NAŽIVO

Výstrahy pred hmlou platia aj naďalej pre celé územie Slovenska. Predbežne majú zostať v platnosti až do utorkového (23. 12.) poludnia. Na svojom webe o tom informoval Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ).

18:16

Vianočné obdobie je každoročne najrušnejšou časťou roka pre online nakupovanie a Slováci v tomto čase trávia na e-shopoch viac času než kedykoľvek predtým. Nový prieskum Revolutu, ktorý realizovala agentúra Dynata, však ukazuje, že zatiaľ čo ľudia intenzívne hľadajú darčeky a sledujú zľavy, ich schopnosť rozpoznať online podvody zďaleka nie je taká istá. Práve pred sviatkami podvodníci najčastejšie využívajú rýchle rozhodovanie a nižšiu opatrnosť zákazníkov.

17:48

Bolesť a prázdno, ktoré zanechal útok na Filozofickej fakulte Univerzity Karlovej (FF UK), nemožno podľa českého premiéra Andreja Babiša zaplniť slovami. Uviedol to na sociálnej sieti X. V nedeľu od streľby na fakulte, pri ktorej pred dvomi rokmi zomrelo 14 ľudí, uplynuli dva roky.

Babiš-6574
Na snímke predseda hnutia ANO Andrej Babiš / Foto: TASR/AP-Darko Bandic
17:46

Majetok šéfa Tesly Elona Muska po nedávnom súdnom rozhodnutí v USA podľa výpočtov magazínu Forbes prekročil 700 miliárd USD (598 miliárd eur). Informovala o tom správa agentúry DPA.

Muskov čistý majetok má hodnotu približne 749 miliárd USD. Vyplýva to z rebríčka miliardárov Forbesu, ktorý Musk momentálne vedie.

Auto: Tesla údajne rozpúšťa tím zodpovedný za vývoj počítača Dojo
Na snímke americký podnikateľ Elon Musk / Foto: TASR/AP-Patrick Pleul
17:35

Budovanie nemeckej medziregionálnej vodíkovej siete, ktoré sa začalo v tomto roku, zatiaľ prebieha podľa plánu. Informuje o tom správa agentúry DPA. Podľa združenia nemeckých prevádzkovateľov plynovej a vodíkovej infraštruktúry FNB Gas bude do konca roka dokončených prvých 525 kilometrov základnej siete na transport vodíka.

17:26

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v nedeľu vyjadril podporu novému stretnutiu s európskymi spojencami po rokovaniach s americkou stranou v Miami tento víkend. TASR o tom informuje podľa správy agentúry DPA.

„Existuje spoločný názor, že po úsilí nášho diplomatického tímu v Spojených štátoch by sme teraz mali uskutočniť konzultácie s európskymi partnermi v širšom kruhu,“ napísal Zelenskyj na platforme X po telefonickom rozhovore s nórskym premiérom Jonasom Gahrom Störeom.

17:05

Izraelský prezident Isaac Herzog v nedeľu vyzval na celosvetovú kampaň proti antisemitizmu. Urobil tak týždeň po útoku na židovský festivalu na pláži Bondi Beach v austrálskom meste Sydney, pri ktorom zahynulo 15 ľudí, informovala agentúra DPA.

Isaac Herzog
Na snímke izraelský prezident Isaac Herzog / Foto: TASR/AP-Abir Sultan/Pool Photo via AP
17:02

Takmer 1600 ľudí, ktorým bol od 7. mája odopretý vstup v rámci sprísnených kontrol na vnútorných hraniciach Nemecka, požiadalo v krajine o azyl, uviedla v nedeľu spolková vláda v Berlíne. Informovala o tom správa agentúry DPA.

16:54

Dodávky elektriny sa v nedeľu podarilo obnoviť pre približne 95.000 odberateľov v San Franciscu po tom, čo značnú časť tohto mesta v sobotu zasiahol rozsiahly výpadok. Uviedli do miestne oddelenie pre krízový manažment a energetická spoločnosť Pacific Gas and Electric Company (PG&E). Informovala o tom správa agentúry Reuters.

14:46

Zdanenie práce na Slovensku na úrovni 54 % celkových daňových príjmov je nad priemerom Organizácie pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD), ktorý v roku 2023 dosahoval 50 %. Zatiaľ čo na Slovensku sa zdanenie práce opiera najmä o zdravotné a sociálne odvody, v rámci krajín OECD sú príjmy rozložené rovnomernejšie medzi odvody a daň z príjmov fyzických osôb. Vyplýva to z aktuálneho vydania publikácie Revenue Statistics, zameranej na zloženie daňových príjmov členských krajín OECD.

