Bilčík: Pre Britov je kľúčová kontrola vlastných zákonov, migrácie a toku peňazí

Bilčík: Pre Britov je kľúčová kontrola vlastných zákonov, migrácie a toku peňazí

Bratislava 18. januára 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR-Martin Baumann)

 

Prejav britskej premiérky Theresy Mayovej bol zásadný, pretože načrtol to, čo Briti očakávajú od vystúpenia Veľkej Británie z EÚ a akým spôsobom si brexit predstavujú. Pre TASR to uviedol Vladimír Bilčík zo Slovenskej spoločnosti pre zahraničnú politiku

Na snímke Vladimír Bilčík (analytik, SFPA)
Na snímke Vladimír Bilčík (analytik, SFPA)

“Prejav priniesol vcelku jasné posolstvo. Najvyššia predstaviteľka Spojeného kráľovstva dala na stôl britské očakávania a ciele vo vzťahu k brexitu a takisto vysvetlila politickú kalkuláciu súčasnej britskej vlády, prečo vlastne sa chce uberať touto cestou. Pre Britov je kľúčová kontrola vlastných zákonov, migrácie a toku peňazí a tieto veci sú z politického pohľadu podstatnejšie ako povedzme nejaké finančné a ekonomické straty, s ktorými počítajú v dôsledku vystúpenia z EÚ,” zdôraznil Bilčík.

Reklama

Podľa neho z prejavu nebol úplne jasný spôsob, ako to Briti celé chcú dosiahnuť. Na všetkom by sa s EÚ mali dohodnúť v priebehu dvoch rokov, čo je podľa neho veľmi krátky čas. Bilčík si myslí, že v praktických detailoch je veľa otáznikov, ktoré sa budú vzťahovať ako na pokračujúcu vnútrobritskú debatu, tak i na tú vnútroúniovú. “Prvé reakcie sú relatívne pozitívne v tom zmysle, že konečne je zrejmé, čo vlastne Briti od rokovaní očakávajú a aké sú ich predstavy, ale bude tam viacero podstatných aj sporných bodov pri pracovnej migrácii či budúcom britskom vzťahu k colnej únii, ktoré budeme musieť v EÚ rozlúsknuť. Toto je to, čo nás čaká v najbližších týždňoch a mesiacoch,” konštatoval analytik.

Očakáva, že najneskôr do konca marca Briti oficiálne začnú formálny proces vystúpenia, čiže aktivujú článok 50 Lisabonskej zmluvy. “Británia ešte čaká na rozhodnutie najvyššieho súdu, ktorý posudzuje to, kto o aktivácii článku má rozhodnúť. Spor je medzi vládou a parlamentom. Ale vzhľadom na zásadnú povahu prejavu a vzhľadom aj na to, že konzervatívci majú väčšinu v parlamente, neočakávam, že rozhodnutie britského súdu by zablokovalo proces odchodu,” domnieva sa, pričom prípadný súhlas parlamentu alebo aktiváciu považuje skôr za formálnu záležitosť.

Reklama

Počas rokovaní bude podľa neho veľa závisieť od vzájomného pochopenia preferencií jednej aj druhej strany. “Myslím si, že po marci nás čakajú ťažké rokovania, v rámci ktorých bude veľa konfrontácie a sporov a je dôležité zmierniť hospodárske a geopolitické straty plynúce z brexitu” dodal Bilčík.

V otázke budúceho postavenia občanov EÚ vrátane slovenských, ktorí sú vo Veľkej Británii, si myslí, že Briti sú ochotní vyjednávať o vzájomnej dohode, ktorá by zahŕňala i postavenie britských občanov v EÚ. Rokovať sa bude o praktických otázkach, ktoré sa budú týkať toho, ktorých občanov EÚ sa britské obmedzenia nebudú týkať – buď všetkých tých, ktorí sú dnes v Británii, alebo len tých, ktorí tam žijú už dlhšiu dobu.

 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

Včera 20:08

Francúzsko a Nemecko v piatok potvrdili plány na spoločný vývoj bojového tanku novej generácie. Ministri obrany Francúzska a Nemecka – Sébastien Lecornu a Boris Pistorius – počas slávnostnej ceremónie v Paríži podpísali memorandum o porozumení, ktoré spečatilo rozdelenie výroby pokročilého bojového tanku s označením Main Ground Combat System (MGCS) v pomere 50:50.

Včera 20:05

Americký prezident Joe Biden v piatok povedal, že je ochotný neskôr na jeseň debatovať so svojím pravdepodobným republikánskym oponentom Donaldom Trumpom. Ide o jeho doteraz najrozhodnejšie vyjadrenie na túto tému.

Včera 19:57

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan v piatok vyhlásil, že od nového generálneho tajomníka Severoatlantickej aliancie (NATO) očakáva, že uprednostní riešenie obáv Turecka súvisiacich s terorizmom.

Včera 19:43

Včera 19:41

Americký minister obrany Lloyd Austin v piatok oznámil nový balík pomoci pre Ukrajinu vo výške šesť miliárd dolárov (5,6 miliardy eur).

Včera 19:37

Čína vyzýva na začatie medzinárodného vyšetrovania teroristického útoku na plynovod Nord Stream pod záštitou OSN.

Na zasadnutí Bezpečnostnej rady OSN to oznámil predstaviteľ krajiny pri OSN.

Včera 19:10

Podpora členstva v Európskej únii v Poľsku klesla na najnižšiu úroveň za vyše desaťročie. V piatok to ukázali výsledky prieskumu verejnej mienky. EÚ sa pritom pripravuje na voľby do Európskeho parlamentu.

Včera 18:53

V nefungujúcom hoteli v juhobrazílskom meste Porto Alegre vypukol v piatok požiar. Zahynulo najmenej desať ľudí a ďalší sú zranení, informovali úrady.

Včera 18:40

Ceny ropy sa v piatok popoludní mierne zvýšili. A aj za celý týždeň smerujú k zisku po dvoch týždňoch strát. Podporili ich vyhlásenia ministerky financií USA Janet Yellenovej, že tempo rastu americkej ekonomiky v 1. štvrťroku by mohlo byť revidované smerom nahor, a že inflácia sa zmierni. Obavy z ponuky podporili tiež ceny komodity, keďže napätie na Blízkom východe pokračuje.

Včera 18:33

Obrovské množstvo trosiek vrátane nevybuchnutej munície v palestínskom Pásme Gazy sa bude odstraňovať približne 14 rokov, uviedol v piatok predstaviteľ OSN.

Včera 18:30

Stretnutie tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana s americkým prezidentom Joeom Bidenom v Bielom dome, plánovné na 9. mája, odložili. Povedal to v piatok turecký predstaviteľ pre agentúru AFP.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Na snímke meotar a ďalšie učebné pomôcky v Múzeu školstva a pedagogiky, ktoré otvorili po niekoľkých rokoch od rekonštrukcie nových priestorov, sťahovania a budovania múzejného zázemia v bratislavskej mestskej časti Devínska Nová Ves

Autor: TASR - Dano Veselský

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Dušan Hirjak

Marek Brna

Erik Majercak

Ivan Štubňa

Gustáv Murín

Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali