Americký senát navrhol, aby USA od Turecka zakúpili S-400 z rozpočtu Pentagonu

Americký senát navrhol, aby USA od Turecka zakúpili S-400 z rozpočtu Pentagonu

Bratislava 1. júla 2020 (HSP/Sputnik/Foto:TASR/AP-Alexander Zemlianichenko)

 

Republikánsky senátor John Thune navrhol nákup ruských systémov protivzdušnej obrany S-400 od Turecka. Dôkazom toho je znenie úpravy návrhu zákona o prideľovaní rozpočtových prostriedkov na štátnu obranu na rok 2021 (NDAA) na webových stránkach Kongresu

Na snímke protilietadlový systém S-400

Dokument neuvádza či Ankara chce a, či má právo predať komplexy bez povolenia Moskvy.

Reklama

Jim Rishi, predseda Výboru pre zahraničné styky Senátu USA, navrhol úpravu, ktorá by proti Turecku zaviedla sankcie v súlade s CAATSA (zákon O potieraní protivníkov Ameriky prostredníctvom sankcií).

 

Reklama

Rozobrať ho na skrutky

Prvý podpredseda Výboru pre medzinárodné záležitosti Rady federácie Vladimír Džabarov v rozhovore pre rozhlasovú stanicu Hovorí Moskva vyhlásil, že Spojené štáty chcú kúpiť komplex S-400 od Turecka, aby ho rozobrali “na skrutky” a pokúsili sa vytvoriť niečo vlastné.

Podľa jeho slov Američania nemajú podobnú zbraň.

“Nemyslím si, že tento návrh bude prijatý. Presnejšie povedané, môže byť schválený, ale Turecko s tým zrejme nebude súhlasiť,” povedal senátor. V opačnom prípade môže Ankara stratiť štatút spoľahlivého partnera, v dôsledku čoho s ňou nikto nebude uzatvárať podobné dohody.

“Nechápem, ako by sa vzťahy medzi USA a Tureckom zlepšili, ak by si USA vzali nejaký systém S-400 pre seba,” povedal Džabarov.

Reklama

Domnieva sa, že cieľom týchto akcií je zabezpečiť, aby Spojené štáty “uspokojili svoju zvedavosť” a “jednoducho ukradli” ruské vojenské tajomstvá. Senátor tiež predpokladá, že dohoda o S-400 medzi Ruskom a Tureckom pravdepodobne nepripúšťa ďalší predaj komplexov do tretej krajiny.

 

Nemožno bez súhlasu Moskvy

Maria Vorobjovová, oficiálny hovorca Federálnej služby pre vojensko-technickú spoluprácu, povedala Sputniku, že Turecko nemôže bez súhlasu Moskvy odovzdať USA protilietadlové raketové systémy S-400 zakúpené v Rusku.

“K uskutočneniu vývozu produkcie vojenského určenia musí nákupca našej techniky predložiť ruskej strane osvedčenia konečného užívateľa. Preto nie je jej odovzdanie alebo ďalší vývoz do tretích krajín bez oficiálneho povolenia ruskej strany možný,” povedala Vorobjovová.

Reklama

 

Dodávky S-400

Dodávky najnovších ruských systémov protivzdušnej obrany S-400, ktoré spôsobili krízu vo vzťahoch medzi Tureckom a Spojenými štátmi, sa začali v polovici júla 2019. Washington požadoval, aby Turecko odstúpilo od dohody a namiesto S-400 kúpilo americké systémy Patriot, v opačnom prípade hrozil oneskorením alebo dokonca zrušením predaja najnovších stíhačiek F-35 do Turecka a zavedením reštriktívnych opatrení. Ankara odmietla urobiť ústupky a pokračovala v rokovaní o ďalšej zásielke S-400.

Spojené štáty v skutočnosti splnili iba časť hrozieb týkajúcich sa F-35 a ďalšie sankcie, hoci by mali byť podľa zákona zavedené, neuplatnili.

 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

Včera 20:08

Francúzsko a Nemecko v piatok potvrdili plány na spoločný vývoj bojového tanku novej generácie. Ministri obrany Francúzska a Nemecka – Sébastien Lecornu a Boris Pistorius – počas slávnostnej ceremónie v Paríži podpísali memorandum o porozumení, ktoré spečatilo rozdelenie výroby pokročilého bojového tanku s označením Main Ground Combat System (MGCS) v pomere 50:50.

Včera 20:05

Americký prezident Joe Biden v piatok povedal, že je ochotný neskôr na jeseň debatovať so svojím pravdepodobným republikánskym oponentom Donaldom Trumpom. Ide o jeho doteraz najrozhodnejšie vyjadrenie na túto tému.

Včera 19:57

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan v piatok vyhlásil, že od nového generálneho tajomníka Severoatlantickej aliancie (NATO) očakáva, že uprednostní riešenie obáv Turecka súvisiacich s terorizmom.

Včera 19:43

Včera 19:41

Americký minister obrany Lloyd Austin v piatok oznámil nový balík pomoci pre Ukrajinu vo výške šesť miliárd dolárov (5,6 miliardy eur).

Včera 19:37

Čína vyzýva na začatie medzinárodného vyšetrovania teroristického útoku na plynovod Nord Stream pod záštitou OSN.

Na zasadnutí Bezpečnostnej rady OSN to oznámil predstaviteľ krajiny pri OSN.

Včera 19:10

Podpora členstva v Európskej únii v Poľsku klesla na najnižšiu úroveň za vyše desaťročie. V piatok to ukázali výsledky prieskumu verejnej mienky. EÚ sa pritom pripravuje na voľby do Európskeho parlamentu.

Včera 18:53

V nefungujúcom hoteli v juhobrazílskom meste Porto Alegre vypukol v piatok požiar. Zahynulo najmenej desať ľudí a ďalší sú zranení, informovali úrady.

Včera 18:40

Ceny ropy sa v piatok popoludní mierne zvýšili. A aj za celý týždeň smerujú k zisku po dvoch týždňoch strát. Podporili ich vyhlásenia ministerky financií USA Janet Yellenovej, že tempo rastu americkej ekonomiky v 1. štvrťroku by mohlo byť revidované smerom nahor, a že inflácia sa zmierni. Obavy z ponuky podporili tiež ceny komodity, keďže napätie na Blízkom východe pokračuje.

Včera 18:33

Obrovské množstvo trosiek vrátane nevybuchnutej munície v palestínskom Pásme Gazy sa bude odstraňovať približne 14 rokov, uviedol v piatok predstaviteľ OSN.

Včera 18:30

Stretnutie tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana s americkým prezidentom Joeom Bidenom v Bielom dome, plánovné na 9. mája, odložili. Povedal to v piatok turecký predstaviteľ pre agentúru AFP.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Na snímke meotar a ďalšie učebné pomôcky v Múzeu školstva a pedagogiky, ktoré otvorili po niekoľkých rokoch od rekonštrukcie nových priestorov, sťahovania a budovania múzejného zázemia v bratislavskej mestskej časti Devínska Nová Ves

Autor: TASR - Dano Veselský

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Dušan Hirjak

Marek Brna

Erik Majercak

Ivan Štubňa

Gustáv Murín

Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali