Portál Glob.sk uverejnil zaujímavý rozhovor s líderkou eurokandidátky Smeru Monikou Beňovou. Pre mnohých je zvláštne, že po tom, ako v uplynulom volebnom období hlasovala v europarlamente, stále figuruje v kandidátke Smeru, a dokonca na prvom mieste, ale ona tvrdí, že to je na základe preferenčných hlasov v minulých voľbách: okrem Maroša Šefčoviča ich vraj nikto nedostal viac ako ona. A keďže Šefčovič chce byť naďalej eurokomisárom, tak je jednotkou Beňová, napriek tomu, že Smer otvorene kritizuje.
Tvrdí však, že to nie je o zlých vzťahoch či diametrálne odlišných hodnotách: vraj je to iba o tom, že sa v Smere iba otvorene diskutuje. Podľa Beňovej by sa politika mala menej prežívať a vnímať viac racionálne. „Už ako keby zanikla podstata toho, že tu bol zavraždený novinár Ján Kuciak a jeho partnerka,“ povedala.
Beňová uviedla, že sa v Smere nediskutuje o personálnych zmenách ani o možnosti zmeny predsedu strany, napriek tomu, že stúpa aj Pellegriniho popularita a hovorí, že Smer môže vyhrať aj prehrať iba spolu.
Na otázku, prečo čoraz viac ľudí odchádza k „antisystémovým“ stranám, hovorí, že je to celoeurópsky problém, a že ľudia tam odchádzajú často preto, lebo sú oklamaní: „Mali by sme nájsť spôsob, ako eliminovať nepravdivé informácie a rôzne hoaxy, konšpirácie, ktoré sa šíria. Pretože je to nový fenomén a to, čo kedysi prinášali sociálne siete ako pozitívum – teda spájanie ľudí, dnes už vidíme, že prinášajú aj vo forme takýchto negatívnych postojov.“
Na otázku, ako s tým bojovať, uviedla: „Existujú spôsoby. Už sme o tom hovorili minulý rok s Zuckerbergom, keď bol v Európskom parlamente. Musíme jednoducho hľadať možnosti ako sankcionovať podsúvanie nepravdivých informácií a ako monitorovať, kto sú vlastne ľudia, ktorí takéto informácie jednak produkujú a jednak šíria.“ K tomuto jej želaniu sa pridávame a tiež dúfame, že pani Beňová spolu s pánom Zuckerbergom prídu na to, ako sankcionovať podsúvanie nepravdivých informácií, a že všetci uvidia, kto naozaj sú ľudia, ktorí ich šíria.
Na otázku, čo bude znamenať pre Slovensko, ak sa ĽSNS dostane do europarlamentu, Beňová odpovedala: „Neviem. Máme v parlamente Jobbik, ktorý je veľmi podobný ako ĽSNS, máme tam rôznych holandských poslancov, ktorých vystúpenia nie sú úplne v zmysle demokratických hodnôt. Takže v princípe pre Európsky parlament to nebude znamenať nič. Pre ĽSNS vlastne tiež nič, pretože oni nie sú súčasťou žiadnej politickej štruktúry. Ani si neviem predstaviť s ich názormi na druhú svetovú vojnu, na antisemitizmus a na Tisa, že by si ich vôbec aj také tie najradikálnejšie frakcie v Európskom parlamente adoptovali. Určite nie. No tak budú tam sedieť niekde v tom hornom rade a tri roky sa budú snažiť pochopiť, o čom vlastne je Európsky parlament a potom tie dva roky si povedia, že však už aj tak končíme.“
Iba čas ukáže, či bol správny odhad pani europoslankyne, že národne orientované sily v europarlamente sú a aj ostanú marginálne. Za povšimnutie však stojí, že pani europoslankyňa s úplnou samozrejmosťou hovorí o poslancoch ĽSNS v množnom čísle. Teda celkom automaticky očakáva, že ĽSNS v eurovoľbách dosiahne prinajmenšom taký, alebo lepší výsledok ako v parlamentných voľbách 2016.
Ivan Lehotský