Projekt bol navrhnutý v rámci päťročného rozvoja ekonomiky štátu, tam sa nachádza na druhom mieste zo sto kvôli vedecko-technickým prioritám ČĽR. K slovu prichádza strategický cieľ Číny stať sa k roku 2030 technologickou superveľmocou. O tom informovali spolupracovníci Ministerstva vedy ČĽR počas prezentácie projektu.
Bloomberg zmieňuje, že počas posledných rokov Čína začala vykazovať v Juhočínskom mori veľké ambície. Juhočínske more je jednou z najživších morských obchodných trás na svete. Tu sa nachádza až 10% svetových zásob oceánskych rýb. Okrem toho sa v tomto mori nachádzajú veľké zásoby ropy a zemného plynu. Čína si v súčasnosti nárokuje 80% samotného mora a tiež vytváranie umelých ostrovov, čo vytvára dodatočné napätie vo vzťahoch s Vietnamom a Filipínami.
Dáta Čínske národné štatistické kancelárie svedčia o tom, že v roku 2015 sa Číne podarilo prilákať viac než 200 miliárd dolárov štátnych aj súkromných investícií do tohto projektu. Pričom je známe, že celkové obranné výdavky Číny v tomto roku budú okolo 145 miliárd dolárov.
Čínska vláda skôr ohlásila iný veľký projekt, ktorý je spojený s hĺbkovými vodnými technológiami – “podvodný Veľká múr”, ten predpokladá inštaláciu vysielačov s cieľom sledovať americké a ruské ponorky.