NAŽIVO

Stíhačky zachytili ďalšie lietadlo v blízkosti Trumpovho golfového klubu v Bedminster v štáte New Jersey. Ide o 11. narušenie vzdušného priestoru za tento víkend.

19:57

Na letiskách Šeremetievo v Moskve, Pulkovo v Petrohrade a Čkalov v Nižnom Novgorode bolo zrušených alebo oneskorených takmer 400 letov. Obmedzenia boli zavedené z dôvodu detegovania ukrajinských útočných dronov.

19:56

Milánsky operný dom La Scala sprísňuje tzv. dress code pre návštevníkov. Na predstavenia tam už nebudú môcť prísť v šortkách či tričkách bez rukávov. La Scala to ohlásila na svojej webovej stránke.

19:36

Krajiny BRICS dúfajú, že súčasné snahy o urovnanie situácie na Ukrajine povedú k mierovej dohode.

Uvádza sa to v záverečnom vyhlásení samitu organizácie, ktorý sa koná v Brazílii. V ňom sa konštatuje, že účastníci „oceňujú aktuálne návrhy na sprostredkovanie v tomto procese“ (pripomeňme, že v súčasnosti sprostredkovateľom v tejto veci je Trump).

Dokument tiež odsudzuje nedávne útoky na železnice a mosty v Kurskej, Brjanskej a Voronežskej oblasti Ruskej federácie.

Okrem toho účastníci samitu v Riu de Janeiro odsúdili útoky na územie Iránu a označili ich za porušenie medzinárodného práva.

19:35

„Islamský džihád“ informuje, že „vysoká delegácia“ organizácie na čele s jej vodcom Ziadom al-Nahálom včera večer pricestovala do Dauhy, aby rokovala o priebehu rokovaní o dohode o prímerí v sektore Gazy. Nahála sa už dlho neobjavil na verejnosti.

19:25

Ekonomický poradca Bieleho domu Hassett vyhlásil, že pravdepodobnosť recesie v USA je nulová.

19:14

 Tento rok vypuklo v Turecku celkovo 3181 požiarov, od 26. júna sa ich rozhorelo 761. To znamená, že 25 percent všetkých požiarov od začiatku roka vzniklo za posledných desať dní. Do nedele boli všetky uhasené alebo sú pod kontrolu, informovalo podľa agentúry Anadolu Ajansi na platforme X Riaditeľstvo pre komunikáciu podliehajúce prezidentskej kancelárii.

19:13

Desaťtisíce ľudí zaplnili hlavné námestie v severošpanielskej Pamplone, aby sledovali začiatok deväťdňových slávností sv. Firmína, známym najmä vďaka tradičnému behu s býkmi.

18:09

Približne 100 štvorcových kilometrov lesných porastov ľahlo popolom pri požiaroch, ktoré už štvrtý deň trvajú v provincii Lázikíja ležiacej na severozápade Sýrie. S ich hasením prišli v nedeľu pomôcť aj hasiči zo susedného Jordánska.

18:08

Neznámi ozbrojenci na malých plavidlách strieľali z granátometov a ručných zbraní na obchodnú loď v Červenom mori. K útoku došlo približne 94 kilometrov juhozápadne od jemenského prístavu Hudajda, oznámila služba Spojeného kráľovstva pre námorné obchodné operácie.

18:07

Nemecký prezident Frank-Walter Steinmeier sa v litovskom hlavnom meste Vilnius zúčastnil na oslavách dňa štátnosti tejto krajiny. Pri tejto príležitosti prisľúbil pretrvávajúcu podporu Berlína pri zachovávaní litovskej slobody.

18:06

Britské centrum námorného obchodu po prvýkrát za niekoľko mesiacov informovalo o útoku na obchodné plavidlo pri pobreží mesta Hodeida v Jemene, ktoré kontrolujú húsíovia. Podľa správy sa niekoľko malých plavidiel priblížilo k lodi plávajúcej v Červenom mori a začalo na ňu strieľať z ručných zbraní.

18:05

Veľká Británia zastavila výrobu stíhačiek Eurofighter Typhoon na svojom území, po prvýkrát za posledné desaťročia.

Posledný Typhoon z katarskej objednávky je takmer hotový a ďalšie objednávky sa neplánujú.

Londýn tiež upustil od Eurofighter Typhoon v prospech amerických stíhačiek piatej generácie F-35A Lightning II, ktoré sú schopné niesť jadrové zbrane.

17:53

Na hudobnom festivale Electric Love pri rakúskom Salzburgu zomrel jeden z jeho účastníkov, 22-ročný nemecký občan. Oznámila to miestna polícia, ktorá príčinu jeho úmrtia vyšetruje.

14:47

Daždivé počasie dočasne uzavrelo tri novootvorené kúpaliská na rieke Seina v Paríži. V sobotu sa rieka po prvýkrát od roku 1923 legálne otvorila pre kúpajúcich sa.

14:27

Výnimočný sobotný koncert speváka Marka Perkoviča na dostihovej dráhe v Záhrebe vyvolal kritiku pre použitie pozdravu z čias ustašovského režimu počas druhej svetovej vojny.

14:15

Poľská pohraničná stráž sa pri kontrolách na hraniciach s Nemeckom, s ktorými začne od pondelka, bude zameriavať na vozidlá s vyšším počtom cestujúcich alebo s tmavými sklami. Povedal to jej hovorca Konrad Szwed.

13:58

Jeden baník zahynul pri nehode v bani Polkowice-Sieroszowice na ťažbu medi ležiacej na juhozápade Poľska. Ďalší dvaja utrpeli ľahké zranenia a boli hospitalizovaní. Poľskej agentúre PAP to v nedeľu povedal hovorca ťažobnej spoločnosti KGHM, ktorá baňu prevádzkuje.

13:56

Americký prezident Donald Trump počíta s tým, že rokovania s Čínou o predaji TikToku sa začnú na budúci týždeň. 

13:55

Dvaja členovia iránskych revolučných gárd zomreli pri pokuse o zneškodnenie výbušnín v oblasti na západe krajiny, ktorú minulý mesiac zasiahli izraelské útoky, informovali iránske médiá.

13:52

Vyšetrovací výbor Ruskej federácie zistil, že rozkaz na zostrelenie lietadla IL-76 s ukrajinskými zajatcami v roku 2024 vydal veliteľ raketovej brigády ukrajinskej armády Nikolaj Dzjaman, ktorý je na zozname medzinárodne hľadaných osôb, informovala agentúru TASS tlačová služba Vyšetrovacieho výboru Ruskej federácie.

12:28

Po viac ako dvoch týždňoch Švajčiarsko oznámilo, že opäť otvorilo svoje veľvyslanectvo v Teheráne, ktoré bolo počas vojny uzavreté. Švajčiarsko je oficiálnym zástupcom vlády USA v iránskej vláde.

12:10
Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










.

Arcibiskup Vasiľ na slávnosti sv. Cyrila a Metoda v Slovenskom kolégiu v Ríme

V plnom znení prinášame homíliu arcibiskupa Cyrila Vasiľa SJ na slávnosť svätých Cyrila a Metoda, titulárny sviatok rovnomenného kostola Pápežského slovenského kolégia sv. Cyrila a Metoda v Ríme, v nedeľu 12. februára 2017.

❚❚
.

Zišli sme sa, aby sme si spoločne pripomenuli slovanských apoštolov a našich vierozvestcov sv. Cyrila a Metoda.

Sláviť túto spomienku dnes, tu, spoločne, v chráme im zasvätenom, v kolégiu, ktoré nesie ich meno má aj osobitný duchovný odtieň. Je to akási ďalšia pridaná hodnota, pretože na tomto mieste môžeme pociťovať niečo osobitné, nazvime to – genius loci – duch miesta, pripomínajúci širšie udalosti a súvislosti. Slovenské kolégium i táto jeho kaplnka sú totiž nerozlične spojené s cyrilometodským dielom, jeho duchom, jeho odkazom, jeho prienikom do našich moderných duchovných dejín, do dejín cirkvi i do dejín spoločenského života nášho národa.

Čo v sebe skrýva, tento chrám, tento dom? Odpoveď je viacvrstvová.

.

Je tu dnes Slovenské kolégium sv. Cyrila a Metoda, kedysi Slovenský ústav, je to dom, kde sa kedysi vzdelávali mladí študenti, kde dnes bývajú kňazi, ktorí sa na pápežských univerzitách špecializujú v jednotlivých odboroch posvätných vied, je to miesto  spojené so spisovateľskou a vydavateľskou činnosťou reprezentovanou množstvom napísaných a vydaných kníh, miesto, ktoré bolo domovom vyhnancov, utečencov, exulantov, miesto ich nádeje, očakávania i naplnenia túžob aj po uskutočnení národnej samostatnosti i náboženskej slobody v nej realizovanej.

Je to miesto upomínajúce na vlasť na naše rodné Slovensko i naše väzby s Rímom, s jeho biskupom, s centrom Cirkvi.

Všetky tieto skutočnosti a súvislosti by sme mohli označiť ako spojnice,  ktoré spájajú život a dielo slovanských apoštolov Sv. Cyrila  Metoda, so zmyslom a činnosťou inštitúcie v ktorej sa nachádzame a ktoré sú súčasne odkazom aj pre nás ako účastníkov tejto dnešnej slávnosti.

Nuž pozrime sa trochu po poriadku na jednotlivé  menované aspekty.

Vzdelanie

.

„ … my Slovieni sme prostý ľud a nemáme nikoho, kto by nás naučil pravdu a vyložil nám jej zmysel“  (ŽM 5). Týmito slovami pozýval knieža Rastislav sv. Cyrila a Metoda do svojej krajiny. Tento prezieravý vladár považoval už vtedy vzdelanie za dôležité pre rozvoj. Preto solúnski bratia „začali… ich deti vzdelávať v písme“ (Ital. III), pričom neučili len cirkevné predmety, ale aj „iné učenia: gramatiku a muziku“ (ŽK XV varianta Lavrov Mater. 26-27).

Aj pri začiatkoch Slovenského ústavu, bol jeden z jeho cieľov poskytnúť vzdelanie  prípadným budúcim kandidátom na kňazstvo a preto tu fungoval malý seminár, teda vlastne gymnázium, ktorým prešli generácie chlapcov zo slovenskej diaspory.

Aj dnes máme tu v Ríme na štúdiách mladých ľudí, ktorí sa vzdelávajú v rôznych odboroch, aby rozvinuli im zverené talenty a raz aby tak prinášali  plody aj pre dobro svoje vlasti.

Rozvoj vzdelania a vedy – to je odkaz sv. Cyrila a Metoda aj dnešnému Slovensku, či už ide o spravodlivé ohodnotenie tých, ktorí vyučujú na všetkých stupňoch škôl, či o primerané investície do všetkých vedných odborov. Keď podčiarkujeme, že „do všetkých“, tak to platí aj o odbory humanistické. Veď čomu učili našich predkov sv. Cyril a Metod? Neučili nás metalurgiu, poľnohospodárstvo ani ekonomiku, aj keď išlo a ide o nevyhnutne dôležité vedy, ale učili zdanlivo neužitočné veci: písmo, gramatiku, literatúru, právo, muziku. Možno tieto vedné odbory neprispievajú k bezprostredným výrobno-technickým výsledkom, ale predsa zveľaďujú ducha národa. Pokrok a úroveň rozvoja spoločnosti sa nemerajú len v sile armád,  tonách odliatej ocele a vylisovaných plechov, ani v miliónoch zjedených hamburgerov pretože kultivovanie ľudského ducha je trvalejšie a hodnotnejšie ako rinčanie zbraní, či lisovanie plechov, a pojedanie hamburgerov, pretože prispieva k pokroku jednotlivca i celého ľudstva zveľaďovaním  všetkých ľudských schopností, ktoré sa tak – či už priamo, alebo nepriamo – stávajú prostriedkom  služby  blížnemu. Na to by mali pamätať aj zodpovední vedúci našej spoločnosti aj dnes pri hľadaní priorít i pri prejavení podpory a rozvoja štúdií i vedy.

Výchova a formácia kňazov

.

Na mozaike v tomto chráme vidíme našich slovanských apoštolov obklopených mladými mužmi. Ide o symbolickú reprezentáciu tých  okolo dvesto „kňazov diakonov a subdiakonov, ktorých  umierajúc (sv. Metod) nechal v hraniciach svojej cirkvi“ (Ž Klim. VI, 23). Niektorí z nich prijali kňazské svätenia tu v Ríme, tak ako sa aj táto kaplnka v minulosti stala miestom kňazských svätení. Zaiste, že učeníci našich apoštolov pokračovali vo svojom vzdelávaní aj tu v Ríme,  a sv. Cyril  sa aj tu v Ríme ďalej aktívne venoval svojej profesorskej činnosti, keď v kláštore pri chráme sv. Praxedy – prijímal návštevy vedychtivých Rimanov, ktorí „neprestajne chodili k nemu a vypytovali sa ho o všetkom a prijímali od neho dvojnásobné i trojnásobné vysvetlenie“. (ŽK XVII).

Dnes  slovenskí kňazi na rímskych univerzitách nielen študujú, ale na siedmich univerzitách aj vyučujú, pričom niektoré z nich viedli, či vedú, sú dekanmi fakúlt, rektormi medzinárodných kňazských kolégií. Bolo by však potrebné, aby sa štúdium teológie neobmedzilo len na získanie akademického titulu, ale aby aj po návrate do vlasti  získané skúsenosti ďalej zhodnocovali, aby sa aj na domácich teologických fakultách a v seminároch viedol akademický život, ktorý by bol zdrojom inšpirácie a dôkazom večnej aplikovateľnosti právd evanjelia v nových súvislostiach.

Aj dnes stojí pred cirkvou na Slovensku tá istá úloha, ktorú mali pred sebou sv. Cyril a Metod a ktorú encyklika Slavorum Apostolidefinuje nasledovne: „Aby dobre preložili evanjeliové pravdy do novej reči, museli sa najprv postarať o to, aby dobre poznali vnútorný svet tých, ktorým chceli hlásať Božie slovo dôverne známymi obrazmi a pojmami. Správne vštepovať biblické poznatky a grécke filozofické pojmy do veľmi odlišného kontextu dejinných skúseností a myšlienok sa im javilo ako nevyhnutná podmienka pre úspech misijnej činnosti. Išlo o novú metódu katechézy. (Slav. Apostoli 11).

Aj dnes  je to úloha celej  cirkvi, najmä tých, ktorí ju inštitucionálne reprezentujú – znovu prekladať slová a ducha evanjelia do reči zrozumiteľnej ľudu, a predkladať  večné pravdy do reči „dnes“ zrozumiteľnej. Je to pre nás výzva k novej evanjelizácii, ku ktorej vyzýva aj pápež František v exhortácii Evangelii gaudium(čl. 41-42) kde hovorí okrem iného i o potrebe obnoviť cirkevný jazyk.

„ Lebo čo sa týka pokladu kresťanského učenia, „jedna vec je jeho podstata… a druhá je spôsob formulácie jeho vyjadrenia“. Stáva sa totiž, že veriaci – zvyknutí na svoju reč, ktorej rozumejú –, keď počúvajú bezchybný ortodoxný jazyk, odnesú si niečo, čo nezodpovedá skutočnému evanjeliu Ježiša Krista. So svätým úmyslom komunikovať o pravde o Bohu a človeku im pri niektorých príležitostiach ponúkame falošného boha alebo ľudský ideál, ktorý nie je skutočne kresťanský. Takýmto spôsobom sme verní nejakej formulácii, ale neodovzdávame podstatu. Toto je najväčšie riziko. Pamätajme, že „vyjadrenie pravdy môže mať veľa podôb. A obnova vyjadrovacích foriem je nevyhnutná na odovzdávanie nepozmeneného významu posolstva evanjelia dnešnému človekovi“ … Preto je potrebné pamätať na to, že každé predkladanie náuky sa musí konať s postojom hlásania evanjelia, ktorý prebúdza súhlas srdca skrze blízkosť, lásku a svedectvo.“

Dar slova a jeho odovzdávanie

S menami  sv. Konštantína-Cyrila a sv. Metoda sa nerozlučne spája história slovanského písomníctva. A preto mních Chrabr,  možno jeden zo žiakov  sv. Cyrila a Metoda, alebo z ich školy,  to vo svojom traktáte o slovanskom písomníctve Skazanie o  pismenech  píše:

„Ak sa opýtaš gréckych učencov, hovoriac: „kto vám písmo vytvoril alebo knihy preložil a kedy?“, to máloktorí z nich budú vedieť. Ak sa však opýtaš slovienských  vzdelancov hovoriac: „kto vám písmo vytvoril alebo knihy preložil a kedy?“, to všetci budú vedieť a odpovedajúc takto povedia: „svätý Konštantín Filozof, nazývaný Cyril, ten aj písmo vytvoril, aj knihy preložil a tiež Metod, brat jeho. Lebo sú ešte živí, ktorí ich videli.“ (Skazanie o  pismenech, 9.)

Anomáliou vzniku slovanského písomníctva je skutočnosť, že sa nezačalo rozvíjať postupne od jednoduchých prejavov, k  náročnejším formám, ale že hneď od svojho prvopočiatku sa objavuje vo vyspelej podobe, schopnej priblížiť biblické, právne i teologické texty. Apoštoli Slovanov okrem toho vložili do kolísky rodiacej sa slovanskej literatúry, ako cenný dar, nielen preklady klasických diel ale aj viacero drahokamov vlastnej literárnej tvorby.

Dar písma i Písma a literatúry je výsledok spolupráce, synergie, medzi Božou múdrosťou a ľudskou inteligenciou. „Odišiel teda Filozof a podľa svojej starej obyčaje sa oddal modlitbe spoločne s inými pomocníkmi. A skoro potom ho osvietil Boh, ktorý počúva modlitby svojich služobníkov, a vtedy zložil písmená a začal písať text evanjelia: Na počiatku bolo Slovo a Slovo bolo u Boha a Boh bol Slovo.“  (Život Konštantína XIV)

.

Dar  služby cez písané slovo sa rozvíjal aj na tomto mieste, v Slovenskom ústave, ktorý po dlhé desaťročia suploval nemožnosť duchovno-náboženskej tvorby a tlače na Slovensku v období komunizmu. Tu sa kultivoval moderný slovenský teologický jazyk,  tu v slovenskom Ríme vznikli moderné preklady sv. Písma, preklady katechizmu, liturgických textov, tu sa vydávali básnické zbierky exilových slovenských básnikov.

Dnešné slobodné Slovensko a jeho kultúra majú, po pravde povedané, byť za čo vďačné tej hŕstke slovenských kňazov, exulantov, nadšencov milujúcich rodnú reč i ľud, ktorý ňou hovorí a ktorý po desaťročia trpel hladom po duchovnom slove.

Dnes možno zažívame  aj na Slovensku infláciu a devalváciu písaného i hovoreného slova. Múdrosť v reči, vážnosť vysloveného slova, záväznosť daného slova – tieto hodnoty potrebujú dnes u každého z nás – aj tu v Ríme aj na Slovensku – istú obrodu a obnovu. Vo svete plnom slov, často v záplave  banálnych, prázdnych ba aj brutálne znevažujúcich slov, v časoch prekrúcania významu aj takých slov, ktorými sú označované primárne antropologické javy, ako rod, manželstvo, či rodina, sme vyzývaní k tomu, aby sme dávali svojim slovám váhu, aby sme ich nevyslovovali nadarmo, aby z našich úst nezaznievali slová, ktoré zraňujú, vzďaľujú od pravdy, budujú bariéry nenávisti.

Nezabúdajme, že každé vyslovené slovo je večné –  je to niečo, čo je uložené v Božej pamäti, akoby v akomsi  nekonečne rozmernom a nezmazateľnom kozmickom pevnom disku, (aby sme použili predstavu  blízku dnešnému človeku generácie IT), veď Pán Ježiš hovorí, že  “ľudia sa budú v deň súdu zodpovedať z každého daromného slova, ktoré vyslovia” (Mt 12,36 ).

Akú ohromnú zodpovednosť teda máme za naše vyslovené a napísané slová, za každé slovo, a v najvyššej miere za našu snahu pri pochopení a prijatí Slova! O čo menej  zbytočných  slov by bolo vyslovených i napísaných, keby sme najprv posúdili ich užitočnosť, vhodnosť, primeranosť, pravdivosť – sub specie aeternitatis – v perspektíve večnosti ?!

.

Cudzinci, migranti, vyhnanci, utečenci

„cudzinci” – áno, takéhoto označenia sa dostávalo Cyrilovi a Metodovi, veď aj franskí biskupi vyčítali pápežskému legátovi Metodovi: “V našej oblasti učíš!” a ďalší protivníci falošne vyhlasovali: “Nám dal pápež moc, tohto však i učenie jeho káže vyhnať!” (ŽM IX; XII) Sami  svätí bratia sa neraz cítili ako „pútnici a cudzinci”, ktorí „pre lásku ku Stvoriteľovi chodia po cudzích krajoch a mestách“ (Kánon ku sv. Demetrovi).

Cudzinci, migranti, vyhnanci, utečenci – tieto slová sa dnes skloňujú vo všetkých formách a pádoch v celej Európe. Tu v Taliansku, pri brehoch ktorého sa denné  vyloďujú stovky migrantov i na Slovensku, kde strašenie cudzinecko-migrantskou inváziou je viac vecou vypočítavej predvolebnej rétoriky, ako reálnym problémom.

Ešte máme  mnohí v živej pamäti časy, keď nebolo možné zo Slovenska slobodne vycestovať ani  natoľko, aby sme sa pozreli na Devín z druhej strany Dunaja a tí, ktorým sa to nejako podarilo zasa nebolo možné vrátiť sa, keď bola emigrácia zločinom, vraj akousi zradou aj na láske k socialistickej vlasti. Nezabúdajme ale, že mnohí vyhnanci a utečenci sa  stali vyhnancami a utečencami práve pretože milovali svoju vlasť, milovali ju ako vlasť bez akýchkoľvek politických ľudovodemokratických či socialistických prívlastkov a chceli ju vidieť duchovne, nábožensky i politicky slobodnú. Láska k vlasti však dnes nie je termínom, ktorý by sa dnes veľmi používal, alebo  ktorý by naozaj ovplyvňoval naše životy – a je to trochu škoda.

