Všetky možnosti ako pôsobiť voči Kremľu analytici RAND Corporation zhrnuli do štyroch základných blokov.
Prvý blok je ekonomický blok. Okrem rozširovania sankcií analytici RAND Corporation navrhujú rozšíriť export amerického plynu a ropy do Európy. Pomocou dodávok amerického plynu a ropy chcú Američania posilniť svoje dominantné postavenie v Európe, Američania chcú dostať čoraz viac neposlušnú Európu do väčšej americkej závislosti, odstaviť Rusov a zabrániť prepojeniu Európy a Ázie do jedného ekonomického celku, pretože to by znamenalo ekonomický koniec USA, Američania by sa ocitli na periférii. V rámci ekonomického bloku analytici RAND Corporation navrhujú umožniť ruskej vzdelanej mládeži odísť z krajiny a uplatniť sa v zahraničí.
Druhý blok je geopolitický blok. Tu Američania predkladajú 6 scenárov ako prehlbovať problémy Ruska.
V prvom rade treba dodávať Ukrajine zbrane a vyvolávať čo najväčšie rusko-ukrajinské napätie. Treba sa však vyhnúť širokokoncipovanému konfliktu, pretože ten by viedol k porážke Ukrajiny a koncu ukrajinského projektu. Rusko musí byť do konfliktu s Ukrajinou vťahované, konflikt musí Rusko zamestnávať, nesmie sa vyriešiť.
V druhom rade treba rozšíriť podporu protiasadovským skupinám v Sýrii. Sýria sa nesmie stabilizovať, pretože to nevyhovuje ani USA a ani Izraelu.
V treťom rade je potrebné čoraz viac liberalizovať Bielorusko, vhodné by bolo uskutočniť Majdan podľa ukrajinského vzoru aj v Bielorusku. Ak by sa podarilo destabilizovať aj Bielorusko, Rusi by sa dostali do veľmi nevýhodného postavenia.
V štvrtom rade je potrebné, aby Američania zvyšovali napätie a protiruské vystúpenia na Kaukaze. Samozrejmosťou je čoraz väčšia podpora Gruzínsku, je potrebné pokúsiť sa destabilizovať Dagestan, prípadne Čečensko, kde však Američania utrpeli značný neúspech, momentálne má klan Kadyrovcov v krajine pevné postavenie.
V piatom rade je potrebné oslabovať ruský vplyv v centrálnej Ázii (Turkménsko, Tadžikistan, Kazachstan, Uzbekistan, Kirgizsko). V prípade, ak sa destabilizujú tieto oblasti, bude možné zaplaviť ich teroristami z Pakistanu a Afganistanu, ktorí sa môžu preliať do južného Ruska.
V šiestom rade je potrebné zorganizovať majdan v Podnestersku s cieľom, aby z oblasti odišli ruské jednotky. Veľmi sa uľaví proamerickým vládam v Moldavsku a na Ukrajine.
V treťom bloku opatrení na brzdenie Ruska americkí analytici RAND Corporation rozobrali scenár destabilizácie Ruska zvnútra. Je potrebné podporovať piatu kolónu a rôzne fondy financované zo zahraničia, ktoré by oslabovali dôveru Rusov nielen k vláde, ale aj volebnému systému. Je potrebné medzi Rusmi šíriť myšlienky, že politická elita neslúži záujmom spoločenstva. V prvej fáze je potrebné, aby ľudia protestovali proti vláde nenásilnými demonštráciami, organizovali sa pomocou sociálnych sietí. Je potrebné podporovať LGBT aktivity a rozpad tradičnej rodiny. Do tejto skupiny patrí aj cielené oslabovanie image Ruska za hranicami.
Štvrtý blok opatrení na brzdenie Ruska podľa analytikov RAND Corporation predstavujú čisto vojenské metódy. V prvom rade sa musia zaktivizovať Európania, ktorí musia nasadzovať svojich vojakov a zbrane v blízkosti ruských hraníc, aby neboli ruským prioritným cieľom Američania. Je potrebné budovať raketové odpaľovacie zariadenia a lokality na ktorých sa rozmiestnia nové systémy amerických PVO, z týchto oblastí bude možné ostreľovať Rusko balistickými raketami. Treba rozšíriť letectvo, najmä “moderné americké neviditeľné bombardéry”, ktoré by dokázali po útoku raketami bombardovať ruské strategické a hospodárske ciele. Európania musia byť pripravení zhltnúť časť ruského úderu.
V námornej oblasti je potrebné zaktivizovať sa a zvýšiť americký tlak v strategických oblastiach. Baltické more, Čierne more, Japonské more, Arktída sa musia stať oblasťami, v ktorých sa bude zvyšovať tlak voči Rusku.
Analytici RAND Corporation tak jasne definovali základné body svojej doktríny hybridnej vojny proti Rusku. Brutálny tlak na Rusko v mediálnej, politickej, ekonomickej i vojenskej oblasti. Samozrejme s cieľom, aby Rusi nereagovali, prípadne aby straty utrpeli v prvom rade americké zástupné armády, zložené z menejcenných Európanov, Arabov, či Japoncov.
Američania by boli veľmi neradi, keby Rusi prikročili k podobnému scenáru ako v roku 2015, kedy ruské Kalibre likvidovali amerických, izraelských či saudských agentov na veliteľských strategických postoch v Sýrii. Smrť svojich agentov nemohli “západní partneri” priznať, pretože by okamžite rezonovala otázka, čo robili na veliteľských stanoviskách spolu s teroristami Islamského štátu? Ruski analytici otvorene hovoria, že Islamský štát je zástupnou armádou USA.
Ak však Rusi v uvedenej hybridnej vojne nebudú rozhodne reagovať, nebudú mať Američania dôvod so svojimi provokáciami voči Rusku prestať. Platí axióma, čím rozhodnejšie sa proti Američanom vystupuje, tým viac sú Američania kultivovanejší a slušnejší. Slušné správanie si Američania vysvetľujú ako prejav slabosti.