Merkelovej merkelovanie ohľadne migrantskej krízy a nemecké tabu

Bratislava 25. novembra 2015 (HSP/Foto:TASR/AP-Kerstin Joensson,Michael Sohn)

 

Zima a zhoršujúce sa počasie zostali ešte pred nedávnom Nemcom už len ako jediná nádej na pozastavenie emigrantskej vlny, nakoľko nemecká kancelárka naďalej odmieta obmedzenie prívalu ilegálnych emigrantov do krajiny a dodržiavanie Schengenskej dohody. Zverejnením čísiel policajných orgánov, na základe ktorých prišlo do Nemecka v prvých 3 týždňoch mesiaca November 180 000 emigrantov, zhasla táto nádej ako vyhorená sviečka na vianočnom stromčeku. No a nemecká vláda si počína, ako keby sa jej to netýkalo.

Sýrski migranti sa svojho cieľa nevzdávajú aj napriek zhoršujucému sa počasiu
Sýrski migranti sa svojho cieľa nevzdávajú aj napriek zhoršujucému sa počasiu

Namiesto konkrétnych opatrení a ponuky riešenia krízového stavu, sa koaliční partneri vadia medzi sebou ako po 30 ročnom manželstve frustrovaní manželia. Predseda strany CSU Seehofer, ktorý počas straníckeho snemu Merkelovej „prečítal levity“ a zdôraznil, že napriek jej odmietaniu hornej hranice je on a jeho strana za takéto opatrenie a bude naďalej za tento cieľ bojovať. Po jeho vystúpení sa po Nemecku rozbehla obrovská vlna kritiky na margo Seehofera a jeho vyjadrení. Ako keby bolo Nemecko už znova monarchiou a kritika Merkelovej neprípustná urážka jej veličenstva.

Teraz sa v médiách uvažuje a špekuluje o tom, ako to Merkelová Seehoferovi vráti. No a zatiaľ sa vládne a mediálne Nemecko zaoberá „žabiou vojnou“, prichádza na ich územie denne 8 až 10 tisíc migrantov a komúny sa topia v neriešiteľných problémoch. Ako príklad uvádza denník FAZ bavorské mesto Rosenheim, kam prichádza denne 2000 emigrantov. Dokonca sám vicekancelár Gabriel verejne priznal, že štát stratil kontrolu nad emigrantskou krízou. Starostovia obcí, primátori miest a aj krajinskí ministerskí predsedovia sa dožadujú obmedzenia počtu azylantov. Medzi nich patrí aj primátor malebného študentského mestečka Tübingen Boris Palmer, ktorý otvorene hovorí o skolabovaní komún pod obrovským náporom emigrantov. Pozoruhodné je, že Palmer je členom a nominantom strany Zelených, ktorá vehementne odmieta akékoľvek obmedzovania a je najväčším zástancom Merkelovej a jej mantry „wir schaffen das“, teda my to zvládneme.

Samozrejme, že reakcia zelených fundamentalistov nenechala na seba dlho čakať. S obrovským rozhorčením požadujú vylúčenie Palmera zo strany Zelených. To svedčí o chápaní demokracie a demokratických pravidiel touto skupinou ignorantov reality. No ale aj v samotnej Merkelovej strane CDU to už vrie a mnohí nesúhlasia s jej azylovou politikou a odmietaním zavedenia hornej hranice počtu emigrantov. Analóg ku strane CSU požaduje napríklad aj ministerský predseda krajiny Sasko-Anhaltsko Reiner Haseloff zavedenie limitu, čím protirečí jeho straníckej predsedkyni Merkelovej.

K tejto požiadavke sa pripája aj mládežnícka organizácia CDU, Únia mladých, ktorá zachádza ešte ďalej a požaduje uzavretie hraníc. Ale namiesto limitovania prílevu emigrantov a ochrany teritória štátu Merkelová merkeluje naďalej a permanentne opakuje požiadavku na prerozdeľovanie azylantov do európskych štátov. No a keďže pod rúškom solidarita sa jej to nepodarilo, prebalila teraz túto požiadavku pod pojem kontingenty a začína opätovne vyvíjať nátlak na „neposlušné“ krajiny.

