Andrej Danko: Ak by sa NATO nepribližovalo k hraniciam Ruska, nevznikali by žiadne napätia

Bratislava 8. decembra 2021 (HSP/Sputnik/Foto:Archív Andrej Danko)

 

Ruský prezident Vladimir Putin minulý týždeň vyjadril pripravenosť obnoviť spoluprácu so Slovenskom, ak o to bude mať krajina záujem. Otázne je, či bude mať súčasná slovenská vláda chuť obnoviť konštruktívne vzťahy s Ruskom. O svoj názor sa Sputniku podelil predseda Slovenskej národnej strany (SNS) Andrej Danko

Andrej Danko
Na snímke predseda SNS Andrej Danko

JUDr. Andrej Danko vstúpil do vysokej politiky v roku 2010, kedy ho na návrh predsedu SNS Jána Slotu zvolili za podpredsedu strany. Potom, čo sa SNS nedostala do parlamentu sa stal predsedom tejto strany a v roku 2016 s ňou prekročil 5 percentnú hranicu a stal sa so stranou súčasťou vládnej koalície a zvolili ho na stoličku predsedu parlamentu. No, po posledných voľbách sa zopakoval scenár z roku 2012. Danko ohlásil odchod s politiky, ale nakoniec sa rozhodol, že sa pokúsi vrátiť stranu SNS opäť do parlamentu. Mnohým ľuďom i politikom prekážalo, že mal i má dobré vzťahy s naším východným partnerom Ruskom. Preto sme rozhovor zamerali na túto tému.

 

Ste známy tým, že počas toho, ako ste šéfovali parlamentu, ste sa snažili rozvíjať a mali ste aj veľmi dobré vzťahy so špičkovými predstaviteľmi Ruska. Dosť Vás za to hanila opozícia a aj médiá hlavného prúdu. Prečo ste tak činili?

Andrej Danko: Keď sa pozriete na západný svet, tak Merkelová bežne navštevovala Rusko a spolu postavili Nord Stream 2. Zdalo sa mi neúprimné to, že nás Nemci, Francúzi a Američania tlačili do sankcií voči Rusku a na druhej strane tam spolu budujú podniky. Chcel som Slovákom otvárať oči a chcel som, aby slovenské firmy a Slováci mali priame väzby v Ruskej federácii, čo sa mi opäť podarilo naštartovať a výsledkom je niekoľko slovenských obchodných spoločností v Ruskej federácii. Čas mi dáva za pravdu a som hrdý na to, že dnes môžem povedať, že mám vynikajúce vzťahy s predsedom ruského parlamentu Viačeslavom Volodinom, ministrom zahraničia Sergejom Lavrovom, alebo ministrom priemyslu Denisom Manturovom.

 

V poslednom čase sme svedkami toho, že nenávisť voči Rusku sa nielen u nás, ale v Európskej únii stupňuje. Myslíte si, že nás Rusko ohrozuje tak, ako to počujeme z pertraktovaných prebraných euronázorov aj z radov našich politikov?

Rusko si žije svoj život a ak by sa NATO nepribližovalo k jeho hraniciam, nevznikali by žiadne napätia. Je mi veľmi ľúto, ako zbytočne došlo k rozbitiu Ukrajiny a k eskalácii napätia na ukrajinsko-ruských hraniciach. Ukrajinci ešte stále nepochopili, že v Európe ich nikto nevíta s otvorenou náručou a že to budú mať ťažké, ak si opäť neobnovia dobré vzťahy s Ruskou federáciou. Aj my Slováci sme si mysleli, že nás na západe čakajú s otvorenou náručou. Výsledkom je však to, že všetko, čo sme za socializmu vybudovali – nemocnice, školy, alebo energetické podniky sa postupne likviduje a ničí. Nehovorím, že všetko bolo v minulosti dobré, ale tvrdím, že z toho, čo bolo dobré sme sa mali poučiť a mali sme budovať to, čo nám chýbalo. Žiaľ, ak vrámci EÚ nebudú Slováci, Česi, Poliaci a Maďari držať pokope, silný západný kapitál ich ovládne a zadĺži. Po energetických podnikoch kúpili naše banky a dnes bojujeme o svoju svojprávnosť.

 

Ako sa dostalo na verejnosť, zohrali ste aj istú úlohu aj pri dovoze vakcíny SputnikV z Ruska. Nemrzí Vás skoro zbytočná snaha, kvôli konečnému výsledku?

Jediní, ktorí si zachovali svoj rozum, boli v rámci Európskej únie Maďari, ktorí použili Sputnik V pre svojich občanov. Slováci mali tú šancu. Všimnite si však, že tí politici, ktorí poškuľovali po Sputniku V – napríklad Kurz – mali problémy, vrátane českých politikov ako Hamáček. Dostali sa pod obrovský tlak. Ja som presvedčený, že je tu veľká vojna farma firiem. Je mi však ľúto, že to ide na úkor zdravia, a že politika zasahuje aj do liekov. Som presvedčený, že aj očkovanosť na Slovensku by bola vyššia, ak by tu Sputnik V zostal a mohli si ho naši občania vybrať. Na druhej stane je mi však ľúto, že očkovanie neprináša riešenie, že aj očkovaní prenášajú choroby a nádejam sa, že jediná cesta je ambulantná liečba, meranie protilátok a verím, že na koniec túto pliagu Covid spoločne porazíme bez ohľadu na to, či je liek zo Spojených štátov, alebo z Ruska.

 

No nielen u politikov sa formuje záporný postoj voči nášmu významnému obchodnému partnerovi, ale aj medzi samotnými občanmi. Čo si myslíte, prečo je to tak?

Propaganda, že všetko, čo je z Ruska je zlé, ma mrzí. Osobitne vnímam európske tlačové agentúry ako tendenčné. Uvediem príklad. Keď som bol v lete v Petrohrade, vydávali naše tlačové agentúry správy o takmer šialenom stave v oblasti Covidu a o boji s Covidom. Moja skúsenosť v Petrohrade bola iná. Uvádzal som, že ma milo prekvapil systém, poriadok a prístup k pacientom. Na druhej strane európske tlačové agentúry a média sú ako keby pod tlakom politiky, ktorá neustále vyvoláva konflikt. Som zástanca toho, aby si prezidenti Biden a Putin naozaj našli k sebe spoločnú cestu, pretože bez ich dohody nie je možné vyriešiť aj lokálne napätia, ako sú na Ukrajine, v Bielorusku, ale aj v Afganistane či Iráne. Som presvedčený, že tak ako to dokázali Gorbačov a Reagan, príde čas, že si za stôl sadnú spoločne americký i ruský prezident a svet uvidí, že jediná cesta vedie len cez dialóg a diskusiu a že sankcie, útoky a klamstvá k ničomu nevedú.

 

Niektorí nevzdelanci najmä z radov mladých ľudí vychádzajúci z našich škôl si myslia, že nás oslobodila v druhej svetovej vojne americká armáda. Na formovaní negatívneho postoja sa podieľajú aj naše školy. Čo si myslíte, prečo vzniká takéto deformovanie mienky i dejín a zamlčovanie skutočnej pravdy? Je to v učiteľoch či rodičoch, ktorí sa snažia sfalšovať dejiny?

Nemyslím si, že naše učebnice klamú. Tak ďaleko sme sa nedostali, ale máte pravdu, že na západe si Nemci, Francúzi a aj Benelux prikrášľujú históriu. Ťažko sa im priznáva, ako sa niektorí pred druhou svetovou vojnou správali. My Slováci si dobre pamätáme mníchovskú zradu ako západné veľmoci rozhodli a ako si rozkrájali s fašistickým Nemeckom Československo. Som však veľmi rád a som hrdý na to, že Slováci nespochybňujú výsledky druhej svetovej vojny ani jej priebeh, ale pritom máte pravdu, že sa na Slovensku objavujú a šíria aj takéto šialené predstavy o tom, že nás nedajbože oslobodila americká armáda. Ako predseda NR SR som dbal na to, aby sme si dôstojne a riadne pripomínali všetky sviatky súvisiace s bojom proti nacizmu o to viac, že aj na Slovensku máme politické strany ako ĽSNS a Republika, ktoré si nedokážu ctiť výsledky druhej svetovej vojny a žiaľ, poškvrnili aj sympatie k symbolom, ktoré sú v slovenskej histórii spojené s bojom proti nacizmu obzvlášť počas rokov 1939-45. Verím, že tieto tendencie posilňovania klamstiev, ako aj inklinovania k prejavom fašizmu na Slovensku potlačíme. Zároveň som presvedčený, že do budúcna sa budú ľuďom čoraz viac otvárať oči, aká je skutočná pravda.

 

Čo si myslíte, čo treba urobiť, aby sa nielen naši politici, ale aj občania začali správať a vyjadrovať názory, ktoré by neboli jednostranne smerované, ale objektívne?

Treba si hovoriť pravdu, objektívne si vymieňať informácie a vysvetľovať aj Slovákom, že ak si zvolia aj fašistické strany, ktoré majú na povrchu národné a kresťanské témy, že to nie je cesta. Je mi ľúto, že na Slovensku máme dve takéto strany, ktorých ideológia je nezlučiteľná s modernou spoločnosťou. Som však presvedčený, že čas ukáže, kto aký je a že slovenská politická scéna sa vzoprie liberalizmu, ktorý prichádza zo Západu a ja osobne zdôrazňujem, že cesta nie je ani ľavicový a ani pravicový liberalizmus. Cesta pre Slovensko sú len národné, kresťanské a sociálne hodnoty!

 

Ako sa pozeráte na momentálne sústreďovanie armád krajín NATO pri ruských hraniciach? Naozaj nás Rusko ohrozuje? Nemôže to vyústiť v konflikt?

Pre Európsku úniu je NATO prekonaný formát. Aj na Slovensku sme odmietli zmluvu s USA, ktorá mala mať nadradený status nad záväzkami Slovenska v NATO. Tvrdím, že Gorbačov urobil obrovskú chybu počas odchodu sovietskych vojsk. Netrval na tom, aby z Európy odišli aj vojská USA. Ubližuje to aj vzťahu EÚ s USA. EÚ by mala mať vlastnú obrannú spoluprácu armád. EÚ nemôže byť slaboch, ktorý sa spolieha na pomoc USA. EÚ musí mať dobré vzťahy s Ruskom aj s USA. Len vtedy prežije, keď bude mať sama zabezpečenú silnú ochranu, keď sa dokáže sama brániť proti migrantom, keď bude mať jednotný prístup v boji s Covidom a keď sa liberáli v Bruseli konečne preberú a nebudú riešiť blbosti ako problémy LGBTi, alebo unifikáciu elektrických zástrčiek či podobné hlúposti.

