležitostiach, ale v dôležitých veciach by podľa neho referendum mohlo byť “nebezpečné”. Ako príklad manipulácie voličov uviedol Jiří Drahoš brexit, čo však prezident Zeman obratom v TV debate označil za urážku britských voličov.
Zaujímavé je, že voliči boli kompetentní rozhodnúť v takej dôležitej veci ako je vstup krajiny do EÚ pomocou referenda, ale na rozhodnutie o jej zotrvaní či vystúpení už podľa neúspešného prezidentského kandidáta nemajú dosť schopností ani vlastného úsudku.
Článok venovaný víťazstvu Miloša Zemana končí konštatovaním, že prezident Zeman nie je naklonený ani k prijatiu eura, ktoré by viedlo k tomu, že “českí daňoví poplatníci by platili grécke dlhy”.
Katarína Hanzlíková