Na snímke nemecká kancelárka Angela Merkelová
Na snímke nemecká kancelárka Angela Merkelová

Média a zástupcovia EU, po tom ako neuspeli s tlakom na Orbana a Fica, sa začali „nastreľovať“ na Poľsko, ktoré prehodnotilo príjem nelegálnych emigrantov. Aj nový poľský minister zahraničia vzbudil jeho vyjadrením, ktorým odmieta účasť poľskej armády na bojových akciách v Sýrii, pohoršenie. Pri tom len oznámil absolútne pochopiteľnú vec a síce, že poľskí vojaci nepôjdu bojovať do Sýrie a mladí sýrčanskí azylanti budú v berlinských a varšavských kaviarňach popíjať kávičku.

Pri tejto sústavnej kritike východoeurópskych krajín V4 Nemeckom a EU sa nám natíska otázka, ako sa správajú iné krajiny EU ohľadne emigrantskej krízy. Sú teda „poslušné“, keď nie sú kritizované? Poďme sa na to krátko na príklade niektorých krajín pozrieť.

Francúzsko sa zatiaľ s prijímaním azylantov veľmi nezviditeľnilo a naviac podľa médií francúzsky premiér požaduje okamžité uzatvorenie hraníc EU pre emigrantov z blízkeho východu. Keby sme porovnávali zaobchádzanie s emigrantmi v tak ostro kritizovaných táboroch v Maďarsku so situáciou v tzv. džugli pri Eurotunely, tak by si museli všetci kritici Maďarska zahryznúť do jazyka. GB, Írsko a Dánsko majú v rámci EU výnimky a prijať utečencov nemusia, ale môžu. Napriek tomu Dáni znížili sociálne dávky pre túto skupinu ľudí na polovicu a chystajú sa sprísniť podmienky udelenia azylu. Vo Veľkej Británii sa budúci rok rozhodujú občania o zotrvaní alebo výstupe z EU. Na pozadí utečeneckej krízy narastá počet respondentov, ktorí sú za odchod z EU.

Švédsko už z dôvodu nezvládnuteľného náporu emigrantov skolabovalo. Zaviedlo kontrolu hraníc, sprísňuje azylový zákon a vyzýva emigrantov, aby nechodili do krajiny, nakoľko im Švédsku už nevie zabezpečiť ani ubytovanie na zimu. Krajina požiadala EU o pomoc a prebranie niekoľko tisíc utečencov.

Fínsko už tiež poukazuje na nezvládnuteľnú situáciu, sprísňuje azylové zákony a chystá referendum o vystúpení z EU.

Nórsko sprísňuje azylové zákony a zastavilo „cyklistickú turistiku“ z Ruska prichádzajúcich emigrantov.

Španielsko momentálne väčšie problémy nemá aj vďaka tomu, že v jeho enkláve Ceute postavilo niekoľko metrov vysoký a strážený plot, ktorý bráni africkým utečencom preniknúť na španielsku pevninu a krajina realizuje reštriktívnu utečeneckú politiku.

Rakúsko preberá na jednej strane väčší počet utečencov, no na druhej strane sa vyznamenáva štátom organizovaným prevádzačstvom, keď na jeho južnej hranici naloží migrantov do autobusov alebo vlakov a odvezie ich na nemeckú hranicu, aby sa ich zbavilo. No a aby migranti potom cez zelenú hranicu aj naozaj do Nemecka trafili, vyznačuje im trasy pomocou tabuliek a ukazovateľov so smerom Germany.

Po takejto stručnej analýze reakcií a opatrení vybraných západných európskych štátov proti emigrantskej záplave je možné konštatovať, že ich opatrenia a plány sa tiež nezhodujú s predstavami Nemecka a EU. Ako výsledok z tohto konštatovania by mala, analog ku nemeckej kritike štátov V4, nasledovať tvrdá kritika všetkých spomínaných štátov. No po takejto kritike ani chýru, ani slychu. A o zámorských krajinách ani nehovoriac. USA sa s prijímaním emigrantov vôbec neponáhľajú, ba práve naopak. Už 30 členských štátov USA sa vyjadrilo proti. Kandidát na post prezidenta Carson sa dokonca vyjadril o utečencoch ako o „besných psoch“. Podľa CNC News sa Kanada rozhodla síce emigrantov v neznámom množstve prijať, no obmedzuje to len na rodiny s deťmi. Mladých mužov odmieta. Kde sú protesty Merkelovej a zástupcov EU pred pozadím takýchto rozhodnutí?

