Podľa plánov sa zbrane “umiernenej opozícii” majú dodať v širšej miere až potom, ako bude úspešne narušený “plán A” a obnovia sa bojové stretnutie. Režim zastavenia paľby sa v Sýrii začal dňa 27.2.2016 a od samého začiatku sa USA k tejto iniciatíve stavali skepticky (Kerry ako prvý spomenul “plán B”, bez bližších informácii čo tento plán znamená).
Prímerie v Sýrii sa však zo sýrskej a ani ruskej strany nevzťahuje na teroristické organizácie – najmä ISIL a an-Nusra. Režim zastavenia paľby sa vpodstate dodržiava a sýrske vládne vojská a ich spojenci (Rusko, Irán, Hizballáh) reagujú vo väčšine prípadov až na útoky zo strany teroristických zoskupení.
Zdá sa, že od “plánu B” USA a ich spojenci očakávajú zlepšenie postavenia sýrskej opozície v Ženeve, pretože terajšie status quo nedáva proamerickým sýrskym kruhom veľké snahy uspieť v politických rokovaniach.
Na záver len toľko – to, že si USA vypracovali “plán B” neznamená, že Rusi nemajú v rezerve “plán anti-B”. Prezident RF Vladimír Putin je vynikajúci stratég a skvele sa orientuje vo svetovej politike. Nechajme sa prekvapiť, aký postup voči “plánu B” Rusko zaujme. Je dosť pravdepodobné, že ruský a sýrsky postup sa USA a ich spojencom nebude páčiť.
Branislav Krasnovský