Aj malá prechádza v prírode, či piknik v parku nám počas jesene dokážu spôsobiť poriadne nepríjemnosti. Teplé počasie v tomto ročnom období je totiž spojené s veľkým množstvom nástrah v podobe uštipnutia bodavým hmyzom. Ten dokáže byť nielen dotieravý, ale je aj strojcom závažných ochorení.
Poštipnutie môže predísť do extrémov
Nevoľnosť, zvracanie, závraty, sťažené dýchanie i bezvedomie môže vyvolať obyčajné uštipnutie komárom, včelou, čmeliakom, osou, sršňom, ovadom a kliešťom. Niektorí ľudia môžu na žihadlo reagovať opuchnutím dýchacích ciest, iní až ťažkým šokom. „Po poštipnutí môže dôjsť k lokálnej reakcii, ktorá je menej nebezpečná. Znamená zápal, začervenanie, ale v celkovej reakcie je to slabosť, malátnosť, opuch dýchacích ciest až bezvedomie, šok,“ oboznamuje reakcie po bodnutí odborníčka na imunológiu a alergiológiu Tatiana Kráľová.
„Pacienti, ktorí sú náchylní na takéto reakcie, musia byť vybavení pohotovostnými balíčkami. Tie obsahujú isté lieky, s ktorými ide pacient na dovolenku, do prírody.“ V súčasnosti je najmodernejšou a najbezpečnejšou metódou aplikácia adrenalínových autoinjektorov. „Sú to hotové injekcie, ktoré si rizikový pacient v prípade uštipnutia sám aplikuje do stehna alebo do svalu. Samozrejme, je poučený lekármi ako ich používať. Sú rezistentné na svetlo, teplotu i mechanický tlak, riziko je tak veľmi redukované,“ prezrádza Kráľová. Zároveň odporúča nosiť so sebou aj rôzne repelenty. „Netreba to podceňovať. Po sezóne by mal každý, kto bol napadnutí hmyzom, zastaviť sa u imunológa a absolvovať špecifickú imunoterapiu podľa druhu jednotlivého hmyzu. Testovaním sa následne zistí, ktorý druh hmyzu pacientovi škodí.“ Netreba zabúdať ani na nevyhnutnú prevenciu, akým je vhodné oblečenie s dlhými rukávmi, vysokými ponožkami a pokrývkou hlavy. Odporúča sa nosiť tmavšie oblečenie. Ružová, žltá a kvetinový vzor oveľa viac lákajú hmyz ako neutrálne farby. Podobne je to aj s parfumami či silnými dezodorantmi.
V každom prípade navštíviť lekára
U každého človeka je reakcia na hmyz špecifická. „Najnebezpečnejšie sú včely a osy. Ak pacient už mal veľkú lokálnu reakciu, tak pri ďalšom poštipnutí nastupujú ťažké anafylnatické šoky,“ uvádza košická lekárka. Včelie žihadlo pohodlne odstránime tým, že ho z boku vyškriabeme nechtom, pinzetou alebo hrotom noža a potom vytlačíme zvyšky jedu. Bolestivé miesto následne potrieme kašičkou zo sódy bikarbóny a malého množstva vody.
Oveľa horšie je to s uštipnutím kliešťom. Predtým, ako ho začneme vyťahovať, ho najskôr pokvapkáme olejom alebo natrieme maslom. „Aj keď sa podarí kliešťa odstrániť, je potrebné dostaviť sa k príslušnému lekárovi, aby boli odobraté látky proti boréliám. Ak sú pozitívne testy je nutná antibiotická liečba. Môže dôjsť k ťažkým reakciám, ako sú zápal kĺbov i mozgu. Odporúčame aj preventívne očkovanie proti boréliám,“ hovorí imunologička Tatiana Kráľová. „Žiadne potieranie octom alebo šupkami z jabĺk. Čo najrýchlejšie je potrebné navštíviť lekára. Dnes už máme moderné vyšetrovacie metódy. Z krvi zo séra dokážeme zistiť stupeň protilátok proti boréliám prenášaných kliešťami,“ dodáva na záver lekárka.
Lívia Godová