Samozrejme spôsobuje nekonečný príliv ilegálnych emigrantov aj rastúce sociálne a bezpečnostné problémy v krajinách ich príchodu. Ako sa tieto problémy zamlčujú a neriešia je možné zistiť v Nemecku.V Nemecku sú momentálne 2 politické témy považované za tabu.

Prvé tabu sa týka prenikania teroristov do Nemecka pod rúškom emigrantov. O tomto probléme sa jednoducho mlčí a keď sa niekto k tejto otázke vyjadrí, tak je to negáciou tejto skutočnosti. Organizácia na ochranu európskych hraníc FRONTEX varovala už v apríli 2014 pred teroristami medzi utečencami a zároveň sa sťažovala na nedostatok kompetencií a vybavenia na plnenie jej úlohy.

Takisto nemecké bezpečnostne úrady už dávnejšie na takýto fakt upozorňujú, no žiaľ sú ich názory neželateľné. Najneskôr brutálne atentáty v Pariži tragickým spôsobom preukázali odôvodnenie takýchto bezpečnostných výstrah. Francúzsky vyšetrovatelia atentátov potvrdili, že minimálne traja z útočiacich teroristov prišli do krajiny tzv. Balkánskou cestou ako utečenci. Francúzsko má silné podozrenie, že začiatkom októbra prišla cez grécky ostrov Leros do Európy celá skupina útočníkov.

Druhé tabu je kriminalita emigrantov. Keď sa v meste Braunschweig založila špeciálna jednotka kriminálnej polície na objasňovanie emigrantskej kriminality a dala si názov AZYL, musela sa na silné nátlaky premenovať na ZERN, aby pôvodným názvom „nediskriminovala“ emigrantov. Predbežným výsledkom práce tejto jednotky je zistenie, že v mestskej časti Kralenriede, kde sa nachádza jeden z najväčších utečeneckých táborov, signifikantne vzrástol počet trestných činov. V médiach sa objavilo číslo až 300 %. Týka sa to krádeží, lúpeží, lúpežných prepadov a aj sexuálnych deliktov. Popisované sú aj organizované zločinecké skupiny, ktoré sa asimilovali medzi emigrantov a prišli do Nemecka za účelom ich nekalej činnosti.

Z tohto všetkého nám vyplýva, že budúcnosť Európy je vážne ohrozená. A ak sa veľmi rýchlo nespamätáme a nepríjmeme zodpovedajúce obranné opatrenia, tak je Európa a naša budúcnosť stratená. Pri takomto razantnom vývoji krízy je len otázkou krátkeho času, kedy príde k násilnostiam na štátnych hraniciach krajín EU.

Vilibald Kičin

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

icon NAJČÍTANEJŠIE

iconNAJNOVŠIE

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

icon FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Vybrali sme

Irán vyzýva novú americkú administratívu na zrušenie sankcií

0 icon

Teherán 22. januára 2021 (TASR/HSP/Foto:SITA/AP-Hadi Mizban)   Iránsky minister zahraničných vecí Mohammad Džavád Zaríf vyzval v piatok novú americkú administratívu, aby "bezpodmienečne" zrušila sankcie uvalené bývalým prezidentom USA Donaldom Trumpom na islamskú republiku s cieľom zachrániť jadrovú dohodu z roku 2015. Uviedla to agentúra AFP "Administratíva by mala začať bezpodmienečným…

Pri sčítaní ľudu vo Veľkej Británii bude prvýkrát otázka o rodovej identite občanov

0 icon

Londýn 22. januára 2021 (TASR/HSP/Foto:Pixabay)   V dotazníkoch použitých na sčítanie ľudu v Británii sa po prvý raz objaví otázka o rodovej identite. V rozhovore pre rozhlasovú stanicu BBC Radio o tom v piatok informoval riaditeľ britského štatistického úradu (ONS) Ian Diamond Dotazník bude obsahovať aj otázku o pohlaví, ktoré…

Rezort zdravotníctva vníma avizovaný návrat USA do WHO pozitívne

0 icon

Bratislava 22. januára 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Anja Niedringhaus)   Ministerstvo zdravotníctva (MZ) SR vníma pozitívne avizovaný návrat USA do Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO). Organizáciu považuje za kľúčovú a jedinečnú vo vzťahu k zdravotnej problematike na globálnej úrovni. Tá je podľa rezortu v súčasnej pandemickej situácii potrebná. Pre TASR to uviedla hovorkyňa MZ…

Európski poskytovatelia sociálnych služieb podporujú výhody pre zaočkovaných

0 icon

Bratislava 22. januára 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR/AP-Pavel Golovkin)   Európski poskytovatelia sociálnych služieb združených v organizácii European Ageing Network (EAN) preferujú výhody pre zaočkovaných občanov „starého kontinentu“. Zároveň nechcú, aby tých, ktorí vakcináciu odmietli, pre ich rozhodnutie trestali. Vyplýva to z piatkového virtuálneho mítingu EAN, ktorého závery sprostredkovala Asociácia poskytovateľov sociálnych služieb…

Rusko dodá Maďarsku dva milióny dávok vakcíny Sputnik V

0 icon

Moskva 22. januára 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR/AP-Alexander Zemlianichenko Jr)   Maďarsko dostane dostatok ruských vakcín Sputnik V proti koronavírusu na zaočkovanie jedného milióna ľudí. Po schôdzke so svojim ruským partnerom to povedal maďarský minister zahraničných vecí Péter Szijjártó, ktorý uviedol, že Maďarsko obdrží dva milióny dávok očkovacej látky Sputnik V. Rusko má…

Korčok odsúdil prenasledovanie novinárov a predstaviteľov bieloruských médií

0 icon

Bratislava 21. januára 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR/AP-Katia Christodoulou)   Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR (MZVEZ SR) Ivan Korčok (nom. SaS) na dnešnom zasadnutí Bezpečnostnej rady OSN odsúdil prenasledovanie novinárov a predstaviteľov bieloruských médií, ktoré sa výrazne zintenzívnilo od minuloročných prezidentských volieb v krajine. Informoval o tom tlačový odbor rezortu diplomacie…

Vyhrážky zabrali: Strana Hlas-SD nebude počas plošného testovania zbierať podpisy za referendum o predčasných voľbách

0 icon

Bratislava 21. januára 2021 (SITA/HSP/Foto:SITA-Jana Birošová)   Strana Hlas – sociálna demokracia (Hlas-SD) nebude počas celoplošného testovania zbierať podpisy za referendum o predčasných voľbách. Ako informoval Denník N, Hlas-SD zatiaľ okrem Slovenskej národnej strany (SNS) nenašiel organizáciu, ktorá by ho podporila Ako ďalej Denník N priblížil, predseda mimoparlamentnej strany Hlas-SD…

Pelosiová plánuje v pondelok poslať do Senátu žalobu proti Trumpovi

0 icon

Washington 22. januára 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR/AP-J. Scott Applewhite)   Predsedníčka Snemovne reprezentantov amerického Kongresu Nancy Pelosiová plánuje v pondelok odoslať do Senátu ústavnú žalobu proti bývalému prezidentovi USA Donaldovi Trumpovi. „Bude riadny a spravodlivý proces,“ vyhlásil líder senátnej demokratickej väčšiny Chuck Schumer Trump je prvý prezident, ktorý impeachmentu čelí dvakrát, a…

Prezidentka podmienečne udelila milosť matke ťažko chorého dieťaťa

0 icon

Bratislava 22. januára 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR-Martin Baumann)   Prezidentka SR Zuzana Čaputová dnes udelila individuálnu milosť 47-ročnej žene, ktorá bola súdom právoplatne odsúdená pre spáchanie trestného činu sprenevery. Bol jej uložený trest odňatia slobody vo výmere päť rokov a zároveň trest zákazu činnosti vykonávať funkciu člena štatutárneho alebo dozorného orgánu, respektíve…

Minister zdravotníctva Krajčí potvrdil pozitívne trendy vo vývoji epidemickej situácie. „Budeme uvoľňovať opatrenia“

0 icon

Bratislava 22. januára 2021 (SITA/HSP/Foto:SITA-Úrad vlády SR)   Pozitívne trendy vo vývoji pandemickej situácie v súvislosti s ochorením COVID-19 potvrdil na piatkovej tlačovej konferencii minister zdravotníctva Marek Krajčí. Ako ďalej uviedol minister, situácia sa postupne zlepšuje, pričom to nie je také výrazné z dôvodu prítomnosti nového variantu koronavírusu. Postupne bude…

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Ján Meleš

MILAN LAURINEC DEHONESTUJE ZAVRAŽDENÉHO NÁRODNÉHO HRDINU GENERÁLA MILANA LUČANSKÉHO.

0icon

Milan Laurinec, samozvaný odborník na ústavu, aktivista, sa tento raz pustil do mŕtveho generála Milana Lučanského, ani nie mesiac od jeho vraždy v cele predbežného zadržania. Tento krát veľmi šokujúco, hlavne pre jeho nasledovníkov a fanúšikov Občianskeho tribunálu vyhlásil, že zavraždený generál Lučanský nebol žiadny národovec, opísal jeho státisícové majetky…

Ivan Malý

Strach je horší ako pandémia

0icon

Ako sa môžem vyhnúť pandémii? Táto otázka bola položená indickému guruovi Oshovi asi pred 40 rokmi počas éry AIDS! „ Kladiete nesprávnu otázku,“ odpovedal Osho, ,,Správna otázka by mala znieť: Ako sa dá vyhnúť strachu zo smrti, spôsobeným pandémiou? Pretože je veľmi ľahké vyhnúť sa vírusu, je veľmi ťažké vyhnúť…

Gustáv Murín

Vláda politickej mafie

0icon

Mafiáni predbiehajú zákony. Tie existujúce a tak štát urýchlene prijíma nové, aby sa bránil. Preto sa rozhľadenejší mafiánski bossovia vždy pokúšali zaviazať si politikov, aby tie zákony mohli ovplyvňovať. Matovičova zločinná klika to prekonala – oni si tie zákony prispôsobujú tak, aby ich zlé činy boli perfektne kryté. Veď zákonodarnému…

Martin Borguľa

Slovenské opatrovateľky: všetci o nich hovoria, ale nikto sa o ne nezaujíma

0icon

Práca opatrovateliek patrí na Slovensku medzi povolania s najnižším platovým ohodnotením a najmenším spoločenským statusom. Realita na Slovensku je taká, že tí, ktorí sa starajú o zvieratá, zarábajú viac ako tí, ktorí sa starajú o ľudí. V našich zariadeniach sociálnych služieb a v teréne je alarmujúci nedostatok opatrovateliek. Chýba nám cca 20 000 žien a mužov,…

Jozef Slávik

Cenzúra ? ...

0icon

Nedá mi reagovať na niektoré nenávistné diskusné príspevky, ale aj na to, že sa stále stretávam s obmedzovaním slobody vyjadrovania. I keď do bodky a do písmena dodržiavam etický kódex blogera či diskutéra, stáva sa mi pravidelne, že som určitým spôsobom umelo bojkotovaný a dokonca, ak som príliš adresný a…

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

TopDesať

Ploštice: Ako zistíš, či sú aj v tvojej posteli?

0 icon

Aj keď ploštice v posteli neprinášajú žiadne infekčné choroby, stále môžu byť nepríjemné a dokonca spôsobiť určité zdravotné problémy. Od fyzických reakcií, ako sú vyrážky alebo alergie, až po psychologické účinky, ako sú úzkosť, stres a nespavosť - tieto dôvody sú viac než dostatočné na to, aby sa ploštice stali nevítanými hosťami v tvojej…

Neuveriteľné miesta: Svojou krásou ti vyrazia dych

0 icon

Na Zemi je množstvo úžasných miest. Tie boli vytvorené prirodzene alebo umelo. Dnes ti takéto neuveriteľné miesta ukážeme na týchto zaujímavých fotografiách. Tieto neuveriteľné miesta ti najskôr svojou krásou vyrazia dych. Niektoré sú naozaj nádherné a ty len ťažko uveríš, že sa nachádzajú na našej planéte. Napríklad taká "Brána do…

TOP10: Čo sa stane, ak prestaneš úplne jesť cukor? 1. časť

0 icon

"Face Sugar", fúzy nad hornou perou, a dokonca aj neplodnosť  - to sú len niektoré účinky, ktoré sú spojené s konzumáciou zákernej bielej kryštalickej látky, ktorá sa volá cukor. Keď ho dáme preč z našich tanierov a pohárov, nemusí sa z nás stať superhrdina, ale určite to môže zlepšiť náš život a zdravie. A tak sme…

Halley a záhady vesmírnych telies (3. časť)

0 icon

Prinášame vám záverečné pokračovanie trojdielneho článku s názvom Halley a záhady vesmírnych telies. Nebudeme zdržiavať a vrhnime sa spoločne naspäť medzi vesmírne telesá. Až v roku 1472 pozoroval nemecký astronóm Johann Muller (žil v rokoch 1436 až 1476) kométu ako kozmický jav a nie ako božské znamenie. V jeho šľapajách pokračovali Talian Girolamo Fracastoro (1483 až 1553)…

Prečo sa v ponorkách používa vždy červené svetlo?

0 icon

Možno si si už aj ty zopárkrát kládol otázku, prečo sa vo filmoch alebo seriáloch v ponorkách vyskytuje vždy iba červené svetlo. No, dnes je tvoj šťastný deň a niečo sa o tejto záhade dozvieš. V prvom rade treba povedať, že červené svetlo v ponorkách sa nepoužíva neustále. Osvetlenie v ponorke sa prepne na červené iba…

Vo svete IT

Ako si môžete natrvalo aktivovať Windows 10 pre váš počítač v roku 2021 len za 13€?

0 icon

Súčasná pandemická situácia mnohých z nás núti aj naďalej pracovať z domu. Hoci mnohí si prácu z pohodlia obývačky pochvaľujú, tak bez adekvátneho softwaru to nie je možné. Či už chcete editovať text, pracovať s Excel súbormi, spracovávať prezentácie a podobne, tak to jednoducho nejde bez adekvátnych aplikácií a programov.…

Vedci dokázali vyriešiť 100-ročnú záhadu rakovinových buniek

0 icon

V roku 1921 nemecký doktor, Otto Warburg, objavil, že rakovinové bunky nepoužívajú cukor ako palivo tak, ako by sme si mysleli. Väčšina buniek „spáli“ cukor pomocou kyslíku, no bunky rakoviny využívajú metódu kvasiniek, píše portál IFL Science. Tento špeciálny proces kvasenia slúži k získavaniu energie. Rakovinové bunky ho využívajú aj v prípade, kedy…

Google sa dohodol na vyplácaní licenčných poplatkov francúzskym médiám. Nastane podobná situácia aj v iných krajinách EÚ?

0 icon

Francúzske spravodajské weby a celkovo celý spravodajský priemysel v tejto krajine hlási malé, no za to naozaj podstatné víťazstvo nad nadnárodným gigantom Google. Francúzskym regulačným úradom sa podarilo spoločnosť Google dotlačiť ku tomu, aby pri vybraných produktoch musela uzatvoriť zmluvu so spravodajskými webmi, ktorým bude platiť adekvátnu finančnú čiastku za…

Plánuje Honor vo svojich smartfónoch využívať HarmonyOS? Toto prezradil riaditeľ spoločnosti!

0 icon

HarmonyOS je operačný systém vyvíjaný spoločnosťou Huawei, ktorý by mal byť alternatívnym operačným systémom k Androidu. Nie tak dávno Wang Chenglu, vedúci softvérového oddelenia spoločnosti Huawei Consumer Business Software Department uviedol, že tento operačný systém nie je „kópiou“ Androidu. Rovnako dodal, že sankcie zo strany USA neboli dôvodom, prečo sa…

Honor odkryl prvý vlajkový smartfón po odlúčení sa od Huaweiu. Zároveň prezrádza aj stratégiu spoločnosti

0 icon

Ex-dcérska spoločnosť Huaweiu, Honor, pred malými chvíľami odkryla zariadenia Honor View40, prvý vlajkový model spoločnosti. Okrem iného Honor bližšie odkryl aj stratégiu spoločnosti. Goerge Zhao, generálny riaditeľon Honor Diveco Co. Ltd hovorí: „Sme vďační za dlhoročnú podporu našich verných spotrebiteľov a partnerov, ktorí boli po našom boku za posledných sedem…

Armádny Magazín

Na poslednú chvíľu: Biden navrhol Rusku predĺženie zmluvy Nový START

0 icon

USA, 22. január 2021 (AM) - Americký prezident Joe Biden vo štvrtok Rusku navrhol predĺžiť zmluvu Nový START, ktorá obmedzuje počet amerických a ruských strategických jadrových zbraní, o ďalších päť rokov. Potvrdila to hovorkyňa Bieleho domu Jen Psakiová, píše agentúra AFP  

Božie mlyny zomleli klamstvá: Európsky súd zamietol obvinenie Ruska Gruzínskom z konfliktu v roku 2008

0 icon

Gruzínsko, 22. január 2021 (AM) - Ruské ministerstvo spravodlivosti informovalo svoju verejnosť o rozhodnutí Európskeho súdu pre ľudské práva zo dňa 21. 1. 2021, že obvinenie Ruska Gruzínskom v súvislosti s augustovými udalosťami v roku 2008 v Južnom Osetsku je neopodstatnené.   Snažili sme sa túto správu verifikovať aj na webove

Armádne letectvo USA chce nové stíhacie lietadlo, pretože náklady na životný cyklus lietadla F-35 sú veľmi vysoké

0 icon

USA, 21. január 2021 (AM) – Program vývoja stíhacieho lietadla 6. generácie NGAD (Next Generation Air Dominance) predstavuje šancu navrhnúť lietadlo, ktoré bude lepšie zodpovedať

USA zmenili stratégiu v boji o prevahu na mori

0 icon

USA, 22. január 2021 (AM) - Americké vojenské námorníctvo vsadilo na automatické bezposádkové lode. Niekoľko veľkých spoločností začalo aktívne vyvíjať hladinové a podvodné útočné drony. Podľa dlhodobého plánu Pentagon do roku 2045 dostane flotilu 120 h

Pakistan vykonal úspešný test balistickej rakety Shaheen-III. India ide odpovedať svojimi testami. Video

0 icon

Pakistan, 22. január 2021 (AM) - Pakistan včera vykonal úspešný letový test balistickej rakety zem-zem Shaheen-III s doletom 2750 kilometrov. Testovací let bol zameraný na opätovné overenie rôznych konštrukčných a technických parametrov zbraňového systému.    

Svetlo sveta

Čo znamená byť “chudobný duchom” ak je to zárukou svätosti?

0 icon

Definovať chudobu je relatívne jednoduché, pretože je to merateľná veličina vyjadriteľná veľkosťou majetku a peňazí. Spoločnosť stanovuje určitý minimálny príjem, ktorého dosiahnutie je potrebné na to, aby sa dalo hovoriť o ľudskej dôstojnosti. Ak ho človek nedosahuje, poskytuje ho štát, aby nedostatok príjmu neviedol k vylúčeniu človeka mimo aktívnu spoločnosť.…

Rusi sa na sviatok Zjavenia Pána ponárajú do mrznúcej vody

0 icon

Na sviatok Zjavenia Pána sa davy ruských pravoslávnych veriacich zúčastňujú každý rok na tradičnom ponáraní sa do mrznúcej vody. Deje sa tak napriek tomu, že v niektorých častiach krajiny dosahujú teploty -40 stupňov celzia. Podľa ruskej polície sa v sobotu počas sviatku Zjavenia Pána ponorilo do mrznúcej vody približne 2,…

MÚDROSŤ

0 icon

Naši starí otcovia hovorili: Kto dobre rechnuje, dobre gazduje. A neplatí to len na peniaze, ale predovšetkým na čas. Koľko času vieme premárniť pred televíznou obrazovkou? Čítaním rôznych klebiet v novinách alebo na sociálnych sieťach? A potom cítime, že nás to nejako neuspokojuje a nenapĺňa. Podobnú skúsenosť mal i vojak…

Prečo sa sviatosti Krstu a Prvého svätého prijímania udeľujú väčšinou v apríli a v máji?

0 icon

V rannom kresťanstve sa udeľovali sviatosti Krstu, Prvého svätého prijímania a Birmovania spolu v jeden deň a to za prítomnosti biskupa. Dôvodom bolo, že kresťanmi sa väčšinou stávali dospelí ľudia, ktorí konvertovali buď z judaizmu alebo z rôznych pohanských náboženstiev a k tomuto poznaniu konverzie prišli v pokročilejšom veku. Cirkev sa ich preto snažila v Cirkvi prijať plnými sviatosťami a do…

Dnes bude Slovensku opäť udelené požehnanie relikviou Kristovej krvi z paluby lietadla – VÝZVA K PRIPOJENIU SA V MODLITBE

0 icon

V nedeľu Krstu Krista Pána 10. januára 2021 v popoľudňajších hodinách sa opäť uskutoční let lietadla, na ktorého palube sa bude nachádzať generálny vikár Nitrianskej diecézy Mons. Peter Brodek, ktorý Slovensku udelí požehnanie s relikviou Kristovej krvi, ktorá je uchovávaná v Bazilike sv. Benedikta opáta v Hronskom Beňadiku.  Zverejňujeme jeho slová výzvy,…

icon FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali