Podľa agentúry Reuters účastníci rokovaní podporili “demokratický mechanizmus prostredníctvom pluralitného režimu reprezentujúceho všetky sektory sýrskeho ľudu” vrátane žien. Zároveň sa zaviazali zachovať sýrske štátne inštitúcie a reštrukturalizovať armádu a bezpečnostné služby.
Opozícia sa dohodla aj na vytvorení orgánu, ktorý bude zahŕňať politické a ozbrojené frakcie a povedie prípravy pre prípadné mierové rokovania s Damaskom. Podľa Munzira Akbíka, člena Sýrskej národnej koalície, bude v 25-člennom orgáne šesť zástupcov koalície, šesť z povstaleckých frakcií, päť z opozície sídliacej v Damasku a osem nezávislých osôb.
Irán, blízky spojenec Bašára Asada, reagoval vyhlásením, že na rokovaniach v Rijáde sa zúčastnili aj skupiny napojené na teroristickú organizáciu Islamský štát (IS). “Tieto teroristické skupiny nedostanú možnosť rozhodnúť o budúcnosti Sýrie,” zdôraznil námestník iránskeho ministra zahraničných vecí Hosejn Amír Abdollahján. Šiitský Irán, súper sunnitskej Saudskej Arábie, opakovane tvrdil, že konferencia v Rijáde povedie k neúspechu rokovaní o ukončení vojny v Sýrii.
Konferencia v Rijáde má za cieľ dosiahnuť jednotnú víziu budúcej Sýrie a vytvoriť spoločný výbor, ktorý bude opozíciu reprezentovať na budúcich rokovaniach. Stretnutie v saudskoarabskej metropole nadväzuje na októbrové viedenské rokovania diplomatov z 20 krajín, na ktorom sa po prvý raz zúčastnil Irán. Ďalšie podobné stretnutie je naplánované na január.
Skupina Ahrár aš-Šám oznámila odchod z konferencie
Sýrska islamistická povstalecká skupina Ahrár aš-Šám dnes oznámila, že odchádza z konferencie. Podľa agentúry Reuters Ahrár aš-Šám ako dôvod svojho odchodu z rokovaní uviedol, že úlohe “revolučných skupín” nebol priznaný patričný význam. Skupina kritizovala priznanie “hlavnej úlohy” vnútornej opozícii – Národnému koordinačnému orgánu pre demokratickú zmenu (NCB). Ahrár aš-Šám kritizoval aj samotnú konferenciu, ktorá podľa neho “nepotvrdila moslimskú identitu našich ľudí”.
Ako v stredu informovala agentúra DPA, na konferenciu prišli aj zástupcovia Armády islamu. Ahrár aš-Šám a Armáda islamu, skupiny, ktoré v Sýrii bojujú po boku odnože al-Káidy, Frontu an-Nusra, sa doteraz iba výnimočne zišli s umiernenejšou politickou opozíciou.