Boj USA proti čínskej konkurencii v oblasti výroby čipov

Boj USA proti čínskej konkurencii v oblasti výroby čipov

Washington 26. februára 2023 (HSP/Global Times/Foto:TASR/AP-Koji Sasahara, Pool )

 

Americká ministerka obchodu Gina Raimondová vo verejnom prejave uviedla, že USA prijali dve stratégie – ofenzívnu a defenzívnu – na boj proti čínskej konkurencii v odvetví výroby čipov, čím načrtli svoj prístup k obmedzovaniu čínskeho rastu v oblasti špičkových technológií v podmienkach čoraz intenzívnejšieho súperenia medzi dvoma najväčšími svetovými ekonomikami

Gina Raimondová
Na snímke americká ministerka obchodu Gina Raimondová

Raimondová sa takto vyjadrila pri predstavovaní plánu implementácie zákona Bidenovej administratívy o čipoch a vede počas prejavu na Georgetownskej univerzite vo štvrtok miestneho času.

Reklama

Li Zheng, asistent výskumného pracovníka Inštitútu amerických štúdií pri Čínskych inštitútoch súčasných medzinárodných vzťahov, uviedol, že toto vyhlásenie by mohlo predstavovať prvý prípad, keď vysoký predstaviteľ USA verejne objasnil systematickú stratégiu administratívy pri potláčaní čínskych čipov.

Hoci sa USA už nejaký čas “držia” tejto taktiky, tento verejný prejav opäť “udáva tón” ich základnej stratégie voči Číne, povedal Li v piatok pre Global Times.

Reklama

Na otázku, ako zákon a kontroly vývozu do Číny ovplyvnia vzťahy medzi Čínou a USA, Raimondová odpovedala: “Keď premýšľam o našej súťaži s Čínou… máme ofenzívnu a defenzívnu stratégiu. Obrannou stratégiou sú kontroly vývozu, ktoré bránia Číne v prístupe k našim špičkovým technológiám. Ale ofenzívna stratégia je dôležitejšia, a to je investovanie do Ameriky.”

Pri vysvetľovaní “útočnej stratégie” Raimondová uviedla, že ak USA investujú do vlastných talentov, umožnia podnikateľom a výskumníkom robiť to, čo vedia najlepšie, umožnia americkým spoločnostiam robiť to, čo vedia najlepšie, inovovať, súťažiť a rozširovať sa, potom USA môžu vyhrať v akejkoľvek súťaži s kýmkoľvek na svete a zvíťaziť v inováciách.

V súvislosti s “obrannou stratégiou” Raimondová uviedla, že chce pokračovať v spolupráci s partnermi a spojencami, “aby sme vytvorili rozmanitý, odolný a udržateľný dodávateľský reťazec, zaviedli technologické normy, ktoré sú v súlade s našimi hodnotami, a investovali do našej spoločnej digitálnej budúcnosti”. Správnym spôsobom, ako zaviesť kontrolu vývozu, je spolupracovať so spojencami a partnermi USA.”

Hlavným cieľom USA je v súčasnosti brzdiť čínsky vedecký a technologický pokrok, brzdiť rozvoj Číny a udržať si hegemóniu. Každú krajinu, ktorá ju pravdepodobne prekoná alebo sa ju chystá prekonať, “udusia”, povedal v piatok pre Global Times Gao Lingyun, expert Čínskej akadémie spoločenských vied v Pekingu.

Ministerstvo obchodu, za ktoré je Raimondová zodpovedná, je hlavným ministerstvom zodpovedným za kontrolu vývozu v USA a mnohé konkrétne politiky pochádzajú z jeho podriadeného orgánu, Úradu pre priemysel a bezpečnosť (BIS). Raimondová pri viacerých príležitostiach zdôraznila potrebu udržať vedúce postavenie USA v oblasti špičkových technológií s cieľom zabezpečiť národnú bezpečnosť USA a varovala pred “rizikami konkurencie” zo strany Číny.

Reklama

Po vyčerpaní “obranných taktík”, od zaradenia čínskych firiem na zoznam subjektov až po zverejnenie tzv. pravidiel kontroly vývozu, podpísal v auguste 2022 prezident USA Joe Biden zákon o čipoch a vede, ktorý znamenal ďalší krok vpred pre Raimondovej “ofenzívnu stratégiu”.

Raimondová počas svojho štvrtkového prejavu prezradila, že USA využijú prostriedky zo zákona o čipoch a vede vo výške 52 miliárd USD na vytvorenie najmenej dvoch veľkých logických fabrík na výrobu polovodičov spolu s viacerými veľkoobjemovými zariadeniami na výrobu moderných obalov do roku 2030.

Výrobné závody v USA, známe ako “fabs”, budú vyrábať pokročilé pamäťové čipy “za ekonomicky konkurencieschopných podmienok”, uviedla Raimondová.

Gao však upozornil, že čipy vyrobené v USA budú po premiestnení z miest s lacnejšou pracovnou silou určite drahšie. Tieto náklady sa nakoniec prenesú na americké spoločnosti a nadmerné náklady a ceny tiež oslabia konkurencieschopnosť amerických čipov.

“Po hádzaní sa dookola USA nakoniec zistia, že využívanie dotácií na udržanie si tzv. vedúceho postavenia je nastavené na neúspech. Globalizácia bude jej vlastnou cestou von,” povedal Gao.

Reklama

Medzitým blokáda Číny neznamená, že Čína bude stáť na mieste, a aj iné krajiny zrýchľujú svoj výskum súvisiaci s polovodičmi v súvislosti s čoraz protekcionistickejším zmýšľaním USA, povedal expert.

Najvyššie čínske orgány pri viacerých príležitostiach zdôrazňovali význam posilnenia základného výskumu pre sebestačnosť na vyššej úrovni a tvrdili, že väčšia sila vo vede a technike je jedinou cestou k vybudovaniu Číny na svetového lídra v tejto oblasti.

Zatiaľ čo USA idú proti globalizácii a usilujú sa o technologickú hegemóniu, Čína zdôrazňuje svoj prístup silného podporovateľa globálnej spolupráce a sľubuje ďalšie otváranie sa.

Námestník ministra pre vedu a techniku Čang Kuang-ťün na piatkovej tlačovej konferencii povedal, že do budúcnosti sa dvere Číny k otvorenosti a spolupráci v oblasti vedy a techniky budú otvárať stále viac.

“Spojíme ruky s ostatnými krajinami, aby sme prispeli väčšou čínskou múdrosťou a silou k podpore ľudského pokroku a budovaniu lepšej vlasti a prevzali na seba poslanie technologických inovácií s cieľom vybudovať spoločenstvo so spoločnou budúcnosťou pre ľudstvo,” povedal Zhang.

 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

14:22

Desiatky propalestínskych demonštrantov v utorok obsadili budovu Kolumbijskej univerzity v New Yorku. Podobným incidentom čelia aj ďalšie univerzity v USA.

14:21

Šance na vystúpenie Poľska z Európskej únie (tzv. polexit) sú veľmi malé. V utorok to uviedli poľskí odborníci krátko pred oslavami 20. výročia vstupu krajiny do EÚ.

14:20

Maďarský parlament v utorok schválil návrh zákona o spolupráci s vládou Spojených arabských emirátov (SAE). Jej súčasťou je tiež investícia na území čiastočne opustenej železničnej stanice Rákosrendező známa ako Mini-Dubaj.

14:05

Trojica taikonautov sa v utorok úspešne vrátila z čínskej vesmírnej stanice Tchien-kung (Nebeský palác), kde strávila viac než šesť mesiacov. Ich kozmická loď Šen-čou 17 (Božská loď) pristála v čínskej provincii Vnútorné Mongolsko.

14:04

Medzi najžiadanejšie benefity pre zamestnancov patria finančné odmeny, dovolenka nad rámec zákona a home office. Vyplýva to z aktuálneho prieskumu personálnej agentúry Grafton Slovakia, ktorý spoločnosť realizovala od 3. januára do 2. februára 2024 na vzorke 798 respondentov.

14:03

Pokiaľ zostane zachovaný 2. dôchodkový pilier, mali by mať správcovské spoločnosti povinnosť uhrádzať straty, prípadne sa na týchto stratách v investičnom portfóliu podieľať. Zároveň by sa mal byť systém dobrovoľný a vláda by mala podporiť možnosť zvyšovať dôchodky do budúcnosti cez daňovú úľavu v 3. pilieri. V utorok to uviedla Jednota dôchodcov na Slovensku (JDS).

13:41

Ruskí tenisti Andrej Rubľov a Danil Medvedev postúpili do štvrťfinále dvojhry na turnaji ATP Masters 1000 v Madride. Rubľov zdolal v osemfinále v pozícii nasadenej sedmičky Tallona Griekspoora z Holandska 6:2, 6:4, tretí nasadený Medvedev zvíťazil nad Alexandrom Bublikom z Kazachstanu 7:6 a 6:4.

13:35

Členstvo Slovenskej republiky v Európskej únii (EÚ) je nesporne úspešným príbehom. Uviedol to pri príležitosti 20. výročia vstupu do EÚ predseda Slovenskej obchodnej a priemyselnej komory (SOPK) Peter Mihók, ktorý v roku 1993 v mene vlády SR parafoval Európsku dohodu o pridružení, tzv. asociačnú dohodu.

13:34

Dvadsať rokov po vstupe do Európskej únie (EÚ) Poľsko stále nie je pripravené zaviesť spoločnú menu euro. Poľský minister financií Andrzej Domanski vyhlásil, že v tejto otázke sa zhoduje s guvernérom centrálnej banky Adamom Glapinským. Vstup Poľska do eurozóny v súčasnosti nie je opodstatnený, povedal Domanski pre televíznu stanicu TVN24.

13:31

Česká ekonomika v prvom štvrťroku medziročne vzrástla o 0,4 % a v porovnaní so štvrtým štvrťrokom 2023 sa zväčšila o 0,5 %. Motorom rastu bol najmä silný domáci dopyt, oznámil v utorok český štatistický úrad.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Na snímke Anton Krištín z Ústavu ekológie lesa SAV ukazuje deťom vrchárku červenkastú na Borovej hore pri Zvolene

Autor: TASR - Ján Krošlák

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Marian Kotleba

Milan Šupa

Ivan Štubňa

Gustáv Murín

Dušan Hirjak

Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali