NAŽIVO

Veľká Británia a Francúzsko zvažovali možnosť odovzdania častí jadrových zbraní Ukrajine, vyhlásil ruský diplomat Andrej Belousov. Vedie ruskú delegáciu na konferencii o Zmluve o nešírení jadrových zbraní, ktorá sa koná v New Yorku. Podľa jeho slov ide o „škandalóznu, absolútne neprijateľnú a priamo podkopávajúcu ústrednú zásadu Zmluvy o nešírení jadrových zbraní“. „Určité sily v Londýne a Paríži vážne zvažovali možnosť odovzdania častí jadrových zbraní Ukrajine,“ vyhlásil Belousov.

Andrej Belousov
Na snímke ruský minister obrany Andrej Belousov / Foto: SITA/AP-Russian Defense Ministry Press Service via AP
07:24

Trump tiež vyhlásil, že Putin by chcel nájsť riešenie na ukončenie vojny na Ukrajine, ale zabránili mu v tom „niektorí ľudia“. „Myslím si, že niektorí ľudia mu sťažili uzavretie dohody,“ povedal Trump. Okrem toho, podľa slov amerického prezidenta, navrhol vyhlásiť „malé prímerie“.

07:14

Donald Trump uviedol, že USA zvažujú zníženie počtu vojakov v Nemecku a rozhodnutie má padnúť čoskoro. Oznámil to na svojej platforme Truth Social. Len deň predtým kritizoval nemeckého kancelára Friedricha Merza za jeho výroky o amerických útokoch na Irán. Ako informovala agentúra DPA, v Nemecku je momentálne približne 50‑tisíc amerických vojakov.

Trump Merz
Na snímke nemecký kancelár Friedrich Merz a americký prezident Donald Trump / Foto X@_FriedrichMerz
07:11

Sýrske úrady zadržali generála Adnána Abbúda Hilwá, podozrivého z účasti na chemickom útoku sarínom vo Východnej Ghúte v roku 2013, pri ktorom podľa USA zahynulo vyše 1000 ľudí. Minister vnútra Anas Chattáb podľa agentúry AFP potvrdil, že Hilwá je vo väzbe. Generál bol už skôr sankcionovaný USA, EÚ aj Britániou za porušovanie ľudských práv.

07:07

Brazílsky Senát odmietol kandidáta prezidenta Lulu na sudcu Najvyššieho súdu. Jorge Messias získal len 34 hlasov, pričom potreboval 41. Proti nemu hlasovalo 42 senátorov. Ide o prvé odmietnutie kandidáta na tento post za 130 rokov a ukazuje to hlboké politické napätie v krajine. Lula teraz musí navrhnúť nového kandidáta, informovala agentúra AFP.

07:06

Francúzski vyšetrovatelia po viac než 20 rokoch zistili totožnosť ženy, ktorej zmrzačené telo našli v roku 2005 v sude pri dedine Saint‑Quirin. Doteraz známa ako „žena s dentálnou korunkou Richmond“ bola identifikovaná ako Hakima Boukerouisová. Ako informoval spravodajský web France Info, k odhaleniu pomohla analýza DNA príbuzných.

07:03

Srbsko podľa ministra Nenada Popoviča nakupuje od Ruska najlacnejší plyn v Európe a dodávky sú spoľahlivé. Tvrdí, že vďaka dohode prezidentov Putina a Vučića má Srbsko najlepšie podmienky na trhu. Podľa Popoviča platia Nemecko a Rakúsko za plyn troj- až päťnásobne viac, informovala agentúra TASS.

07:02

Ceny ropy v stredu prudko vyskočili. Brent sa dostala až k 119,7 USD za barel – najvyššie od začiatku roka 2022, čo ešte zhorší ekonomické dopady konfliktu na Blízkom východe. Večer sa obchodovala okolo 119,3 USD (+7,2 %). Americká WTI stúpla na 107,05 USD (+7,1 %), informovali správy AFP a CNBC.

06:57

Nemecký minister zahraničných vecí Johann Wadephul vyzval na užšiu spoluprácu s Marokom v oblasti obnoviteľných zdrojov energie. Reaguje tým na rast cien ropy spôsobený vojnou v Iráne. Maroko podľa agentúry DPA označil za afrického lídra v solárnej a veternej energii a budúceho významného producenta zeleného vodíka.

Wadephul
Na snímke šéf nemeckej diplomacie Johann Wadephul / Foto: TASR/AP-Michel Euler

 

06:05

Libanonské úrady uviedli, že pri útoku Izraela v južnom Libanone zahynuli dve ženy a jedna tínedžerka.

Včera 20:25

Rakúsko v máji podpíše s Uzbekistanom dohodu. Rakúske ministerstvo vnútra uviedlo, že cieľom dohody je uľahčiť deportácie.

Včera 20:11

Putin v telefonáte s Trumpom uviedol, že Rusko určite dosiahne svoje ciele vo vojne na Ukrajine, ale radšej by ich vyriešilo prostredníctvom rokovaní.

Včera 19:47

Náčelník londýnskej metropolitnej polície Mark Rowley informoval, že muž, ktorý v Londýne zaútočil nožom na dvoch príslušníkov židovskej komunity, sa už v minulosti správal násilne a mal problémy s duševným zdravím.

Včera 19:23

Prokuratúra vo Švédsku zhabala nákladnú loď z ruskej  tieňovej flotily podozrivú z prepravy ukradnutého ukrajinského obilia.

Včera 19:21

Péter Magyar povedal, že EÚ čoskoro odblokuje Maďarsku zmrazené eurofondy.

Včera 19:11

Prezident Libanonu Džúzíf Awn uviedol, že Izrael musí plne dodržiavať prímerie a potom sa môžu začať priame rokovania s Libanonom.

Včera 18:46

Šéf Rozvojového programu OSN Alexander de Croo uviedol, že vojna na Blízkom východe, ktorá spôsobila nárast cien energie a hnojív, by mohla uvrhnúť do chudoby viac ako 30 miliónov ľudí.

Včera 18:43
Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










.

Branislav Fábry: Európa po prejavoch Orbána a Junckera

Niet pochýb, že september 2018 sa do európskych dejín zapíše významným spôsobom. V priebehu tohto mesiaca vystúpili v Európskom parlamente so svojimi prejavmi dvaja politici, ktorí predstavujú dve rôzne chápania súčasných európskych problémov

❚❚
.

Išlo o vystúpenia maďarského premiéra Viktora Orbána z 11. septembra, ktorým reagoval na Sargnetiniovej správu o demokracii a právnom štáte v Maďarsku, ako aj o vystúpenie predsedu Európskej komisie Jeana-Claudeho Junckera o stave Únie z 12. septembra 2018.

Napriek tomu, že obaja politici oficiálne reprezentujú ten istý stranícky smer v európskej politike a vo viacerých témach zdieľajú aj spoločné postoje, ich názory sa líšia. Rozdiel ich pohľadov pritom predurčuje aj diskusiu o európskej budúcnosti, ktorá bude rezonovať najmä pri voľbách do Európskeho parlamentu v máji 2019.

Orbán a hlasovanie o Maďarsku

.

Hlavným dôvodom pre vystúpenie Viktora Orbána  v Európskom parlamente bolo začatie procesu podľa čl. 7 Zmluvy o EÚ proti Maďarsku za porušenie princípov právneho štátu. Išlo o prvé takéto konanie a uskutočnilo sa v konfrontačnej atmosfére. K napätiu prispeli tak tvrdé vyjadrenia z oboch strán, ako aj fakt, že na obhajobu vlastnej pozície dostal Orbán len 7 minút.

Pokiaľ išlo o samotné hlasovanie, začatie konania proti Maďarsku podporilo 448 poslancov, 197 bolo proti a 48 poslancov sa zdržalo. Parlament považoval hlasovanie za úspešné, ale V. Orbán ho napadol kvôli formálnym dôvodom. Maďarská vláda avizovala, že sa obráti na Súdny dvor EÚ, pretože v požadovanom dvojtretinovom výsledku hlasovania o Sargnetiniovej správe neboli zohľadnené hlasy poslancov, ktorí sa zdržali.

Je pravdepodobné, že Súdny dvor EÚ uzná hlasovanie Európskeho parlamentu, avšak sankcie proti Maďarsku sa i tak zaviesť nepodarí. Už teraz je zrejmé, že ho budú blokovať viaceré štáty EÚ, najmä Poľsko a Taliansko. Toto konanie však vedie k ďalšej konfrontácii medzi Bruselom a Budapešťou. Orbán preto krátko po hlasovaní ukázal východný vektor svojej zahraničnej politiky, keď navštívil Rusko a stretol sa s Putinom. Pri návšteve Ruska však vystupoval dosť oportunisticky, pretože ešte na jar patrila maďarská vláda k tvrdým kritikom Ruska kvôli kauze Sergeja Skripaľa a na rozdiel od SR sa pridala ku krajinám, ktoré vyhostili ruských diplomatov.

Celkovo sa však zdá, že maďarská sa s kritikou EÚ dokáže dobre vysporiadať. Vďaka tejto kritike získal Orbán novú tému, s ktorou môže posilňovať svoju politickú pozíciu až do európskych volieb v máji 2019. Už teraz pritom vystupuje s novou mediálnou kampaňou o „obrane Maďarska“, organizuje zhromaždenia a jeho preferencie v Maďarsku naďalej rastú. Hlasovanie tiež dodalo Orbánovi celoeurópsky význam, o ktorom mohol ako premiér malej krajiny iba snívať. Aj vďaka nemu sa stal najdôležitejším symbolom novej skupiny euroskeptických politikov, ktorí sa chystajú získať veľký počet mandátov v budúcom Európskom parlamente.

 

.

Juncker a silnejšia Európa

Nárast podpory pre euroskeptických politikov ako Orbán je v priamom rozpore s tým, čo požadoval Juncker vo svojom prejave o stave Únie. Možno povedať, že základným motívom jeho vystúpenia bola idea silnejšej Európy. Predseda komisie to v prejave vyjadril slovami: „Je čas, aby Európa zorala svoj osud do vlastných rúk.“

Tento pohľad je v zásade správny a ešte pred pár rokmi by sa pod neho podpísali aj mnohí kritici súčasnej EÚ. Taktiež sa dá povedať, že keby podobný prejav urobil Juncker na začiatku svojho funkčného obdobia, išlo by o veľmi inovatívny a inšpiratívny prejav. Silenejšia ochrana hraníc, zvýšenie bezpečnosti proti teroristickým hrozbám alebo posilnenie právomocí v oblasti zahraničnej politiky ako vedúce idey mohli ovplyvniť situáciu Európy v nasledujúcich rokoch.

Problém je však v tom, že EÚ práve počas Junckerovho funkčného obdobia, ale celkovo počas posledného desaťročia, silnejšiu Európu nevytvárala, ale zväčša iba kopírovala politiku USA. Pritom na začiatku 21. storočia to vyzeralo naozaj tak, že v EÚ existujú sily schopné vytvárať vlastnú politiku, nezávislú od USA. Významný bol najmä postoj francúzskeho prezidenta Jacquesa Chiraca a nemeckého kancelára Gerharda Schrödera, ktorí v roku 2003 odmietli podporiť vojenskú intervenciu USA v Iraku a dokázali vyvárať samostatnú politiku aj vo vzťahu k Rusku. Európska politika sa však postupne vrátila do vleku tej americkej, najmä pri ďalších vojnových konfliktoch na Blízkom východe.

Najvypuklejšie sa to ukázalo na Ukrajine v roku 2014, kde politický vplyv EÚ zaostal za vplyvom USA. Veľkým neúspechom bolo, keď traja ministri zahraničia štátov EÚ vo februári 2014 garantovali dohodu prezidenta Viktora Janukovyča a s lídrami Majdanu o predčasných voľbách, ale svoje garancie po jeho zvrhnutí rýchlo opustili. Situácia následne prerástla do občianskej vojny, pri ktorej začala EÚ kopírovať politiku USA. EÚ nedokázala vytvárať tlak na Ukrajinu a preto veľmi nepresvedčivo skončili i Minské dohody, pri ktorých hrali dôležitú úlohu Francúzsko a Nemecko. Situácia v zahraničnej politike EÚ sa začala meniť až po nástupe prezidenta Donalda Trumpa v USA, ktorý v zásadných otázkach začal vystupovať veľmi jednostranne a preto musela EÚ na nové skutočnosti reagovať.

.

Významnou témou, ktorú Juncker v prejave spomínal, bola aj lepšia ochrana hraníc a zvýšenie počtu policajných jednotiek Frontex na 10 000. Ako pri iných témach, keby sa návrh objavil na začiatku funkčného obdobia komisie, zrejme by sa stretol so všeobecnou podporou. Po sklamaní z európskej politiky v otázkach migrácie, najmä počas roku 2015, však už mnohé štáty vyjadrili nesúhlas s týmito plánmi, pretože ochranu hraníc vnímajú ako svoje suverénne právo. Rozumnou myšlienkou bola aj idea paktu s Afrikou a hľadanie vyváženého partnerstva namiesto presadzovania voľného obchodu. Keďže sa však práve Junckerova komisia vždy zasadzovala za voľný obchod a dohody o ochrane investícii, nemožno predpokladať, že by bola schopná na konci svojho mandátu vytvoriť spravodlivejší model ekonomických vzťahov vo svete.

 

Ako vrátiť dôveru v Európu?

Mnohé Junckerove návrhy v jeho prejave sa budú diskutovať i po jeho odchode z funkcie. Silnejšia EÚ totiž môže poskytnúť odpoveď na mnohé výzvy súčasného sveta oveľa efektívnejšie než národné štáty a silné inštitúcie EÚ predstavujú dôležitý nástroj v globalizovanej ekonomike.

Problémom je ale to, že EÚ sa môže zmeniť tak na nástroj ochrany európskych občanov proti veľkým ekonomickým subjektom, ako aj na nástroj presadzovania záujmov veľkých finančných skupín proti občanom. Pritom práve Juncker je vnímaný ako predstaviteľ záujmov oligarchie, keďže už ako premiér Luxemburgska bol tvorcom jedného z „daňových rajov“. Nedobre pôsobila aj jeho úloha pri záchrane záujmov veľkých bánk počas ekonomickej krízy v Grécku a zvlášť nešťastný bol spôsob, akým Trojka v roku 2015 donútila ľavicovú grécku vládu pokračovať v neoliberálnej ekonomickej politike.

Na záver možno konštatovať, že hoci občania EÚ majú len obmedzené šance ovplyvňovať rozhodovacie procesy v Bruseli, dokážu si uvedomiť, či sa sociálne napätia a rozdiely medzi bohatými a chudobnými v Európe zmenšujú alebo zväčšujú. Preto možno predpokladať, že ak by sa EÚ proti týmto negatívnym trendom dokázala postaviť a občanov lepšie ochránila, tak by mala aj väčšiu podporu medzi občanmi členských štátov. Potom by ju zrejme podporovali i populistickí politici…

Branislav Fábry (vyšlo v Literárnom týždenníku 33-34/2018)

 

V tomto článku sme sa venovali konkrétnej téme, ak máte chuť pokračovať v čítaní, určite si nenechajte ujsť aj ďalší článok To najdôležitejšie z Ukrajiny: Ruská armáda postúpila v okolí Pokrovska a Minogradu , v ktorom sa venujeme inej oblasti a prinášame ďalšie zaujímavé pohľady a praktické informácie.

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
.

Nový diskusný systém Kvôli mnohým sťažnostiam na diskusný systém Disqus, ktorý sme doteraz používali, sme sa rozhodli implementovať na stránku nový diskusný systém Quantam.
Nejaký čas budú tieto dva diskusné systémy na stránke fungovať paralelne, ale potom diskusný systém Disqus odpojíme a zostane iba nový diskusný systém Quantam.
Vytvorte si preto prosím svoj profil v novom diskusnom systéme Quantam, je to veľmi jednoduché.
Vaše názory, pripomienky a postrehy nám píšte na mail hlavnespravy@hlavnespravy.sk



.


Trnavský zbor Cantica sacra Tyrnaviae oslávil v Ríme svoje polstoročie

Nedeľný večer v talianskej metropole sa niesol v znamení osláv významného jubilea slovenského sakrálneho umenia. Spevácky zbor Cantica sacra Tyrnaviae,…

30. 04. 2026 | Svetonázor | 2 min. čítania | 0 komentárov
30. 04. 2026 | Svetonázor | 2 min. čítania | 0 komentárov

Vláda podporí Katolícku univerzitu dotáciou na fotovoltické panely

Na výjazdovom rokovaní vlády, ktoré sa dnes konalo v obci Lisková, vláda schválila dotáciu 30 000 eur pre Katolícku univerzitu…

30. 04. 2026 | Svetonázor | 1 min. čítania | 0 komentárov
30. 04. 2026 | Svetonázor | 1 min. čítania | 0 komentárov

Pročko opäť prerazil dno. To, čo si dovolil v politickom boji je za čiarou: „Zneužil smrť môjho otca“

Zuzana Matejičková vo videu zverejnenom na sociálnej sieti vyjadrila ostrú kritiku voči opozičnému poslancovi Jozefovi Pročkovi. Poslanec totiž zneužil smrť…

30. 04. 2026 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov
30. 04. 2026 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov

Dominika Cibulková: Kariéra, život a odkaz slovenskej tenistky

Dnes sa v kategórii osobnosti bližšie pozrieme na život a kariéru Dominika Cibulková, jednej z najúspešnejších slovenských tenistiek. V nasledujúcich…

30. 04. 2026 | Zaujímavosti | 4 min. čítania | 0 komentárov
30. 04. 2026 | Zaujímavosti | 4 min. čítania | 0 komentárov

Deň Zeme vo Zvolene prináša výmenu noseného oblečenia a ďalšie aktivity

Výmena noseného oblečenia a kníh, trhy s lokálnymi výrobkami i koncerty sú súčasťou podujatia Deň Zeme vo Zvolene. Akcia sa…

30. 04. 2026 | Regióny | 2 min. čítania | 0 komentárov
30. 04. 2026 | Regióny | 2 min. čítania | 0 komentárov


.
.

.

Blogy

Marek Brna

Anton Čapkovič

Ivan Štubňa

Gustáv Murín

Ján Droppa

Milan Šupa

.
.

Kto, s kým, čo robili? Teórie o kauze Projekt Fórum a Šimečkovej výpoveď

Fanúšikovia progresívcov majú jasno – Šimečka junior je čistý, jeho mama konala v nevedomosti, a na vine je niekto ďalší.…

30. 04. 2026 | Aktualizované 30. 04. 2026 | Komentáre | 5 min. čítania | 0 komentárov

.

Pročko opäť prerazil dno. To, čo si dovolil v politickom boji je za čiarou: „Zneužil smrť môjho otca“

Zuzana Matejičková vo videu zverejnenom na sociálnej sieti vyjadrila ostrú kritiku voči opozičnému poslancovi Jozefovi Pročkovi. Poslanec totiž zneužil smrť…

30. 04. 2026 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov
30. 04. 2026 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov

Kedy bude Gröhling topiť malé mačiatka a Slovensko ide do… Opozícia sa obhadzuje špinou

Politická láska medzi Cigánikovou a Sulíkom je veľká, veď dotyčná ohlásila ich vzájomnej tlačovke, že bude stáť po jeho boku.…

30. 04. 2026 | Komentáre | 3 min. čítania | 0 komentárov
30. 04. 2026 | Komentáre | 3 min. čítania | 0 komentárov

Monroeova doktrína 2.0: „Veľký reset“ pre americký imperializmus?

„Spojené štáty sú vo svete upadajúcou veľmocou. Potrebujú znovu potvrdiť svoju moc,“ uviedol brazílsky odborník na ekonómiu a medzinárodné vzťahy…

30. 04. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
30. 04. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

Štát sľubuje bezplatnú starostlivosť. V praxi je to problém. Skupina ľudí sa ocitá v problémoch

Verejný ochranca práv nehovorí, že všetko u lekára musí byť zadarmo. Hovorí, že štát má konečne jasne povedať, čo pacient…

30. 04. 2026 | Komentáre | 8 min. čítania | 0 komentárov
30. 04. 2026 | Komentáre | 8 min. čítania | 0 komentárov
.

