Belgická nadmerná spotreba elektriny odhaľuje zložité vládne štruktúry napojené na energetickú spoločnosť

Belgická nadmerná spotreba elektriny odhaľuje zložité vládne štruktúry napojené na energetickú spoločnosť

Brusel 15. december 2017 (HSP/NYT/Foto:Pexels)

 

Keď boli v tomto roku zverejnené snímky svetelného znečistenia Zeme z Medzinárodnej vesmírnej stanice v noci, jedna krajina vyčnievala nad ostatnými: Belgicko

Ilustračné foto

Je to jediná krajina v Európe, ktorá v noci udržiava takmer všetkých 2,2 miliónov svetiel, čím sa stáva svetovým lídrom v oblasti svetelného znečistenia a je ľahko identifikovateľná aj z vesmíru. Tento fenomén je v Belgicku už desaťročia zdrojom posmechu a humoru. Ale odkedy boli zverejnené snímky, niektorí si začali klásť jednoduchú, no zároveň ťažkú otázku: Prečo?

Reklama

“Stále máme pred sebou dlhú cestu, pokiaľ ide o trvalo udržateľný rozvoj,” napísal jeden komentátor, Valy Liégois, k snímke na Facebooku. “Na aký účel slúži plné osvetlenie v noci?” Oficiálne vysvetlenie je, že pomáha cestnej bezpečnosti a bezpečnosti ako takej. Kritici však pochybujú a tvrdia, že fenomén osvetľuje nielen belgické cesty, ale aj vzájomne prospešné vzťahy medzi politikmi, distribútormi elektrickej energie a hlavným dodávateľom energie, Electrabel.

Belgický systém odmeňuje miestnych politikov za to, že nechávajú zapnuté svetlá, tvrdí Peter Reekmans, ktorý hovoril zo svojej skúsenosti starostu mesta Glabbeek.

Reklama

Spotreba pouličných svetelných zdrojov sa premieta do zisku pre výrobcov elektriny, distribútorov a štát, povedal. Zisky distribútorov elektrickej energie sa vyplácajú “v dividendách miestnym samosprávam, ktoré vlastnia akcie, ako aj v platoch a štipendiách miestnym politikom, ktorí sedia v dozorných radách,” vysvetlil. Systém má “zabudované konflikty záujmov” pre miestnych politikov, ktorí rozhodujú o energetickej politike,. “Takisto robí z politiky v Belgicku výnosnú profesiu.”

Reekmans nedávno vydal knihu, ktorá odhaľuje stovky neviditeľných vládnych štruktúr, ktoré sa podieľajú na tom, čo nazýva “eticky neisté rozhodovanie”. Odhaduje, že približne 10.000 miest v správnych radách spoločností verejných služieb – nielen v energetickom sektore – je obsadených miestnymi politikmi.

“So siedmimi vládami, šiestimi parlamentmi, desiatimi provinciami, 589 obcami a stovkami verejnoprospešných spoločností sa štát stal takým zložitým, že mnohé tieňové vládne štruktúry zostali veľmi dlho ukryté,” povedal.

A tam, kde je zložitosť, vidia niektoré energetické spoločnosti príležitosť, uviedol Eric De Keuleneer, akademický pracovník Školy ekonomiky a manažmentu Solvay v Bruseli a expert na belgický trh s elektrickou energiou. “Mnoho ľudí, ktorí pracujú pre distribútorské spoločnosti a dokonca pre vládnych energetických regulátorov, pracovalo predtým pre Electrabel, alebo naopak,” povedal.

“Electrabel vytvoril vysokú ziskovosť distribútorských spoločností.” Electrabel vlastnil akcie v týchto distribútorských spoločnostiach a obsadzoval v nich vedúce pozície až do minulého roka, kedy distribútorské spoločnosti kúpil štát “za nadhodnotenú cenu”, povedal.

Reklama

Dnes je veľká časť ziskov distribútorských spoločností “použitá na splácanie bankových úverov, ktoré boli určené na nákup akcií spoločností,” povedal.

Anne-Sophie Hugéová, hovorkyňa spoločnosti Electrabel, poprela v rozhovore, že spoločnosť stále udržiavala vzťahy so štátnymi distribútormi, pretože v minulom roku predala svoje akcie v týchto spoločnostiach. Tiež uviedla, že ceny za elektrickú energiu a akcie, ktoré predáva štátu, jednoducho odrážajú “slobodné a veľmi konkurenčné trhové sily Belgicka”.

Dodala, že verejnoprospešná spoločnosť tvrdo pracovala na zvýšení podielu dodávok energie pochádzajúcej z obnoviteľných zdrojov, čo si vyžaduje nákladnú aktualizáciu infraštruktúry.

Napriek tomu podiel krajiny na energii z obnoviteľných zdrojov je približne 7,8 percenta, čo je približne polovica priemeru v celej Európskej únii, zatiaľ čo vláda predĺžila povolenia spoločnosti Electrabel minimálne do roku 2025 na sedem jadrových reaktorov, ktoré sa datujú od 70. rokov.

Electrabel zostáva jediným zriaďovateľom jadrových elektrární v Belgicku a hlavným dodávateľom energie, čo je v podstate monopol. Aj keď väčšina belgickej energie pochádza z jadrovej energie – pomerne lacného zdroja energie – cena elektrickej energie bez daní je najvyššia v Európskej únii.

Reklama

Od roku 2010 sa priemerná ročná spotreba elektrickej energie belgických domácností zvýšila o 40 percent na približne 900 eur a 20 % Belgičanov má ťažkosti so zaplatením svojich účtov. Ceny v celej Európe vzrástli v rovnakom období o polovicu.

Zatiaľ čo iné európske krajiny pracujú na dodržiavaní parížskej dohody o klíme znižovaním emisií a investovaním do obnoviteľných zdrojov energie, predpokladá sa, že Belgicko nedosiahne svoje ciele do roku 2020.

Belgická spotreba energie na obyvateľa zostáva medzi najvyššími v Európe – zaostáva iba za oveľa chladnejšími krajinami ako Nórsko, Fínsko a Island.

“Lobby s jadrovou energiou v Belgicku nielenže dominuje energetickému trhu,” povedal ekonóm De Keuleneer, “dominuje aj komplexnému politickému systému Belgicka, ktorý využíva konflikty záujmových situácií na všetkých vládnych úrovniach.”

Tento systém sa pre spoločnosť Electrabel ukázal ako ziskový. Od roku 2007 spoločnosť fungovala ako dcérska spoločnosť francúzskeho energetického gigantu Engie. Spoločnosť Engie má v 70 krajinách majetok vo výške 168 miliárd dolárov, ale pätina z jej ziskov za posledné desaťročie pochádza iba od spoločnosti Electrabel. Niektorí hovoria, že aj tento odhad je nízky.

 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

20:08

Duchovný vodca Iránu ajatolláh Alí Chameneí tvrdí, že pokračujúce snahy o normalizáciu vzťahov medzi Izraelom a arabskými krajinami nevyriešia krízu na Blízkom východe. Chameneí to uviedol v stredu v reakcii na vyhlásenie šéfa americkej diplomacie Antonyho Blinkena, ktorý v pondelok uviedol, že Washington má pripravený “bezpečnostný balík” pre Saudskú Arábiu, ktorý Rijádu ponúkne, ak znormalizuje svoje vzťahy s Izraelom.

19:03

USA presunuli časť vojenského personálu z Čadu do Nemecka, tvrdí vojenský predstaviteľ.

18:57

Netanjahu na stretnutí s Blinkenom povedal, že sa nevzdá operácie IDF v Rafahu, informoval denník The Times of Israel.

Izraelský premiér predtým povedal, že operácia v južnej časti pásma Gazy sa uskutoční bez ohľadu na to, či sa uzavrie dohoda o prepustení rukojemníkov.

IDF plánujú nasadiť jednotky v Rafahu na hranici enklávy s Egyptom s cieľom zničiť Hamas. Podľa OSN tam žije viac ako 1,45 milióna palestínskych utečencov.

Antony Blinken Benjamin Netanjahu
Na snímke Antony Blinken a Benjamin Netanjahu
18:36

Gruzínsky parlament podporil návrh zákona o zahraničných agentoch v druhom čítaní.

„Za“ bolo 83 poslancov, 23 bolo proti. Návrh bol prijatý v druhom čítaní,“ uviedol predseda gruzínskeho parlamentu.

Teraz sa uskutoční tretie čítanie zákona. Pripomeňme, že proti jeho prijatiu sa pravidelne schádzajú protesty.

18:16

Britská polícia v stredu zadržala 17-ročného chlapca podozrivého z útoku ostrým predmetom na tri osoby vrátane jedného dieťaťa. K útoku došlo v škole v Sheffielde v severnom Anglicku.

18:01

Ceny ropy klesli v stredu o viac než dva doláre, pričom cena ropnej zmesi Brent skĺzla k hranici 84 USD za barel (159 litrov). Tlak na ceny komodity vyvinuli najmä najnovšie správy z USA o tom, že ropné zásoby v Spojených štátoch vzrástli omnoho viac, než sa čakalo a než signalizoval odhad Amerického ropného inštitútu (API).

18:00

V ruskej metropole Moskva v stredu otvorili výstavu západnej vojenskej techniky ukoristenej ukrajinskej armáde počas bojov na Ukrajine.

18:00

Približne 30 ľudí utrpelo v stredu zranenia, keď sa v blízkosti mesta Kandern na juhozápade Nemecka prevrátila traktorom ťahaná vlečka. Stav desiatich ľudí je vážny.

17:59

Škótska vláda v stredu v parlamente uspela v hlasovaní o nedôvere. Škótska národná strana (SNP) tým získala príležitosť zvoliť si nového lídra, ktorý nahradí odstupujúceho premiéra Humzu Yousafa.

17:58

Ukrajina dúfa, že sa jej podarí počas nadchádzajúcej zimy uskladniť vo svojich podzemných zásobníkoch približne 4 miliardy kubických metrov (m3) zemného plynu v prospech európskych podnikov a obchodníkov. Ak by sa jej tieto plány podarilo naplniť, objem uskladneného plynu európskych firiem tak zvýši o 60 %. Uviedol to v stredu šéf ukrajinskej ropnej a plynárenskej spoločnosti Naftogaz Olexij Černyšov.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Na snímke Anton Krištín z Ústavu ekológie lesa SAV ukazuje deťom vrchárku červenkastú na Borovej hore pri Zvolene

Autor: TASR - Ján Krošlák

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Marek Brna

Matúš Pestrý

Marian Kotleba

Milan Šupa

Ivan Štubňa

Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali