NAŽIVO

Holandský súd odsúdil bývalého ruského zamestnanca technologickej spoločnosti ASML na tri roky väzenia za to, že odovzdal Rusku citlivú technológiu mikročipov. 

20:25

Británia oznámila, že koalícia štátov ochotných zaručiť bezpečnosť Ukrajiny po uzavretí prímeria s Moskvou bude mať hlavný štáb v Paríži. V budúcnosti sa plánuje aj zriadenie koordinačnej bunky v Kyjeve.

20:20

Úplne prvý exemplár ikonickej kabelky Birkin, ktorú francúzsky módny dom Hermes v roku 1984 navrhol a vyrobil pre herečku Jane Birkinovú, sa vo štvrtok v aukčnej sieni Sotheby’s v Paríži predal za 8,58 milióna eur. Táto cena prekonala všetky predchádzajúce cenové rekordy pre kabelky.

19:23

Európska komisia prepustila tlmočníčku pre obavy z možného narušenia bezpečnosti. Počas dôverného rokovania európskych predstaviteľov s ukrajinským prezidentom Volodymyrom Zelenským si údajne robila poznámky, čo je prísne zakázané.

19:15

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj sa v rámci konferencie o obnove Ukrajiny stretol v Ríme s nemeckým kancelárom Friedrichom Merzom. Nemecku sa poďakoval za jeho vojenskú podporu, najmä za systémy protivzdušnej obrany, ktoré podľa neho každý deň chránia Ukrajincov pred útokmi ruských síl. Zelenskyj to napísal v príspevku na platforme X.

19:14

Vzdušný priestor Litvy vo štvrtok narušilo bezpilotné lietadlo vyrobené z preglejky a peny, ktoré priletelo z Bieloruska. V reakcii na vstup tohto objektu do litovského vzdušného priestoru boli premiér Gintautas Paluckas a predseda parlamentu Saulius Skvernelis nakrátko odvezení do protileteckých krytov, informovala agentúra Reuters. Prezident Gitanas Nauséda je momentálne na návšteve Írska.

18:21

Británia a Francúzsko sa dohodli na pilotnom pláne návratu migrantov prichádzajúcich do Spojeného kráľovstva na člnoch cez Lamanšský prieliv do Francúzska. Podľa dohody „jeden sem, druhý tam“, ktorá nadobudne účinnosť v priebehu najbližších týždňov, bude Británia posielať niektorých migrantov späť do Francúzska. Výmenou za to prijme rovnaký počet migrantov, ktorí majú legitímne dôvody žiadať o azyl v Británii.

18:20

Polícia Českej republiky v súčasnosti nemá žiadne informácie o konkrétnej reálnej hrozbe teroristického útoku zo strany Ruska. Uviedla to na sociálnej sieti X v reakcii na tvrdenia portálu Odkryto.cz, že takýto útok v Česku plánovali ruské tajné služby. Ich cieľom bola údajne muničná iniciatíva, ktorá je súčasťou pomoci pre Ukrajinu.

18:01

Britský premiér Keir Starmer a francúzsky prezident Emmanuel Macron na rokovaní prostredníctvom videokonferencie s predstaviteľmi štátov tzv. koalície ochotných vyzvali spojencov, aby Rusko dostali pod ešte väčší tlak vo forme uvalenia nových sankcií s cieľom donútiť ho pristúpiť na prímerie na Ukrajine. Mierové sily na zaistenie tohto prípadného prímeria sú podľa Macrona pripravené na vyslanie.

17:58

Systémy ministerstva vnútra ČR sa stali terčom hackerského útoku. Oznámil to český minister vnútra Vít Rakušan s tým, že nešlo o ransomware, teda o odcudzenie dát s cieľom požadovať výkupné. Nevylúčil preto účasť cudzej mocnosti a s prípadom oboznámil premiéra Petra Fialu.

17:57

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v Ríme vyzval založiť medzinárodnú „koalíciu pre obnovu“ Ukrajiny. Zopakoval aj svoju žiadosť o Marshallov plán pre Ukrajinu, ktorý by bol vytvorený podľa vzoru masívnych investícií, ktoré Spojené štáty poskytli Nemecku a ďalším krajinám po druhej svetovej vojne.

17:57

Organizácia Spojených národov vyzvala Spojené štáty, aby zrušili svoje rozhodnutie o uvalení sankcií voči expertke OSN, ktorá opakovane obvinila Izrael z páchania genocídy v palestínskom Pásme Gazy a kritizovala politiku USA v tejto oblasti.

17:56

Vedenie nemeckého parlamentu nariadilo poslancom, aby odstránili dúhové vlajky vystavené vo svojich kanceláriách. Odvolalo sa pri tom na parlamentný poriadok.

17:55

Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny SR spracúva už takmer 100 žiadostí o dotáciu na humanitárnu pomoc v súvislosti s búrkou, ktorá spôsobila škody na východe Slovenska. O dotáciu môžu požiadať fyzické osoby aj obce a mestá ako právnické subjekty.

16:32

Ďalšie kolo rokovaní Arménska a Azerbajdžanu o urovnaní ich sporov sa v Spojených arabských emirátoch skončilo bez dosiahnutia pokroku smerom k podpísaniu mierovej zmluvy.

16:32

Poslanci Európskeho parlamentu z výboru pre poľnohospodárstvo a rozvoj vidieka odkázali Európskej komisii, na čo by nemala zabudnúť pri príprave budúcej spoločnej poľnohospodárskej politiky EÚ. 

16:31

Východoslovenská distribučná (VSD), a.s. prešla z mimoriadneho pohotovostného režimu do režimu bežnej prevádzky. V súvislosti s veternou a dažďovou smršťou, ktorá sa prehnala východným Slovenskom.

16:30

Šéf americkej diplomacie Marco Rubio uviedol, že ruský minister zahraničných vecí na ich spoločnom stretnutí v Kuala Lumpure prišiel s „novým a odlišným“ prístupom, ktorý síce okamžite nepovedie k mieru vo vojne na Ukrajine, ale potenciálne by mohol vytvoriť priestor na cestu k nemu. O tomto nápade plánuje podľa svojich slov hovoriť s prezidentom USA Donaldom Trumpom po návrate do Washingtonu.

16:29

Muža, ktorý bol vo štvrtok ráno v Kyjeve zastrelený z bezprostrednej blízkosti, identifikovali ukrajinské médiá ako plukovníka tajnej služby SBU Ivana Voronyča. Potvrdil to nemenovaný zdroj z SBU. Iný zdroj spresnil, že Voronyč bol jedným zo zakladateľov oddelenia v SBU, ktoré „teraz Rusom vytvára veľa problémov,“

16:28

Rokovanie ruského ministra zahraničných vecí Sergeja Lavrova a jeho amerického rezortného partnera Marca Rubia na okraji rokovania ministrov Združenia krajín juhovýchodnej Ázie (ASEAN) v malajzijskej metropole Kuala Lumpur sa skončilo po približne 50 minútach. Hovorili o aktuálnej situácii na Ukrajine, v Iráne i v Sýrii.

16:27

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan nečakane odvolal šéfa svojho komunikačného oddelenia Fahrettina Altuna. Vyplýva to z dekrétu zverejneného vo vládnom vestníku. Prezident zároveň vymenoval jeho nástupcu, doterajšieho námestníka ministerstva zahraničných vecí.

16:25

Na East River v New Yorku sa pripravuje inštalácia plávajúceho bazéna s názvom „+ Pool“. Bude ukotvený na mieste Móla 35 (Pier 35) severne od Manhattanského a Brooklynského mosta a s nábrežím bude spojený dvoma lávkami.

15:21

Ministerstvo vnútra Saudskej Arábie oznámilo, že v krajine popravili dvoch etiópskych občanov za pašovanie hašišu. 

15:20

Astronauti z USA, Indie, Maďarska a Poľska, ktorí sú v rámci komerčnej misie Axiom-4 od 26. júna na Medzinárodnej vesmírnej stanici (ISS), sa do 14. júla nebudú vracať na Zem. S odvolaním sa na Európsku vesmírnu agentúru to uviedol server hvg.hu.

15:19

Nemecký kancelár Friedrich Merz vyčítal Slovensku, že blokuje nové sankcie EÚ proti Rusku. Zároveň vyzval amerického prezidenta Donalda Trumpa, aby zostal s Európou a pokračoval v podpore Ukrajiny.

14:59
Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










.

Branislav Fábry: Rok 2018 a militaristické šialenstvo vo svete

V roku 2018 sme si pripomenuli sto rokov od skončenia Prvej svetovej vojny, ktorá bola prakatastrofou 20. storočia a jej následky cítiť stále. Žiaľ, súčasný vývoj vo svete naznačuje, že za sto rokov sme sa príliš nepoučili a ideme opakovať chyby, ktoré už raz viedli k svetovej vojne. Sklon k militarizmu na začiatku tohto storočia môže pritom viesť k ešte zásadnejším následkom než pred vyše sto rokmi

❚❚
.