Perspektíva vstupu Ukrajiny do NATO je „mŕtva“

Údajne aj v ďalekej budúcnosti, uviedli pre časopis The Economist anonymne západní úradníci

29. 04. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
29. 04. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Svet starovekého Grécka

Knihou Svet starovekého Grécka vstupujeme do života starých Grékov, do ich každodenných radostí, úspechov aj strastí. Knihu nájdete tu 

30. 04. 2026 | Kultúra | 1 min. čítania | 0 komentárov
30. 04. 2026 | Kultúra | 1 min. čítania | 0 komentárov

To najdôležitejšie z Ukrajiny

V tomto článku vás budeme v priebehu dňa informovať o najdôležitejších udalostiach na frontoch Ukrajiny z pohľadu ruskej a ukrajinskej…

30. 04. 2026 | Aktualizované 30. 04. 2026 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov
30. 04. 2026 | Aktualizované 30. 04. 2026 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov

Šimečka háji matku a útočí na Fica

Samozvaný líder opozície Michal Šimečka sa vyjadril ku kauze okolo Projektu Fórum, ktoré vedie jeho matka. Šimečková tvrdí, že o…

29. 04. 2026 | | 2 min. čítania | 0 komentárov
29. 04. 2026 | | 2 min. čítania | 0 komentárov
.

NAŽIVO o dianí na Blízkom východe

V tomto článku aj dnes pokrývame vojnový konflikt na Blízkom východe, ktorý vypukol v sobotu útokom Spojených štátov amerických a…

30. 04. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
30. 04. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

Nemecko schválilo finančnú pomoc pre Ukrajinu. Ide o miliardy

Nemecká vláda schválila finančnú pomoc Ukrajine na najbližšie štyri roky, informuje agentúra Reuters

29. 04. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
29. 04. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Doplnky, ktoré by ste nemali kombinovať: Na čo si dať pozor podľa odborníka

Doplnky môžu podporiť vaše zdravie, no pri nesprávnej kombinácii môžu narobiť viac škody ako úžitku. Doplnky totiž často navzájom ovplyvňujú…

30. 04. 2026 | 0 komentárov

Europarlament vyzval na preverenie Slovenska, v hre je aj zmrazenie eurofondov

Európsky parlament vo štvrtok schválil správu o absolutóriu za plnenie rozpočtu Európskej únie za rok 2024 a zároveň vyzval Európsku…

29. 04. 2026 | Aktualizované 29. 04. 2026 | Zo zahraničia | 9 min. čítania | 0 komentárov
29. 04. 2026 | Aktualizované 29. 04. 2026 | Zo zahraničia | 9 min. čítania | 0 komentárov
.

Američania zistili, že Severokórejský jadrový arzenál prekoná ich protiraketovú obranu

USA, 30. apríl 2026 - Zatiaľ čo Trumpova administratíva je plne znepokojená vojnou s Iránom, ktorú začal pod zámienkou zabrániť…

30. 04. 2026 | 0 komentárov

Súd potvrdil trest Jurajovi Cintulovi za atentát na premiéra

Najvyšší súd SR sa má v stredu zaoberať prípadom atentátu na premiéra Roberta Fica (Smer-SD) z mája 2024. Obžalobe zo…

29. 04. 2026 | Aktualizované 29. 04. 2026 | Z domova | 5 min. čítania | 0 komentárov
29. 04. 2026 | Aktualizované 29. 04. 2026 | Z domova | 5 min. čítania | 0 komentárov

Reprezentácia do 18 rokov spojila krajinu! Zápasy navštívilo už takmer 42-tisíc fanúšikov

Slovensko sa opäť raz zmenilo na hokejovú republiky. Tentokrát spôsobili celonárodný ošiaľ mladí hokejisti do 18 rokov. O zápasy je…

30. 04. 2026 | 0 komentárov

Spojené štáty plánujú dlhodobú blokádu iránskych prístavov

Americký prezident Donald Trump nariadil predstaviteľom národnej bezpečnosti pripraviť sa na dlhodobú blokádu iránskych prístavov s cieľom prinútiť Teherán vzdať…

29. 04. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
29. 04. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

.


Kvet, ktorý si vyberiete, prezradí váš štýl vzťahovej väzby

Kvet dokáže odhaliť viac, než si myslíte, najmä pokiaľ ide o vaše emócie a vzťahy. Tento jednoduchý test vám pomôže…

30. 04. 2026 | 0 komentárov

Sulík a Cigániková vrátili úder SaS aj Matovičovi. Obaja sa vracajú do politickej arény a chcú kandidovať

Jana Bittó Cigániková po vyhadzove z SaS vystúpila na tlačovke s Richardom Sulíkom. Hovorí, že po jeho odchode sa rozpory…

29. 04. 2026 | Z domova | 1 min. čítania | 0 komentárov
29. 04. 2026 | Z domova | 1 min. čítania | 0 komentárov

To najdôležitejšie z Ukrajiny – Poľsko bude testovať svoju vojenskú techniku na Ukrajine

V tomto článku vás budeme v priebehu dňa informovať o najdôležitejších udalostiach na frontoch Ukrajiny z pohľadu ruskej a ukrajinskej…

29. 04. 2026 | Aktualizované 29. 04. 2026 | Zo zahraničia | 10 min. čítania | 0 komentárov
29. 04. 2026 | Aktualizované 29. 04. 2026 | Zo zahraničia | 10 min. čítania | 0 komentárov

NAŽIVO o dianí na Blízkom východe – Trump sa rozhodol, že nebude bombardovať Irán

V tomto článku aj dnes pokrývame vojnový konflikt na Blízkom východe, ktorý vypukol v sobotu útokom Spojených štátov amerických a…

29. 04. 2026 | Aktualizované 29. 04. 2026 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov
29. 04. 2026 | Aktualizované 29. 04. 2026 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov

Vojna v Iráne „ponižuje“ Ameriku, tvrdí Merz, hoci spočiatku vojnu proti Iránu podporoval

Nemecký kancelár spočiatku vojnu proti Iránu podporoval, teraz však v súvislosti s pretrvávajúcou krízou ostro kritizuje Trumpa a tvrdí, že…

29. 04. 2026 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov
29. 04. 2026 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov

Matovič sa pochytil pred kamerami so Šeligom: Ja sa mám o to KDH postarať?! Prepašovať ich ?

V relácii Večer Mareka Vagoviča sa stretli Igor Matovič a Juraj Šeliga (Demokrati). Diskusia sa niesla v napätom duchu, pričom…

29. 04. 2026 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov
29. 04. 2026 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov

Aká je reálna situácia v Rusku, nespokojnosť a kam smerujú jeho vnútorné procesy

V Ruskej federácii pokračuje informačný rozruch. Prinášame vám podrobnú analýzu ukrajinských novín Strana

29. 04. 2026 | Zo zahraničia | 25 min. čítania | 0 komentárov
29. 04. 2026 | Zo zahraničia | 25 min. čítania | 0 komentárov

Stop maďarskému „Napoleonovi“

Vyjadrenia pravdepodobného budúceho lídra Maďarska, pána Magyara, sú nielen politicky neospravedlniteľné, ale predovšetkým hlboko neúctivé voči nám všetkým. Píše generál…

29. 04. 2026 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov
29. 04. 2026 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov

Putin odpovedá na teroristické útoky Ukrajiny

Prechod Ukrajiny a jej zahraničných podporovateľov k teroristickým taktikám súvisí s neschopnosťou Kyjeva zastaviť postup Ruska, uviedol prezident Putin

29. 04. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
29. 04. 2026 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

Od Tatier k Bruselu: nám chce Brusel mraziť fondy, iní sa ponáhľajú naspäť

Vietor zmeny fúka od východu na západ a prináša nečakané novinky. EÚ napriek sťaženej hospodárskej situácii v dôsledku zahraničných konfliktov…

29. 04. 2026 | Komentáre | 4 min. čítania | 0 komentárov
29. 04. 2026 | Komentáre | 4 min. čítania | 0 komentárov

Kataster mal zostať verejný. Len štát chcel vedieť, kto sa pozerá

Návrh nehovoril o úplnom zatvorení katastra. Bol však postavený na novej logike: kto chce vidieť citlivé údaje, musí sa prihlásiť…

29. 04. 2026 | Komentáre | 8 min. čítania | 0 komentárov
29. 04. 2026 | Komentáre | 8 min. čítania | 0 komentárov

„Štvrtá ríša“ je pripravená na útok: úder proti Rusku je naplánovaný na leto

Brusel, 29. apríl 2026 - Po stáročiach susedstva Ruska s európskym dravcom si v Rusku zvykli, že tam klamú tak…

29. 04. 2026 | 0 komentárov

.

NAŽIVO

Veľká Británia a Francúzsko zvažovali možnosť odovzdania častí jadrových zbraní Ukrajine, vyhlásil ruský diplomat Andrej Belousov. Vedie ruskú delegáciu na konferencii o Zmluve o nešírení jadrových zbraní, ktorá sa koná v New Yorku. Podľa jeho slov ide o „škandalóznu, absolútne neprijateľnú a priamo podkopávajúcu ústrednú zásadu Zmluvy o nešírení jadrových zbraní“. „Určité sily v Londýne a Paríži vážne zvažovali možnosť odovzdania častí jadrových zbraní Ukrajine,“ vyhlásil Belousov.

Andrej Belousov
Na snímke ruský minister obrany Andrej Belousov / Foto: SITA/AP-Russian Defense Ministry Press Service via AP
07:24

Trump tiež vyhlásil, že Putin by chcel nájsť riešenie na ukončenie vojny na Ukrajine, ale zabránili mu v tom „niektorí ľudia“. „Myslím si, že niektorí ľudia mu sťažili uzavretie dohody,“ povedal Trump. Okrem toho, podľa slov amerického prezidenta, navrhol vyhlásiť „malé prímerie“.

07:14

.

Andrej Danko predloží uznesenie k vyjadreniam Magyara

Podpredseda Národnej rady SR Andrej Danko (SNS) avizuje, že na budúci týždeň predloží do parlamentu uznesenie. Poslanci ním majú vyzvať…

29. 04. 2026 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov
29. 04. 2026 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov

Pečenie ako nočná mora: Zlyhania, ktoré pozná každý začiatočník

Pečenie je pre mnohých relax, no pre iných skôr skúška nervov a trpezlivosti, ktorá často končí katastrofou. Každý, kto sa…

29. 04. 2026 | 0 komentárov

Pozor! V opozícii pribúdajú poslanci s extrémistickými názormi, varuje minister Susko

Minister spravodlivosti Boris Susko zverejnil na sociálnej sieti video, v ktorom upozorňuje na pribúdajúci extrémimus zo strany opozície

29. 04. 2026 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov
29. 04. 2026 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov

Pokrytci. Plody nemajú práva asi iba kým nie ste migrant…

Liberálom sa znovu rozkrútili kolieska vedúce k vnútornej argumentačnej rozporuplnosti. Tí istí ľudia, ktorí boli doteraz ochotní hovoriť o nenarodenom…

29. 04. 2026 | Komentáre | 3 min. čítania | 0 komentárov
29. 04. 2026 | Komentáre | 3 min. čítania | 0 komentárov

.

NAJČÍTANEJŠIE










Trump sa pustil do Merza

Trump ostro skritizoval nemeckého kancelára Merza za jeho postoj k Iránu

29. 04. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
29. 04. 2026 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

.
.

Blogy

Marek Brna

Anton Čapkovič

Ivan Štubňa

Gustáv Murín

Ján Droppa

Milan Šupa

.
.
HS

NAŽIVO

Vstupujete na článok s obsahom určeným pre osoby staršie ako 18 rokov.

Potvrdzujem že mám nad 18 rokov
Nemám nad 18 rokov