„Renesancia nacizmu je viac-menej možná a bezprostredná realita budúcnosti Európy,“ uvádza sa v Bielej knihe distribuovanej na tlačovej konferencii Medzinárodnej informačnej agentúry Rossija Segodnja.
V snaha zabrániť znovuzrodeniu človeka nenávidiacej ideológie a praxe 70 rokov po skončení vojny, je potrebné si uvedomiť, že existuje taká hrozba. Je preto potrebné zaviesť spoločný systém opatrení zameraných proti vplyvu radikálov na moc a tiež jeho využitie na medzinárodné politické ciele, čo je v súčasnej dobe možné vidieť na ukrajinskej kríze, uvádza tiež prieskum.
Vedci varujú, že pokusy vytvoriť nacionalistické štáty v postsovietskych krajinách, vrátane Ukrajiny, by mohli zhoršiť krízu v Európe. Medzinárodné organizácie a svetové mocnosti by mali zhodnotiť súčasné výzvy týkajúce sa vplyvu radikálneho nacionalizmu na verejnosť a vládu, píše Ria Novosti odvolávajúc sa na prieskum.
Biela kniha nacizmu je dôležitou štúdiou radikálneho nacionalizmu v súčasnej Európe. Vedci uskutočnili komplexnú analýzu xenofóbie, neonacizmu, radikálneho nacionalizmu a extrémizmu.
Vedci tiež študovali právny základ, súdnu prax, politické programy a činnosť nacionálnych radikálov. Výskum sa konal v 19 európskych krajinách, vrátane Ukrajiny, Moldavska a Ruska.
Rusko opakovane obviňuje z politickej krízy na Ukrajine a násilnej rétoriky ultranacionalistov a neonacistov, ktorí sa dostali medzi politickú špičku v dôsledku februárového prevratu, kedy bol zvrhnutý bývalý ukrajinský prezident Viktor Janukovyč.
Rastúci politický vplyv neonacizmu a ultranacionalizmu na Ukrajine vyvoláva obavy medzi rusky hovoriacimi obyvateľmi krajiny a ďalšími národnostnými menšinami, v dôsledku čoho niektoré východné a juhovýchodné regióny požadujú väčšiu autonómiu.
ru