Prejavuje sa to už v rétorike, ktorá pripomína situáciu pred veľkou vojnou. Keď hrozila priama vojenská konfrontácia USA a Ruska v Sýrii v apríli 2018, D. Trump povedal: „Rusko sľubuje, že zostrelí všetky strely v Sýrii. Pripravte sa, Rusko, pretože prídu, pekné a nové a chytré.“ Veľmi riskantná rétorika sa objavila i zo strany T. Mayovej pri kauze Skripaľovcov, keďže britská premiérka predložila Rusku „ultimátum“. Pojmom „ultimátum“ sa obvykle rozumie posledná výzva pred začatím bojových akcií…

V roku 2018  naozaj nechýbalo až tak veľa, aby prepukla veľká vojna medzi Západom a Ruskom. A práve kvôli tomu treba zastaviť hlavné trendy militarizácie vo svete i na Slovensku. V nasledujúcom texte sa preto budem venovať kľúčovým témam militarizácie, ktoré pripomínajú situáciu pred Prvou svetovou vojnou:

Militarizmus a závody v zbrojení

.

Blokové myslenie a obchádzanie medzinárodného práva

Hľadanie nepriateľa

Mylná predstava o vlastnej výnimočnosti

 

Militarizmus a závody v zbrojení

.

Najznámejším prejavom militarizácie sveta je nárast zbrojenia. Výdavky na zbrojenie rastú globálne už od začiatku 21. storočia a roku 2017 dosiahli úroveň 1739 miliárd dolárov (USD). Nárast však pokračuje naďalej a aj v roku 2019 budú lídrom zbrojenia USA, ktoré navýšia výdavky až na úroveň 717 miliárd USD. Táto suma prevyšuje čínske výdavky z roku 2018 (173 miliárd) štvornásobne a výdavky na zbrojenie Ruska (66 miliárd) až 11-násobne. Uvedeným zbrojením sa tiež vytvárajú obavy v mnohých krajinách sveta, ktoré sú možným cieľom agresií veľmocí. Tento trend viedol v 21. storočí aj k tomu, že sa malé krajiny ako napr. KĽDR pokúsili získať garanciu bezpečnosti prostredníctvom vlastného zbrojenia, najmä vo forme vlastníctva jadrových zbraní. Skúsenosť pritom ukazuje, že štáty, ktoré dlhodobo vydávali najvyšší podiel z HDP na zbrojenie ako Grécko, boli pri aktuálnych hrozbách, ako napr. migračná kríza, najmenej schopné reagovať.

Je tiež neuveriteľné, ako horlivo napĺňa vláda SR svoj záväzok o zvyšovaní výdavkov na zbrojenie (o téme som už písal). Tá istá vláda pritom neveľmi rešpektuje záväzky voči vlastným občanom, ktoré sú zakotvené aj v ústave štátu. Ústavným záväzkom je napr. ochrana zdravia (čl. 40), avšak v tejto oblasti sa situácia na Slovensku stáva doslova zúfalou. Dokonca aj absolventi našich lekárskych fakúlt z podfinancovaného zdravotníctva radšej utekajú. O nedôstojnom živorení dôchodcov na Slovensku tiež netreba veľa písať. Do očí bije aj fakt, že ešte stále nie je dostavaná diaľnica do Košíc, ktorú vláda občanom verejne prisľúbila dostavať už do roku 2010. Z konania všetkých slovenských vlád v tomto storočí vzniká dojem, ako keby boli záväzky voči „spojencom“ oveľa dôležitejšie než voči občanom.

Samozrejme, militarizmus vo svete nie je spätý len so zvyšovaním výdavkov na zbrojenie. Veľmi symbolické je v tejto súvislosti pripravované odstúpenie USA od dohody o znížení počtu rakiet stredného doletu, ktorá bola jedným z hlavných krokov k ukončeniu studenej vojny. Je pritom nezmyselné vyrábať nové jadrové rakety v súčasnosti, keď nukleárne zbrane, ktoré majú veľmoci k dispozícii aj teraz, sú svojou ničivou silou schopné zlikvidovať celý svet niekoľkokrát za sebou. Áno, aj v súčasnom svete existujú jednotlivci, ktorí veria, že popri iných jadrových zbraniach má zmysel vytvárať nové jadrové rakety stredného doletu. V skutočnosti by však bola akákoľvek jadrová vojna, hoc aj proti malej KĽDR, porážkou celého sveta.

 

Blokové myslenie a obchádzanie medzinárodného práva

.

Tvorba nových jadrových rakiet je pritom v úplnom protiklade s princípmi OSN a najmä so snahou väčšiny štátov sveta zakázať jadrové zbrane. Práve v roku 2017 až 122 štátov podpísalo Dohovor OSN o zákaze jadrových zbraní. Žiaľ, jadrové veľmoci tento dohovor nepodpísali, pretože sa nechcú vzdať svojho jadrového statusu. Ich prístup sa dá čiastočne pochopiť, avšak práve odstúpenie od zmluvy o raketách stredného doletu veľmi škodí cieľom dohovoru. Na rozdiel od USA pritom SR nemá jadrové zbrane a žiadny skutočný dôvod, prečo odmietlo dohovor podpísať (na rozdiel napr. od Rakúska). Je očividné, že Slovensko dohovor nepodpísalo práve kvôli záujmom amerického spojenca, ktorý uvedený dohovor ostro odmieta. Aj toto konanie SR bolo prejavom blokového myslenia.

Zatiaľ čo na konci 20. storočia sa zdalo, že sa podarí vytvoriť jeden spoločný svet a medzinárodné právo pre Západ i pre Východ, v 21. storočí svet podľahol novému blokovému mysleniu. Hlavným dôvodom bolo rozhodnutie NATO využiť dočasné oslabenie Ruska a rozšíriť svoju sféru záujmov ďaleko na Východ, v rozpore so záujmami Moskvy. Veľkým medzníkom bol aj útok na Juhosláviu v roku 1999, ktorý prebehol jednostranne a v rozpore s medzinárodným právom, čím veľmi utrpela najmä OSN. Podobne ako na začiatku 20. storočia sa i teraz rozšírilo blokové myslenie.Tak ako pred Prvou svetovou vojnou existoval blok, ktorý mal jasného hegemóna (vtedy Nemecko), existuje takýto blok aj dnes (hegemón USA). Proti nemu sa však čoraz otvorenejšie vytvára dohoda iných krajín, ktoré sú späté mäkšími väzbami, nemajú jasného hegemóna a musia prekonávať rozpory z minulosti (najmä Čína a Rusko).

Problém blokového myslenia cítiť aj v pri zahraničných dobrodružstvách SR. Naša vlasť sa kvôli „spojeneckým záväzkom“ necháva zatiahnuť do konfliktov, ktoré nie sú v našom záujme, práve naopak. Odsúdiť treba najmä našu vojenskú účasť v konfliktoch na Blízkom Východe. Naša angažovanosť na vojenskej intervencii v Iraku 2003 z nás spravila agresora a svojim dielom sme pomohli aj celkovej destabilizácii Blízkeho Východu, ktorá saprejavuje i v podobe migračnej krízy. Vôbec pritom neprekvapuje, že aj pred niekoľkými týždňa sme opäť vyslali do Iraku vojenskú jednotku. Pritom obyvatelia Iraku západných vojakov nenávidia, nechcú ich tam a ich prítomnosť neospravedlňuje ani súhlas irackej vlády. Stačí si totiž uvedomiť, že aj na „dočasný pobyt“ okupačných vojsk v ČSSR po roku 1968 dala súhlas naša vláda.

Blokové myslenie sa veľmi výrazne zapísalo aj do dokumentov ako sú Obranná stratégia SR či Bezpečnostná stratégia SR. Tieto dokumenty kopírujú predstavy NATO o hrozbe na Východe, neveľmi však zohľadňujú fakt, že SR sa môže dostať do konfliktu aj s členskými štátmi NATO. Treba oceniť, že súčasné vzťahy s našimi susedmi v EÚ sú veľmi dobré a tento stav musíme podporovať, ale v bezpečnostnej stratégii nemožno ignorovať potenciálne hrozby, prichádzajúce zo susedných štátov. Žiaľ, oficiálne dokumenty SR o obrane a bezpečnosti sa vyznačujú rovnakými nedostatkami ako tie pred rokom 1989. Aj vtedy sa veľa hovorilo o hrozbách spôsobom, akým o nich hovorila aj Varšavská zmluva, ale ignorovali sa tie riziká, ktoré mohli prichádzať zo strany spojencov.

 

Hľadanie nepriateľa

Z hľadiska vnútroštátneho vývoja v SR je najväčšmi cítiť ďalší militaristický trend a to je hľadanie nepriateľa. Týmto nepriateľom sa stávajú všetci, ktorí majú odlišný názor na otázky zbrojenia alebo zahranično-politickú orientáciu SR. Niektoré médiá ako Denník N dokonca vyhlasujú „verejných nepriateľov“ a snažia sa dehumanizovať skupinu ľudí s odlišným názorom, dokonca ich označujú za „slovenskú luzu“. Rovnako sa pokúšajú zastrašovať ľudí, ktorí zamestnávajú politicky nepohodlné osoby. Preto vôbec neprekvapí, že niektoré osoby bez akýchkoľvek dôkazov označujú za „ruských agentov“, i keď sa tým dopúšťajú trestného činu Krivé obvinenie. Žiaľ, podobné praktiky na neobmedzujú len na takéto ideologicky jednostranné médiá, ale prenikli aj do verejno-právnych médií. Slovenská RTVS dala priestor i názorom, ktoré za „agenta vplyvu“ označili českého prezidenta M. Zemana.

Hľadanie „ruských agentov“ v spoločnosti je veľmi nebezpečný jav, ktorý bol veľmi typický aj pre obdobie pred začiatkom Prvej svetovej vojny. Podobne ako dnes i vtedy „švejkovskí“ četníci videli všade ruských agentov a každá zmienka voči oficiálnemu kurzu bola ostrakizovaná. Žiaľ, za veľmi nebezpečné treba považovať aj výroky niektorých politikov, ktorí generálne odsudzujú tzv. alternatívne médiá ako agentov Kremľa a dokonca ich pôsobenie na Slovensku chcú prediskutovať s Moskvou. Nechcem si predstaviť, čo by sa dialo, keby čosi podobné urobil S. Lavrov vo vzťahu k ruským opozičným médiám niekde v EÚ…

Ďalším veľmi vážnym rizikom je aj označovanie občanov za extrémistov len kvôli nesúhlasu s geopolitickým smerovaním Slovenska. Lenže odmietavý odmietavý postoj k NATO by nemal byť dôvodom na označovanie subjektu za extrémistický. Pripomeniem, že predstaviteľmi krajnej pravice boli aj niektorí zakladajúci členovia NATO, napr. portugalský fašistický diktátor A. Salazar. A mnohých ľudí od NATO odstrašujú práve militaristické názory, početne zastúpené v štruktúrach NATO. Práve militarizmus je jednou z najznámejších foriem pravicového extrémizmu. Je zaujímavé, že téma militarizácie spoločnosti štátnej moci prekáža pri niektorých občianskych združeniach (Slovenskí branci), hoci pri otázkach zbrojenia sa o extrémizme vôbec nehovorí.

 

.

Mylná predstava o vlastnej výnimočnosti

Veľkým problémom západných veľmocí na začiatku 21. storočia je viera vo vlastnú výnimočnosť. Pritom práve takáto predstava o vlastnej výnimočnosti viedla európske štáty v roku 1914 k tomu, aby presadzovali svoje „historické poslanie“ vojenskou silou. Keďže však narazili aj na iných, ktorí verili vo vlastnú výnimočnosť, zrazili sa všetky tieto „výnimočné civilizácie“ v dvoch najbarbarskejších vojnách ľudskej histórie. Na Západe síce stále prevláda presvedčenie o vlastnej výnimočnosti, ale dôvody pre tento pocit rýchlo miznú. V druhej polovici 20. storočia mohol byť dôvodom pocitu jedinečnosti spoločensko-ekonomický systém, ktorý dokázal zladiť demokratický sociálny štát a trhové princípy. Na začiatku 21. storočia však bol na Západe tento systém nahradený oligarchickým modelom politiky a ekonomiky, ktorý nie je vo svete žiadnou výnimkou, skôr pravidlom.

Napriek tomuto globálnemu vývoju medzinárodné právo zachováva určité privilégiá Západu. Aj preto by mali západné mocnosti tento systém noriem využívať viac než jednostranné intervencie. Treba si uvedomiť, že vojenská hegemónia každej mocnosti je vždy dočasná a už teraz jasne cítiť limity západnej moci. S ďalším nárastom vplyvu Číny či ďalších nových veľmocí sa možnosti západného sveta obmedzia ešte viac. Je preto potrebné, aby očakávaná zmena usporiadania vo svete prebehla bez zničujúceho globálneho konfliktu. Preto musíme militarizmus ako spôsob myslenia či riešenia problémov vo svete odmietnuť.

Branislav Fábry

 

.

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
.


.
.

.

Blogy

Peter Lipták

Miroslav Urban

Marek Brna

Branislav Čech

Milan Šupa

René Pavlík

.
.
.

Nebudeme ustupovať, odkazuje premiér Fico do Bruselu

 Pri zemnom plyne nemieni Slovensko ustupovať. Odkázal premiér Robert Fico do Bruselu, ktorý sa chce od roku 2028 úplne odstrihnúť…

10. 07. 2025 | Z domova | 4 min. čítania | 0 komentárov

.

Trump povedal, že zverejnenie materiálov z trestného konania proti Epsteinovi by mohlo „zničiť“ nevinných ľudí

Trump povedal, že zverejnenie materiálov z trestného konania proti Epsteinovi by mohlo „zničiť“ nevinných ľudí, píše Newsweek

10. 07. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
10. 07. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Zelenskyj potvrdil, že ukrajinský veľvyslanec v USA bude vymenený

Zároveň potvrdil, že minister obrany Umerov bol zvažovaný ako jedna z možností výmeny

10. 07. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
10. 07. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Minister Blanár uletel. Bratať sa s Izraelom je zlý vtip

Izrael vyhlasuje, že obyvateľov Palestíny treba „koncentrovať” v „humanitárnych” táboroch…

10. 07. 2025 | Komentáre | 4 min. čítania | 0 komentárov
10. 07. 2025 | Komentáre | 4 min. čítania | 0 komentárov

Premiér reagoval na vyhlásenie nemeckého kancelára Friedricha Merza

Nemecký kancelár Friedrich Merz žiada slovenskú vládu, aby prestala blokovať prijatie 18. sankčného balíka proti Ruskej federácii. Premiér SR Robert…

10. 07. 2025 | Z domova | 1 min. čítania | 0 komentárov
10. 07. 2025 | Z domova | 1 min. čítania | 0 komentárov
.

Krajiny EÚ nechcú odovzdať svoje systémy Patriot Ukrajine

Krajiny EÚ nechcú odovzdať svoje systémy Patriot Ukrajine, povedal Rubio

10. 07. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
10. 07. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Europoslanci veľkou väčšinou hlasovali proti návrhu na vyslovenie nedôvery Von der Leyenovej

Európsky parlament vo štvrtok zamietol návrh na vyslovenie nedôvery predsedníčke Európskej komisie Ursule von der Leyenovej, ktorý iniciovala pravica a…

10. 07. 2025 | Aktualizované 10. 07. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
10. 07. 2025 | Aktualizované 10. 07. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

To najdôležitejšie z Ukrajiny: Rusko dnes v noci podniklo masívny útok dronmi a raketami na Kyjev a región

V tomto článku vás budeme v priebehu dňa informovať o najdôležitejších udalostiach na frontoch Ukrajiny z pohľadu ruskej a ukrajinskej…

10. 07. 2025 | Aktualizované 10. 07. 2025 | Zo zahraničia | 13 min. čítania | 0 komentárov
10. 07. 2025 | Aktualizované 10. 07. 2025 | Zo zahraničia | 13 min. čítania | 0 komentárov

Banáš pre HS: Mám veľmi silný pocit – a nielen ja – že to bolo dohodnuté. Nie so Zelenským, ale z americkej strany

Podľa manželky Jozefa Banáša je jedinou dobrou vecou na tom, že bol svojho času poslancom parlamentu, možnosť dovolenkovať v Účelovom…

10. 07. 2025 | Rozhovory | 13 min. čítania | 0 komentárov
10. 07. 2025 | Rozhovory | 13 min. čítania | 0 komentárov
.

Ako dopadlo stretnutie medzi Lavrovom a Rubiom?

Stretnutie medzi Lavrovom a Rubiom sa skončilo, uviedlo ruské ministerstvo zahraničných vecí

10. 07. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
10. 07. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Šutaj Eštok odmieta kritiku, rezort vnútra podľa neho v Gelnici pracuje

Minister vnútra SR Matúš Šutaj Eštok odmieta kritiku opozície, že vládni predstavitelia nedostatočne reagujú na situáciu po búrkach na východe…

10. 07. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov
10. 07. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov

Maďarsko si predvolalo ukrajinského veľvyslanca

Maďarsko si na ministerstvo zahraničných vecí predvolalo ukrajinského veľvyslanca v súvislosti so smrťou Jozefa Shebeshtiena v Zakarpatskej oblasti, ktorý mal…

10. 07. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
10. 07. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Dúhová vlajka pred VW. Riaditeľ závodu sa stal tvárou progresívnej ideológie

Zvesenie dúhovej vlajky, ktorá viala pred závodom Volkswagen v Martine, má dohru. Riaditeľ fabriky po mesiaci odpovedal na list, ktorý mu…

10. 07. 2025 | Z domova | 6 min. čítania | 0 komentárov
10. 07. 2025 | Z domova | 6 min. čítania | 0 komentárov
.

Čo stojí za smrťou ministra dopravy Ruskej federácie Starovojta?

Dnes v Moskve pochovávajú bývalého ministra dopravy Ruskej federácie a exguvernéra Kurského kraja Romana Starovojta. Našli ho mŕtveho v pondelok,…

10. 07. 2025 | Zo zahraničia | 5 min. čítania | 0 komentárov
10. 07. 2025 | Zo zahraničia | 5 min. čítania | 0 komentárov

Napätie u Macronovcov – správanie na návšteve Spojeného kráľovstva opäť spustilo búrku

Správanie Macronovcov na návšteve Spojeného kráľovstva neušlo pozornému oku odborníkov na reč tela. Čo si odmeranom správaní Brigitte Macronovej voči…

10. 07. 2025 | | 4 min. čítania | 0 komentárov
10. 07. 2025 | | 4 min. čítania | 0 komentárov

Archeológovia urobili na Veľkonočnom ostrove prekvapujúci objav, ktorý prevráti dejiny naruby

Niet pochýb o tom, že Veľkonočný ostrov je geograficky jedným z najizolovanejších miest na Zemi.  Leží viac ako 2000 míľ…

10. 07. 2025 | Zaujímavosti | 6 min. čítania | 0 komentárov
10. 07. 2025 | Zaujímavosti | 6 min. čítania | 0 komentárov

Polícia zasahuje v okresoch Košice a Zvolen. Prípad súvisí so zmluvou medzi Košickým samosprávnym krajom a ministerstvom životného prostredia

Polícia zasahovala začiatkom týždňa v rámci akcie Kolumbia v okresoch Košice a Zvolen. Prípad súvisí so zmluvou o poskytnutí nenávratného…

10. 07. 2025 | Aktualizované 10. 07. 2025 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov
10. 07. 2025 | Aktualizované 10. 07. 2025 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov

.

Zomrel Dušan Tittel starší. Futbalu venoval svoj život a srdce

Vo veku 82 rokov zomrel Dušan Tittel starší. Narodil sa v Dolnom Kubíne, no hrával v doraste neďalekého Ružomberka. Dostal…

10. 07. 2025 | Šport | 1 min. čítania | 0 komentárov
10. 07. 2025 | Šport | 1 min. čítania | 0 komentárov

15 krajín EÚ vrátane Slovenska dostalo výnimku

Európski ministri financií v utorok udelili 15 členským štátom, vrátane Slovenska, právo odchýliť sa od rozpočtových pravidiel EÚ. Štáty tak…

15. 07. 2025 | Z domova | 4 min. čítania | 0 komentárov
15. 07. 2025 | Z domova | 4 min. čítania | 0 komentárov

Slovensko skončilo na nelichotivom prvom mieste

Slovenskí motoristi sa ani nemôžu čudovať, že majú jeden z najdrahších benzínov či nafty z okolitých krajín. Na ceny pohonných…

10. 07. 2025 | Ekonomika | 3 min. čítania | 0 komentárov
10. 07. 2025 | Ekonomika | 3 min. čítania | 0 komentárov

Začal sa prvý turnus výcviku do národných obranných síl, zapojil sa aj prezident

Ministerstvo obrany SR spracovalo ďalších približne 240 žiadostí do výcviku pre Národné obranné sily . Počet prihlásených tak presiahol aktuálny…

10. 07. 2025 | Aktualizované 10. 07. 2025 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov
10. 07. 2025 | Aktualizované 10. 07. 2025 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov

.

Podľa EÚ nás zjavne čaká ďalšia pandémia. Kto si zarobí tentokrát?

Európa plánuje naskladniť lieky, vakcíny a zdravotnícke pomôcky pre prípad ďalšej pandémie. A keby len to…

10. 07. 2025 | Komentáre | 3 min. čítania | 0 komentárov
10. 07. 2025 | Komentáre | 3 min. čítania | 0 komentárov

Minister Drucker hasí oheň, ktorý sám priživuje. Mimovládky na školách nekončia, naopak – získali ochranný manuál

Kto skutočne chráni deti? Minister Drucker upokojuje verejnosť, no mimovládky ostávajú bez kontroly

10. 07. 2025 | Komentáre | 8 min. čítania | 0 komentárov
10. 07. 2025 | Komentáre | 8 min. čítania | 0 komentárov

Náhle zomrel spevák Karel Malík, ktorý dlhé roky hral v rockovej kapele Echt!

Česko zasiahla smutná správa o náhlom odchode speváka Karla Malíka, ktorý dlhé roky hral v rockovej kapele Echt!. O jeho…

10. 07. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
10. 07. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Taliansky novinár o propagande médií: "Na ktorú z európskych krajín NATO zaútočí Rusko a prečo by to malo robiť?"

Taliansko, 10. júla 2025 - Taliansky novinár Alessandro Orsini opísal rozdiel medzi propagandou a informáciami. Ministri a novinári tvrdia, že…

10. 07. 2025 | 0 komentárov

.

Solárna energia zažíva v EÚ “boom”

Solárna energia sa po prvýkrát stala hlavným zdrojom energetiky v EÚ, informuje britské analytické centrum Ember

10. 07. 2025 | Ekonomika | 1 min. čítania | 0 komentárov
10. 07. 2025 | Ekonomika | 1 min. čítania | 0 komentárov

Veľkolepé divy sveta: Poznáte tieto najznámejšie z nich?

Veľkolepé divy sveta: Poznáte tieto najznámejšie z nich? My ľudia máme tendenciu sa hádať a je naozaj úžasné, že sa…

10. 07. 2025 | 0 komentárov

Mainstream a opozícia a ich pohľad na Cintulu: „Ešte chvíľu, a médiá mu zorganizujú zbierku a odhalia mu pamätnú tabuľu…,“ konštatuje Gašpar

Dôchodca či atentátnik? Čo tak nazvať veci pravým menom, milé mainstreamové médiá? V utorok sa začalo dlho očakávané pojednávanie s „dôchodcom Jurajom…

10. 07. 2025 | Z domova | 4 min. čítania | 0 komentárov
10. 07. 2025 | Z domova | 4 min. čítania | 0 komentárov

Fascinujúce fotografie, z ktorých zostanete v nemom úžase

Fascinujúce fotografie, z ktorých zostanete v nemom úžase: Futbal je najpopulárnejším športom na svete, a to už nejaký čas. Ale…

10. 07. 2025 | 0 komentárov

.

NAŽIVO

Holandský súd odsúdil bývalého ruského zamestnanca technologickej spoločnosti ASML na tri roky väzenia za to, že odovzdal Rusku citlivú technológiu mikročipov. 

20:25

Británia oznámila, že koalícia štátov ochotných zaručiť bezpečnosť Ukrajiny po uzavretí prímeria s Moskvou bude mať hlavný štáb v Paríži. V budúcnosti sa plánuje aj zriadenie koordinačnej bunky v Kyjeve.

20:20

Úplne prvý exemplár ikonickej kabelky Birkin, ktorú francúzsky módny dom Hermes v roku 1984 navrhol a vyrobil pre herečku Jane Birkinovú, sa vo štvrtok v aukčnej sieni Sotheby’s v Paríži predal za 8,58 milióna eur. Táto cena prekonala všetky predchádzajúce cenové rekordy pre kabelky.

19:23

Európska komisia prepustila tlmočníčku pre obavy z možného narušenia bezpečnosti. Počas dôverného rokovania európskych predstaviteľov s ukrajinským prezidentom Volodymyrom Zelenským si údajne robila poznámky, čo je prísne zakázané.

19:15

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj sa v rámci konferencie o obnove Ukrajiny stretol v Ríme s nemeckým kancelárom Friedrichom Merzom. Nemecku sa poďakoval za jeho vojenskú podporu, najmä za systémy protivzdušnej obrany, ktoré podľa neho každý deň chránia Ukrajincov pred útokmi ruských síl. Zelenskyj to napísal v príspevku na platforme X.

19:14

.

Facka pre Ukrajinu od komisára EÚ pre ľudské práva

Komisár EÚ pre ľudské práva kritizoval ukrajinské orgány za uvalenie sankcií na svojich občanov

10. 07. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
10. 07. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

Orbán nešetril kritikou: „EÚ a Ukrajina už túto vojnu prehrali a v tejto trpkej chvíli budú musieť európski lídri priznať”

„EÚ a Ukrajina už túto vojnu prehrali a v tejto trpkej chvíli budú musieť európski lídri priznať, že postupovali podľa…

10. 07. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
10. 07. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

Sekáčové úlovky, ktoré ľudia upravili tak, že im neveríme!

"Sekáčové úlovky môžu na prvý pohľad pôsobiť trochu odstrašujúco - tie zvláštne vône a čudné kúsky z druhej ruky… Možno…

10. 07. 2025 | 0 komentárov

Cyrilo-metodská misia a dnešné Slovensko

Roku 2017 som bol na služobnej ceste v Tbilisi v Gruzínsku. Zhodou okolnosti počas môjho krátkeho pobytu slávili štátny sviatok.…

10. 07. 2025 | Z domova | 11 min. čítania | 0 komentárov
10. 07. 2025 | Z domova | 11 min. čítania | 0 komentárov

.

NAJČÍTANEJŠIE










Zväzok muža a ženy – hodnota, ktorú si chránime od nepamäti

Debata o ústavných zmenách naberá na sile. Vláda chce na septembrovom hlasovaní presadiť jasné zakotvenie manželstva ako zväzku muža a…

10. 07. 2025 | Z domova | PR článok | 2 min. čítania | 0 komentárov
10. 07. 2025 | Z domova | PR článok | 2 min. čítania | 0 komentárov

.
.

Blogy

Peter Lipták

Miroslav Urban

Marek Brna

Branislav Čech

Milan Šupa

René Pavlík

.
.
.
.
.
HS

NAŽIVO

Vstupujete na článok s obsahom určeným pre osoby staršie ako 18 rokov.

Potvrdzujem že mám nad 18 rokov
Nemám nad 18 rokov