“Rast ekonomiky súvisel so zvýšením zahraničného dopytu o 9,1 % a domáceho dopytu o 6,5 %. K medziročnému rastu domáceho dopytu prispeli všetky hlavné zložky, ale najviac bol ovplyvnený vyšším investičným dopytom,” priblížil.
Ako ďalej uviedol, hospodárska aktivita bola podporená najmä rastom pridanej hodnoty v priemysle, stavebníctve a v informačných a komunikačných činnostiach. “Pridaná hodnota klesla len v poľnohospodárstve. Rast HDP ovplyvnil aj vyšší výber čistých daní z produktov o 9,2 %,” doplnil Bernadič.
Od začiatku vlaňajška postupne zrýchľoval aj rast tvorby hrubého kapitálu. V poslednom kvartáli minulého roka medziročne vzrástla o 19,7 %. “Bolo to najvyššie tempo rastu od 2. štvrťroka 2011,” pripomenul.
Na Slovensku bol zaznamenaný vysoký medziročný rast investičnej aktivity. “Ten súvisel najmä s investíciami vo verejnej správe, keď ich objem vzrástol o 69,4 %. Viac prostriedkov sa investovalo aj v nefinančných korporáciách, a to o 6,1 %, vo finančných korporáciách o 4,3 %, v domácnostiach o 1,2 % a v neziskových inštitúciách slúžiacich domácnostiam o 0,8 %,” vyčíslil Bernadič s tým, že najväčší podiel investícií smeroval do nefinančných korporácií.
Štatistici tiež skonštatovali, že cenový vývoj na Slovensku vlani ovplyvnilo deflačné prostredie. “K zápornej dynamike spotrebiteľských cien prispel predovšetkým pokračujúci pokles cien energií, ktorý bol ovplyvnený najmä znížením cien ropy,” dodal Bernadič.