Nachádzame sa na mieste, v chráme, ktorý je realizovaním dlhoročného sna slovenských utečencov alebo nedobrovoľných vyhnancov, ktorí túžili mať v slobodnom svete, tu v Ríme, miesto, kde by sa mohli cítiť spojení so svojou vlasťou. Generácia týchto vyhnancov a migrantov už postupne završuje svoje životné putovanie a mnohí z tých, ktorí tento chrám budovali už doputovali do večnej vlasti – (včera nás zastihla správa o smrti otca biskupa Zlatňanského), ale aj  na nich si chceme vďačne spomenúť pri tejto dnešnej slávnosti.

.

Takýmito cudzincami a migrantami boli aj sv. Cyril a Metod. To o nich hovorí Ján Pavol II v encyklike Slavorum Apostoli (8): „Odlúčenie od vlasti, ktoré Boh niekedy požaduje od vyvolených ľudí, a prijaté kvôli viere v jeho prisľúbenie, je vždy tajomnou a plodnou podmienkou pre rozvoj a rast Božieho ľudu na zemi. Pán povedal Abrahámovi: “Odíď zo svojej zeme a od svojho príbuzenstva a zo svojho otcovského domu do zeme, ktorú ti ukážem. A učiním z teba národ veľký, požehnám ťa a zvelebím tvoje meno a ty budeš požehnaním.“

Svätí Cyril a Metod sa dokázali zrieknuť svojej vlasti ale nie pre to, že by išli do cudziny hľadať pre seba lepšie živobytie, ale „pre lásku k Stvoriteľovi.“ Zriekli sa možnosti bývať vo svojej vlasti, ale láska k nej ostala v ich srdciach. To je spoločný odkaz sv. Cyrila i Metoda i tvorcov tejto našej inštitúcie aj pre nás, ktorí sme sa tu dnes zišli.

Tento chrám bol po desaťročia miestom modlitieb, nádeje, očakávania i  túžob po uskutočnení náboženskej slobody realizovanej v kontexte aj národnej samostatnosti.

Po smrti sv. Metoda, jeho učeníkov z našej vlasti vyhnali, mnohých predali do otroctva. Dramatický opis väznenia, ponižovania, fingovaných popráv, opisuje Život Klimenta príliš konkrétne na to, než by sa jednalo len o hagiografické klišé. Radi by sme zodpovednosť za to všetko zvalili len na prvého nitrianskeho biskupa Vichinga a na jeho vojakov, ktorí, ako píše Kliment boli „ľudia suroví, lebo to boli Nemci majúci hrubosť od prírody zväčšiac ju ešte aj podľa príkazu“, (Ž Klim XIII,41) ale  bol by to opäť len istý druh alibizmu, ktorým už tradične zvaľujeme naše národné omyly a neduhy na  chrbát iných.

Pravdou je, že Rastislavov koncept kultúrnej a náboženskej samostatnosti sme v našich dejinách nedokázali  prijať, a rozvinúť a obetovali sme ho v mene politického pragmatizmu  v nádeji na získanie bezprostredných výhod, ktoré sa nakoniec ukázali len zdanlivé. Vyhnaním cyrilo-metodských učeníkov sme s nimi vyhnali nielen intelektuálnu a duchovnú elitu ale aj cenný nástroj, ktorý mohol našim predkom zabezpečiť duchovnú i spoločenskú samostatnosť. Krátko na to sa Veľká Morava rozpadla, liturgia v reči ľudu na stáročia ustúpila  bežnému človeku nezrozumiteľnej latinčine, na vlastné písmo sme zabudli a aj preto sme slovenský jazyk z rozvetveného riečiska nárečí začali znova zbierať a kodifikovať  ako literárny prakticky až takmer po 900 rokoch. Trvalo celé stáročia, kým sme k sebe sv. Cyrila a Metoda opäť ozvali, kým sme im vrátili ich miesto v našich dejinách i v našich srdciach.

Aj novodobí učeníci sv. Cyrila a Metoda, ktorí si priniesli ich duchovné dedičstvo do rímskeho vyhnanstva museli čakať desaťročia, – a nie všetci sa tej chvíle dočkali – kým boli opäť pozvaní do vlasti, ktorá ich vyzvala k tomu, aby mohli rozvinúť cyrilometodské posolstvo v znovunadobudnutom kontexte náboženskej slobody realizovanej v aj v rámci znovuzískanej národnej samostatnosti.

Už takmer štvrťstoročie považujeme  túto skutočnosť za samozrejmosť a možno práve preto je potrebné jej mimoriadnosť pripomínať zvlášť tým neskôr narodeným, ktorí našťastie už iný stav neslobody ani nezažili. Súčasne ale si chceme pri spomienke na ťažké osudy cyrilometodského duchovného dedičstva pripomenúť ako „memento“ aj to, že každé duchovné vykorenenie, strata, rozriedenie, zrieknutie sa náboženskej i národnej identity je len prvým krokom ku strate kultúrnej i spoločenskej samostatnosti. Bolo tak tomu pred 1110 rokmi a je tom tak aj dnes.

.

Spojenie s Rímom, s jeho biskupom, s centrom Cirkvi.

Naše liturgické slávenie sv. Cyrila a Metoda tu v Ríme, naše pripomínanie si osudov sv. Cyrila a Metoda i našich národných a duchovných dejín však  nikdy netreba chápať ako  malicherné bavenie sa na akomsi obmedzenom vlastnom piesočku. Práve naopak naša spomienka na sv. Cyrila a Metoda je vyjadrením hlbokého zmyslu pre univerzálnosť, nadčasovosť, pre  katolicitu v najhlbšom zmysle slova. Sv. Cyril a Metod slúžili Bohu, slúžili Cirkvi, spojili osud našich slovanských národov so stolicou sv. Petra,  s biskupom mesta Ríma, ktorý skôr ako ktokoľvek iný a viac ako ktokoľvek iný ich prijal do spoločenstva rozvinutých  vtedajších kultúr a národov.

Preto pri úvahe nad tým obdivuhodným prepojením partikularizmu a univerzálnosti, ktorý charakterizuje dedičstvo svätých bratov Cyrila a Metoda zaznievajú o to vážnejšie slová Jána Pavla II zo záveru jeho cyrilometodskej encykliky:“

Každý národ, každá kultúra má vo všeobecnom pláne spásy určenú svoju vlastnú úlohu. Každá zvláštna tradícia a každá miestna cirkev majú zostať prístupné a pozorné voči iným cirkvám a tradíciám a súčasne aj voči všeobecnému katolíckemu spoločenstvu; keby ostali uzavreté samy do seba, hrozilo by im nebezpečenstvo vlastného ochudobnenia. Tým, že Cyril a Metod uplatňovali svoje charizmatické dary, prispeli rozhodujúcim prínosom pri budovaní Európy, nielen pokiaľ ide i jej kresťanské náboženské spoločenstvo, ale aj čo sa týka jej občianskej a kultúrnej jednoty. Ani dnes nejestvuje iná cesta k prekonaniu rôznych napätí a k náprave roztržiek a protikladov tak v Európe, ako aj na celom svete, lebo tieto javy hrozia, že vyvolajú strašné zničenie životov a hodnôt. Byť kresťanmi v súčasnej dobe znamená byť tvorcami vzájomného spoločenstva v Cirkvi i spoločnosti. K tomuto cieľu vedie otvorenosť voči bratom, vzájomné porozumenie a ochotná spolupráca veľkodušnou výmenou kultúrnych a duchovných dobier.“ (Slavorum Apostoli, 27)

Tomuto nás učili sv. Cyril a Metod, tomuto sa učme od nich.

 

.
Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
.


.
.

.

Blogy

René Pavlík

Gustáv Murín

Dagmar Szabó

Matej Michalička

Štefan Konya

Marek Brna

.
.
.

Jurík sa ukázala ako typická vojnová štváčka. Chce vyzbrojovať Ukrajinu

Šance na prímerie medzi Ruskom a Ukrajinou sa znižujú, keďže Rusko dosahuje zisky a dobýja územia. Komunikácia nebude ľahká, ale…

06. 07. 2025 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov

.

Politické spory na Ukrajine sa vyostrujú

„Politické spory na Ukrajine sa vyostrujú“, píše The Economist

06. 07. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
06. 07. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Polícia hľadá svedkov tragickej nehody pri Ľubiši, pri ktorej zomrela motorkárka

Polícia žiada verejnosť o pomoc pri objasňovaní dopravnej nehody, ku ktorej došlo v sobotu okolo 18.00 h na ceste druhej…

06. 07. 2025 | Regióny | 1 min. čítania | 0 komentárov
06. 07. 2025 | Regióny | 1 min. čítania | 0 komentárov

Jeffrey Sachs tvrdí, že za vytvorením Covidu 19 stojí vláda USA

Americký ekonóm Jeffrey Sachs tvrdí, že vírus COVID-19 bol vyvinutý z iniciatívy Agentúry pre pokročilé technológie Pentagónu na Univerzite Severnej…

06. 07. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
06. 07. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

To najdôležitejšie z Ukrajiny

V tomto článku vás budeme v priebehu dňa informovať o najdôležitejších udalostiach na frontoch Ukrajiny z pohľadu ruskej a ukrajinskej…

06. 07. 2025 | Aktualizované 06. 07. 2025 | Zo zahraničia | 9 min. čítania | 0 komentárov
06. 07. 2025 | Aktualizované 06. 07. 2025 | Zo zahraničia | 9 min. čítania | 0 komentárov
.

Opozičné hnutie expremiéra Babiša si podľa najnovšieho prieskumu pohoršilo

České opozičné hnutie ANO si podľa najnovšieho predvolebného prieskumu agentúry STEM pohoršilo o jeden percentuálny bodu. Aj tak by však…

06. 07. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
06. 07. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Čo sa deje s ruským rozpočtom? Dve novinky

V médiách sa v posledných dňoch rozšírila správa, že v júni tohto roku klesli príjmy Ruskej federácie z predaja ropy…

06. 07. 2025 | Ekonomika | 3 min. čítania | 0 komentárov
06. 07. 2025 | Ekonomika | 3 min. čítania | 0 komentárov

Eskalácia napätia medzi Iránom a Izraelom hrozí vznikom úplne nového konfliktu

Agresívna rétorika Tel Avivu vyvoláva obavy v Turecku. Podľa autora Aslı Aydıntaşbaşa sa teraz pravdepodobnosť priameho stretu týchto dvoch veľmocí…

06. 07. 2025 | Zo zahraničia | 4 min. čítania | 0 komentárov
06. 07. 2025 | Zo zahraničia | 4 min. čítania | 0 komentárov

EÚ zavedie sankcie proti Izraelu

Ministerka zahraničných vecí EÚ Kaja Kallasová predstaví budúci týždeň sankcie proti Izraelu v reakcii na jeho kroky v sektore Gazy,…

06. 07. 2025 | Ekonomika | 1 min. čítania | 0 komentárov
06. 07. 2025 | Ekonomika | 1 min. čítania | 0 komentárov
.

Zamračený Syrskij si vypočul správu rozviedky: 30 tisíc Kimových elitných vojakov je pripravených rozbiť jeho obranu

KĽDR opäť pomôže Rusku – teraz už doraziť Ukrajinu, píše novinár ruských novín Svobodnaja Pressa Dmitrij Radionov

06. 07. 2025 | Zo zahraničia | 5 min. čítania | 0 komentárov
06. 07. 2025 | Zo zahraničia | 5 min. čítania | 0 komentárov

Kollárovci podávajú podnet na Úrad pre verejné obstarávanie pre netransparentné výberové konanie na záchranky

Občianske združenie Právo na pravdu podáva podnet na Úrad pre verejné obstarávanie vo veci výberového konania vyhláseného Operačným strediskom záchrannej…

06. 07. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov
06. 07. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov

Vojna policajtov pokračuje, ale v rukavičkách

Keď začiatkom týždňa médiá informovali, že policajná inšpekcia si prišla po bývalého funkcionára NAKA, čo mal na starosti operatívne rozpracovanie…

06. 07. 2025 | Komentáre | 3 min. čítania | 0 komentárov
06. 07. 2025 | Komentáre | 3 min. čítania | 0 komentárov

Djokovič dosiahol 100. víťazstvo vo Wimbledone a mieri za rekordným 25. grandslamovým titulom

Srbský tenista Novak Djokovič zaznamenal v sobotu jubilejné 100. víťazstvo na londýnskom Wimbledone, keď suverénne zdolal krajana Miomira Kecmanoviča 6:3,…

06. 07. 2025 | Šport | 2 min. čítania | 0 komentárov
06. 07. 2025 | Šport | 2 min. čítania | 0 komentárov
.

Dúhové elektromobily ani za svet. Skončí Jaguar na mizine?

Motoristi vyriekli nad LGBTI agendou jasný ortieľ a tržby slávnej automobilky o tom podávajú krutú výpoveď…

06. 07. 2025 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov
06. 07. 2025 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov

Africkí migranti môžu zaútočiť aj na Slovensko a Maďarsko

Podľa Bakondiho boli v posledných týždňoch a mesiacoch migranti na balkánskej trase presmerovaní späť na maďarsko-srbskú hranicu, došlo k ozbrojeným…

06. 07. 2025 | 0 komentárov

Povodeň v Texase zabila najmenej 59 ľudí, nezvestných je 27 dievčat z letného tábora

Počet obetí náhlej povodne, ktorá v piatok ráno zasiahla južnú a strednú časť Texasu, do nedele stúpol na 59. Nezvestných…

06. 07. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
06. 07. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

Títo ľudia sa nevzdali a dokázali, že nič nie je nemožné

Títo ľudia sa rozhodli nevzdať a dokázali, že nič nie je nemožné, pokiaľ to naozaj chceš. Hlavné je sa nevzdávať.…

06. 07. 2025 | 0 komentárov

.

Rozpad ukrajinskej armády: Ruské kliny v oblasti hraníc DĽR sa postupne menia na „ruské kliešte“

Ruská armáda, ktorá prelomila ukrajinskú obranu v Dnepropetrovskej oblasti, vytvára odrazový mostík pre široký front, konštatuje Konstantin Olšanskij

06. 07. 2025 | Zo zahraničia | 4 min. čítania | 0 komentárov
06. 07. 2025 | Zo zahraničia | 4 min. čítania | 0 komentárov

Revolučný bezpečnostný postroj Thule Cappy ochráni vášho psa pri nehode

06.07.2025 Redakcia Auto trendy . Švédska značka Thule predstavila novinku, ktorá zmení cestovanie so psom. Thule Cappy je postroj testovaný…

06. 07. 2025 | 0 komentárov

Nemôžete zorganizovať štátny prevrat proti Putinovi! Ale skúsime to a to prefíkaným spôsobom

dikGAZETE informuje o plánoch na zvrhnutie Putina, ktoré zahŕňajú pohyb celých štátov

06. 07. 2025 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov
06. 07. 2025 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov

Briti zastavili výrobu stíhačiek Eurofighter - nikto ich nechce

Londýn, 6. júla 2025 - Výroba viacúčelových stíhačiek Eurofighter Typhoon bola v Británii zastavená pre nedostatok nových zákaziek, informoval denník…

06. 07. 2025 | 0 komentárov

.

Musk založil politickú stranu

„America Party“ . Elon Musk oznámil vytvorenie novej strany – ako protiváhu republikánom a demokratom

06. 07. 2025 | Aktualizované 06. 07. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
06. 07. 2025 | Aktualizované 06. 07. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

Zalejte vriacou vodou a vypite, aby ste schudli. Tento nálev zlepšuje metabolizmus a čistí telo

6.7.2025 Redakcia Vášeň v tebe - Žihľavový čaj, ktorý sa kedysi považoval za takmer zázračný liek na každú chorobu, sa…

06. 07. 2025 | 0 komentárov

Mariánska hora prilákala počas víkendu 300-tisíc pútnikov

Na Mariánskej hore v Levoči sa stretlo počas víkendu odhadom viac ako 300-tisíc pútnikov. Tohtoročná levočská púť sa niesla v…

06. 07. 2025 | Svetonázor | 4 min. čítania | 0 komentárov
06. 07. 2025 | Svetonázor | 4 min. čítania | 0 komentárov

Bill Gates stavia prvú súkromnú jadrovú elektráreň v histórii

06.07.2025 Redakcia Auto trendy . Bill Gates, známy predovšetkým ako technologický vizionár, sa už roky angažuje v projektoch, ktoré majú…

06. 07. 2025 | 0 komentárov

.

Strany dostanú v tomto roku za výsledky volieb do NRSR takmer 14,3 milióna eur

Politické strany dostanú v tomto roku za výsledky volieb do Národnej rady SR takmer 14,3 milióna eur. Príspevok si delí…

06. 07. 2025 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov
06. 07. 2025 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov

Blesková previerka vedomostí: Over si svoj rozhľad s ranným kvízom!

06.07.2025 Redakcia Vášeň v tebe - Každý z nás má oblasti, v ktorých sa vyzná viac - a iné, ktoré…

06. 07. 2025 | 0 komentárov

Čína sa pokúsi vtiahnuť Rusko do vojny s NATO, tvrdí Rutte

V prípade útoku na Taiwan sa Čína pokúsi vtiahnuť Rusko do vojny s NATO, vyhlásil generálny tajomník Aliancie Mark Rutte

06. 07. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
06. 07. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Emeritný český biskup Duka sa ospravedlnil Slovákom za svojich krajanov, ktorí nás poučujú o demokracii a slobode

Misia svätých Cyrila a Metoda na územie dnešného Slovenska a Česka nemala iba náboženský, ale aj politický význam. Uviedol to…

06. 07. 2025 | Svetonázor | 3 min. čítania | 0 komentárov
06. 07. 2025 | Svetonázor | 3 min. čítania | 0 komentárov

.

NAŽIVO

Stíhačky zachytili ďalšie lietadlo v blízkosti Trumpovho golfového klubu v Bedminster v štáte New Jersey. Ide o 11. narušenie vzdušného priestoru za tento víkend.

19:57

Na letiskách Šeremetievo v Moskve, Pulkovo v Petrohrade a Čkalov v Nižnom Novgorode bolo zrušených alebo oneskorených takmer 400 letov. Obmedzenia boli zavedené z dôvodu detegovania ukrajinských útočných dronov.

19:56

Milánsky operný dom La Scala sprísňuje tzv. dress code pre návštevníkov. Na predstavenia tam už nebudú môcť prísť v šortkách či tričkách bez rukávov. La Scala to ohlásila na svojej webovej stránke.

19:36

Krajiny BRICS dúfajú, že súčasné snahy o urovnanie situácie na Ukrajine povedú k mierovej dohode.

Uvádza sa to v záverečnom vyhlásení samitu organizácie, ktorý sa koná v Brazílii. V ňom sa konštatuje, že účastníci „oceňujú aktuálne návrhy na sprostredkovanie v tomto procese“ (pripomeňme, že v súčasnosti sprostredkovateľom v tejto veci je Trump).

Dokument tiež odsudzuje nedávne útoky na železnice a mosty v Kurskej, Brjanskej a Voronežskej oblasti Ruskej federácie.

Okrem toho účastníci samitu v Riu de Janeiro odsúdili útoky na územie Iránu a označili ich za porušenie medzinárodného práva.

19:35

„Islamský džihád“ informuje, že „vysoká delegácia“ organizácie na čele s jej vodcom Ziadom al-Nahálom včera večer pricestovala do Dauhy, aby rokovala o priebehu rokovaní o dohode o prímerí v sektore Gazy. Nahála sa už dlho neobjavil na verejnosti.

19:25

.

Svätec dňa: Svätá Mária Goretti

Narodila sa 16. 10. 1890 vo veľmi chudobnej rodine v Corinalde. Hovorili jej Marieta, hoci pri krste dostala meno Mária.…

06. 07. 2025 | Svetonázor | 4 min. čítania | 0 komentárov
06. 07. 2025 | Svetonázor | 4 min. čítania | 0 komentárov

Vlani sa na svrab liečilo vyše 16.000 Slovákov, šíri sa aj cez bielizeň

Vlani sa na svrab liečilo vyše 16.000 Slovákov. Vyplýva to z údajov, ktoré TASR poskytli všetky zdravotné poisťovne. Úrad verejného…

06. 07. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov
06. 07. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov

Zuzana Eľková: Opuchnuté nohy nepodceňujte, trombóza hrozí aj zdravým ľuďom

Hlboká venózna trombóza je stav, v ktorom sa v hlbokej žile vytvorí krvná zrazenina , ktorý zablokuje prietok krvi. Má…

06. 07. 2025 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov
06. 07. 2025 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov

Prvý polrok priniesol na trhy volatilitu aj rekordné výnosy, investori profitovali z diverzifikácie

Prvá polovica roka 2025 bola na svetových finančných trhoch turbulentná, no zároveň výnosná pre investorov, ktorí zostali verní akciám a…

06. 07. 2025 | Ekonomika | 2 min. čítania | 0 komentárov
06. 07. 2025 | Ekonomika | 2 min. čítania | 0 komentárov

.

NAJČÍTANEJŠIE










Ako by mohla zmena v obchodných vzťahoch medzi USA a Čínou ovplyvniť Európu?

V súvislosti s tlakom, ktorý predstavujú nepredvídateľné obchodné vzťahy medzi USA a Čínou, mnohé americké firmy zvažujú alternatívne zdroje dodávok,…

06. 07. 2025 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov
06. 07. 2025 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov

.
.

Blogy

René Pavlík

Gustáv Murín

Dagmar Szabó

Matej Michalička

Štefan Konya

Marek Brna

.
.
.
HS

NAŽIVO

Vstupujete na článok s obsahom určeným pre osoby staršie ako 18 rokov.

Potvrdzujem že mám nad 18 rokov
Nemám nad 18 rokov