Viacerí európski a zaoceánski ekonómovia a analytici taktiež poukazujú na zložitú hospodársku situáciu v Rusku, avšak mnohí taktiež zdôrazňujú, že katastrofa nehrozí a ruská mašina predsa zvládne aj tieto ťažkosti, ako všetky predtým. Analytik banky Barins Mattias Ziller v rozhovore pre Finanz und Wirtschaft prízvukuje: „Ruské hospodárstvo demonštruje prekvapujúcu pevnosť a štát preto nemá žiadne dôvody na znepokojovanie sa. A to napriek tomu, že vo svete kraľuje ekonomická nestabilita a ceny ropy sú nízke.“
Vysvetľuje, že sebadôvera Ruska je preto v plnej miere odôvodniteľná. „Po prvé, nehrozí mu nijaká platobná neschopnosť. Pri všetkých politických nezhodách so Západom a opatreniach, ktoré proti Rusku prijíma, jeho ekonomiku sa nedarí zničiť. Po druhé, v Rusku, bez ohľadu na devalváciu rubľa, sme nezaregistrovali žiadne inflačné výbuchy. Štát pri tom vyhráva od nízkych cien ropy, nakoľko úroveň vlastného zabezpečenia podstatne vyrástla,“ dodal.
Mattias Ziller poukazuje na to, že dôležitú úlohu v podpore stability ruskej ekonomiky zohralo v roku 2014 Centrálnou bankou Ruska prijaté rozhodnutie o nezasahovaní do situácie na menovom trhu a uvoľnení kurzu rubľa. „Centrálna banka zároveň prijala opatrenia na zabezpečenie likvidity a konsolidácie bánk, čím sa finančný systém spružnil. Podstatné zmeny nastali v súkromnom sektore: objavilo sa dostatočne veľa ruských IT-spoločností, ktoré dokážu v plnej miere konkurovať medzinárodným. Je to znakom toho, že Rusko má vysokokvalifikované ľudské zdroje, ktoré štát podporuje,“ prízvukuje analytik.
Domnieva sa, že Rusko momentálne možno ani nepotrebuje väčšie zahraničné investície, nakoľko základný kapitál štátu dosiahol dostatočne vysokú úroveň. „Akcent sa úspešne kladie na importné náhrady – okrem toho, že je dostatočne „rusifikovaná“ výroba aut, ruské hospodárstvo za pomoci štátu má obrovský potenciál na výrobu potravín. Príznačné je, že Rusku sa, napriek nízkym cenám ropy, stále darí držať kladné saldo obchodnej bilancie,“ zdôrazňuje v závere analytik banky Barins Mattias Ziller.