Podľa Schulza, národné štáty už na niekoľko väčších úloh (klimatické zmeny, daňové úniky veľkých firiem, terorizmus či migrácia) jednoducho nestačia.
Ústavnú zmluvu o novej podobe EÚ by mal spolu s občanmi vypracovať aj konvent. “A keď ju budeme mať, musí byť predložená v členských krajinách (k hlasovaniu). A kto potom bude proti, ten pôjde z Európskej únie preč,” vyhlásil terajší predseda nemeckej SPD Martin Schulz.
K týmto slovám sa český premiér Andrej Babiš vyjadril pre ParlamentníListy nasledovne: “Pre mňa je to prejav obrovskej arogancie a pošliapania rovnosti všetkých členov Európskej únie. Podľa mňa po prijatí Lisabonskej zmluvy nie je potrebné pokračovať v ďalšom integračnom procese a ďalej posilňovať Brusel ako centrum moci, ktoré neustále odníma ďalšie a ďalšie právomoci a kompetencie členských štátov. Tento model európskych politikov, že na každú krízu reagujú hlbšou integráciou, len spôsobuje ďalšie a ďalšie problémy, a rozhodne nenapomáha k riešeniu aktuálnych problémov.”
A dodal: “Namiesto toho, aby Európa riešila migračnú krízu, ekonomické problémy južných štátov či posilňujúce sa postavenie Ruska, svoju neakcieschopnosť zvádza na členské štáty. Posilňovanie Bruselu sa deje na úkor členských štátov a fakticky to povedie k oslabovaniu národných štátov. Dlho z Európy počujeme, že malé členské štáty nemajú mať rovnaké práva ako tie veľké, a rovnakú váhu svojho hlasu. Tento výrok pána Schulza to len potvrdzuje.”