NAŽIVO

Trump podpísal dekréty, ktorými uznal v USA len dve pohlavia (mužské a ženské) a obnovil trest smrti na federálnej úrovni.

11:51

Ukrajina zadržala vysokopostaveného vojenského lekára, ktorý je podozrivý z úplatkárstva. Podľa ukrajinskej rozviedky SBU ide o hlavného vojenského psychiatra. Ten je zároveň členom posudkovej komisie, ktorá udeľuje výnimky z vojenskej služby.

11:43

Globálne obchodné toky zasiahnu spory, keď sa nová administratíva amerického prezidenta Donalda Trumpa usadí. Vyhlásil to generálny riaditeľ britskej banky Standard Chartered Bill Winters počas panelového zasadnutia na Svetovom ekonomickom fóre v Davose.

11:41

Nemecký automobilový koncern Volkswagen varoval pred “škodlivými ekonomickými dôsledkami” ciel, ktoré americký prezident Donald Trump navrhuje na dovoz z Mexika, kde má VW svoju továreň.

11:40

Koncom marca pribudnú na Letisku M. R. Štefánika v Bratislave nové pravidelné linky do miest Gdansk, Bari a Miláno. Od júna sa k nim pridajú aj pravidelné lety do chorvátskeho Zadaru a na grécky ostrov Skiathos. 

11:39

Jeden z predstaviteľov militantného hnutia Hamas pre agentúru AFP uviedol, že za prepustenie palestínskych väzňov v Izraeli prepustí štyri izraelské rukojemníčky. Pôjde o druhé prepustenie rukojemníkov počas najnovšieho prímeria.

11:36

Juhokórejského prezidenta Jun Sok-jola previezli do vojenskej po pojednávaní na ústavnom súde vo veci jeho impeachmentu – odvolávania z funkcie. Pre agentúru Jonhap to uviedli anonymné zdroje.

10:52

Prímerie medzi Izraelom a militantným palestínskym hnutím Hamas v Pásme Gazy trvá už tretí deň. Staronový prezident USA Donald Trump však krátko po svojej inaugurácii vyjadril pochybnosti o tom, či sa pokoj zbraní podarí udržať.

10:46

Spotrebitelia majú právo na odstúpenie od zmluvy do 14 dní od prevzatia tovaru bez udania dôvodu. Týka sa to najmä zmlúv uzavretých medzi podnikateľom a spotrebiteľom napríklad cez e-shopy či mimo obchodných priestorov. Právo na odstúpenie od zmluvy však nie je možné napríklad v prípade, ak ide o tovar vyrobený či upravený na mieru, prípadne o vstupenky na divadelné predstavenia alebo športové zápasy.

10:45

Sociálna poisťovňa od nového roka 42.167 poberateľom dôchodkov prepočítala sumu exekučnej zrážky. Dôvodom prepočtu je valorizácia dôchodkov od 1. januára 2025. Suma, ktorú nie je možné zraziť z dôchodku, sa pritom nemení.

10:43

Školy vlani uverejnili takmer 10.000 pracovných ponúk, čo je o 1200 viac ako rok predtým. O prácu učiteľov bol však podpriemerný záujem. Na jednu ponuku na učenie na základných školách reagovali v priemere štyria záujemcovia. Vyplýva to z aktuálnej analýzy dát z portálu Edujobs.sk.

10:42

Aj keď kľúčové úrokové sadzby Európskej centrálnej banky postupne klesajú, spotrebitelia sa vo výdavkoch stále brzdia. Miera úspor v eurozóne je stále na zvýšených úrovniach. Slabá spotreba domácností spôsobí, že oživenie ekonomiky eurozóny bude iba veľmi postupné, predpokladajú v aktuálnom komentári analytici Národnej banky Slovenska.

10:41

Úrad pre reguláciu sieťových odvetví začal z vlastného podnetu cenové konania pri výrobe tepla pre domácnosti. Informoval o tom hovorca ÚRSO Radoslav Igaz. Úrad tak podľa neho reaguje na zníženie cien zemného plynu na burzách koncom minulého roka.

10:37

Rusko oznámilo, že zostrelilo 55 ukrajinských dronov. Ich trosky vyvolali požiar v ropnom sklade v pohraničnej oblasti.

10:36

Britský premiér Keir Starmer vyhlásil, že zavraždenie troch dievčat na tanečnom kurze musí viesť k “zásadnej zmene” v tom, ako štát chráni svojich občanov.

10:27

Čína prisľúbila podporu Svetovej zdravotníckej organizácii po tom, čo americký prezident Donald Trump podpísal nariadenie o vystúpení USA z tejto organizácie. 

10:25

Predseda maďarskej vlády Viktor Orbán zverejnil počas inaugurácie nového amerického prezidenta Donalda Trumpa krátky videozáznam na sociálnej sieti Facebook. V ňom okrem iného uviedol, že svet sa zmení, čo bude dobré pre Maďarov. Neskoro večer na platforme X zablahoželal Trumpovi a dodal, že prišiel čas “obsadiť Brusel”.

10:00

Juhokórejský prezident Jun Sok-jol sa prvýkrát dostavil na pojednávanie ústavného súdu vo veci jeho impeachmentu – odvolávania z funkcie. Prisľúbil, že bude so sudcami spolupracovať.

Začalo pojednávanie s prezidentom Junom, so súdom chce spolupracovať
Na snímke odvolaný juhokórejský prezident Jun Sok-jol / Foto: TASR/AP-Kim Hong-Ji
09:57

“Kľúčový nepriamy vplyv (na vzťahy Poľska a USA – pozn. TASR) budú mať závery novej administratívy ohľadom vojny na Ukrajine a jej podpore,” povedal v rozhovore pre TASR analytik verejnoprávneho Poľského inštitútu medzinárodných vzťahov, Mateusz Piotrowski.

09:56

Prekvapivé: Trump vyhodil Briana Hooka, muža zodpovedného za politiku maximálneho tlaku na Irán vo svojom prvom volebnom období, a ktorý teraz pre Trumpa vybudoval ministerstvo zahraničia. Vysvetlenie: Hook nepodporuje víziu MAGA.

09:39

Juhokórejská vláda uviedla, že bude pokračovať v tlaku na denuklearizáciu Severnej Kórey, keďže staronový prezident USA Donald Trump krátko po svojej inaugurácii označil KĽDR za nukleárnu mocnosť.

09:37

V pondelok europarlament v Štrasburgu diskutoval o najnovšom vývoji v Pásme Gazy vrátane nedávnej dohody o prímerí medzi Izraelom a palestínskym hnutím Hamas. V súvislosti s jej udržaním sú viacerí slovenskí europoslanci skeptickí a rozchádzajú sa v názoroch na vplyv a angažovanosť Európskej únie na Blízkom východe.

09:29

Kolumbijský prezident Gustavo Petro vyhlásil výnimočný stav pre pokračujúce boje medzi konkurenčnými ľavicovými povstaleckými skupinami. Od minulého víkendu v regióne Catatumbo na severovýchode krajiny zahynulo viac ako 100 ľudí a boje vyhnali z domovov približne 22.000 osôb.

09:20

Najmenej 16 ľudí zahynulo a ďalších 10 sa zranilo pri zosuve pôdy v indonézskom meste Pekalongan v strednej časti ostrova Jáva. Zosuv pôdy pravdepodobne vyvolali silné dažde, informovala miestna polícia.

09:20
Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










.

Branislav Fábry: Európska únia proti slobode prejavu?

Ako je dobre známe, už dlhší čas sa hovorí o tom, že Európska únia sa nachádza v kríze. Kríza sa však týka nielen vývoja v oblasti ekonomiky či inštitúcií, na konci roku 2016 EÚ blamuje aj svoje vlastné tzv. európske hodnoty

❚❚
.

V nasledujúcom texte sa budem venovať témam:

.

• rezolúcia EP o strategickej komunikácii a zástupcovia ľudu?

• pochybný obsah rezolúcie,

• návrhy z rezolúcie,

• rezolúcia o slobode prejavu na Internete z roku 2006,

• zlyhávanie mainstreamu a tzv. ruská propaganda.

.

• kto koho ohrozuje?

 

Rezolúcia EP o strategickej komunikácii a zástupcovia ľudu?

Zásadnú úlohu v boji proti „ruskej propagande“ prebral na seba koncom roku 2016 Európsky parlament (EP), keď schválil rezolúciu o strategickej komunikácii proti propagande tretích strán. V rámci tejto rezolúcie zaradil EP do jednej skupiny hrozieb ruskú propagandu a propagandu hnutia ISIL, čo je samé o sebe viac ako pochybné. Ďalšie inštitúcie EÚ následne vytvorili nové nástroje na boj s „hybridnými hrozbami“ a dohodli si pritom aj spoluprácu s NATO.

Veľkou hanbou bolo hlasovanie poslancov v EP pri uvedenej rezolúcii. Za rezolúciu hlasovalo 304, proti bolo 179 a zdržalo sa 208 poslancov. Osobitne si treba všimnúť hlasovanie poslancov za SR. Polovica slovenských poslancov v EP rezolúciu podporila (Csaky, Kukan, Mikolášik, Nagy, Škripek, Štefanec, Zala, Žitňanská), druhá polovica sa zdržala. Proti rezolúcii nehlasoval vôbec nikto! Na základe tohto hlasovania potom niektoré organizácie nakreslili mapu rusofóbov v EÚ a Slovensko sa tam dostalo medzi štáty veľmi nepriateľské k Rusku. Je jasné, že uvedený postoj nereflektuje názor slovenskej verejnosti a občania SR vnímajú Rusko oveľa pozitívnejšie než ich „zástupcovia“ v EP.

.

Rezolúcia o ruskej propagande bola kritizovaná v rôznych krajinách sveta, kam EÚ „exportuje“ svoje hodnoty. Nad rezolúciou žasli v Ázijskej asociácii novinárov, podobne ako novinári v Latinskej Amerike. Najviac sa však museli ale diviť politici v Číne a v Rusku. Čína býva kritizovaná za to, že obmedzuje Internet, najmä Google, Facebook či ďalšie monopoly, ktoré sú podozrivé zo spolupráce so západnými vládami. Paradoxne, inštitúcie EÚ dnes na obhajobu svojich postupov v kyberpriestore preberajú čínske argumenty na boj proti agresívnej propagande cudzích mocností.

 

Pochybný obsah rezolúcie

V rezolúcii o strategickej komunikácii sa objavili niektoré zásadné obvinenia voči Rusku. Poslanci EP Rusku vyčítali najmä:

1.) Rusko financuje médiá a mimovládne organizácie pôsobiace proti EÚ.

2.) Rusko ohrozuje suverenitu a územnú integritu štátov EÚ.

3.) Rusko sa pokúša destabilizovať iné krajiny.

4.) Rusko podporuje populistov a extrémistov v krajinách EÚ.

5.) Rusko sa snaží destabilizovať spoločnú pozíciu EÚ a rieši veci bilaterálne.

Ad 1.) V rezolúcii, najmä v bode 8 sa uvádza, že Rusko financuje médiá (RussiaToday), tlačové agentúry (Sputnik), mimovládne organizácie (Russkij mir) a rôzne ďalšie skupiny proti EÚ, ktoré útočia na konkrétnych politikov. Táto kritika je zo strany EÚ zvláštna, pretože práve EÚ a jej členské štáty celé desaťročia financujú médiá a mimovládne organizácie v Rusku, ktoré útočia na konkrétnych ruských politikov. Dokonca aj Sacharovovu cenu, každoročne dotovanú a udeľovanú EP, vyhral v roku 2009 protivládny ruský Memorial a pochybná skupina Pussy Riot sa v roku 2012 dostala do finále. Všetko sa to pritom odôvodňovalo podporou občianskej spoločnosti v Rusku.

.

Ad 2.) V bode 7 rezolúcie sa zase spomína, že ruská propaganda je súčasťou subverzívnej kampane s cieľom oslabiť suverenitu a územnú integritu EÚ a jej členských štátov. Lenže boli to práve európske štáty, ktoré začali s jednostrannými zmenami územnej celistvosti v Európe (Kosovo). Rovnako zbytočné je aj vyzývavé správanie niektorých malých štátov EÚ voči Rusku: keď v roku 2007 podpísali Rusko a Estónsko po dlhých rokovaniach zmluvu o štátnej hranici, tak estónski poslanci pri ratifikácii k dohode jednostranne pripojili text s protiruským hodnotením histórie. Rusko preto od ratifikácie odstúpilo, Estónsko dodnes nemá dohodu o štátnej hranici s Ruskom a považuje to za hrozbu pre svoju územnú celistvosť…

Ad 3.) V bode 9 rezolúcie sa zase hovorí o potenciále Ruska destabilizovať iné krajiny a o tom, že Rusko využíva rôzne skupiny, vrátane extrémistov, na destabilizáciu iných štátov. Zo strany EÚ ide opäť o nepresvedčivé tvrdenie, pretože práve EÚ napomohla destabilizovať viacero krajín vo svojom susedstve. Stačí sa pozrieť na tzv. farebné revolúcie v bývalom ZSSR či na tzv. arabskú jar, kde boli štáty EÚ veľmi aktívne. Vedúci európski politici sa bezostyšne zúčastňovali opozičných demonštrácií na „Euromajdane“ v Kyjeve, dokonca i vtedajší nemecký minister zahraničia G. Westerwelle. Rusko sa podobnými aktivitami svojho ministra zahraničia vykázať nemôže.

Ad 4.) V rezolúcii (body 7 a 12) sa Rusku vyčíta podpora protieurópskych, populistických a zvlášť pravicovo-extrémistických skupín v EÚ. Tieto tvrdenia sú veľmi špekulatívne: stačí si spomenúť na konšpiračné teórie v našich médiách o tom, že Rusko vraj financuje M. Kotlebu. Lenže pokiaľ ide o podporu extrémistov, práve EÚ nemá čisté svedomie. Veď predstavitelia EÚ neváhali počas revolúcie na Majdane spolupracovať s ukrajinskými fašistami (Ťahnybok, Parubij) a európska podpora islamistov v Sýrii je tiež očividná.

Ad 5.) V rezolúcii (bod 7) sa uvádza, že Rusko využíva stretnutia s európskymi partnermi na účely propagandy a snaží sa oslabiť spoločnú pozíciu EÚ. Nuž, takéto konanie nie je žiadnym prekvapením, veď každý štát sa snaží rokovať v takom formáte, ktorý je pre neho výhodnejší. Navyše, podobne postupujú aj iné veľmoci, keď majú odlišný názor než EÚ. Stačí spomenúť, ako počas vojny v Iraku USA propagandisticky využívali tzv. novú Európu proti tzv. starej Európe. USA sa však v tejto rezolúcii nespomínajú. Naopak, rezolúcia opakovane požaduje aktívnejšiu spoluprácu s NATO…

 

.

Návrhy z rezolúcie

Podľa očakávania, rezolúcia o strategickej komunikácii prináša nielen obvinenia, ale aj návrhy ako „protieurópskej propagande“ čeliť. Tieto návrhy sa dajú rozdeliť do piatich častí:

1.) Prenesenie informačnej vojny do cudziny.

2.) Monitoring nepohodlných názorov.

3.) Obmedzovanie základných práv.

.

4.) Indoktrinácia obyvateľstva.

5.) Spolupráca s inými organizáciami, najmä s NATO.

Ad 1.) V rezolúcii jasne cítiť čierno-biele myslenie z obdobia studenej vojny a preto sa veľa ustanovení usiluje preniesť propagandistický boj na cudzie územie. Dôrazne sa požaduje zvýšenie výdavkov pre mimovládne organizácie a médiá v susedných krajinách. V bode 45 tieto výdavky označil EP dokonca za „strategickú prioritu“. Bod 26 požaduje viac peňazí na financovanie „slobody médií“ v rámci európskej susedskej politiky a bod 28 zase žiada väčšiu podporu pre „základné práva a slobody“ v zahraničnej politike či podporu „nezávislosti“ médií v susedných štátoch.

Uvádza sa aj viacero konkrétnych opatrení, napr. sa má pripraviť nový portál pre európsku susedskú politiku (bod 53), spomína sa podpora určitých mimovládnych organizácií (najmä European Endowment for Democracy). Z bodu 56 sa dá zase identifikovať, v akých geografických oblastiach by uvedená propaganda mala pôsobiť. Keďže by sa mala šíriť najmä v ruštine, arabčine, perštine a niektorých ďalších jazykoch, dá sa odvodiť, na koho sa má asi zameriavať. Toto ustanovenie tiež priamo vyzýva na boj za slobodu médií v Rusku. Keďže však tvrdšia propaganda v zahraničí zmenu pohľadu európskej verejnosti neprivodí, rezolúcia vyzýva aj na iné kroky.

Ad 2.) Jedným z paradoxov rezolúcie je fakt, že hoci v zahraničí chce EP propagovať slobodu prejavu, vo vnútroštátnom práve požaduje vnímať odlišné názory ako podozrivé. Rezolúcia pripúšťa, že nie každá kritika je protieurópskou propagandou, ale bod 25 otvorene požaduje pozorne sledovať zdroje „protieurópskej propagandy“. Bod 27 zase žiada viac peňazí na „strategickú komunikáciu“, najmä pre jednotku strategickej komunikácie EÚ, ako aj silnejšiu spoluprácu tajných služieb či inštitúcií EÚ. Osobne si myslím, že EÚ by sa mal skôr zaoberať otázkou ako zastaviť monitoring občanov, nie tým, ako monitoring posilniť, ale žiaľ, celkový trend pri garanciách práva na informácie je negatívny.

Ad 3.) Nielen vo vnútroštátnom práve SR sa stretávame s novým trendom zostreného „boja s extrémizmom“. Reštriktívna slovenská legislatíva je súčasťou celoeurópskeho trendu. Aj EP v bode 47 vyjadril obavu, že sociálne siete šíria nenávisť a v boji proti nenávisti požaduje zmenu legislatívy v členských štátoch. Rezolúcia opakovane uvádza, že nenávisť nemožno skryť za slobodu prejavu, otázkou však zostáva, ako tú nenávisť vymedziť.

Ešte nebezpečnejšia je však požiadavka na sprísnenie právnej zodpovednosti pri dezinformáciách (bod 35). Uvedená požiadavka je ľahko zneužiteľná, pretože sa vyžaduje vznik autority, ktorá bude rozhodovať o tom, čo sú dezinformácie, za ktoré možno ich šíriteľov právne sankcionovať. Krokmi na tejto ceste má byť pritom vydávanie verejného „Desinformationreview“ (bod 38) či zriadenie konta „@EUvsDisInfo“ na Twitteri (bod 35).

.

Ad 4.) Okrem reštrikcií vyzýva EP aj na ďalšie šírenie vlastnej propagandy a indoktrinácie. Za veľmi problematickú treba považovať predstavu, že možno zabezpečiť, aby verejno-právne médiá pôsobili ako vzor pre šírenie nestranných informácií (bod 51). Žiaľ, práve verejno-právne médiá v krajinách EÚ sú jedným z hlavných dôvodov nedôvery verejnosti a vo svojej súčasnej podobe nemôžu byť žiadnym vzorom nestranných informácií. S veľkou nedôverou treba vnímať aj bod 29, ktorý žiada väčšiu podporu na vybudovanie platformy pre tréning a vzdelávanie novinárov. Mohlo by totiž ísť o ďalšie zostrenie už tak neúnosnej politickej indoktrinácie novinárov.

Ad 5.) Veľmi nebezpečne v rezolúcii vyznieva i pripravovaná spolupráca EÚ a NATO, najmä s Centrom excelencie NATO pre strategickú komunikáciu (bod 55). Inštitúcie NATO sa ocitajú pod vplyvom USA a ich konanie nie je automaticky v záujme EÚ. Všetci sa pamätáme, že v roku 2013 sa objavili informácie o historicky najrozsiahlejšej sieti odpočúvania a špionáži zo strany americkej NSA. Táto špionáž sa dotýkala aj najvyšších politikov EÚ a bola aj jednou z hlavných tém v tzv. alternatívnych médiách. Určite by však nebolo dobré, keby „strategickú komunikáciu“ v mene EÚ pri podobných témach preberalo NATO. O tom, čo je pravda a čo dezinformácia vo vzťahoch medzi USA a EÚ a ako tieto „dezinformácie“ posudzovať sa nesmie rozhodovať v Centre excelencie NATO pre strategickú komunikáciu…

 

Rezolúcia o slobode prejavu na Internete z roku 2006

Zdá sa, že keď hodnoty ako sloboda prejavu a pluralita informácií nevedú k cieľom, ktoré si vládnuce elity v EÚ stanovili, tak ich dokážu veľmi ľahko opustiť a nahradiť kritikou „ruskej propagandy“ či volaním po „strategickej komunikácii“. Ruská propaganda síce určite existuje a pôsobí aj v EÚ, ale sama nie je až tak efektívna a príťažlivá. Jej hlavným spojencom je pokrytectvo západných médií a politikov. Toto pokrytectvo pokračuje aj v rezolúcii o strategickej komunikácii. Tá sa javí ako nečestná najmä pri porovnaní s viacerými dokumentmi EÚ v minulosti. EÚ totiž v minulosti silno podporovala slobodu prejavu v krajinách, ktoré Internet obmedzovali práve z obáv pred západnou propagandou. Pred 10 rokmi, v roku 2006, prijal EP dokonca rezolúciu o slobode prejavu na Internete.

V bode 4 rezolúcie sa uvádza: „(Európsky parlament) silno odsudzuje obmedzenia internetového obsahu, ktoré používajú vlády a nie sú v prísnom súlade s garanciami slobody prejavu či už ide o šírenie alebo prijímanie informácií; silno odsudzuje šikanovanie alebo väznenie novinárov a iných osôb, ktoré vyjadrujú svoje názory na Internete; vyzýva Radu a Komisiu, aby podnikla všetky opatrenia zoči-voči autoritám štátov, ktorých sa to týka, na prepustenie všetkých používateľov Internetu;“

V bode A. sa zdôrazňuje podstata slobody prejavu: „… toto právo zahŕňa možnosť vyjadrovať názor bez zasahovania a vyhľadávať, prijímať a šíriť informácie a idey cez akékoľvek médiá bez ohľadu na hranice. “

.

V bode C. sa poukazuje na význam Internetu pre slobodu prejavu: „… boj za slobodu prejavu sa z väčšej časti presunul on-line, keď sa Internet stal prostriedkom vyjadrovania názoru alebo voľby zo strany politických disidentov, demokratických aktivistov a ochrancov ľudských práv a nezávislých novinárov na celom svete. “

V bode E. sa vystupuje proti právnym obmedzeniam: „… obmedzenia na Internete by mali existovať len v prípadoch protiprávnych konaní, ako výziev na nenávisť, násilie, rasizmus, totalitnú propagandu a prístupu detí k pornografii či ich sexuálnemu vykorisťovaniu;“

V bode M. sa spomína význam slobody prejavu on-line pre EÚ: „EÚ by mala demonštrovať, že právo užívateľov Internetu je v srdci jej záujmu a je pripravená presadzovať slobodu prejavu on-line. Potvrdzuje to aj čl. I, pri ktorom sa píše:„potvrdzuje fakt, že sloboda prejavu je kľúčová hodnota, zdieľaná všetkými štátmi EÚ a tie majú vykonať potrebné kroky, aby ju chránili.“

 

Zlyhávanie mainstreamu a tzv. ruská propaganda

Je zaujímavé, ako sa pre predstaviteľov EÚ zmenil postoj k slobode prejavu na Internete v súčasnosti, keď je dôveryhodnosť tzv. mienkotvorných médií v Európe veľmi nízka. Verejnosť si už zvykla, že BBC, Euronews, TV5, ČT, RTVS a pod. vysielajú tie isté nedôveryhodné správy, prebraté z rovnakých zdrojov (napr. SOHR), avšak mnohé iné zásadné informácie zahaľuje akýsi „závoj mlčania“. Väčšina tzv. mienkotvorných médií sa pritom opakovane blamovala, od výmyslov o zbraniach hromadného ničenia v Iraku až po lživé informácie o nemocniciach v Aleppe. Práve pri týchto informáciách sa ukázal skutočný význam slobody prejavu on-line a alternatívnych médií.

Existujú mnohé objektívne príčiny, prečo ľudia v Európe prestali tzv. mienkotvorným médiám veriť a naopak, vyhľadávajú informácie z rozličných zdrojov. Každý rozumný človek dnes chápe, že keď si vypočuje na jednej strane informácie od BBC a na druhej strane informácie od RussiaToday (RT), tak môže získať vyváženejší pohľad na svet než keby sa opieral iba o jedno z týchto médií. Treba si uvedomiť, že hlavným nepriateľom západných médií dnes nie je ruská propaganda, ale ich vlastná nevyváženosť. Keby sa v západných tzv. mienkotvorných médiách vytvorilo pluralitné prostredie a mohli by dostatočne zaznieť i odlišné informácie, tak by ani kritizované ruské médiá nemohli dosiahnuť taký úspech, aký majú.

.

Je to paradoxné, ale po rokoch poučovania o slobode prejavu a občianskej spoločnosti v Rusku sa EP rozhodol varovať práve pred ruskou propagandou a výslovne pritom spomenul médiá RT a Sputnik. Lenže ak takéto dve médiá dokážu ohrozovať mnohomiliardový mediálny priemysel Západu, tak chyba zrejme bude na strane západných médií. Ako je možné, že RT je tak veľkou hrozbou pre množstvo vysoko-nákladových západných verejných či súkromných televízií, od CNN cez BBC až po DWTV?

Voči televízii RT sa vznášajú obvykle výhrady, že je financovaná Kremľom. Niet pochýb, že RT je financovaná z ruských verejných zdrojov, ale je celkový príjem RT v roku 2016 tvorilo asi 310 miliónov USD. Nejde až o takú mimoriadnu sumu – na porovnanie, malá RTVS má ročný príjem asi 130 miliónov USD (120 miliónov eur). Česká televízia zase dostala na rok 2016 asi 7 miliárd korún, teda cca 260 miliónov USD. Úplne zbytočné je spomínať rusko-jazyčné vysielanie médií ako Hlas Ameriky, ktoré ako nástroj západnej propagandy pôsobili ešte za socializmu. Hlas Ameriky dostáva z verejných zdrojov ročne 751 miliónov USD.

 

Kto koho ohrozuje?

Pri všetkom svojom úsilí čeliť „hybridným“ ruským hrozbám zabudla EÚ na hrozby, ktoré prichádzajú z úplne opačnej strany. EÚ nie je ohrozovaná len zo strany „ruskej propagandy“, ale ešte väčšmi zo strany americkej propagandy. Neprekvapuje, že tá propaganda sa v rezolúcii EP vôbec nespomína, ale nemožno si nevšimnúť množstvo európskych novinárov z tzv. mainstreamu, ktorí nekriticky oslavujú USA. Existujú pritom vážne podozrenia, že ich masovo korumpujú americké tajné služby. Do tejto činnosti Američania investujú veľa úsilia – zaujímavo tieto metódy korupcie popísal U. Ulfkotte v knihe „Kúpení novinári“. Zdroje informácií sa dajú dohľadať na jeho stránke.

Boj voči zahraničnej propagande v médiách, ktorý dnes vedie EÚ, dôverne poznajú aj iné štáty a väčšinou ho vedú voči propagande z USA a z EÚ. Práve EÚ a USA totiž masívne financujú novinárov, mimovládne organizácie a aktivistov v cudzích krajinách, aby šírili informácie, ktoré si želajú západné vlády. Aj v samotnom Rusku sa objavuje kritika obrovského množstva organizácií a médií, ktoré šíria západnú propagandu a vystupujú proti ruskej vláde. Európska únia tento postoj odmietala ako ruskú nedôveru voči občianskej spoločnosti. Naopak, pri obhajobe svojej finančnej podpory pre ruskú občiansku spoločnosť poukazovala na európske hodnoty, najmä na slobodou prejavu a slobodu združovania.

Rusko dlho bojovalo proti „západnej propagande“ obviňovaním a kritikou, postupne však našlo aj inteligentnejšie metódy, ako využiť slobodu prejavu na boj proti zahraničnej propagande. Jedným zo spôsobom je šírenie prozápadných propagandistických informácií priamo zo strany štátnej ruskej tlačovej agentúry RIA Novosti. Tá prevádzkuje stránku „inosmi.ru“, kde sa každý deň zverejňuje množstvo prekladov článkov zo západných médií, najmä tých kritických. Obvykle sa publikujú preklady z amerických, britských a nemeckých tzv. mainstreamových médií, no objavujú sa aj články zo Slovenska, vrátane najtvrdších útokov denníka Sme.

.

Je zaujímavé čítať, aké reakcie čitateľov v Rusku vyvolávajú propagandistické protiruské články, preložené zo západných médií. Mnohí čitatelia žasnú nad alarmujúcou neznalosťou Ruska zo strany novinárov hlavných západných médií a strácajú tak svoje ilúzie o Západe. Otvorené diskusie čitateľov k západnej kritike Ruska na verejno-právnej ruskej stránke určite západnej propagande nepomáhajú a nebolo by na škodu, keby sme mali i v SR podobne otvorenú diskusiu na stránke verejno-právneho média. Možno by to bol efektívnejší spôsob boja proti ruskej propagande…

Branislav Fábry

 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
.


.
.

.

Blogy

Milan Šupa

Michal Durila

Marek Brna

Pavel Jacz

Dušan Hirjak

Erik Majercak

.
.
.

NAŽIVO: Náhla zmena. Schôdza o odvolávaní Fica bude až do hlasovania v utajenom režime

Poslanci Národnej rady SR otvorili v utorok ráno mimoriadnu schôdzu k opozičnému návrhu na vyslovenie nedôvery vláde SR. Na rokovanie…

21. 01. 2025 | Aktualizované 21. 01. 2025 | Z domova | 5 min. čítania | 0 komentárov

.

Posun v prípade Juraja Cintulu, ktorý postrelil premiéra

Juraj Cintula, ktorý v máji minulého roka v Handlovej postrelil predsedu vlády Roberta Fica, nebude hospitalizovaný na psychiatrii, stíhať ho…

21. 01. 2025 | Aktualizované 21. 01. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov
21. 01. 2025 | Aktualizované 21. 01. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov

Nehoráznosť! Spolitizované študentské hnutia apelujú na prezidenta Pellegriniho

Politicky angažovaní mladí ľudia, naklonení opozičným stranám, vystrkujú rožky. Nielen, že nevedia, ako správne osloviť prezidenta štátu, ale ešte mu…

21. 01. 2025 | Komentáre | 5 min. čítania | 0 komentárov
21. 01. 2025 | Komentáre | 5 min. čítania | 0 komentárov

Dohodnú sa? Danko ponúkol Huliakovi novú stoličku a má požiadavky

Šéf koaličnej SNS a podpredseda Národnej rady SR Andrej Danko ponúkol poslancovi Rudolfovi Huliakovi (nezaradený) post podpredsedu parlamentu a žiada…

21. 01. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov
21. 01. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov

Médiá si lámu hlavu, prečo si Putin naplánoval zasadnutia Ruskej bezpečnostnej rady výnimočne na pondelok

Podľa agentúry Bloomberg Putin odložil termín zasadnutia Ruskej bezpečnostnej rady, aby mohol vystúpiť pred Trumpom v deň jeho inaugurácie

21. 01. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
21. 01. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
.

Špeciálny zimný predaj softvéru je tu: Doživotné predplatné Microsoft Office Pro len 15,29 €!

Sviatky sa síce skončili, ale spoločnosť Godeal24 s ponukou úspor ešte neskončila. Na obmedzený čas ponúka svoju najnovšiu výpredajovú akciu…

21. 01. 2025 | Ekonomika | PR článok | 5 min. čítania | 0 komentárov
21. 01. 2025 | Ekonomika | PR článok | 5 min. čítania | 0 komentárov

Podpísal Migaľ prihlášku k progresívcom? Toto nemôže skončiť dobre

Samuel Migaľ sa z parlamentného náhradníka „vypracoval“ do pozície rebela, ktorého hryzkanie môže nielen oslabiť, ale aj zruinovať celú vládnu koalíciu…

21. 01. 2025 | Komentáre | 4 min. čítania | 0 komentárov
21. 01. 2025 | Komentáre | 4 min. čítania | 0 komentárov

Orbán vyhlásil “ofenzívu“ s cieľom obsadiť Brusel

Maďarský premiér Viktor Orbán počas prejavu v Budapešti povedal, že vedúci predstavitelia Európskej únie ju ženú do izolácie. Vyhlásil tiež,…

21. 01. 2025 | Zo zahraničia | 4 min. čítania | 0 komentárov
21. 01. 2025 | Zo zahraničia | 4 min. čítania | 0 komentárov

“Strach a nenávisť v Davose”

Vedúci predstavitelia EÚ, ktorí smerujú do Davosu na tohtoročné Svetové ekonomické fórum, sú znepokojení „zjavne stratovou voľbou“ medzi Spojenými štátmi…

20. 01. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
20. 01. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
.

Nebojí sa komentovať dianie v spoločnosti. Kňaz Šafárik pre HS: V liberálnych kruhoch sa vás snažia zastrašiť. Nesmie to byť dôvod k mlčaniu

Katolícky kňaz, operný spevák a výtvarník v jednej osobe. Dnes vám prinášame zaujímavý rozhovor s kňazom Martinom Šafárikom, ktorý sa…

21. 01. 2025 | Rozhovory | 5 min. čítania | 0 komentárov
21. 01. 2025 | Rozhovory | 5 min. čítania | 0 komentárov

Trump podpísal prvé nariadenie: Odstúpenie od Parížskej dohody i odchod z WHO

Americký prezident Donald Trump opäť podpísal dekrét o odstúpení krajiny od parížskej klimatickej dohody. Trump tak urobil za prítomnosti svojich…

21. 01. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
21. 01. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

Zoroslav Kollár začal “prvú etapu”. Nevylučuje vznik politickej strany

Podnikateľ a politický aktivista Zoroslav Kollár zverejnil na Youtube video, v ktorom reagoval na podnety k spolupráci a informoval o…

21. 01. 2025 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov
21. 01. 2025 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov

Macronove slová zabolia mnohých, až na Zelenského

Francúzsky prezident Emmanuel Macron vyhlásil, že vojna na Ukrajine sa tak skoro neskončí

21. 01. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
21. 01. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
.

Slovensko a najlacnejšie potraviny v regióne – skutočnosť alebo štatistika?

Podľa Eurostatu má Slovensko najlacnejšie potraviny v regióne. Skutočnosť alebo štatistika? 

21. 01. 2025 | Komentáre | 5 min. čítania | 0 komentárov
21. 01. 2025 | Komentáre | 5 min. čítania | 0 komentárov

Je úbohé, ako bezpohlavne sa správa opozícia progresívneho – liberálneho typu na Slovensku

Nevedia nič ponúknuť, iba rozvracať štát a štvať ľudí. Keď boli vo vláde pokazili aj to čo sa bežne pokaziť…

21. 01. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov
21. 01. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov

Traja bojovníci oddielu Buran odrazili útok 22 ukrajinských vojakov v Kurskej oblasti

Traja bojovníci Buranského oddielu Dobrovoľníckeho zboru ruskej armády zadržali útok 22 ukrajinských vojakov v okrese Korenevo v Kurskej oblasti, čím…

21. 01. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
21. 01. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

Experti pomenovali hlavne úlohy Donalda Trumpa na poste prezidenta USA

Rozvoj stabilných a zodpovedných vzťahov s Ruskom a Čínou bude kľúčovou úlohou druhej administratívy amerického prezidenta Donalda Trumpa, uviedol v…

21. 01. 2025 | Zo zahraničia | 4 min. čítania | 0 komentárov
21. 01. 2025 | Zo zahraničia | 4 min. čítania | 0 komentárov

.

Čínska záhadná hypersonická strela vzduch-vzduch a zmena paradigmy vo vzdušnom boji

Článok denníka South China Morning Post o testovaní hypersonickej rakety vzduch-vzduch zo strany NOAK bol široko citovaný

21. 01. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
21. 01. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

To najdôležitejšie z Ukrajiny – Trump: zahynulo takmer milión ruských vojakov. Ale zahynulo aj 700 000 ukrajinských vojakov

V tomto článku vás budeme v priebehu dňa informovať o najdôležitejších udalostiach na frontoch Ukrajiny z pohľadu ruskej a ukrajinskej…

21. 01. 2025 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov
21. 01. 2025 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov

Erdogan bude s Putinom rokovať o dodávkach ruského plynu na Slovensko

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan na tlačovej konferencii po rokovaní s predsedom vlády SR Robertom Ficom uviedol, že bude s…

21. 01. 2025 | Ekonomika | 1 min. čítania | 0 komentárov
21. 01. 2025 | Ekonomika | 1 min. čítania | 0 komentárov

Uhrík: Progresívci na západe strácajú, preto kopú ako vedia. Ale to ich už nezachráni

Europoslanec Milan Uhrík mal v Európskom parlamente opäť ostrý prejav. Vyjadril sa k zasahovaniu mimovládnych organizácií a ich donorov do volieb…

21. 01. 2025 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov
21. 01. 2025 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov

.

V prípade tragédie v Spišskej Starej Vsi nastal zvrat: ÚIS začal trestné stíhanie

V prípade minulotýždňového útoku na gymnáziu v Spišskej Starej Vsi začal vyšetrovateľ Úradu inšpekčnej služby trestné stíhanie pre trestný čin…

20. 01. 2025 | Regióny | 2 min. čítania | 0 komentárov
20. 01. 2025 | Regióny | 2 min. čítania | 0 komentárov

Blaha: „Progresívci po Trumpovom prejave vykúpili v lekárňach lexauríny“

Celý svet včera sledoval inauguráciu 47. prezidenta Spojených štátov amerických Donalda Trumpa. Po zložení prísahy predniesol silný prejav o vízii…

21. 01. 2025 | Z domova | PR článok | 4 min. čítania | 0 komentárov
21. 01. 2025 | Z domova | PR článok | 4 min. čítania | 0 komentárov

ISW: Rusko podporuje odchod západných ťažobných spoločností z Afriky

Podľa amerického Inštitútu pre štúdium vojny kanadská spoločnosť Barrick Gold, druhá najväčšia ťažobná spoločnosť na svete, pozastavila svoju činnosť v…

20. 01. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
20. 01. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

10 zvláštnych a extrémne vzácnych telesných defektov, ktoré ste ešte určite nevideli

Superhrdinovia sa rodia s jedinečnými vlastnosťami, vďaka ktorým vyčnievajú z davu. A hoci je diskutabilné, či nasledujúcich ľudí môžeme nazývať…

21. 01. 2025 | 0 komentárov

.

Sankcie proti Gruzínsku sú výsledkom neotvorenia “druhého frontu” proti Rusku

Gruzínsky politik sa domnieva, že Západ uvalil sankcie na jeho krajinu, pretože odmietla otvoriť druhý front proti Rusku

20. 01. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
20. 01. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

Hlavolam: Koľko kruhov je na tomto obrázku? Iba ľudia s mimoriadnou inteligenciou a sústredením uspejú

Hlavolam: Koľko kruhov je na tomto obrázku? Iba ľudia s mimoriadnou inteligenciou a sústredením uspejú. Hlavolamy sú vzrušujúcim spôsobom, ako…

21. 01. 2025 | 0 komentárov

Maďarský premiér hovorí, že EÚ “musí vytriezvieť” a čeliť svojim problémom

Európska únia dnes nie je v poriadku, ale jej lídri to odmietajú uznať, vyhlásil maďarský premiér Viktor Orbán. Informuje TASS

21. 01. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
21. 01. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

Historické fotografie vám prezradia, ako sa zabávali deti v minulosti

Chápeme, deti dnes ťažko uveria, že existovalo obdobie, kedy proste neexistovali smartphony. Ale ako sa v tom období deti zabávali? Ako…

21. 01. 2025 | 0 komentárov

.

NAŽIVO

Trump podpísal dekréty, ktorými uznal v USA len dve pohlavia (mužské a ženské) a obnovil trest smrti na federálnej úrovni.

11:51

Ukrajina zadržala vysokopostaveného vojenského lekára, ktorý je podozrivý z úplatkárstva. Podľa ukrajinskej rozviedky SBU ide o hlavného vojenského psychiatra. Ten je zároveň členom posudkovej komisie, ktorá udeľuje výnimky z vojenskej služby.

11:43

Globálne obchodné toky zasiahnu spory, keď sa nová administratíva amerického prezidenta Donalda Trumpa usadí. Vyhlásil to generálny riaditeľ britskej banky Standard Chartered Bill Winters počas panelového zasadnutia na Svetovom ekonomickom fóre v Davose.

11:41

Nemecký automobilový koncern Volkswagen varoval pred “škodlivými ekonomickými dôsledkami” ciel, ktoré americký prezident Donald Trump navrhuje na dovoz z Mexika, kde má VW svoju továreň.

11:40

Koncom marca pribudnú na Letisku M. R. Štefánika v Bratislave nové pravidelné linky do miest Gdansk, Bari a Miláno. Od júna sa k nim pridajú aj pravidelné lety do chorvátskeho Zadaru a na grécky ostrov Skiathos. 

11:39

.

Odkaz do Washingtonu. Putin v deň inaugurácie prezidenta USA prvýkrát zasadá Bezpečnostnej rade

Ruský prezident Vladimír Putin po prvýkrát zasadal v Bezpečnostnej rade v deň inaugurácie amerického prezidenta

20. 01. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
20. 01. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

Žiadne clá, žiadne kompromisy: USA úplne zakázali čínske technológie vo vozidlách!

21.1.2025 Redakcia Auto trendy . Amerika sa rozhodla pre radikálny krok, ktorý otrasie automobilovým priemyslom. Bidenova administratíva oznámila zákaz čínskych…

21. 01. 2025 | 0 komentárov

Kam že to patříme?

Přátelé, já se v tom nějak neorientuju. Díval jsem se dneska na hentu inauguraci Donalda Trumpa a poslechl jsem si…

21. 01. 2025 | Česky | 5 min. čítania | 0 komentárov
21. 01. 2025 | Česky | 5 min. čítania | 0 komentárov

Zelensky dal pozatýkať ukrajinských generálov za zlyhanie obrany v Charkovskej oblasti

Ukrajina, 21. januára 2025 - Konflikt na Ukrajine sa mohol skončiť už v roku 2022, ale americký minister zahraničných vecí…

21. 01. 2025 | 0 komentárov

.

NAJČÍTANEJŠIE










Biden na poslednú chvíľu udeľuje milosti, aby ochránil tých, ktorí verne slúžili jeho režimu. Zoznam mien šokuje

Americký prezident Joe Biden preventívne omilostil niekoľko osôb, aby ich ochránil pred prípadnými právnymi krokmi zo strany svojho nástupcu Donalda…

20. 01. 2025 | Aktualizované 20. 01. 2025 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov
20. 01. 2025 | Aktualizované 20. 01. 2025 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov

Podpora USA izraelskej operácii v Gaze je ranou pre ich vplyv na Blízkom východe – správa

Postavenie USA na Blízkom východe sa výrazne oslabilo v dôsledku podpory izraelskej vojenskej kampane v Gaze, uvádza sa v názorovom…

21. 01. 2025 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov
21. 01. 2025 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov

.
.

Blogy

Milan Šupa

Michal Durila

Marek Brna

Pavel Jacz

Dušan Hirjak

Erik Majercak

.
.
.

Stiahnite si aplikáciu HS

ANDROID
HS

NAŽIVO

Vstupujete na článok s obsahom určeným pre osoby staršie ako 18 rokov.

Potvrdzujem že mám nad 18 rokov
Nemám nad 18 rokov