14:46

Až 90-minútové meškanie zaznamenali v nedeľu vlaky v Prahe v dôsledku krádeže káblov na trati v úseku Vršovice – Hlavná stanica. V tejto oblasti sa aktuálne jazdí len ja jednej koľaji, opravy zrejme potrvajú približne do 15 hodín. Informáciu priniesol server Novinky.cz.

14:44

V Nemecku existuje nebezpečná miera zvykania si na súčasnú veľmi vysokú úroveň antisemitizmu, povedal predseda Ústrednej rady Židov sídliacej v Berlíne v rozhovore pre agentúru DPA, ktorý bol zverejnený v nedeľu.

„Ide o neprijateľné podmienky,“ povedal Josef Schuster v rozhovore po teroristickom útoku v Austrálii spred týždňa, pri ktorom dvaja muži zastrelili 15 ľudí, z ktorých väčšina bola židovského pôvodu.

Austrália streľba Bondi Beach-jd2025121805
Na snímke polícia hliadkuje na mieste streľby po tom, čo bolo opäť otvorené pre verejnosť na pláži Bondi Beach v Sydney, / Foto: SITA/AP-Steve Markham
14:42

Bývalý český prezident Miloš Zeman označil v nedeľu v rozhovore pre spravodajský web TN.cz Rusko za agresora, ktorý by mal za svoju agresiu zaplatiť. Uviedol to v reakcii na otázku, či by mali byť pre Ukrajinu využité zmrazené ruské aktíva, informuje správa portálu iDnes.cz.

Rusko podľa neho zaútočí na toho, kto je relatívne slabý a tam, kde má nádej na výhru; mohlo by napadnúť napríklad pobaltské štáty, kde je silná ruská menšina.

Miloš Zeman
Na snímke bývalý český prezident Miloš Zeman / Foto: SITA/AP-Petr David Josek
14:38

Maďarský premiér Viktor Orbán aktívne vyzýva k čo najskoršiemu mieru, pretože nechce „pád Ukrajiny“.

„Pád Ukrajiny bude pre Maďarsko vážnym problémom. Je teda v záujme Maďarska tomu zabrániť. Vojna Ukrajinu neposilňuje, ale ničí,“ vyhlásil Orbán.

Podľa jeho slov Maďarsko poskytuje Ukrajine veľkú podporu – 44 % celkového dovozu elektriny a 58 % celkového dovozu plynu prichádza do Ukrajiny z Maďarska.

10:58

Kremeľ dal najavo, že neakceptuje zmeny v Trumpovom mierovom pláne, na ktorých trvajú Kyjev a Európania.

„Zmeny, ktoré Ukrajinci a Európania navrhujú do Trumpovho mierového plánu, nepribližujú dosiahnutie dohody,“ vyhlásil poradca ruského prezidenta Jurij Ušakov.

Tiež povedal, že trojstranné stretnutie expertov z Ruska, USA a Ukrajiny sa zatiaľ nepripravuje.

10:47

Špeciálny predstaviteľ prezidenta Ruskej federácie Kirill Dmitrijev povedal, že včerajšie rokovania s Američanmi v Miami o mierovom urovnaní na Ukrajine prebehli konštruktívne.

Podľa jeho slov budú trvať dva dni a pokračovať budú aj dnes.

10:45

Austrália si v nedeľu minútou ticha pri svetle sviečok uctila pamiatku obetí streľby počas osláv židovského sviatku svetiel na ikonickej pláži Bondi v Sydney, ku ktorej došlo v nedeľu 14. decembra. TASR o tom informuje podľa správy agentúry AFP.

Pamiatku 15 obetí streľby si Austrálčania uctili o 18.47 h miestneho času (8.47 h SEČ), teda presne v čase, keď strelci pred týždňom spustili paľbu.

Albanese: Útočníci v Sydney boli zrejme motivovaní ideológiou Islamského štátu
Na snímke muž rozpráva počas ceremónie na pamiatku obetí po masovej streľbe na pláži Bondi v Sydney / Foto: TASR/AP-Mark Baker
09:35

Viac ako pol milióna ľudí v Kambodži bolo vysídlených po dvojtýždňových pohraničných stretoch so susedným Thajskom, uviedlo v nedeľu kambodžské ministerstvo vnútra. Informuje o tom správa agentúry AFP.

Thajsko tvrdí, že na jeho strane bolo z dôsledku pohraničných stretov vysídlených približne 400.000 ľudí.

09:09

Predstaviteľ juhokórejského ministerstva zahraničných vecí v uplynulej dobe v Moskve rokoval s ruskými predstaviteľmi o jadrovom programe Severnej Kórey a ďalších regionálnych bezpečnostných otázkach. V nedeľu to pre agentúru Jonhap uviedli diplomatické zdroje.

09:04

Menej než 24 hodín po zverejnení prvej časti tzv. Epsteinových spisov obvinili demokrati v dozornom výbore americkej Snemovne reprezentantov ministerstvo spravodlivosti, že zo súboru odstránili materiál. Informovala o tom nedeľná správa agentúry DPA.

Výbor vo svojom príspevku na platforme X uviedol, že z balíka súborov dostupných na stiahnutie na webovej stránke ministerstva bola zrejme odstránená jedna z fotografií.

08:48

Prestížna Švédska akadémia, ktorá každoročne udeľuje Nobelovu cenu za literatúru, v sobotu oznámila, že jej stály tajomník Mats Malm odstúpi po siedmich rokoch z funkcie. Od 1. júna 2026 na jeho miesto nastúpi členka akadémie, spisovateľka a novinárka Ingrid Carlbergová. Informovala o tom agentúra AFP.

08:08
Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










.

Branislav Fábry: G7 – prežitok 20. Storočia

Na konci augusta sa vo francúzskom meste Biarritz uskutočnilo stretnutie najvyšších predstaviteľov krajín G7. Toto stretnutie skončilo veľkým neúspechom, žiadne sporné otázky sa vyriešiť nepodarilo a najvyšší predstavitelia neprijali dokonca ani len spoločné komuniké. Stretnutie však nastolilo otázku, ktorá nie je úplne nová, avšak nanajvýš aktuálna: či stretnutia G7 majú ako také zmysel a či netreba tento selektívny formát stretnutí opustiť ako historicky prekonaný.

❚❚
.

Amerika verzus Európa

Na summite G7 v Biarritzi bolo cítiť viaceré nezhody už od začiatku. Samotné štáty EÚ sa nedokázali medzi sebou zhodnúť na mnohých základných otázkach a  napätia bolo cítiť najmä medzi Veľkou Britániou a francúzsko-nemeckým motorom EÚ. Téma Brexitu komplikuje vzťahy i na summitoch G7 a nový premiér B. Johnson intenzívne hľadá dorozumenie s USA. D. Trump už sľúbil Britom „veľmi veľkú obchodnú dohodu“, avšak práve to zlepšeniu atmosféry s ostatnými členmi EÚ nepomohlo. Napäté sú aj francúzsko-talianske vzťahy. Taliansko má veľmi odlišný postoj na mnohé otázky riešenia problémov v rozvojovom svete, o ktorých sa na summite hovorilo.

Hlavný problém, ktorý sa počas summitu G7 naplno prejavil, je však narastajúci rozpor medzi USA a štátmi EÚ. Európske štáty na summitoch tradične rešpektovali hegemóniu USA a to v minulosti uľahčovalo hľadanie spoločných stanovísk. D. Trump však na názory európskych predstaviteľov berie oveľa menší ohľad než jeho predchodcovia. V oblasti ekonomiky zdôrazňuje D. Trump protekcionizmus, zatiaľ čo jeho európski partneri voľný obchod. Rozpory sa prejavili aj v otázke amerických digitálnych spoločností, ktoré v EÚ tvoria veľké zisky, ale vyhýbajú sa tamojším daniam. To sa pokúšajú zmeniť najmä vo Francúzsku, avšak USA na francúzsku daňovú politiku zareagovali – pohrozili zavedením nového cla na francúzske vína.

.

Veľmi vážnou témou bola otázka Iránskej jadrovej dohody, ktorú sa EÚ pokúša zachrániť. E. Macron kvôli tomu pozval do Biarritzu aj iránskeho ministra zahraničia, avšak to vyvolalo na strane USA zjavné podráždenie. Pre EÚ je iránska dohoda zásadná, pretože negatívne dôsledky jej likvidácie by postihli práve Európu. Navyše, po skúsenosti s migračnou krízou z Blízkeho Východu je hrozba prípadného konfliktu medzi Iránom a USA vnímaná citlivo aj v EÚ. Okrem návštevy iránskeho ministra prezidenta D. Trumpa nenadchli ani iní hostia: veľmi chladne prijal pozvanie pre predstaviteľov Afriky, s ktorými chceli Francúzsko a Nemecko riešiť viaceré problémy rozvojového sveta.

