Bratislava 19. októbra (TASR) – Na Námestie slobody v Bratislave sa na 72 hodín nasťahovali dobrovoľníci. Budú čistiť lavičky, snažiť sa opraviť rozbitú dlažbu či skrášliť zeleň. Fontánu Družba, kde sa ešte minulý mesiac v rámci umeleckej akcie hrali v piesku deti, budú teraz okupovať hudobníci. Na bývalom Gottwaldovom námestí totiž dnes popoludní odštartoval pod výzvou Zaži Gottko! maratón 72 hodín.
Celoslovenský trojdňový maratón organizuje Rada mládeže Slovenska, ktorá chce priniesť iný pohľad na námestie a vrátiť naň ľudí. "Už tadiaľto iba prechádzajú, je to len skratka odniekadiaľ niekam, no nezastavujú sa tu. Nechodia sem študenti z priľahlých škôl ani rodičia s deťmi," povedala pre TASR koordinátorka projektu Jana Hoschek Hoffstädter z Rady mládeže Slovenska. "Tento priestor je pritom úžasný, veľký, otvorený, 30 rokov nezmenený. Síce v stave, v akom je, ale stále je to park, kde sa dá tráviť voľný čas. Situácia sa nezmení jednorazovou akciou, ale chceme ukázať, že sa to dá," dodala.
Maratón, ktorý prinesie nielen upratovanie, ale aj workshopy, diskusie, hudbu či náučnú prechádzku, oficiálne odštartoval dnes o 16.00 h. Organizátori začínajú blokom prednášok o verejnom priestore a vzťahu ľudí k nemu. O nechcených a ilegálnych bilbordoch rozpráva aktivista Matúš Čupka, o krátkodobých zásahoch do mestského verejného priestoru povie viac aktivistka a architektka Zora Pauliniová a občianske združenie Archimera predstaví emočnú mapu mesta v projekte Bratislava hrá na city. Večer sa môžu návštevníci tešiť na stand up comedy Tomáša Hudáka o téme mesto, verejný priestor a dobrovoľníctvo. "Chceme tiež oživiť fontánu. Už počas dňa sme doniesli klavír, na ktorý si každý, kto ide okolo, môže zahrať a večer ju osvetlíme sviečkami počas akustického koncertu kapely Purist," pokračovala Hoffstädter. Koncert kapela zahrá priamo vo fontáne.
Počas dnešného dňa už v rámci projektu chceli rozosmiať dobrovoľníci aj cestujúcich vo verejnej doprave. Na trase električky číslo 4 z Karlovej Vsi na Zlaté piesky nastúpili na jednotlivých zastávkach nečakaní hostia – potápač, pán so záchodom, ktorý na ňom čítal noviny, alebo pani, ktorá v električke rozvešala vypratú bielizeň.
V sobotu 20. októbra sa budú na celom námestí konať dobrovoľnícke aktivity. Od 10.00 h z paliet, PET fliaš, pneumatík a iných recyklovateľných materiálov vytvoria mobiliár na sedenie, ležanie či hranie. "Rôzne nábytky, bude sa stavať hojdačka, závesné lavičky," priblížila koordinátorka. Zelená hliadka poupratuje námestie a vyčistí trávnaté plochy. "Keď sa rozhliadnem okolo, bude tu naozaj čo robiť," dodal dnes jeden z dobrovoľníkov.
O 14.00 h na návštevníkov čaká náučná vychádzka s Mariánom Potočárom, architektom, ktorý sa venuje aj architektúre totalitných režimov. Pre deti je pripravený výtvarný ateliér, kde si vyskúšajú maľbu farebným pieskom, bude sa hrať aj urbanistická hra Vzťahovka a na návštevníkov čaká tiež mobilná kaviareň Pán Králiček. V nedeľu predpoludním budú pre všetkých dobrovoľníkov v nefunkčnej fontáne medzi vankúšmi pripravené raňajky.
Do projektu sa na Slovensku zapojilo približne 4500 dobrovoľníkov, ktorí realizujú vyše 160 projektov. V Bratislave sa napríklad v Cvernovke chystajú vytvoriť spoločný pracovný priestor a v Petržalke zase revitalizujú knižnicu.
UPOZORNENIE: TASR ponúka k správe zvukový záznam a videozáznam.
fed ed