Biden vystriedal Trumpa. Čo to bude znamenať pre svet a najmä pre Európu?

Biden vystriedal Trumpa. Čo to bude znamenať pre svet a najmä pre Európu?

Washington 22. januára 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR-Erika Ďurčová)

 

Výdavky na zbrojenie v pacifistickej Európe sú z pohľadu zbrojných koncernov a ich lobistov stále veľmi nízke. Ich navýšenie požadovala aj Trumpova administratíva a navrhovala pre členské štáty NATO aby dosahovali úroveň dvoch percent HDP. Po štyroch rokoch strieda Trumpa Biden, no zmenu postoja nemožno očakávať

vojaci
Ilustračné foto

Trump s Pompeom za hlavnú hrozbu pre národnú bezpečnosť považovali Čínu a partnerom v EU ktorí zas za hrozbu označovali Rusko hovorili na rovinu, že ak hovoria o ruskej hrozbe, tak nemôžu zároveň s Rusmi stavať plynovod a očakávať od Ameriky, že ich bude pred Rusmi chrániť, zatiaľ čo sa EU nebude na výdavkoch za ochranu podieľať. Bol to legitímny postoj zástupcov USA, ktorí prirodzene presadzovali svoje záujmy a podporovali svojich zbrojných výrobcov.

Reklama

Bidenova administratíva na rozdiel od Trumpovej už teraz označuje Rusko za najväčšiu hrozbu a svojich európskych partnerov v tom bude utvrdzovať. Biden bude naoko musieť pokračovať aj v protičínskej rétorike, keďže 80% Američanov považuje Čínu za hrozbu. Reálne však nepodnikne nič, keďže na obchodoch s Čínou zarábajú jeho „nadnárodní“ sponzori a aj on sám so svojou rodinou.

Bidenova malá poradenská firma Rosemont Seneca dostala zmluvu od čínskej vlády na 1,5 miliardy dolárov a radí čínskemu investičnému fondu BHR Partners. Biden tak bude naopak, za hlavnú hrozbu označovať Rusko a sankcie proti čínskym spoločnostiam ktoré zaviedol Trump potichu zruší. Kompenzovať to potom bude navrhovaním sankcií proti Rusku.

Reklama

Znovu sa začne podpora protiruských aktivít na Ukrajine, ktorá počas štyroch rokov Trumpovho vládnutia úplne utíchla. Do Bidenovej novej administratívy sa už hlási aj hlavná postava ukrajinských udalostí Victoria Nulandova. Aj na Ukrajine mala rodina Bidenovcov svoje obchodné aktivity. Bidenov syn Hunter pôsobil v rokoch 2014- 2019 ako člen správnej rady ukrajinskej firmy Burisma holding. Firmu ovláda cez cyperskú spoločnosť ukrajinský oligarcha Mykola Zločevskyj. Firma sa zaoberá ťažbou a predajom zemného plynu na Ukrajine.

Za svoju činnosť dostával Hunter Biden od Burismy 50 000 dolárov mesačne. Na Ukrajine bol dokonca vyšetrovaný pre daňové úniky a kvôli tomuto vyšetrovaniu padol aj generálny prokurátor Ukrajiny, na nátlak Bidena staršieho, vtedy vo funkcii viceprezidenta, ktorý takto podmieňoval uvoľnenie pôžičky pre Ukrajinu.

NATO a jeho propagandistická mašinéria sa pri svojom odôvodňovaní zbrojenia stále odvoláva na „ruskú agresiu“ na Ukrajine, no pri tejto situácii nemožno ignorovať Západom podporovaný prevrat na Majdane, ani premrhanú možnosť riešiť krízu na Ukrajine ústavnou cestou. Zosilnenie protiruskej agitácie sa dá očakávať aj zo strany „zahraničných agentov“ z mimovládnych inštitútov po celej Európe.

Pre štáty EU to bude znamenať tlak na pokračovanie v navyšovaní zbrojných výdavkov v rovnakej miere ako tomu bolo za predchádzajúcej americkej administratívy. Najhorlivejšími spojencami v tomto smere budú už tradične Poľsko a Pobaltské krajiny.

Východoeurópske krajiny minulý rok zaskočili poznámky Donalda Trumpa o “zbytočnosti” NATO. Pobaltské štáty a Poľsko vyjadrujú obavu z militarizácie Ruska a presunu modernej výzbroje do kaliningradskej enklávy, ktorá s nimi susedí.

Reklama

O vyslaní slovenských vojakov do Lotyšska rozhodla aj Národná Rada SR, kde pôsobili od apríla do júna minulého roku. Na ruskej hranici sa pritom neustále cvičí a hustota cvičení je taká vysoká, že to pripomína trvalú vojenskú prítomnosť.

