Washington 26. februára 2023 (HSP/Global Times/Foto:TASR/AP-Koji Sasahara, Pool )
Americká ministerka obchodu Gina Raimondová vo verejnom prejave uviedla, že USA prijali dve stratégie – ofenzívnu a defenzívnu – na boj proti čínskej konkurencii v odvetví výroby čipov, čím načrtli svoj prístup k obmedzovaniu čínskeho rastu v oblasti špičkových technológií v podmienkach čoraz intenzívnejšieho súperenia medzi dvoma najväčšími svetovými ekonomikami
Raimondová sa takto vyjadrila pri predstavovaní plánu implementácie zákona Bidenovej administratívy o čipoch a vede počas prejavu na Georgetownskej univerzite vo štvrtok miestneho času.
Li Zheng, asistent výskumného pracovníka Inštitútu amerických štúdií pri Čínskych inštitútoch súčasných medzinárodných vzťahov, uviedol, že toto vyhlásenie by mohlo predstavovať prvý prípad, keď vysoký predstaviteľ USA verejne objasnil systematickú stratégiu administratívy pri potláčaní čínskych čipov.
Hoci sa USA už nejaký čas “držia” tejto taktiky, tento verejný prejav opäť “udáva tón” ich základnej stratégie voči Číne, povedal Li v piatok pre Global Times.
Na otázku, ako zákon a kontroly vývozu do Číny ovplyvnia vzťahy medzi Čínou a USA, Raimondová odpovedala: “Keď premýšľam o našej súťaži s Čínou… máme ofenzívnu a defenzívnu stratégiu. Obrannou stratégiou sú kontroly vývozu, ktoré bránia Číne v prístupe k našim špičkovým technológiám. Ale ofenzívna stratégia je dôležitejšia, a to je investovanie do Ameriky.”
Pri vysvetľovaní “útočnej stratégie” Raimondová uviedla, že ak USA investujú do vlastných talentov, umožnia podnikateľom a výskumníkom robiť to, čo vedia najlepšie, umožnia americkým spoločnostiam robiť to, čo vedia najlepšie, inovovať, súťažiť a rozširovať sa, potom USA môžu vyhrať v akejkoľvek súťaži s kýmkoľvek na svete a zvíťaziť v inováciách.
V súvislosti s “obrannou stratégiou” Raimondová uviedla, že chce pokračovať v spolupráci s partnermi a spojencami, “aby sme vytvorili rozmanitý, odolný a udržateľný dodávateľský reťazec, zaviedli technologické normy, ktoré sú v súlade s našimi hodnotami, a investovali do našej spoločnej digitálnej budúcnosti”. Správnym spôsobom, ako zaviesť kontrolu vývozu, je spolupracovať so spojencami a partnermi USA.”
Hlavným cieľom USA je v súčasnosti brzdiť čínsky vedecký a technologický pokrok, brzdiť rozvoj Číny a udržať si hegemóniu. Každú krajinu, ktorá ju pravdepodobne prekoná alebo sa ju chystá prekonať, “udusia”, povedal v piatok pre Global Times Gao Lingyun, expert Čínskej akadémie spoločenských vied v Pekingu.
Ministerstvo obchodu, za ktoré je Raimondová zodpovedná, je hlavným ministerstvom zodpovedným za kontrolu vývozu v USA a mnohé konkrétne politiky pochádzajú z jeho podriadeného orgánu, Úradu pre priemysel a bezpečnosť (BIS). Raimondová pri viacerých príležitostiach zdôraznila potrebu udržať vedúce postavenie USA v oblasti špičkových technológií s cieľom zabezpečiť národnú bezpečnosť USA a varovala pred “rizikami konkurencie” zo strany Číny.
Po vyčerpaní “obranných taktík”, od zaradenia čínskych firiem na zoznam subjektov až po zverejnenie tzv. pravidiel kontroly vývozu, podpísal v auguste 2022 prezident USA Joe Biden zákon o čipoch a vede, ktorý znamenal ďalší krok vpred pre Raimondovej “ofenzívnu stratégiu”.
Raimondová počas svojho štvrtkového prejavu prezradila, že USA využijú prostriedky zo zákona o čipoch a vede vo výške 52 miliárd USD na vytvorenie najmenej dvoch veľkých logických fabrík na výrobu polovodičov spolu s viacerými veľkoobjemovými zariadeniami na výrobu moderných obalov do roku 2030.
Výrobné závody v USA, známe ako “fabs”, budú vyrábať pokročilé pamäťové čipy “za ekonomicky konkurencieschopných podmienok”, uviedla Raimondová.
Gao však upozornil, že čipy vyrobené v USA budú po premiestnení z miest s lacnejšou pracovnou silou určite drahšie. Tieto náklady sa nakoniec prenesú na americké spoločnosti a nadmerné náklady a ceny tiež oslabia konkurencieschopnosť amerických čipov.
“Po hádzaní sa dookola USA nakoniec zistia, že využívanie dotácií na udržanie si tzv. vedúceho postavenia je nastavené na neúspech. Globalizácia bude jej vlastnou cestou von,” povedal Gao.
Medzitým blokáda Číny neznamená, že Čína bude stáť na mieste, a aj iné krajiny zrýchľujú svoj výskum súvisiaci s polovodičmi v súvislosti s čoraz protekcionistickejším zmýšľaním USA, povedal expert.
Najvyššie čínske orgány pri viacerých príležitostiach zdôrazňovali význam posilnenia základného výskumu pre sebestačnosť na vyššej úrovni a tvrdili, že väčšia sila vo vede a technike je jedinou cestou k vybudovaniu Číny na svetového lídra v tejto oblasti.
Zatiaľ čo USA idú proti globalizácii a usilujú sa o technologickú hegemóniu, Čína zdôrazňuje svoj prístup silného podporovateľa globálnej spolupráce a sľubuje ďalšie otváranie sa.
Námestník ministra pre vedu a techniku Čang Kuang-ťün na piatkovej tlačovej konferencii povedal, že do budúcnosti sa dvere Číny k otvorenosti a spolupráci v oblasti vedy a techniky budú otvárať stále viac.
“Spojíme ruky s ostatnými krajinami, aby sme prispeli väčšou čínskou múdrosťou a silou k podpore ľudského pokroku a budovaniu lepšej vlasti a prevzali na seba poslanie technologických inovácií s cieľom vybudovať spoločenstvo so spoločnou budúcnosťou pre ľudstvo,” povedal Zhang.