Audítori majú výhrady k novele o účtovníctve, Ministerstvo financií chce pomôcť podnikateľom

Audítori majú výhrady k novele o účtovníctve, Ministerstvo financií chce pomôcť podnikateľom

Bratislava 10. októbra 2019 (TASR/HSP/Foto:TASR-Marko Erd)

 

Slovenská komora audítorov (SKAU) má výhrady k novele zákona o účtovníctve, ktorá je v parlamente v súčasnosti v druhom čítaní a jej ďalšie prerokovanie vo štvrtok odobril parlamentný finančný výbor. Komora má výhrady k zvýšeniu veľkostných kritérií pre zákonom stanovený audit podnikateľských subjektov. Rezort financií však argumentuje, že po tejto zmene volali samotní podnikatelia

Na snímke štátna tajomníčka ministerstva financií Dana Meager

Novelou sa majú upraviť veľkostné podmienky, na základe ktorých vzniká firmám povinnosť nechať si overiť riadnu individuálnu účtovnú uzávierku a mimoriadnu individuálnu účtovnú uzávierku štatutárnym audítorom alebo audítorskou spoločnosťou. “Navrhuje sa zvýšenie o 100 % súčasných rozhodujúcich veľkostných podmienok, a to hodnota majetku a hodnota čistého obratu,” uvádza sa v návrhu ministerstva. MF SR odhaduje, že zrušenie povinnosti overenia individuálnej účtovnej uzávierky by sa malo dotknúť približne 2300 spoločností, pričom by im mali klesnúť náklady na audítorské služby približne vo výške 9 miliónov eur.

Reklama

Audítori upozorňujú, že spod verejnej kontroly sa prijatím novely dostanú desiatky subjektov, čo by mohlo mať negatívny vplyv na štátnu pokladnicu. “Všetky krajiny, ktoré tieto zmeny urobili, pocítili pokles príjmov štátneho rozpočtu, čo sa týka daní, a vrátili naspäť tieto kritériá po zhruba štyroch až piatich rokoch,” upozornil na to po rokovaní výboru prezident SKAU Milan Mozolák. Ako príklad uviedol Švédsko, Fínsko či Taliansko. “Mikroekonomický vplyv je ten, že vlastne na Slovensku nie je nijakým spôsobom regulovaný spôsob vedenia agend a podobne, žiadne legislatívne podmienky na to neplatia. Audítori sú jediné osoby, ktoré po odbornej stránke dohliadajú pri týchto firmách na to, aby výber daní, respektíve kvalita účtovných závierok, boli na úrovni,” podotkol Mozolák.

Komora nesúhlasí s rezortom financií, že podnikatelia ušetria. Podľa komory je cena auditu pri dotknutých spoločnostiach zhruba 1000 eur až 2000 eur, čo je tretina, maximálne polovica z toho, čo odhaduje ministerstvo. “Je to skôr potrestanie tých spoločností, lebo potenciálna pokuta za to, že budú nesprávne viesť účtovníctvo, sú dve percentá z aktív, to je 20.000 eur až 40.000 eur. Spoločnosti za desatinu potenciálneho postihu majú akú-takú istotu, že to majú v poriadku. Toto sa novelou odstráni, lebo prirodzená vlastnosť je, že keď niečo nemusím, tak to nerobím. Automaticky to vedie k poklesu kvality účtovných závierok, poklesu príjmov štátneho rozpočtu, čo nie sú malé peniaze, a toto sú spoločnosti, ktoré sú ťahúňmi diverzifikácie ekonomiky,” tvrdí Mozolák.

Reklama

Komora má preto výhrady k novele a volá po regulácii v oblasti účtovníctva. “Pokiaľ nezabezpečíme protiváhu ubudnutiu kontroly zo strany audítorov, napríklad tlakom na to, aby bola profesia účtovníctva regulovaná, tak je to nevhodný čas na aplikáciu takejto výraznej zmeny,” myslí si Mozolák. Upozornil aj na to, že proti vyčleneniu ďalších podnikateľských subjektov z povinnosti auditu sa otvorene postavil aj Najvyšší kontrolný úrad. Komora ešte počas medzirezortného pripomienkového konania vyčíslila, že v súčasnosti sa na Slovensku audituje približne 11.000 účtovných jednotiek. Ak sa kritériá zvýšia, počet kontrolovaných subjektov klesne o 20 % až 30 %.

Novela je súčasťou antibyrokratických opatrení, ktorými chce štát znížiť administratívnu záťaž podnikateľov. Štátna tajomníčka Ministerstva financií (MF) SR Dana Meager na výbore skonštatovala, že argumenty komory v tomto prípade sú vágne. “Táto úloha vyplynula z uznesenia vlády. Subjekty dlhodobo požadovali úpravu veľkostných kritérií. Bola by som rada, keby sme na konci dňa zistili, že spoločnosti sa budú správať transparentne,” uviedla Meager. Priblížila zároveň, že rezort si je vedomý pripomienok SKAU, ale na druhej strane rozumie aj spoločnostiam, ktoré volali po zmene veľkostných kritérií. “SR bola v boji proti daňovým podvodom a únikom relatívne úspešná, tak sme urobili rozhodnutie. Nevieme povedať, či obchodné spoločnosti budú postupovať práve na základe uvoľnených podmienok tak, že pôjdu do netransparentného módu, alebo menej transparentného, alebo sme taká vyspelá spoločnosť, že budú pokračovať v transparentnom správaní sa a plnení daňových povinností. Toto je otázka do budúcnosti,” podotkla Meager.

Zhoduje sa s komorou v tom, že oblasť účtovníctva nie je regulovaná, čo považuje za problém. “Sme za to, aby sa začalo naozaj na úrovni účtovníctva odborne diskutovať o tom, aby sa do zákona dostala regulácia tak, ako je aj regulácia pri daňových poradcoch. Účtovníctvo je vážna vec pre štát, podnikateľov, investorov, ekonomické prostredie, pretože verne musí zobrazovať hospodárenie obchodných spoločností,” dodala Meager.

 

Reklama

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

20:08

Francúzsko a Nemecko v piatok potvrdili plány na spoločný vývoj bojového tanku novej generácie. Ministri obrany Francúzska a Nemecka – Sébastien Lecornu a Boris Pistorius – počas slávnostnej ceremónie v Paríži podpísali memorandum o porozumení, ktoré spečatilo rozdelenie výroby pokročilého bojového tanku s označením Main Ground Combat System (MGCS) v pomere 50:50.

20:05

Americký prezident Joe Biden v piatok povedal, že je ochotný neskôr na jeseň debatovať so svojím pravdepodobným republikánskym oponentom Donaldom Trumpom. Ide o jeho doteraz najrozhodnejšie vyjadrenie na túto tému.

19:57

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan v piatok vyhlásil, že od nového generálneho tajomníka Severoatlantickej aliancie (NATO) očakáva, že uprednostní riešenie obáv Turecka súvisiacich s terorizmom.

19:43

19:41

Americký minister obrany Lloyd Austin v piatok oznámil nový balík pomoci pre Ukrajinu vo výške šesť miliárd dolárov (5,6 miliardy eur).

19:37

Čína vyzýva na začatie medzinárodného vyšetrovania teroristického útoku na plynovod Nord Stream pod záštitou OSN.

Na zasadnutí Bezpečnostnej rady OSN to oznámil predstaviteľ krajiny pri OSN.

19:10

Podpora členstva v Európskej únii v Poľsku klesla na najnižšiu úroveň za vyše desaťročie. V piatok to ukázali výsledky prieskumu verejnej mienky. EÚ sa pritom pripravuje na voľby do Európskeho parlamentu.

18:53

V nefungujúcom hoteli v juhobrazílskom meste Porto Alegre vypukol v piatok požiar. Zahynulo najmenej desať ľudí a ďalší sú zranení, informovali úrady.

18:40

Ceny ropy sa v piatok popoludní mierne zvýšili. A aj za celý týždeň smerujú k zisku po dvoch týždňoch strát. Podporili ich vyhlásenia ministerky financií USA Janet Yellenovej, že tempo rastu americkej ekonomiky v 1. štvrťroku by mohlo byť revidované smerom nahor, a že inflácia sa zmierni. Obavy z ponuky podporili tiež ceny komodity, keďže napätie na Blízkom východe pokračuje.

18:33

Obrovské množstvo trosiek vrátane nevybuchnutej munície v palestínskom Pásme Gazy sa bude odstraňovať približne 14 rokov, uviedol v piatok predstaviteľ OSN.

18:30

Stretnutie tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana s americkým prezidentom Joeom Bidenom v Bielom dome, plánovné na 9. mája, odložili. Povedal to v piatok turecký predstaviteľ pre agentúru AFP.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Na snímke meotar a ďalšie učebné pomôcky v Múzeu školstva a pedagogiky, ktoré otvorili po niekoľkých rokoch od rekonštrukcie nových priestorov, sťahovania a budovania múzejného zázemia v bratislavskej mestskej časti Devínska Nová Ves

Autor: TASR - Dano Veselský

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Dušan Hirjak

Marek Brna

Erik Majercak

Ivan Štubňa

Gustáv Murín

Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali