Hlavné správy: Čo hovoríte na to, že Peter Pellegrini oznámil svoj odchod zo Smeru?
Blaha: „Nie je dobré, keď v situácii, keď tu máme vládu šialencov, sa rozbíja najsilnejšia opozičná strana. A teraz je úplne jasne vidieť, kto ju rozbíja: nie je to Robert Fico, ktorý sa snažil do poslednej chvíle dávať Petrovi Pellegrinimu veľmi veľkorysé ponuky, ale je to Peter Pellegrini, ktorý tak uveril v seba, že je ochotný rozbíjať sociálnodemokratickú stranu, len aby mal ten svoj post predsedu, ako si ho predstavuje. Toto naozaj môže oslabiť ľavicu na Slovensku.
Z druhej strany však treba povedať, že po odchode liberálneho krídla je tu teraz väčšia šanca robiť ľavicovejšiu, socialistickejšiu a aj vlasteneckejšiu politiku. Ja budem v tomto držať Robertovi Ficovi palce a môže sa spoľahnúť, že budem bojovať za ľavicu aj ďalej.“
Hlavné správy: Hovoríte o oslabení ľavice. Na to sú však rôzne názory: môže to byť aj tak, že dva odlišné ľavicové subjekty spolu dokážu osloviť väčší počet voličov…
Blaha: „Nedá sa to vylúčiť. Ak by Peter Pellegrini oslovil práve centristickú, liberálnu časť verejnosti, tak bude konkurentom najmä pre Progresívne Slovensko, najväčšie problémy s ním bude mať práve táto strana. A pre bežného voliča Smeru, ktorý časom zistí, že Peter Pellegrini je viac liberál ako ľavičiar, bude postupne čoraz menej prijateľný. A práve pre tohoto typického vlasteneckého ľavicového voliča môže byť Smer teraz oveľa čitateľnejší, čo mu môže preferenčne iba pomôcť. Takže nakoniec sa môže stať, že tu budeme mať dve dvadsaťpercentné strany. Nie je to vylúčené.“
Hlavné správy: V takom prípade bude veľmi dôležitá otázka, či sa tieto strany budú nenávidieť, alebo budú schopné spolupracovať. Aká je atmosféra, v ktorej Peter Pellegrini odchádza?
Blaha: „Ja som okolo toho nikdy nemal nejaké emócie. Aj medzi tými, ktorí chcú odísť, mám priateľov, ktorých teraz nepovažujem za horších ľudí len preto, že majú iný názor. Je to otázka čisto politická. Myslím si, že to dokonca môže tie vzťahy aj vylepšiť. Je to podobné ako v prípade našich vzťahov s Čechmi: kým sme boli v spoločnom štáte, tak bolo v tých vzťahoch pomiešané všeličo, ale keď sme sa rozdelili, sme najväčší bratia. Takže aj v tomto prípade, vzťahy môžu pokračovať, len si treba uvedomiť, kto je kto: my sme socialisti a oni sú liberáli. To je celé.“
Ivan Lehotský