Trenčín 7. júna 2023 (TASR/HSP/Foto:Facebook/Jaroslav Baška)
Aktualizované 7. júna 11:12
Trenčiansky samosprávny kraj (TSK) zásadne nesúhlasí so zrušením detských pohotovostí v kraji. V súvislosti so zámerom Ministerstva zdravotníctva SR rušiť detské pohotovosti to povedal predseda TSK Jaroslav Baška
V Trenčianskom kraji sa podľa neho toto opatrenie týka detských pohotovostí v Dubnici nad Váhom, Partizánskom, Myjave a Novom Meste nad Váhom, v Púchove a v Bánovciach nad Bebravou detské pohotovosti nefungujú už dlhšie. Zachované by mali zostať len tri – v Trenčíne, Prievidzi a Považskej Bystrici. Jedným z argumentov je dostupnosť urgentných príjmov v týchto mestách.
“Zásadne nesúhlasíme so zámerom Ministerstva zdravotníctva SR, ktorý sa týka rušenia detských pohotovostí TSK, pretože sa výrazne zhorší dostupnosť zdravotnej starostlivosti a ohrozí aj fungovanie zvyšných troch detských pohotovostí. Tiež sa obávame, či bude mať na týchto pohotovostiach kto slúžiť, pretože lekári budú musieť do služieb cestovať desiatky kilometrov zo vzdialených okresov, kde detská pohotovosť zanikne,” doplnil Baška s tým, že toto opatrenie spôsobí výrazný nárast počtu detských pacientov, na ktorý tri zostávajúce pohotovosti nie sú kapacitne vybavené.
Ako dodal, najväčší nápor pacientov hrozí najmä v obdobiach zvýšenej chorobnosti a počas víkendov, vianočných a veľkonočných sviatkov, keď už teraz je problém zabezpečiť lekárov do služieb.
“TSK bude vyvíjať maximálne úsilie na zachovanie čo najväčšieho počtu existujúcich detských pohotovostí. Budeme tiež navrhovať aj alternatívne formy poskytovania detskej pohotovosti v skrátenom režime, do 18.00 h resp. do 20.00 h, prípadne prevádzkovanie detskej pohotovosti počas víkendov a sviatkov v regiónoch so zlou geografickou dostupnosťou,” zdôraznil predseda TSK.
Škvarová: Na rušenie detskej pohotovosti nevidí radnica reálne dôvody
Mesto Dubnica nad Váhom nevidí reálne dôvody na zrušenie detskej pohotovosti v meste, ku ktorému má dôjsť v novembri budúceho roku. TASR o tom informovala Mária Škvarová z kancelárie primátora.
“Mesto Dubnica nad Váhom nevníma avizovanú správu o rušení detskej pohotovosti pozitívne. Nikto samospráve doteraz nepredložil nijaké relevantné informácie či poznatky o tom, že by pohotovosť v Dubnici nad Váhom nebolo možné pre personálne, technické či akékoľvek iné objektívne prekážky zachovať. Nemáme takéto informácie ani od prevádzkovateľa a poskytovateľa zdravotnej starostlivosti, ani od žiadnych kompetentných orgánov, preto nevidíme dôvod na jej zrušenie,” uviedla Škvarová.
Ako dodala, v spádovej oblasti Dubnice žije približne 60.000 obyvateľov, ktorí budú v prípade zrušenia pohotovosti musieť s deťmi cestovať desiatky kilometrov na najbližšie pohotovosti – do Trenčína či Považskej Bystrice.
“Ako samospráva nemáme veľa možností ovplyvniť rozhodnutie ministerstva, určite sa však plánujeme pridať k iniciatívne Združenia miest a obcí Slovenska za zachovanie detskej pohotovosti v Dubnici nad Váhom a budeme požadovať relevantné informácie, na základe ktorých došlo k takémuto rozhodnutiu,” doplnila Škvarová.