„Deti sú najzraniteľnejšie osoby. Keďže nemôžu byť s matkami počas výkonu trestu, dávajú ich do náhradnej starostlivosti, čím sa trhajú rodinné väzby, čo nie je dobré. Konferencia má priniesť nejaké nápady, návrhy, prípadne pohľad na modely, ktoré používajú v zahraničí. Sú to napríklad osobitné oddelenia pre matky s deťmi do určitého veku,“ priblížil minister. Výstupy z konferencie podľa neho použijú v budúcom legislatívnom procese týkajúcom sa problematiky odsúdených matiek s deťmi.
Otázkou podľa neho je, do akého veku by mali byť deti s matkami v nápravnom zariadení, aby sa to negatívne neodrazilo na samotnom dieťati. Spomenul i využitie elektronického monitoringu osôb, ktoré sa momentálne zavádza na Slovensku. „Hľadáme aj možnosti kombinácie týchto dvoch spôsobov. Cieľom seminára je nájsť najideálnejšie riešenie a inšpirovať sa pritom skúsenosťami zo zahraničia,“ doplnil šéf rezortu spravodlivosti.
Už 12-ročné skúsenosti so špecializovaným oddelením pre matky s deťmi majú vo väznici v Světlej nad Sázavou, ktorá je jediným zariadením svojho druhu v Českej republike. Podľa riaditeľky zariadenia Gabriely Slovákovej 12 rokov praxe ukázalo pozitíva i negatíva takýchto oddelení. „Momentálne máme v našom zariadení osem matiek s deťmi, kapacitu máme 15 mamičiek, môžu mať aj dve deti. Vekový limit dieťaťa je od jedného do troch rokov,“ skonštatovala Slováková s tým, že všetky náklady na materiálne vybavenie pre dieťa znáša zo sociálnych dávok jeho matka.
Pravidlom zaraďovania matiek s deťmi do zariadenia je, aby z neho matka odchádzala spoločne s dieťaťom, aby starostlivosť bola kontinuálna. „Zmyslom oddelenia je nepretržitá starostlivosť, aby dieťa ako sekundárna obeť trestného činu čo najmenej trpelo. Problémom je, ak nám matka zamlčí spáchanie nejakého ďalšieho trestného činu a dôjde k predĺženiu výkonu trestu. Ak dieťa dosiahne vek troch rokov a matka zostáva naďalej vo výkone trestu, musíme postupovať veľmi citlivo,“ doplnila riaditeľka väznice.
Na Slovensku sa podľa generálneho riaditeľa Zboru väzenskej a justičnej stráže Milan Ivan v prípade tehotných žien a matiek s deťmi prerušuje zo zákona výkon trestu do jedného roku veku dieťaťa. Potom sa matka vracia do výkonu trestu a starostlivosť o dieťa je na rodine, prípadne na príslušných inštitúciách. „Úvahy, či isť cestou špeciálnych oddelení pre matky s deťmi alebo využívať alternatívne tresty ako domáce väzenie, je predmetom tejto diskusie. Je to zložitá problematika a každé riešenie má svoje výhody a nevýhody,“ dodal Ivan.
Jediným zariadením, kde by sa teoreticky mohlo zriadiť špeciálne oddelenie na výkon trestu pre matky s deťmi, je podľa neho Ústav na výkon trestu odňatia slobody v Nitre – Chrenovej, kde si tresty odpykávajú odsúdené ženy.
Podľa informácií z Ministerstva spravodlivosti SR bolo ku koncu minulého roka vo výkone trestu odňatia slobody na Slovensku 506 žien, z nich 270 malo aspoň jedno dieťa do 18 rokov a 45 z nich malo aspoň jedno dieťa do troch rokov. „Prípadný nový systém sa nebude automaticky vzťahovať na všetky odsúdené matky s deťmi. V praxi sa môžu vyskytnúť rozličné prekážky ako napríklad fakt, že dieťa je rozhodnutím súdu zverené inej osobe ako matke,“ skonštatoval Pavol Kubík z tlačového odboru ministerstva spravodlivosti.