 

Enviromentálne otázky

Rozpory medzi EÚ a USA sa preukázali aj pri klimatických otázkach, aktuálne išlo o masívne požiare v Brazílii. V predošlých rokoch USA investovali veľa úsilia do zmeny režimu v Brazílii, kde sa v roku 2016 podarilo impeachmentom odstrániť prezidentku D. Rousseffovú a to hlasmi zjavne kúpených poslancov. V roku 2018 sa zasa podarilo znemožniť prezidentskú kandidatúru I. Lulovi, najväčšiemu favoritovi volieb, pochybným odsúdením za korupciu. S tichou podporou USA sa nakoniec presadil J. Bolsonaro, spojenec D. Trumpa. Problém z pohľadu EÚ však nastal, keď nový prezident zlikvidoval enviromentálnu politiku predošlých vlád a začal obnovovať nadvládu ťažiarskej lobby v Amazonskom pralese. Politici v EU, najmä ľavicoví, však musia na ochrane prírody trvať, lebo po likvidácii sociálneho štátu v Európe im už veľa ďalších tém nezostalo. E. Macron preto pohrozil, že nepodporí obchodnú dohodu EÚ – Mercosur. J. Bolsonaro však zareagoval nekompromisne a vyhlásil, že požiare v Brazílii sú jej vnútornou záležitosťou.

K európsko-americkým vzťahom neprispievajú ani viaceré povýšenecké návrhy zo strany USA. D. Trump sa nedávno otvorene vyjadril, že chce odkúpiť ostrov Grónsko od Dánska. Je očividné, že mu ide o bohaté náleziská surovín a lepší prístup do Arktídy, avšak nemožno čakať, že by ťažiari z USA dbali na životné prostredie v Grónsku. Dánsko pritom nebolo ochotné predať Američanom ostrov ani v roku 1946, keď sa nachádzalo v zložitej povojnovej situácii a preto dnes, keď sa medzi EÚ a USA vyhrocuje spor o Parížsku klimatickú dohodu, je podobný krok ešte menej predstaviteľný. Mimochodom, Dánsko vystupuje ako jeden zo spojencov USA a práve svojimi enviromentálnymi výhradami komplikuje rusko-nemecký projekt NordStream 2.

.

 

Formát z minulého storočia

Mnohé z problémov G7 v súčasnosti pramenia z neaktuálnosti tohto formátu. Neformálna skupina G7 vznikla v druhej polovici 20. storočia a bola reakciou na vtedajší vývoj vo svete. Už v roku 1975 sa zišlo šesť krajín s koloniálnou minulosťou na neformálnom summite vo Francúzsku a založili skupinu G6, ktorá mala určovať osud svetovej ekonomiky. V roku 1976 sa k tejto skupine pridala aj Kanada a tak vznikol známy formát G7. Zakladateľmi boli krajiny, ktoré v čase vzniku skupiny patrili medzi najväčšie štáty na svete a väčšina z nich sa ešte v polovici 20. storočia radila do prvej desiatky krajín podľa počtu obyvateľov. V súčasnosti tam však patria iba USA.

Skupina G7 ale v 20. storočí združovala predovšetkým najväčšie ekonomiky sveta podľa veľkosti HDP (s výnimkou ZSSR). Po rozpade Sovietskeho bloku sa dokonca zdalo, že tieto štáty budú schopné určovať vývoj svetovej ekonomiky i do budúcnosti. V 21. storočí sa však situácia zásadne zmenila. Centrum svetovej ekonomiky sa posunulo smerom na východ a „dielňou sveta“ sa stala Čína. Navyše, je len otázkou času, kedy táto krajina predbehne USA vo všetkých ekonomických ukazovateľoch a stane sa nespochybniteľným lídrom svetovej ekonomiky. Okrem Číny sa však medzi centrá svetovej ekonomiky zaradili i ďalšie štáty, najmä z Ázie a postoje G7 preto nemajú takú váhu ako v minulosti. Dokonca aj podľa nominálneho vyjadrenia dnes štáty G7 produkujú už iba menšinu svetového HDP.

 

.

