Banská Bystrica 16. októbra (TASR) – Banskobystrickí mestskí poslanci na dnešnom zasadnutí hovorili aj o návrhu opatrení na zvýšenie atraktivity Námestia SNP. Z ich iniciatívy totiž vzišiel návrh, aby sa námestie zatraktívnilo s tým, že odborné útvary mesta podľa hovorkyne primátora Moniky Pastuchovej pripravili sériu opatrení. "Námestie SNP ako srdce mesta, naozaj jeho pýcha a perla, si zaslúži pozornosť," uviedla médiám Pastuchová. V uplynulých rokoch sa však podľa nej, žiaľ, neuskutočnilo toľko prác, ktoré by prispeli k tomu, aby sa na námestí stabilne zachovala jeho krása. Poslanci schválili, že verejné zhromaždenie obyvateľov mesta k námestiu bude 7. novembra.
Opatrenia zahŕňajú napríklad nainštalovanie smerových informačných tabúľ, zrekonštruovanie zeleného asfaltu, navrhuje sa zavedenie požičovne bicyklov. "Ďalším z krokov, ktoré by mali smerovať k zatraktívneniu námestia, je povedzme, aj zriadenie úschovne batožín, ktorá by bola v priestoroch informačného centra priamo v budove historickej radnice. Ale rovnako aj Hodinová veža by sa mala dostať späť do správy mesta," konkretizovala Pastuchová.
Krokov k zatraktívneniu je niekoľko a celý ich systém závisí od výšky finančných prostriedkov. "Sme v procese tvorby rozpočtu, takže veríme tomu, že čo najviac financií bude môcť mesto využiť aj na tieto kroky smerujúce k zatraktívneniu námestia," uviedla hovorkyňa. Podľa nej existujú aj kroky, ktoré nestoja veľa a dajú sa zrealizovať takmer okamžite, naopak, sú zasa opatrenia finančne náročné. "Veríme tomu, že v rozpočte sa nám podarí na budúci rok a ďalšie roky vyčleniť čo najviac peňazí na to, aby Námestie SNP opäť získalo svoj lesk," uzavrela Pastuchová.
Podľa poslanca Milana Lichého z Banskobystrickej alternatívy bolo do návrhu zapracovaných množstvo dobrých nápadov, návrh stručne konštatoval základné problémy a poukázal na to, o čo ide: "Ide o vzhľad námestia, jeho dramaturgiu a služby, ktoré Námestie SNP poskytuje." Opatrenia podľa vlastných slov vnímal viac technokraticky a myslel si, že nadefinujú nejaký súbor opatrení aj s termínmi a zodpovednosťami. Lichý pokračoval, že o námestí by nemali rozhodnúť len poslanci. "Preto sme navrhli verejné zhromaždenie obyvateľov mesta. Takýto inštitút máme, máme všeobecne záväzné nariadenie, mali by sme to využívať a mali by sme sa spýtať obyvateľov mesta, aký majú na to názor," konštatoval Lichý. Dôležité je podľa neho tiež, aby sa zhromaždenia zúčastnili aj vlastníci objektov, zástupcovia inštitúcií, ktoré na námestí sídlia, aj nájomcovia, ktorí ovplyvňujú, čo sa na námestí deje.
Lichý navrhol aj konkrétne uznesenia, dodal, že vybral prioritné a realizovateľné opatrenia. Napríklad inštaláciu nových odpadkových košov, alebo značenie pre turistov a podobne. "Ďalšie dôležité uznesenie pre mňa bolo, aby na námestí bola nejaká služba, ktorá odstraňuje drobné komunálne nedostatky operatívne, aby sme to nemuseli riešiť interpeláciami alebo nejakými sťažnosťami. Aby tam bola aj stála poriadková služba mestskej polície," dodal Lichý.
Poslankyňa Ľubica Laššáková (Smer-SD, SNS, ĽS-HZDS) podotkla, že návrh, ktorý poslanci dostali, bol nekonkrétny. "Predpokladala som, že dostaneme konkrétne návrhy, to znamená, bude sa robiť napríklad fasáda budov alebo bude sa komunikovať s reštauračnými zariadeniami, aby zosúladili terasy. Dostali sme nejakú ‘poviedočku’ o tom, čo sa ľuďom páči, a čo sa nepáči," pokračovala Laššáková. Myslí si, že poslanci by v takomto prípade nemali robiť štatistov, ale mali by konkrétne navrhnúť napríklad, že mesto je schopné zrekonštruovať námestie v nejakej podobe a za istú sumu peňazí. Návrhy Lichého sú podľa Laššákovej akceptovateľné, treba nad nimi ale posedieť a hlavne, finančne ich vykryť.
UPOZORNENIE: TASR ponúka k správe zvukové záznamy