India chystá najzložitejšiu vesmírnu odyseu vo svojich dejinách, píše portál. Vesmírna loď Čandraján-2 má pristáť v nepreskúmanej časti južného pólu Mesiaca. Podľa názoru vedcov tam môže byť objavená voda, a takisto krátery obsahujúce nerasty z čias ranej histórie slnečnej sústavy. V prípade úspechu to bude prvé pristátie vesmírneho prístroja na južnom póle Mesiaca.
Podľa vyhlásenia indickej organizácie vesmírnych prieskumov ISPRO bude táto misia užitočná pre Indiu a celé ľudstvo. V ISPRO tiež oznámili, že prvá indická výprava do vzdialeného vesmíru, ktorá sa konala v roku 2008, poskytla cenné skúsenosti pre terajšiu misiu.
Denník píše, že indická kozmická agentúra plánuje v roku 2022 pilotovaný let do vesmíru alebo kozmický let indického astronauta.
Podľa prieskumníka vesmíru Marka Wittingtona začala India prijímať rozhodnutia, ktoré ju urobia jednou z hlavných vesmírnych mocností. Wittington má za to, že Dillí potrebuje aktívny vesmírny program na posilnenie svojich pozícií na svetovej scéne.
The Washington Post pripomína, že indický premiér Narendra Modi hovoril počas svojej poslednej predvolebnej kampane o tom, že sa India stala štvrtou krajinou na svete (po USA, Číne a Rusku), ktorá pomocou rakety zostrelila družicu na nízkom orbite.
Kritici uvažujú o tom, či si môže rozvojová krajina dovoliť vyčleniť tak veľké prostriedky na prieskum vesmíru. Mnohí pritom podotýkajú, že indický vesmírny program je v porovnaní s americkým veľmi úsporný. Napríklad, terajšia mesačná výprava stála Indiu 141 miliónov dolárov, zatiaľ čo USA vydali na projekt Apollón 25 miliárd. Indický vesmírny rozpočet na rok 2019 je 1,8 miliardy dolárov, čo je oveľa menej ako výdavky NATO alebo Číny.