 

Ešte dobre, že sa u nás neodstraňujú sochy takým spôsobom ako v Prahe 6. (Maršál Konev) Možno aj preto sa prezident Putin vyjadril, že Rusko je ochotné vrátiť sa k spolupráci so Slovenskom. Myslíte si, že to zmení pohľad Slovákov Ruskú federáciu?

Počas štyroch rokov od 2016 do 2020 som obnovil vzťahy na rôznych úrovniach RF a SR. Kritizovali ma za to aj moji koaliční partneri zo SMER-u na čele s ministrom zahraničných vecí. Svoje som si vytrpel, keď som vystúpil v Ruskej Dume. Bola to pre mňa česť. Za moju prácu som dostal ocenenie čestného doktorátu MGI (Moskovský štátny inštitút). Nesmierne si tieto ocenenia vážim. Mal som tú česť byť s vtedajším prezidentom Kazachstanu Nazarbajevom hosťom vojenskej prehliadky. Robil som všetko preto, aby sme mali dobré vzťahy aj v oblasti, ktoré nás historicky spájajú. Niekoľko krát som u nás organizoval šachový turnaj, na ktorý prišiel pán Karpov. Mali sme na návšteve aj pána Tretiaka. Som neskutočne rád, že sa nám podarilo vybudovať si dobrý vzťah aj s pánom ministrom Lavrovom.

To, čo povedal prezident Putin, je jasný odkaz pre tých, ktorí dnes na Slovensku vládnu. Naša liberálna kaviareň po vzore Česka vyhostila troch pracovníkov veľvyslanectva. Dnes si uvedomuje Korčok a aj naša vláda, že potrebujú spoluprácu s RF. V lete bol náš minister priemyslu a minister zahraničných vecí na návšteve v Petrohrade a nikto sa s nimi nestretol. Preto si uvedomili silu Ruska. Prezident Putin vyriekol aj ďalší odkaz všetkým, ktorí inklinujú k prejavom nacizmu, alebo k politike, ktorá inklinuje k nacizmu. To je jasný odkaz, že Slováci nemôžu voliť Uhríka a Kotlebu. Ja som presvedčený, že Slovensko pochopí, že Rusko je nielen ekonomický a strategický partner, ale Rusko pod vedením prezidenta Putina je aj garancia stability regiónu. Pomáhal som tomu, aby sa Rusko vrátilo do rady Európy. Som hrdý na to, že vzťahy ruskej dumy a slovenského parlamentu boli na vysokej úrovni. Aj preto som sa potešil, že predsedom zostal pán Volodin. Pozdravujem aj formou tohto rozhovoru všetkých priateľov v Ruskej federácii a ubezpečujem ich, že som sa ako predseda SNS a ako politik nevzdal tej myšlienky, aby sme pokračovali v našej spolupráci a som rád, že sa postupne aj Slovákom otvárajú oči.

Ďakujem za rozhovor.

Pavel Jacz

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

PODKASTY

 Odoberať kanál

NAJČÍTANEJŠIE

VYBRALI SME

Blinken: Hrozbami voči Ukrajine riskuje Rusko oživenie studenej vojny

0 icon

Berlín 20. januára 2022 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Olivier Hoslet/Pool Photo via AP)   Americký minister zahraničných vecí Antony Blinken vo štvrtok upozornil, že Rusko hrozbami voči Ukrajine a jej právam robiť suverénne rozhodnutia riskuje oživenie nebezpečnej éry studenej vojny a rozkolu v Európe. Informovala o tom agentúra AFP "Dovoliť Rusku beztrestné porušovanie týchto…

SNS kritizuje, že prezidentka nepodala dohodu s USA na Ústavný súd

0 icon

Bratislava 20. januára 2022 (TASR/HSP/Foto:TASR-Michal Svítok)   Mimoparlamentná SNS kritizuje, že prezidentka Zuzana Čaputová nepodala zmluvu o obrannej spolupráci s USA na Ústavný súd SR. TASR o tom informovala hovorkyňa strany Zuzana Škopcová. SNS vyzvala prezidentku, aby prehodnotila svoje stanovisko Jediným účelom konania hlavy štátu je podľa SNS urýchliť podpis…

Obžalovaného expolicajta Jozefa Reháka usvedčuje bývalý člen gangu sýkorovcov

0 icon

Banská Bystrica 20. januára 2022 (TASR/HSP/Foto:TASR-Ján Krošlák)   Na Špecializovanom trestnom súde (ŠTS), pracovisko Banská Bystrica, pokračoval vo štvrtok proces, v ktorom bývalý riaditeľ Úradu zvláštnych policajných činností Jozef Rehák známy z kauzy Judáš čelí obžalobe zo zločinu založenia, zosnovania a podporovania zločineckej skupiny a dvom skutkom prijímania úplatku Na…

Trest zhora? Ďuriš Nicholsonová zneuctila Pannu Máriu a v zápätí prišla v EP o prestížnu šéfovskú stoličku

0 icon

Brusel/Štrasburg 20. januára 2022 (TASR/HSP/Foto: Facebook)   Poslanci Európskeho parlamentu (EP) vo štvrtok v Štrasburgu aktualizovali počet členov v 20 parlamentných výboroch a troch podvýboroch. K aktualizácii došlo potom, ako europoslanci volili nového predsedu EP a nových členov predsedníctva na poste podpredsedov a kvestorov. Tieto zmeny mali vplyv aj na…

Heger a Korčok vítajú podporu prezidentky Zuzany Čaputovej pri obrannej dohode s USA

0 icon

Bratislava 20. januára 2022 (TASR/HSP/Foto:TASR-Pavol Zachar, Jakub Kotian)   Premiér Eduard Heger (OĽANO) víta podporu prezidentky SR Zuzany Čaputovej pri obrannej dohode s USA. Podľa neho je to správny signál verejnosti i spojencom Slovenska v NATO. Predseda vlády to konštatuje vo svojom stanovisku, ktoré TASR poskytla jeho hovorkyňa Ľubica Janíková.…

Našli cestu? Prezidentka podporí obrannú zmluvu s USA iba s interpretačnou doložkou. “Ak ju USA odmietne, zmluvu nepodpíšeme!” Ako bude dodatok vyzerať?

0 icon

Bratislava 20. januára 2022 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:TASR-Martin Baumann)   Prezidentka SR Zuzana Čaputová podporuje uzavretie dohody o obrannej spolupráci s USA. Súčasťou splnomocnenia na podpis, ktoré dá členovi vlády v rámci procesu jej prijatia, bude však interpretačné vyhlásenie o tom, ako SR zmluvu vníma. S ústavnými právnikmi nenašla žiadny rozpor s…

Právna analýza týkajúca sa povinného očkovania je hotová. Fiala: Povinné očkovanie by bol skôr sociálny experiment

0 icon

Bratislava 20. januára 2022 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:TASR-Martin Baumann)   Právna analýza týkajúca sa zavedenia povinného očkovania proti ochoreniu COVID-19 na Slovensku je zo strany Ministerstva zdravotníctva (MZ) SR hotová. Vo štvrtok to potvrdila hovorkyňa MZ Zuzana Eliášová "V priebehu štvrtka analýzu odovzdáme príslušným subjektom a následne po oboznámení všetkých zainteresovaných, vrátane…

Hrôzostrašný prípad: Na 158 zavolal muž, že zabil vlastnú matku

0 icon

Bratislava 20. januára 2022 (TASR/HSP/Foto:Pixabay)   Banskobystrickí policajti začali trestné stíhanie pre obzvlášť závažný zločin vraždy, ku ktorej došlo v obci Šumiac. Päťdesiattriročnú ženu mal zavraždiť jej 33-ročný syn, následne to mal sám nahlásiť na tiesňovej linke. Polícia o tom informuje na sociálnej sieti s tým, že v prípade dokázania…

Americké veľvyslanectvo SR upokojuje: DCA neumožňuje americkým silám vstup na Slovensko bez jeho súhlasu. Ale dobre, že sa o tom diskutuje. Je to nevyhnutná súčasť demokracie

0 icon

Bratislava 20. januára 2022 (TASR/HSP/Foto:TASR-Martina Kriková)   Dohoda o spolupráci v oblasti obrany medzi vládou SR a vládou Spojených štátov amerických (DCA) nevytvára na Slovensku stále americké základne ani neumožňuje americkým silám vstup na Slovensko bez súhlasu. Pre TASR to uviedla Tara Hallová, hovorkyňa Veľvyslanectva USA na Slovensku "Dohoda posilní…

Fínska premiérka vyhlásila, že členstvo krajiny v NATO je počas jej vlády „veľmi nepravdepodobné”

0 icon

Bratislava 20. januára 2022 (HSP/Foto:TASR/AP-Olivier Hoslet)   Fínsko neplánuje v blízkej budúcnosti vstúpiť do NATO, ale je pripravené postaviť sa za svojich európskych spojencov a Spojené štáty, uvalením tvrdých sankcií na Rusko, ak zaútočí na Ukrajinu, uviedla v stredu fínska premiérka Sanna Marinová "Malo by to veľmi výrazný vplyv a…

NAJNOVŠIE

BLOG

Ivan Holek

Odhalenie okultného pozadia svetovej moci

0icon

Ateizmus a materializmus širokých más obyvateľstva je vedomým bludom. Masy sú v ňom umelo udržiavané svetovými mocenskými elitami, ktoré vlastnia úplne iné, tajné poznanie. Ono im dáva moc. Moc znalých nad neznalými a moc vedomejších nad nevedomými.

Peter Lipták

Pochválen buď Matovič "omicron očkuje"

0icon

Toto tzv. očkovanie musíme okamžite zastaviť!Vakcína proti koronavírusu nie je vakcína. Je to ten istý nebezpečný toxín=S-protein, ktorý je hlavnou zbraňou koronavíru

Pavel Jacz

Scestný argument Naďa, Korčoka, a Krúpu: 23 krajín má dohodu s USA a my nie!!!

0icon

(Zdroj SputnikNews) Nasledujúce porekadlo určite poznáte: Keď dvaja robia to isté, tak to nie je to isté! A z tohto by som sa chcel v nasledujúcich riadkoch odpichnúť. V nedeľu sme unisono v diskusných reláciách v televíziách TA3, STV a Markiza od zástupcov OĽaNO Naďa a Krúpu i diplomata nominovaného…

Boris Mesár

Sprisahanie proti ľudskosti. Plán ,,aristokracie" pre XXI STOROČIE.

0icon

Vo svojej podstate je svetová špička západného sveta alianciou mocných, chamtivých, amorálnych ľudí, ktorých spája jediný záujem - vytvoriť pre seba a svojich blízkych privilegovaný spôsob života na večné časy na úkor drancovania a vykorisťovania národov.... Dvadsiate prvé storočie však, žiaľ, nie je  "zlatým vekom

Ivan Lehotský st.

Ujo, ja mám vši!

0icon

Tak sa popýšil môj malý syn môjmu priateľovi, lekárovi, keď v istej africkej krajine ich dostal od domorodých detí. Myslel si, že je to čosi dobré, keď o tom hovoria aj „dospeláci“. Táto historka mi prichádza na rozum, keď počujem, ako sa vládna hegeromatovičovská chrapač pýši nejakými úspechmi.  Napríklad keď…

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

FOTO DŇA

Lamy huanako počas konzumácie nepredaných vianočných stromčekov v košickej zoologickej

Autor: TASR-František Iván

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Vybrali sme

Blinken: Hrozbami voči Ukrajine riskuje Rusko oživenie studenej vojny

0 icon

Berlín 20. januára 2022 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Olivier Hoslet/Pool Photo via AP)   Americký minister zahraničných vecí Antony Blinken vo štvrtok upozornil, že Rusko hrozbami voči Ukrajine a jej právam robiť suverénne rozhodnutia riskuje oživenie nebezpečnej éry studenej vojny a rozkolu v Európe. Informovala o tom agentúra AFP "Dovoliť Rusku beztrestné porušovanie týchto…

SNS kritizuje, že prezidentka nepodala dohodu s USA na Ústavný súd

0 icon

Bratislava 20. januára 2022 (TASR/HSP/Foto:TASR-Michal Svítok)   Mimoparlamentná SNS kritizuje, že prezidentka Zuzana Čaputová nepodala zmluvu o obrannej spolupráci s USA na Ústavný súd SR. TASR o tom informovala hovorkyňa strany Zuzana Škopcová. SNS vyzvala prezidentku, aby prehodnotila svoje stanovisko Jediným účelom konania hlavy štátu je podľa SNS urýchliť podpis…

Obžalovaného expolicajta Jozefa Reháka usvedčuje bývalý člen gangu sýkorovcov

0 icon

Banská Bystrica 20. januára 2022 (TASR/HSP/Foto:TASR-Ján Krošlák)   Na Špecializovanom trestnom súde (ŠTS), pracovisko Banská Bystrica, pokračoval vo štvrtok proces, v ktorom bývalý riaditeľ Úradu zvláštnych policajných činností Jozef Rehák známy z kauzy Judáš čelí obžalobe zo zločinu založenia, zosnovania a podporovania zločineckej skupiny a dvom skutkom prijímania úplatku Na…

Trest zhora? Ďuriš Nicholsonová zneuctila Pannu Máriu a v zápätí prišla v EP o prestížnu šéfovskú stoličku

0 icon

Brusel/Štrasburg 20. januára 2022 (TASR/HSP/Foto: Facebook)   Poslanci Európskeho parlamentu (EP) vo štvrtok v Štrasburgu aktualizovali počet členov v 20 parlamentných výboroch a troch podvýboroch. K aktualizácii došlo potom, ako europoslanci volili nového predsedu EP a nových členov predsedníctva na poste podpredsedov a kvestorov. Tieto zmeny mali vplyv aj na…

Heger a Korčok vítajú podporu prezidentky Zuzany Čaputovej pri obrannej dohode s USA

0 icon

Bratislava 20. januára 2022 (TASR/HSP/Foto:TASR-Pavol Zachar, Jakub Kotian)   Premiér Eduard Heger (OĽANO) víta podporu prezidentky SR Zuzany Čaputovej pri obrannej dohode s USA. Podľa neho je to správny signál verejnosti i spojencom Slovenska v NATO. Predseda vlády to konštatuje vo svojom stanovisku, ktoré TASR poskytla jeho hovorkyňa Ľubica Janíková.…

Našli cestu? Prezidentka podporí obrannú zmluvu s USA iba s interpretačnou doložkou. “Ak ju USA odmietne, zmluvu nepodpíšeme!” Ako bude dodatok vyzerať?

0 icon

Bratislava 20. januára 2022 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:TASR-Martin Baumann)   Prezidentka SR Zuzana Čaputová podporuje uzavretie dohody o obrannej spolupráci s USA. Súčasťou splnomocnenia na podpis, ktoré dá členovi vlády v rámci procesu jej prijatia, bude však interpretačné vyhlásenie o tom, ako SR zmluvu vníma. S ústavnými právnikmi nenašla žiadny rozpor s…

Právna analýza týkajúca sa povinného očkovania je hotová. Fiala: Povinné očkovanie by bol skôr sociálny experiment

0 icon

Bratislava 20. januára 2022 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:TASR-Martin Baumann)   Právna analýza týkajúca sa zavedenia povinného očkovania proti ochoreniu COVID-19 na Slovensku je zo strany Ministerstva zdravotníctva (MZ) SR hotová. Vo štvrtok to potvrdila hovorkyňa MZ Zuzana Eliášová "V priebehu štvrtka analýzu odovzdáme príslušným subjektom a následne po oboznámení všetkých zainteresovaných, vrátane…

Hrôzostrašný prípad: Na 158 zavolal muž, že zabil vlastnú matku

0 icon

Bratislava 20. januára 2022 (TASR/HSP/Foto:Pixabay)   Banskobystrickí policajti začali trestné stíhanie pre obzvlášť závažný zločin vraždy, ku ktorej došlo v obci Šumiac. Päťdesiattriročnú ženu mal zavraždiť jej 33-ročný syn, následne to mal sám nahlásiť na tiesňovej linke. Polícia o tom informuje na sociálnej sieti s tým, že v prípade dokázania…

Americké veľvyslanectvo SR upokojuje: DCA neumožňuje americkým silám vstup na Slovensko bez jeho súhlasu. Ale dobre, že sa o tom diskutuje. Je to nevyhnutná súčasť demokracie

0 icon

Bratislava 20. januára 2022 (TASR/HSP/Foto:TASR-Martina Kriková)   Dohoda o spolupráci v oblasti obrany medzi vládou SR a vládou Spojených štátov amerických (DCA) nevytvára na Slovensku stále americké základne ani neumožňuje americkým silám vstup na Slovensko bez súhlasu. Pre TASR to uviedla Tara Hallová, hovorkyňa Veľvyslanectva USA na Slovensku "Dohoda posilní…

Fínska premiérka vyhlásila, že členstvo krajiny v NATO je počas jej vlády „veľmi nepravdepodobné”

0 icon

Bratislava 20. januára 2022 (HSP/Foto:TASR/AP-Olivier Hoslet)   Fínsko neplánuje v blízkej budúcnosti vstúpiť do NATO, ale je pripravené postaviť sa za svojich európskych spojencov a Spojené štáty, uvalením tvrdých sankcií na Rusko, ak zaútočí na Ukrajinu, uviedla v stredu fínska premiérka Sanna Marinová "Malo by to veľmi výrazný vplyv a…

Podkasty

Šokujúce: Američania priznali, budú u nás cvičiť ukrajinských žoldnierov a budú ich „preklzávať“ cez hranice. Smutné: naši vládcovia to neberú vážne

icon

Bratislava 19. januára 2022 (HSP/Foto:TASR/AP) Predtým, ako vláda v stredu 12. januára odsúhlasila prijatie dohody o spolupráci so Spojenými štátmi v oblasti obrany, bola dohoda schválená Bezpečnostnou radou. Teraz ju ešte musí schváliť Národná rada a ratifikovať Grasalkovičov palác. A bude. Vypočuli sme si v poslednom čase veľa názorov. Na jednej strane takých, že o nič nejde, nič...

Je odsúdený biskup Vojtaššák kontroverznou osobou? Uplynulo 71 rokov od monsterprocesu s tromi slovenskými biskupmi

icon

Bratislava 19. januára 2022 (HSP/Foto:TASR-Oliver Ondráš) Pravda je taká, že katolícka cirkev bola jedným z hlavných terčov represií počas bývalého režimu, opierajúceho sa o marxizmus. Zdá sa však, že aj v súčasnosti vidia liberáli jeden zo svojich hlavných terčov v kresťanstve vôbec. O čom inom svedčia útoky dvoch vychýrených „demokratov“ z denníka SME na speváčku Simu a momentálne na biskupa Haľka...

Zasmejme sa, aby sme sa nezbláznili

icon

Bratislava 17. januára 2022 (HSP/Foto:TASR-Jakub Kotian) Má pravdu Dušan Jarjabek? Zvuk: Jarjabek (zbláznime sa…) Poslanec Jarjabek má asi pravdu, hrozí, že táto republika sa zblázni. Ale aby ju nemal, aby sme nehovorili len o covide, pozrime sa na dnešný svet a dnešných politikov z nadhľadu. Humoristicko-satirický Roháč už dávno zanikol, a ani Kocúrkovo už v stánkoch nevidieť, a tak sme sa pozreli...

“Yankee go home!” Znelo na proteste proti zmluve SR a USA

icon

Bratislava 17. januára 2022 (HSP/Foto:TASR-Martina Kriková) Na bratislavskom Hviezdoslavovom námestí, vedľa budovy veľvyslanectva Spojených štátov, sa v sobotu popoludní zišlo viac ako tisíc ľudí – podľa vyjadrenia europoslanca Milana Uhríka – aby vyjadrilo jasne negatívny postoj v spojitosti s vojenskou zmluvou medzi SR a USA, ktorá tento týždeň prešla vládou. Podľa jedného z proamerických denníkov „na mieste...

Osem miliárd korún. Toľko nás stojí očkovacia prémia seniorov

icon

Bratislava 14. januára 2022 (HSP/Foto:TASR-Jakub Kotian) Minister financií s paličkou v ruke pred veľkou tabuľou v miestnosti, kde ešte na stene zostalo heslo „Daňová revolúcia plní vaše sny“ – to ako keby naozaj národ slovenský sníval o krčahu vody k jedlu a o zdanení tringeltov, lebo toto sú jedny z najrevolučnejších Matovičových návrhov. A z tej tabule sa dá vyčítať, že všetkých seniorov nad 60...

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Ivan Holek

Odhalenie okultného pozadia svetovej moci

0icon

Ateizmus a materializmus širokých más obyvateľstva je vedomým bludom. Masy sú v ňom umelo udržiavané svetovými mocenskými elitami, ktoré vlastnia úplne iné, tajné poznanie. Ono im dáva moc. Moc znalých nad neznalými a moc vedomejších nad nevedomými.

Peter Lipták

Pochválen buď Matovič "omicron očkuje"

0icon

Toto tzv. očkovanie musíme okamžite zastaviť!Vakcína proti koronavírusu nie je vakcína. Je to ten istý nebezpečný toxín=S-protein, ktorý je hlavnou zbraňou koronavíru

Pavel Jacz

Scestný argument Naďa, Korčoka, a Krúpu: 23 krajín má dohodu s USA a my nie!!!

0icon

(Zdroj SputnikNews) Nasledujúce porekadlo určite poznáte: Keď dvaja robia to isté, tak to nie je to isté! A z tohto by som sa chcel v nasledujúcich riadkoch odpichnúť. V nedeľu sme unisono v diskusných reláciách v televíziách TA3, STV a Markiza od zástupcov OĽaNO Naďa a Krúpu i diplomata nominovaného…

Boris Mesár

Sprisahanie proti ľudskosti. Plán ,,aristokracie" pre XXI STOROČIE.

0icon

Vo svojej podstate je svetová špička západného sveta alianciou mocných, chamtivých, amorálnych ľudí, ktorých spája jediný záujem - vytvoriť pre seba a svojich blízkych privilegovaný spôsob života na večné časy na úkor drancovania a vykorisťovania národov.... Dvadsiate prvé storočie však, žiaľ, nie je  "zlatým vekom

Ivan Lehotský st.

Ujo, ja mám vši!

0icon

Tak sa popýšil môj malý syn môjmu priateľovi, lekárovi, keď v istej africkej krajine ich dostal od domorodých detí. Myslel si, že je to čosi dobré, keď o tom hovoria aj „dospeláci“. Táto historka mi prichádza na rozum, keď počujem, ako sa vládna hegeromatovičovská chrapač pýši nejakými úspechmi.  Napríklad keď…

TopDesať

TOP10: Čo sa stane, ak prestaneš úplne jesť cukor?

0 icon

"Face Sugar", fúzy nad hornou perou, a dokonca aj neplodnosť  - to sú len niektoré účinky, ktoré sú spojené s konzumáciou zákernej bielej kryštalickej látky, ktorá sa volá cukor. Keď ho dáme preč z našich tanierov a pohárov, nemusí sa z nás stať superhrdina, ale určite to môže zlepšiť náš život a zdravie. A tak sme…

Ako rýchlo vyliečiť ťažký a pretrvávajúci kašeľ?

0 icon

Pretrvávajúci kašeľ u dieťaťa sa môže počas chladných zimných mesiacov stať bežnou vecou. Našťastie existuje veľa rýchlych a ľahkých receptov, ktoré môžu tvoje dieťa zachrániť v každom prípade. Od účinných nápojov a kloktadiel, cez zábaly si každý môže nájsť niečo, čo funguje pre jeho dieťa a použiť kedykoľvek to potrebuje. Obdobie soplikov…

Fascinujúce mesto Jeruzalem: 2. časť

0 icon

Pokračujeme druhou časťou článku o meste Jeruzalem. Tí, ktorí čítali prvú časť už históriu mesta ovládajú, pozrime sa však na to - okrem iného - z pohľadu súčasnosti. Dnes z Herodesovho chrámu stojí len Západný múr, ktorý je pre židovský národ najposvätnejším miestom na celom svete. Jeho známejší názov, „Múr…

TOP10: Toto sú tie najstrašidelnejšie a najzáhadnejšie miesta Slovenska

0 icon

Ak máš rád strašidelné príbehy, záhadné a tajomné miesta, staré legendy, si na správnom mieste. V tomto rebríčku sa pozrieme na tie najzáhadnejšie miesta Slovenska, ktoré sú miestami doslova až desivé. Nemáš náhodou jedno z nich niekde poblíž?  1. Katov dom v Trenčíne 

Ploštice: Ako zistíš, či sú aj v tvojej posteli?

0 icon

Aj keď ploštice v posteli neprinášajú žiadne infekčné choroby, stále môžu byť nepríjemné a dokonca spôsobiť určité zdravotné problémy. Od fyzických reakcií, ako sú vyrážky alebo alergie, až po psychologické účinky, ako sú úzkosť, stres a nespavosť - tieto dôvody sú viac než dostatočné na to, aby sa ploštice stali nevítanými hosťami v tvojej…

Armádny Magazín

Ukázalo sa, že ruská ponorka, ktorá „narazila“ do fregaty Kráľovského námorníctva, je britská

0 icon

Veľká Británia, 20. januára 2022 (AM) – Na videu „zrážky“ medzi ruskou ponorkou a fregatou Kráľovského námorníctva bola zaznamenaná jedna nepríjemná nuancia pre Britániu. Vojenský expert H.I. Sutton hovoril o probléme videa, ktoré sa objavilo na webe.

Vojenské letectvo v Kuchyni má nové letiskové rádiolokátory

0 icon

Slovensko, 20. januára 2022 (AM,MOSR) – 46. krídlo Kuchyňa, ako prvé zo slovenských vojenských letísk, už zabezpečuje riadenie letovej prevádzky novými letiskovými rádiolokátormi. Táto moderná a spoľahlivá technika tak konečne nahradila poruchové radary, ktorých technická životnosť skončila v roku 2015 a ich modernizácia by bola nerentabilná – rovnala by sa cene n

Čím ide Irán zvádzať Rusko

0 icon

Irán, 20. januára 2022 (AM) – Návrh rozsiahlej strategickej dohody prináša do Moskvy iránsky prezident Ibrahim Raisi. Prečo je pre Teherán také dôležité nadviazať obchodné vzťahy s Moskvou, aké budú hlavné ťažkosti pri dosahovaní dohôd o predaji ruských zbraní Iránu a o čom budú okrem toho hovoriť lídri oboch krajín?  …

Čo je za pozvaním ministra obrany Šojgua do Londýna. Vojenský expert vysvetlil skryté motívy Británie

0 icon

Rusko, 20. januára 2022 (AM) – Ruský minister obrany Sergej Šojgu by mal odmietnuť pozvanie svojho britského kolegu Bena Wallacea na bilaterálne rokovania v Londýne. Tento názor zdieľa vojenský ruský pozorovateľ Viktor Baranec.   Britský minister obrany Ben Wallace počas svojho prejavu v parlamente pozv

Nová slovenská húfnica Zuzana zaujala gruzínsku armádu

0 icon

Gruzínsko, 20. januára 2022 (AM) – Prvá kolesová samohybná húfnica Zuzana 2 bola dodaná slovenským vojakom v lete 2021. V prvej polovici decembra 2021 bolo v rámci silového kontingentu NATO v Lotyšsku nasadených niekoľko delostreleckých systémov. O Zuzanu už prejavuje záujem množstvo potenciálnych zákazníkov, vrátane Gruzínska.  

Svetlo sveta

Kde sa nachádzajú Traja králi dnes?

0 icon

Po narodení Ježiša nám Sväté písmo predkladá príbeh, ako králi alebo inak nazývaní aj mudrci z východu, prišli do Betlehema, aby sa Kristovi poklonili. Nový zákon kladie dôraz na skutočnosť, že na základe hviezdy na oblohe muži prišli až do Betlehema. Biblia nehovorí koľko týchto kráľov bolo ani z akej…

Arcibiskup Sheen: Matka Božia je Bohorodička

0 icon

Dnes Vám budem rozprávať o našej svätej Matke. A začnem Lurdami. Lurdy sú mestečkom na juhu Francúzska, kde sa v minulom storočí zjavila Panna Mária. Bol som tam 30 krát. Nikdy nezabudnem na prvú moju návštevu tohto pútnického mesta. V tom čase som študoval v Belgicku na univerzite, ako mladý…

Prečo si Cirkev na Vianoce pripomína sv. Štefana a evanjelistu Jána?

0 icon

Pre veriaci ľud je častokrát ťažko pochopiteľné, prečo počas oktávy na Vianoce hneď po oslávení Narodenia Pána, Cirkev predkladá na oslavu martýra sv. Štefana a evanjelistu sv. Jána. Ako prišlo k tomu, že najveselšie sviatky roku sa veľmi rýchlo menia na pripomienku umučenia človeka? Je opodstatnené, aby sv. Štefan ako…

26.12. Svätý Štefan, mučeník pri obhajobe pravého učenia Cirkvi

0 icon

Svätý Štefan je považovaný v Katolíckej Cirkvi sa prvého mučeníka, ktorého sviatok sa slávi 26.12. Tento deň boli totiž nájdene relikvie svätého Štefana. Stalo sa tak na základe videnia, ktoré mal v roku 415 kňaz menom Lucian. V roku 439 relikvi boli prenesené do nového kostola postaveného pri Damašskej bráne v Jeruzaleme. Krížiaci volali…

Narodenie Ježiša Krista – vianočné sviatky a okruh ich slávenia

0 icon

Na Vianoce kresťania slávia narodenie Ježiša Krista. Sú to sviatky Božieho vtelenia, sviatky vykúpenia, pokoja a lásky. Vianoce oslávia na celom svete dve miliardy veriacich. Presný dátum narodenia Pána známy nie je. Slávenie 25. decembra ako narodenie Ježiša je doložené po prvý raz z roku 336 v Ríme. Na základe…

FOTO DŇA

Lamy huanako počas konzumácie nepredaných vianočných stromčekov v košickej zoologickej

Autor: TASR-František Iván

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali