Banská Bystrica 22. marca (TASR) – Regionálne pracovisko Slovenského hydrometeorologického ústavu (SHMÚ) v Banskej Bystrici počas dnešného dňa otvorených dverí (DOD) priblížilo záujemcom svoju činnosť. "Novinkou je, že tento rok si mohli návštevníci pozrieť aj analyzátor na meranie kvality ovzdušia," uviedol TASR Róbert Chriašteľ, vedúci odboru Hydrologické monitorovanie, predpovede a výstrahy Banská Bystrica. Dodal, že už tradične mohli vidieť špeciálne vozidlo na meranie prietokov, tiež klimatologickú stanicu a ďalšie prístroje.
"Zaujímali ma všetky prístroje, snímače, spôsob spracovania a prenosu údajov, aké sú trendy," uviedol TASR návštevník Vojtech zo Zvolena. Dodal, že táto problematika ho vždy zaujímala. "Lebo pri vyhodnocovaní sa používajú rozličné matematické modely, štatistické metódy," dodal Vojtech. "Prekvapilo ma, že je tak veľa staníc, aj hydrologické, aj tie, čo merajú imisie. Dozvedeli sme sa, aký je rozdiel medzi emisiou a imisiou," dodala Vojtechova manželka Dagmar.
Pracovisko SHMÚ navštívila aj Banskobystričanka Oľga, ktorá vo vodohospodárskej oblasti pracovala vyše 40 rokov: "Určite sa rada pozriem, akým spôsobom propagujú oblasť vodárenstva. Zaujali ma aj technické prostriedky, ktoré tu propagujú, či už je to meranie prietokov. Myslím si, že aj pre mladých ľudí to bude niečo veľmi zaujímavé," dodala Oľga. V dopoludňajších hodinách na DOD zavítalo okolo 150 návštevníkov, prišli sem žiaci z banskobystrických škôl, ale aj z Handlovej či Zvolena.
Špeciálne vozidlo, ktoré odborníci využívajú na meranie prietokov, je vybavené hydraulickým zariadením, ktoré spúšťa meracie zariadenie do toku. Pre záujemcov ďalej na pracovisku pripravili prístroje, ktorými sa merajú meteorologické javy, hydrologické veličiny, najmä prietoky. Spomínaný analyzátor na meranie kvality ovzdušia je prístroj, ktorý dokáže kontinuálne, respektíve s určitým časovým intervalom merať určité parametre kvality ovzdušia. "My meriame oxidy dusíka, siričitany a prachové častice," vysvetlil Chriašteľ. Analyzátor býva osadený v búdkach, ktoré merajú v centrách väčších miest. V Banskej Bystrici je takáto búdka pri hoteli v centre mesta.
V klimatologickej stanici možno vidieť vybavenie takejto stanice, zariadenia na meranie slnečného svitu, teploty vzduchu, zrážok či výšky snehovej pokrývky. Chriašteľ konštatoval, že DOD organizujú už vyše 20 rokov a sú radi, že záujem oň pretrváva. Pracovníkom regionálneho pracoviska SHMÚ prináša podujatie aj spätnú väzbu. "Jednak ľudia vedia o tom, čo my robíme, aj oni vyjadrujú nejaké svoje predstavy, ako by sme mali fungovať," vysvetlil Chriašteľ. Pracovisko SHMÚ v Banskej Bystrici má dva odbory – Meteorologická služba Banská Bystrica a Hydrologické monitorovanie, predpovede a výstrahy Banská Bystrica. DOD SHMÚ organizuje pre širokú verejnosť pri príležitosti Svetového meteorologického dňa (23. 3.) a dnešného Svetového dňa vody.
UPOZORNENIE: TASR ponúka k správe zvukový záznam a fotoreportáž.



