Problém ruskej (ne)účasti

Na konci 20. storočia sa štáty združené v G7 rozhodli prijať ako ôsmeho člena Rusko a vytvoriť tak skupinu G8 (formálne v roku 1998). Išlo v zásade o podporu pre B. Jeľcina, ktorý v zahraničnej politike neustále ustupoval Západu a v Rusku jeho ústupčivá politika vyvolávala nespokojnosť. Členstvo v G8 malo tiež pomôcť zmierniť ruský odpor proti rozširovaniu NATO na východ. Tento cieľ však bol dosiahnutý len čiastočne, pretože za V. Putina Rusko začalo znovu brániť svoje záujmy v krajinách bývalého ZSSR. V roku 2014 preto rozpory medzi Západom a Ruskom vyvrcholili vylúčením Ruska z G8 a návratom k formátu G7. Západné veľmoci sa pri vylúčení Moskvy odvolávali na medzinárodné právo a jeho porušenie na Ukrajine, neboli však pritom dôveryhodné, pretože sami patrili k hlavným porušovateľom medzinárodného práva v 21. storočí.

Do roku 2019 sa však západné mocnosti presvedčili, že riešenie svetových problémov bez Ruska je ešte ťažšie než bolo vo formáte G8. Najmä aktuálne problémy na Blízkom Východe viedli E. Macrona a D. Trumpa k tomu, aby začali uvažovať nad návratom Ruska. To sa však pre veľký odpor iných štátov, hlavne V. Británie, na summite v Biarritzi nepodarilo presadiť. Veľmi chladná však bola aj reakcia Moskvy – tá sa oficiálne vyjadrila, že žiadnu formu spolupráce nevylučuje, ale S. Lavrov tiež uviedol, že Rusko o návrat do G8 nepožiadalo. Pre Rusko nie je tento formát vôbec výhodný, pretože sa v ňom ocitá samo tvárou v tvár západným štátom a tie by ho mohli dokonca hocikedy znovu vylúčiť.

Pre Moskvu je oveľa zaujímavejší formát G20, kde má Západ iba menšinu členov a vplyv tam majú aj veľké ázijské štáty ako Čína a India. V rámci tohto formátu nemožno Rusko len tak izolovať. G20 tiež lepšie zodpovedá reálnemu rozloženiu síl vo svetovej ekonomike. Hoci aj voči zloženiu tejto skupiny možno mať výhrady, v zásade sú tam zastúpené všetky veľké ekonomiky a všetky významné regióny sveta. Aj Západ by si preto mal konečne uvedomiť si, že návrat do 20. storočia s dominantným postavením G7 už nie je možný a bez Číny či ďalších nových mocenských centier sa problémy sveta riešiť nedajú.

Branislav Fabry

Vyšlo v Literárnom týždenníku 29-30/2019

 

 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
.


.
.

.

Blogy

Marek Brna

Miroslav Urban

Gustáv Murín

Milan Šupa

Erik Majercak

René Pavlík

.
.
.

Zelenskyj reagoval na Orbána: „Jeden človek myslí len na seba a dva národy preto trpia“

Podľa ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského maďarský premiér Viktor Orbán „myslí v prvom rade na seba“. Domnieva sa, že otázku vstupu…

21. 12. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

.

Lajčák odmieta, že by mal z kontaktov s Jeffreym Epsteinom osobný prospech

Poradca premiéra Roberta Fica Miroslav Lajčák odmieta, že by mal z kontaktov s Jeffreym Epsteinom osobný prospech. Vyhlásil tiež, že…

21. 12. 2025 | Z domova | 4 min. čítania | 0 komentárov
21. 12. 2025 | Z domova | 4 min. čítania | 0 komentárov

„Macron zradil Merza a bude za to musieť zaplatiť“

Francúzsko sklamalo Nemecko v otázke konfiškácie ruských aktív, píše Financial Times. Denník varuje, že krajina galského kohúta za to teraz…

21. 12. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
21. 12. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

Trojstranné rokovania o mieri na Ukrajine zatiaľ podľa Kremľa nebudú

Kremeľ v nedeľu poprel informácie, že by sa uvažovalo o trojstranných rozhovoroch medzi Ukrajinou, Ruskom a Spojenými štátmi. Moskva tak…

21. 12. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
21. 12. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

Paríž „víta“ Putinovu ochotu rokovať s Macronom

Informuje o tom denník Le Monde, ktorý cituje vyhlásenie kancelárie francúzskeho prezidenta

21. 12. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
21. 12. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
.