Vojenská prítomnosť a neustála podpora NATO však vedie pobaltské štáty k provokatívnym akciám voči Rusku. Netreba asi spomínať obrovský problém neobčanov, najmä Rusov, ktorým v Estónsku a Lotyšsku po roku 1991 odňali volebné právo a občianstvo, hoci tam mnohí žili už v tretej generácii. Odňatím volebného práva Rusom tamojšie vlády odňali volebný hlas hlavným kritikom NATO v krajine. Estónsko stále nemá uzavretú zmluve o štátnej hranici s Ruskom.

Obavy z Ruska vedú Estónsko, Lotyšsko a Litvu k masívnemu navyšovaniu armádnych výdajov. Všetky tri krajiny sa zaviazali na obranu vydávať dve percenta HDP, ako to doporučuje NATO. Estónsko obranné výdaje v tejto výške dosahuje už teraz. Časť expertov však upozorňuje, že pre Moskvu by invázia do Pobaltia a riskovanie otvoreného konfliktu s vojensky silnejším NATO, nemala žiadny strategický význam.

Premiér Litvy Saulius Skvernelis ohlásil, že jeho krajina si nemôže dovoliť zbrojiť pomaly. Na obranu vyčlení viac peňazí, ako od členov žiada NATO a rozpočet na obranu navýši nad dve percentá HDP, ktoré požaduje od členských štátov NATO. Estónsky parlament odsúhlasil zvýšené výdavky a na zbrojenie tento rok vynaloží 2,2 percenta hrubého domáceho produktu, čo predstavuje 477 miliónov eur.

Poľsko podpísalo kontrakt v hodnote 4,6 miliardy dolárov na nákup 32 stíhačiek F-35 od americkej zbrojovky Lockheed Martin. Maďarsko plánuje nakúpiť stíhačky F35 v roku 2026,keď im vyprší prenájom švédskych Gripenov. Poľsko tento rok plánuje vydať na obranu 2,1% svojho HDP čo je 11,76 miliardy dolárov. Rumunsko 2% HDP, čo je 4,29miliardy dolárov a Maďarsko len 1,16% HDP, čo je 1,77 miliardy dolárov.

Reklama

Slovensko za nákup 14 nových F-16 vrátane komplexného prevádzkového zázemia, výcviku a zbraní zaplatilo 1,6 miliardy euro. Vláda SR najnovšie súhlasila s návrhom rezortu obrany na obstaranie 17 kusov 3D rádiolokátorov z Izraela. Ide o ponuku za obstarávaciu cenu 148 200 000 eur.

Keďže NATO je neefektívne pri skutočných hrozbách, pokúšajú sa mienkotvorné médiá ospravedlniť jeho existenciu ruskou hrozbou a dokázať, že Rusko je agresívny štát, ktorý by bez NATO už dávno obsadil Európu. Pritom zabúdajú na to, že práve Rusi sa po roku 1989 stiahli z východnej Európy bez boja, hoci ich nikto k tomu donútiť nemohol. Urobili tak v domnení, že NATO nebude expandovať ďalej na Východ.

Výdavky krajín NATO na zbrojenie sú dnes asi 12-krát vyššie než výdavky Ruska. Napriek tomu však NATO tvrdí, že tieto výdavky sú neprimerane nízke. V prvej desiatke štátov s najvyššími výdavkami na obranu sa pritom ocitajú štyri krajiny NATO – USA, V. Británia, Francúzsko, Nemecko.
Samotná Veľká Británia dnes vydáva na obranu skoro 90% ruských výdavkov a Francúzsko len o čosi menej. Požiadavka na ďalšie zvýšenie európskych zbrojných výdavkov na 2% HDP, ktorú

NATO už niekoľko rokov presadzuje voči európskym členom, nemá vôbec žiadne opodstatnenie a predstavuje mrhanie obrovskými prostriedkami. Ak by sa mali obranné výdavky zvýšiť na 2% HDP, tak len v samotnom Nemecku by to prinieslo každoročne dodatočných asi 25 miliárd na zbrojenie. To by tiež podľa všetkého znamenalo, že Nemecko dostihne v absolútnych číslach výdavkov na obranu Rusko.

Vzhľadom na protiruskú rétoriku nového amerického prezidenta, budú rastúce výdavky na zbrojenie zdôvodňované ruskou hrozbou a znižovať sa nebudú. Podľa údajov prestížneho Štokholmského medzinárodného inštitútu pre výskum mieru, presiahli vojenské výdavky členských štátov NATO v minulom roku 900 miliárd dolárov, kým Ruská federácia investovala iba 66 miliárd.

Matin Urban

 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

12:11

Za nočnými výbuchmi na vojenskej základni v Iraku nebola vojenská akcia, informovala v sobotu tamojšia tlačová agentúra INA.

12:10

Poľsko je pripravené zúčastniť sa na programe NATO s názvom Zdieľanie jadrových zbraní, pretože silnejú hrozby z Ruska, vyhlásil poľský prezident Andrzej Duda.

12:09

Vojnový spravodajca ruských novín Izvestija Semion Jeremin zahynul pri ukrajinskom útoku v Záporožskej oblasti, ktorej časť Moskva okupuje, informoval denník na sieti Telegram.

11:53
Čínu čaká najväčšia reforma armády za posledné desaťročie. Na príkaz Si Ťin-pchinga krajina rozpustí Sily strategickej podpory a vytvorí novú jednotku – Sily informačnej podpory. Hlavnou úlohou tejto štruktúry je viesť kybernetickú vojnu.

Predchádzajúci veliteľ Síl strategickej podpory Ju Qiansheng sa v polovici minulého roka prestal objavovať na verejnosti. V roku 2023 čínske orgány uskutočnili rozsiahlu čistku najvyšších veliteľov po odhalení rozsiahlej korupcie v ozbrojených silách.

11:30

Zomrel muž, ktorý sa zapálil v parku oproti súdnej sieni v New Yorku počas prebiehajúceho súdneho procesu s bývalým prezidentom USA Donaldom Trumpom. 

11:28

Gruzínska mládež dominovala týždňu pouličných protestov proti plánom schváliť zákon o “zahraničnom vplyve” a čoraz hlasnejšie dáva najavo príklon k Európskej únii a západným hodnotám. Už piatu noc po sebe stovky mladých protestujúcich pochodovali v hlavnom meste Tbilisi, aby bolo ich hlas počuť.

11:08

V Španielsku, druhej najnavštevovanejšej krajine sveta, sa šíri “antituristické” hnutie. To núti úrady, aby sa pokúsili zosúladiť záujmy miestnych obyvateľov s lukratívnym odvetvím ekonomiky.

11:07

Sergej Barbarez sa stal novým trénerom futbalovej reprezentácie Bosny a Hercegoviny. Vo funkcii nahradil Sava Miloševiča, ktorý viedol tím iba sedem mesiacov a nedokázal s ním postúpiť z play off na finálový turnaj ME 2024 v Nemecku. Bosna bola aj jeden zo súperov Slovenska v kvalifikácii.

09:57

Nemecká vojnová loď ukončila misiu na ochranu obchodnej lodnej prepravy pred militantnými húsíami v Jemene a v sobotu skoro ráno opustila Červené more.

09:56

Americký Senát hlasoval, po polnočnom konečnom termíne, opätovne za kľúčový zákon o sledovaní. Zákon pritom takmer prestal platiť. Predchádzali tomu názorové rozdiely o tom, či by Federálny vyšetrovací úrad USA (FBI) mal mať zakázané využívať tento program o údajoch o Američanoch.

09:02

Izrael v súvislosti s vyhrotenou situáciou na Blízkom východe žiada USA o viac tankovej munície a vojenských vozidiel, píše agentúra Bloomberg.

Podľa zdrojov agentúry bola žiadosť predložená nedávno a Bidenova administratíva ju ešte nezačala posudzovať.

Denník The Wall Street Journal predtým s odvolaním sa na amerických predstaviteľov napísal, že Biely dom zvažuje možnosť transferu zbraní do Izraela za viac ako 1 miliardu dolárov. Išlo by o najdrahšiu dodávku od začiatku operácie v pásme Gazy.

08:52
USA uvalili sankcie na Minsk Wheeled Tractor Plant a tri čínske podniky za údajný transfer výrobkov potrebných pre raketový program do Pakistanu, uvádza ministerstvo zahraničných vecí.
08:50

Americká armáda umiestnená na leteckej základni neďaleko čadského hlavného mesta N’Djamena nemohla predložiť dokumenty, ktoré by odôvodňovali jej prítomnosť, píše agentúra Reuters.

Hlavný veliteľ čadských vzdušných síl v tejto súvislosti požiadal o prerušenie pobytu Američanov.

08:41

Pre vojnu v palestínskom Pásme Gazy sa tradičná púť židov na tuniský ostrov Džerba uskutoční v oklieštenom formáte. Púť do synagógy Ghriba – najstaršej v Afrike – zvyčajne zahŕňa niekoľkodňové podujatia za prítomnosti tisícov pútnikov.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Na snímke matka Xena v ZOO v Košiciach

Autor: FOTO TASR-František Iván

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama
Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali