Podľa Asociácie si väčšina sudcov SR plní svoje povinnosti v súlade so zákonom a každý občan má v prípade podozrenia z korupcie právo obrátiť sa na orgány činné v trestnom konaní. Agentúru SITA o stanovisku asociácie informoval predseda ARS Peter Rajňák.
„Poukazovanie na korupciu na súdoch, resp. na diskrimináciu rodičov bez uvedenia konkrétnych prípadov považujeme za kontraproduktívne,“ uviedol Rajňák.
ARS sa podľa neho od počiatku svojej existencie usiluje v spolupráci s MS SR nastaviť legislatívne pravidlá tak, aby sa neodôvodneným prieťahom v týchto konaniach zabránilo a aby aj samotný výkon rozhodnutia prebiehal v čo najväčšej možnej miere v záujme maloletých detí. Uviedol tiež, že asociácia vždy presadzovala špecializáciu sudcov na túto špecifickú agendu a vznik rodinných súdov. „Veľmi sme privítali, že problematika rodinných súdov je súčasťou programového vyhlásenia vlády Slovenskej republiky. Vítame aj zavádzanie nových prístupov v rozhodovaní súdov takzvanou cochemskou praxou,“ povedal Rajňák.
Upozornil tiež, že asociácia sa nikdy nebránila spolupráci s tretím sektorom, ak konštruktívne prispieva k diskusii o zlepšení existujúceho stavu. ARS zároveň upozorňuje, že so znepokojením vníma, ak sa dieťa v súdnom konaní používa ako nástroj boja a vybavovania si účtov medzi rodičmi. „Ako sudcovia, ktorí vybavujeme túto agendu, vieme, aké dôležité je vypočuť si obe strany a ako náročné je často nájsť riešenie v záujme maloletých detí. Chceli by sme aj touto formou preto vyzvať rodičov, aby svoje konflikty riešili v prvom rade sami, alebo za asistencie pomáhajúcich profesií a nedovolili eskalovať konania vzájomnými nezmieriteľnými postojmi,“ vyzýva asociácia.
Rajňák tiež dodal, že ARS chce aj naďalej napomáhať k zlepšeniu legislatívy, k zrýchleniu konaní týkajúcich sa maloletých detí, k iným prístupom v konaniach a k zvyšovaniu odbornosti sudcov. Asociácia má podľa jeho slov záujem pokračovať v diskusiách so zástupcami ministerstva spravodlivosti, ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny, ako aj s tretím sektorom, na ktorých by naďalej konštruktívne hľadali možnosti zlepšenia existujúceho stavu.
Podľa organizátorov protestu z 24. júna súdy často svojvoľne odoberajú rodičom zo starostlivosti ich deti a mnohé rozsudky sprevádza podľa nich korupcia a/alebo diskriminácia rodičov na základe pohlavia. Preto vyzvali na diskusiu aj ministerku spravodlivosti Máriu Kolíkovú (Za ľudí), ktorej predložili svoje návrhy týkajúce sa zastavenia odobratia detí a zastavenia diskriminácie na základe rodu.
Organizátori a protestujúci zároveň žiadali zjednodušenia rodinnoprávnej agendy a súčasne upozornili, že o deťoch na súdoch sa rozhoduje za zatvorenými dverami.