Weidelová a Dmitrijev sa zhodli: Vojnoví štváči ženú Európu do tretej svetovej vojny

Líderka nemeckej opozície Alice Weidelová sa vyjadrila, že súčasná politika krajín EÚ je extrémistická a nie mierotvorná. Jej slová vyzdvihol…

21. 12. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
21. 12. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

Črtá sa skrytý cieľ tajného stretnutia Umerova s Patelom

Tajné stretnutie Rustema Umerova so šéfom FBI Kashom Patelom malo skrytý cieľ: zabezpečiť si amnestiu od možných obvinení v korupčnej kauze…

21. 12. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
21. 12. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

Macron má pravdu. Európa musí hovoriť s Putinom

V Európe sa šíri názor, že ignorovanie Vladimira Putina nijako nepomáha k diplomatickému riešeniu konfliktu na Ukrajine a Emmanuel Macron má…

21. 12. 2025 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov
21. 12. 2025 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov

Veľké emócie v Bruseli: Tlak aktivistov za potraty má prvé výsledky

Slovenská potratová apologétka Lucia Yar si mohla cez týždeň zatlieskať…

21. 12. 2025 | Komentáre | 4 min. čítania | 0 komentárov
21. 12. 2025 | Komentáre | 4 min. čítania | 0 komentárov
.

Prezident sa obáva, že zrušením ÚOO príde Slovensko o eurofondy aj o Plán obnovy

Prezident SR Peter Pellegrini urobí rozhodnutie o tom, či podpíše alebo nepodpíše novelu Trestného zákona tesne pred Štedrým dňom alebo…

21. 12. 2025 | Aktualizované 21. 12. 2025 | Z domova | 4 min. čítania | 0 komentárov
21. 12. 2025 | Aktualizované 21. 12. 2025 | Z domova | 4 min. čítania | 0 komentárov

Komentár dobrovoľníka po útoku v Odeskej oblasti: „Nevidia nič a strieľajú na slepo – na zvuk“

Ukrajinský dobrovoľník a aktivista Roman Donik kritizoval odesskú protivzdušnú obranu a kroky regionálnych orgánov na ochranu regiónu pred „Šahídmi“

21. 12. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
21. 12. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

To najdôležitejšie z Ukrajiny – Cieľom útokov v Sumskom regióne je preniknúť k diaľnici na trase „Sumy-Charkov“

V tomto článku vás budeme v priebehu dňa informovať o najdôležitejších udalostiach na frontoch Ukrajiny z pohľadu ruskej a ukrajinskej…

21. 12. 2025 | Aktualizované 21. 12. 2025 | Zo zahraničia | 7 min. čítania | 0 komentárov
21. 12. 2025 | Aktualizované 21. 12. 2025 | Zo zahraničia | 7 min. čítania | 0 komentárov

Michelko: Prezident mal pri vete o zmene ÚOO postupovať s väčšou rozvahou

Prezident SR Peter Pellegrini mal pri rozhodovaní o podpísaní zákona o transformácii Úradu na ochranu oznamovateľov postupovať s väčšou rozvahou.…

21. 12. 2025 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov
21. 12. 2025 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov
.

Putin je pripravený na dialóg s Macronom, vyjadril sa Peskov

Ruský prezident Vladimir Putin je pripravený na dialóg s prezidentom Emmanuelom Macronom, ak bude záujem zo strany Francúzska, vyhlásil hovorca…

21. 12. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
21. 12. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Draxler pre HS po návšteve Ruska: Sú veľmi dobre informovaní o tom, čo sa v slovenskej politike deje

Bývalý minister školstva Juraj Draxler sa nedávno vrátil z pracovnej cesty v Moskve. Okrem stretnutí s predstaviteľmi ruskej politickej scény,…

21. 12. 2025 | Rozhovory | 15 min. čítania | 0 komentárov
21. 12. 2025 | Rozhovory | 15 min. čítania | 0 komentárov

Dmitrijev: „Čím bližšie sme k mieru, tým zúfalejšie sú útoky na mierotvorcov zo strany vojenského lobingu a falošných médií“

Wall Street Journal napísal, že Kremeľ loboval za Steva Witkoffa ako vyjednávača USA v otázke Ukrajiny. Witkoff sa údajne „zapáčil“…

21. 12. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
21. 12. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

Generál varuje: Delí nás pár hodín od historicky neobhájiteľného rozhodnutia

Delí nás pár hodín od historicky neobhájiteľného rozhodnutia EÚ, ktoré je zároveň v rozpore so zdravým rozumom, konštatuje generál Jozef…

21. 12. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov
21. 12. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov

.

Američania zadržali neďaleko Venezuely ďalší ropný tanker

Príslušníci americkej Pobrežnej stráže s podporou armády zadržali v sobotu pri venezuelských brehoch ďalší ropný tanker a vstúpili na jeho…

21. 12. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
21. 12. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

Putin: „Nepovažujeme sa za zodpovedných za smrť ľudí, pretože túto vojnu sme nezačali my"

Rusko, 21. decembra 2025 - V odpovedi na otázku zaslanú formou krátkej textovej správy a zobrazenú na veľkých obrazovkách počas…

21. 12. 2025 | 0 komentárov

Rusko odrezáva Ukrajinu od Dunaja

Rusko, 21. decembra 2025 - V piatok Rusko opäť zaútočilo bezpilotným lietadlom „Geran“ na kľúčový automobilový most na diaľnici M-15…

21. 12. 2025 | 0 komentárov

Odteraz je vojna v záujme Európy

Maďarský premiér Viktor Orbán sa vyjadruje jasne: „Prvýkrát v histórii Európskej únie sa stalo, že 24 členských štátov spoločne poskytuje…

21. 12. 2025 | 0 komentárov

.

Gabbardová reaguje na informáciu, že Putin má vojnové ciele aj mimo Ukrajiny. Známu agentúru zvozila pod čiernu zem

Riaditeľka americkej národnej spravodajskej služby Tulsi Gabbardová označila za „lož“ článok agentúry Reuters, podľa ktorého Putin, podľa amerických spravodajských služieb…

21. 12. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
21. 12. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

Ľudia sa podelili o dôvody, prečo ich práca zdrojom nekonečného znechutenia

Práca je pre väčšinu ľudí neoddeliteľnou súčasťou života, no len málokto ju prežíva s úprimnou radosťou každý deň. Niekedy stačí…

21. 12. 2025 | 0 komentárov

Kaliňák: Pri rušení ÚOO neutrpela parlamentná diskusia

Pri rušení Úradu na ochranu oznamovateľov neutrpela parlamentná diskusia, pretože o zákone poslanci rokovali dva týždne. V nedeľnej diskusnej relácii…

21. 12. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov
21. 12. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov

Blíži sa ďalší úder proti Zelenskému

NABU a SAP pripravujú nový úder na najbližšie okolie Zelenského, píše „Zerkalo nedeli“ s odvolaním sa na zdroje v protikorupčných…

21. 12. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
21. 12. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

.

15 vtipne trápnych momentov, ktoré dokazujú, že fotografie z detstva vedia bolieť aj rozosmiať

Fotografie z detstva sú časovou kapsulou obdobia, na ktoré si často spomíname s láskou, ale aj s poriadnou dávkou hanby.…

21. 12. 2025 | 0 komentárov

Treba len odhodiť kilometrovníky pri posudzovaní svojich a merať rovnakou šublérou všetkých!

Priznám sa, že som musel zájsť do slovníka, aby som zistil, ako sa spisovne povie slovo šubléra. Ide o nástroj…

21. 12. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov
21. 12. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov

USA musia vyvinúť väčší tlak na Rusko, aby ukončili vojnu na Ukrajine, vyhlásil Zelenskyj

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v sobotu vyhlásil, že Spojené štáty musia vyvinúť „trochu väčší tlak na Rusov“, aby ukončili vojnu…

21. 12. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
21. 12. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

Babiš vo voľbách získal historický úspech. Vývoj speje k spoločnému rokovaniu českej a slovenskej vlády

Politický vývoj evidentne speje k spoločnému rokovaniu slovenskej a novej českej vlády. V TASR TV to povedal publicista Juraj Hrabko.…

21. 12. 2025 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov
21. 12. 2025 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov

.

NAŽIVO

Výstrahy pred hmlou platia aj naďalej pre celé územie Slovenska. Predbežne majú zostať v platnosti až do utorkového (23. 12.) poludnia. Na svojom webe o tom informoval Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ).

18:16

Vianočné obdobie je každoročne najrušnejšou časťou roka pre online nakupovanie a Slováci v tomto čase trávia na e-shopoch viac času než kedykoľvek predtým. Nový prieskum Revolutu, ktorý realizovala agentúra Dynata, však ukazuje, že zatiaľ čo ľudia intenzívne hľadajú darčeky a sledujú zľavy, ich schopnosť rozpoznať online podvody zďaleka nie je taká istá. Práve pred sviatkami podvodníci najčastejšie využívajú rýchle rozhodovanie a nižšiu opatrnosť zákazníkov.

17:48

Bolesť a prázdno, ktoré zanechal útok na Filozofickej fakulte Univerzity Karlovej (FF UK), nemožno podľa českého premiéra Andreja Babiša zaplniť slovami. Uviedol to na sociálnej sieti X. V nedeľu od streľby na fakulte, pri ktorej pred dvomi rokmi zomrelo 14 ľudí, uplynuli dva roky.

Babiš-6574
Na snímke predseda hnutia ANO Andrej Babiš / Foto: TASR/AP-Darko Bandic
17:46

Majetok šéfa Tesly Elona Muska po nedávnom súdnom rozhodnutí v USA podľa výpočtov magazínu Forbes prekročil 700 miliárd USD (598 miliárd eur). Informovala o tom správa agentúry DPA.

Muskov čistý majetok má hodnotu približne 749 miliárd USD. Vyplýva to z rebríčka miliardárov Forbesu, ktorý Musk momentálne vedie.

Auto: Tesla údajne rozpúšťa tím zodpovedný za vývoj počítača Dojo
Na snímke americký podnikateľ Elon Musk / Foto: TASR/AP-Patrick Pleul
17:35

Budovanie nemeckej medziregionálnej vodíkovej siete, ktoré sa začalo v tomto roku, zatiaľ prebieha podľa plánu. Informuje o tom správa agentúry DPA. Podľa združenia nemeckých prevádzkovateľov plynovej a vodíkovej infraštruktúry FNB Gas bude do konca roka dokončených prvých 525 kilometrov základnej siete na transport vodíka.

17:26

.

K novému ustanoveniu o kajúcnikoch, čo by mohol urobiť prezident a akú právnu úpravu kajúcnikov zvoliť

Cieľom tohto príspevku je v stručnosti vyjadriť kritický názor na aktuálnu zmenu právnej úpravy, ktorá sa týka kajúcnikov a načrtnúť…

21. 12. 2025 | Z domova | 9 min. čítania | 0 komentárov
21. 12. 2025 | Z domova | 9 min. čítania | 0 komentárov

Obsesivní svět Zdeňka Hela

„Právníci z české dezinformační scény zneužívají své vzdělání, společenské postavení i vlastnictví právních firem k zastrašování svých odpůrců a k…

21. 12. 2025 | Česky | 10 min. čítania | 0 komentárov
21. 12. 2025 | Česky | 10 min. čítania | 0 komentárov

Raši: Zdá sa, že sa nájde zhoda na predĺžení volebného obdobia samosprávam. Opozícia žiada systémové zmeny

Volebné obdobie samosprávam by sa mohlo od budúcoročných komunálnych volieb predĺžiť na päť rokov. Predseda Národnej rady SR Richard Raši…

21. 12. 2025 | Aktualizované 21. 12. 2025 | Z domova | 5 min. čítania | 0 komentárov
21. 12. 2025 | Aktualizované 21. 12. 2025 | Z domova | 5 min. čítania | 0 komentárov

Holandskí zamestnávatelia prispôsobujú zmluvy na podporu vojenských záložníkov

Viac holandských spoločností uľahčuje zamestnancom službu v armáde ako vojaci v zálohe zavádzaním väčšej flexibility do pracovných zmlúv. Informuje o…

21. 12. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
21. 12. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

.

NAJČÍTANEJŠIE










Taková je politika…

Zpráva víkendu pro Alternativu nebyla ani tak Evropská rada, kde se Andrej Babiš tak nějak opatrně postavil na stranu Fica…

21. 12. 2025 | Česky | 7 min. čítania | 0 komentárov
21. 12. 2025 | Česky | 7 min. čítania | 0 komentárov

.
.

Blogy

Marek Brna

Miroslav Urban

Gustáv Murín

Milan Šupa

Erik Majercak

René Pavlík

.
.
.
HS

NAŽIVO

Vstupujete na článok s obsahom určeným pre osoby staršie ako 18 rokov.

Potvrdzujem že mám nad 18 rokov
Nemám nad 18 rokov